• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

Maskiner og anlægNavnenyt06. 10. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Erfaren salgschef og strategisk projektleder skal medvirke til Engskov Maskinfabrik A/S’ vækst

Maskiner og anlægNavnenyt06. 10. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Mark Sørensen er netop begyndt i sit nye job som salgschef (CSO) hos Engskov Maskinfabrik A/S i Ringsted. Den internationalt erfarne salgschef skal gøre Engskovs salgs- og projektafdeling mere udadvendt. Desuden har maskinfabrikken ansat Oliver Clausen som strategisk projektleder. Han er nyuddannet eksport- og teknologiingeniør fra DTU og er klar til at bruge sin viden til at skabe grobund for maskinfabrikkens fremtidige vækst.

Mark Sørensen er Engskov Maskinfabrik A/S’ nye salgschef.

Strategien hos Engskov Maskinfabrik A/S er at vokse gennem flere strategiske partnerskaber med danske og udenlandske industrivirksomheder, som kan få glæde af maskinfabrikkens produktion af bærende konstruktioner og serieproduktion af konstruktioner i aluminium og stål. For at nå i mål har virksomheden ansat en erfaren salgschef og en strategisk projektleder, der begge skal medvirke til Engskov Maskinfabrik A/S’ vækst.

Erfaren salgschef
Mark Sørensen er oprindeligt uddannet handelsøkonom fra Niels Brock og har senere suppleret med en HD i organisation og ledelse fra Syddansk Universitet (SDU).
Han kommer senest fra en stilling som Head of Sales hos Aluline A/S – en markant aktør inden for aluminiumsløsninger til industrien. Forud for dette havde han i seks år en central rolle hos Hagens Balyfa som Sales Manager med det overordnede ansvar for de største industrikunder og en nøglerolle i at drive og udvikle salgsaktiviteterne. Tidligere har han desuden haft en mangeårig rolle som Area Sales Manager hos OJD.
-Jeg har arbejdet med internationalt salg i 17 år, og de fleste år har det været hos virksomheder, der er underleverandører til andre industrivirksomheder. Jeg glæder mig til at stille mine kompetencer, erfaringer og kontakter til rådighed for Engskov Maskinfabrik, siger han og uddyber:
-For mig er det vigtigt, at det er en bundsolid virksomhed med gode produktionsfaciliteter og et superkompetent team af medarbejdere, som jeg sammen med salgs- og projektafdelingen skal bane vejen for.
Mark Sørensen har i kraft af sin hidtidige karriere været vant til at begå sig internationalt og etablere og varetage kundekontakten og samarbejdet med virksomheder inden for mange forskellige industrier – fra fx bilindustrien til forsvarsindustrien.
Jobbet som salgschef (CSO) hos Engskov Maskinfabrik betyder, at Mark Sørensen bliver leder af virksomhedens salgs- og projektafdeling, der i forvejen tæller fire medarbejdere.
-Jeg ser frem til at lære mine kollegaer hos Engskov og virksomhedens trofaste kunder at kende. Samtidig glæder jeg mig til at styrke vores opsøgende indsats og synlighed. Engskovs størrelse og evne til både at svejse og bearbejde, sammen med vores ekspertise, er afgørende konkurrencefordele, som kan skabe værdi for industrikunder i mange segmenter, siger han.

Strategisk projektleder
Engskovs nye strategiske projektleder Oliver Clausen er nyuddannet eksport- og teknologiingeniør fra DTU og er klar til at bruge sin viden til at skabe grobund for maskinfabrikkens fremtidige vækst.

Engskov Maskinfabriks strategiske projektleder, Oliver Engskov.

-Jeg glæder mig til at komme i gang og bruge alt det, jeg har lært, til at implementere projekter, som mine kolleger bliver glade for. Og så ser jeg frem til at finde min egen stil i projektledelse og gøre mine egne erfaringer, siger Oliver Clausen.
Han kommer med erfaring fra et studiejob hos Proplast i Præstø, hvor han har arbejdet med bl.a. procesoptimering.
I jobbet som strategisk projektleder skal Oliver Clausen arbejde med Engskov Maskinfabriks interne projekter og sørge for, at virksomhedens strategiske tiltag og gode idéer bliver ført ud i livet.
-For at en produktionsvirksomhed som Engskov Maskinfabrik kan vokse, skal rammerne omkring produktionen være sat op til at kunne klare den øgede arbejdsmængde. Det er det, jeg skal arbejde med, siger Oliver Clausen og fortsætter:
-Et af de første projekter, jeg er involveret i, er at få sat endnu en kran op i produktionen. Den skal gøre os i stand til at løfte flere store emner og gøre vores arbejdsgange mere fleksible.
Det er første gang, Engskov Maskinfabrik har en strategisk projektleder ansat. Oliver Clausen mener, det er et godt træk i forhold til at fremtidssikre virksomheden:
-Jeg synes, ledelsen er både klog og modig i sine beslutninger. Man vælger at give unge som mig med relativt lidt erfaring en chance, selvom det på den korte bane kan kræve mere af virksomheden. Men det er en god måde at prøve at fremtidssikre virksomheden på, siger han.
Oliver Clausen har indtil nu har haft travlt med at tale med alle sine nye kolleger og høre om deres arbejde. De har taget godt imod ham og svaret på alle hans spørgsmål.
-Jeg føler, der er plads til mig og mine ambitioner her hos Engskov Maskinfabrik, siger han afslutningsvis.

Skrevet i: Maskiner og anlæg, Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Oplev fremtidens fødevareteknologi på FoodTech 2026

Messer og møderTop22. 10. 2026

Nu er ventetiden næsten forbi - for i næste uge åbner FoodTech 2026 dørene til Nordens førende destination for fremtidens fødevareteknologi. Her samles fødevareindustrien til tre dage med produktnyheder, viden og netværk. Udover de 265+ udstillere, der står klar til at præsentere den nyeste

Millioner til forskning på tværs af faggrænser

AktueltAutomatiseringNavnenytOffshore og marine22. 10. 2026

Fra grønnere skibsfart til klogere cyberforsvar. 12 forskningsprojekter har fået støtte af Villum Fonden til at kombinere avanceret datavidenskab med andre fagområder i jagten på ny viden. AI har givet forskerne nye muligheder