• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

Messer og møderRobotterTop14. 08. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Odense bliver værtsby for førende konference inden for robotteknologi til byggeriet i 2027

Messer og møderRobotterTop14. 08. 2025 By Helle Friemann Nielsen

Odense er netop blevet udvalgt som værtsby for verdens førende konference inden for automatisering og robotteknologi i byggeriet. Værtskabet foldes ud, når den 44. International Symposium on Automation and Robotics in Construction (ISARC) afholdes i sommeren 2027.


-Det er en fantastisk nyhed, at verdenseliten inden for robotteknologi i byggeriet kommer til Odense. ISARC 2027 er ikke bare en konference – det er en anerkendelse af Odenses position som globalt kraftcenter for teknologi og innovation. Med placeringen af ISARC 2027 i Odense understreges det endnu engang, at verden kigger vores vej, når det angår robotter og automatisering. Det understøtter vores klare vision om at være centrum for en bevægelse, hvor mennesker arbejder med robotter – ikke som robotter, siger Peter Rahbæk Juel, borgmester i Odense.
Beslutningen er netop truffet på et bestyrelsesmøde i IAARC (The International Association for Automation and Robotics in Construction) i Montreal, Canada – og det er første gang, at konferencen finder sted i Norden.
-Odense har udviklet sig til et af Europas mest markante kraftcentre for robotteknologi. Med stærke forskningsmiljøer og en tæt kobling til industrien er byen et oplagt sted at samle verdenseliten inden for robotteknologi i byggeriet. Vi glæder os til at besøge byen med ISARC 2027, siger Ioannis Brilakis, President of IAARC, the International Association for Automation and Robotics in Construction.
-Det her er en kæmpe anerkendelse af Odenses position som international hub for robotteknologi og grøn innovation i byggeriet. Vi glæder os til at byde verden velkommen til en by, hvor globale ambitioner møder stærke fynske løsninger, siger professor Christian Schlette fra SDU, der har stået i spidsen for konferenceansøgningen.

Professor Christian Schlette fra SDU.

Et stærkt partnerskab bag buddet
Det er et bredt og strategisk samarbejde mellem Syddansk Universitet (SDU), Odense Kommune, Invest in Odense, Odense Robotics, Odense Havn, DTU, OTH Regensburg og Destination Fyn, der har skabt grundlaget for Odenses succesfulde konferencebud.
Et særligt omdrejningspunkt for konferencen i 2027 bliver verdens største robotcenter for store konstruktioner, som åbner på Odense Havn i 2026. Centret, forankret i SDU’s Center for Large Structure Production, skal være vært for demonstrationsprojekter, workshops og internationale netværksaktiviteter i forbindelse med konferencen.
Med partnerskabet bag tiltrækningen af konferencen sættes der også en tyk streg under Odenses satsning på at blive en førende konferenceby. I krydsfeltet mellem turismeerhvervet, vidensinstitutioner og det private erhvervsliv skabes rammerne nemlig for, at erhvervsturisterne får en helt særlig oplevelse i byen.
-Det er glædeligt at se, hvordan det daglige arbejde med at tiltrække internationale konferencer bærer frugt. ISARC 2027 er et konkret resultat af det vedholdende samarbejde, vi har med kommune, vidensmiljøer og erhvervsliv. Dét er med til at udvikle os som mennesker, som by og som styrkeposition, fortæller Kent Kordt Röder, Head of Convention, Destination Fyn.

En konference med global rækkevidde
ISARC samler årligt forskere, virksomheder og beslutningstagere fra hele verden, og temaerne spænder bredt: Fra kunstig intelligens, digital byggepladslogistik og automatisering til bæredygtighed og data-drevne løsninger i fremtidens byggeri.
Konferencen forventes at tiltrække omkring 300 højt specialiserede deltagere fra både forskning og erhvervsliv, men potentialet er endnu større.
Det vækker begejstring hos Odense Robotics:
-ISARC 2027 er en vigtig mulighed for at vise Danmarks styrkeposition inden for robotteknologi. Vi ser frem til at samle forsknings- og erhvervspartnere fra hele verden i Odense og styrke de internationale forbindelser, siger Søren Elmer Kristensen, CEO i Odense Robotics.
Konferencen bliver ikke kun en faglig milepæl. Den bliver også en løftestang for yderligere investeringer, international eksponering og nye samarbejder på tværs af industri og forskningsmiljøer.

Skrevet i: Messer og møder, Robotter, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Fremtidens robotter skal bygge rumstationer, datafarme og solcelleanlæg

NavnenytRobotterTop04. 09. 2025

Teknologisk Institut skal hjælpe European Space Agency (ESA) med at udvikle robotteknologi til byggeri og vedligeholdelse af alt fra rumstationer til solcelleanlæg i rummet. Bygning, vedligeholdelse og genbrug af store konstruktioner i rummet – eksempelvis rumstationer, datafarme og

Industrial AI i hastig fremmarch

AktueltAutomatiseringBranchenyt04. 09. 2025

AI bevæger sig med hastige skridt fra skrivebordene ud i driftsmiljøerne, hvor teknologien nu begynder at give konkrete resultater. Det viser en undersøgelse fra IFS, der under titlen ”Den skjulte revolution” afdækker den udvikling, AI gennemgår under offentlighedens radar. Et hastigt, men

Technomania ruster Danmark til den digitale fremtid

AktueltAutomatiseringMesser og møderNavnenyt04. 09. 2025

Itm8 og Google er IDAs partnere på Technomania, der lægger arm med nogle af tidens store teknologiske udfordringer fra AI og digitalisering til cybersikkerhed og kritisk infrastruktur. Beredskab, cybersikkerhed, AI og digitalisering fylder mere og mere i den offentlige debat, og både i Danmark

Universal Robots udnævner Technicon til global Certified Solution Partner inden for pharma

NavnenytRobotter04. 09. 2025

Universal Robots annoncerer, at deres mangeårige partner Technicon nu officielt er udnævnt til global UR Certified Solution Provider (CSP) for den farmaceutiske industri. Som UR distributør og integrator i Danmark siden 2019 er Technicon en vertikalt integreret ingeniørvirksomhed, der designer,

Metalformand genvalgt som formand for en million industriansatte i Norden

BranchenytNavnenyt04. 09. 2025

Dansk Metals formand, Claus Jensen, tager to år mere på posten som formand for organisationen Nordic IN, som repræsenterer industriens ansatte i de nordiske lande. I dag tirsdag er han blevet genvalgt på organisationens kongres, Nordisk Forum, som finder sted i Sverige. -I en verden præget af

Init Group ansætter ny Business Unit Director i Sønderborg/Odense

Navnenyt04. 09. 2025

Brian Ellegaard Andersen tiltrådte den 1. september som Business Unit Director for Init Groups afdelinger i Sønderborg og Odense. Han afløser Henning Kongstad, der fortsætter som Sales Manager og Technical Advisor med fokus på forretningsudvikling. Brian Ellegaard Andersen kommer med en bred

Klumme: Nedbryd siloerne og få gang i integrationen af IT og OT

AutomatiseringBranchenytTop01. 09. 2025

Produktionsvirksomheder befinder sig midt i en markant digital transformation, som er drevet af Industry 4.0 samt teknologier som kunstig intelligens (AI), Internet of Things (IoT) og avanceret automation. Samspillet mellem informationsteknologi (IT) og operationel teknologi (OT) er i dag ikke blot

Dansk supercomputer skal sætte skub i digitalisering og brugen af AI

AktueltAutomatiseringNavnenyt01. 09. 2025

Dansk Center for AI Innovation (DCAI) og TDC Erhverv lancerer nyt strategisk samarbejde, der skal sætte skub i digitalisering og AI-udviklingen i Danmark. Med partnerskabet får virksomheder og offentlige institutioner for første gang adgang til en af verdens mest kraftfulde AI-computere – Gefion –

Plastindustrien repræsenteret med stor fællesstand på HI-messen

AktueltMesser og møderNavnenyt01. 09. 2025

En række virksomheder inden for plastbranchen er gået sammen om en omfattende fællesstand på HI-messen, hvor fokus er på faglig sparring, nye kontakter og inspiration. Årets udgave af HI-messen finder sted i MCH Messecenter Herning 30. september til 2. oktober. Alt lige fra råvareleverandører

H.M. Kongen besøger EuroSkills Herning 2025

BranchenytMesser og møder01. 09. 2025

I næste uge går det løs, når Danmark for første gang er vært for det officielle europamesterskab for unge faglærte – EuroSkills. Hans Majestæt Kongen gæster EuroSkills Herning 2025, som afholdes i MCH Messecenter Herning den 10.-12. september. Det er første gang, Danmark er vært for det

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Fremtidens robotter skal bygge rumstationer, datafarme og solcelleanlæg

    04.09.2025

  • Industrial AI i hastig fremmarch

    04.09.2025

  • Technomania ruster Danmark til den digitale fremtid

    04.09.2025

  • Universal Robots udnævner Technicon til global Certified Solution Partner inden for pharma

    04.09.2025

  • Metalformand genvalgt som formand for en million industriansatte i Norden

    04.09.2025

  • Init Group ansætter ny Business Unit Director i Sønderborg/Odense

    04.09.2025

  • Klumme: Nedbryd siloerne og få gang i integrationen af IT og OT

    01.09.2025

  • Dansk supercomputer skal sætte skub i digitalisering og brugen af AI

    01.09.2025

  • Plastindustrien repræsenteret med stor fællesstand på HI-messen

    01.09.2025

  • H.M. Kongen besøger EuroSkills Herning 2025

    01.09.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik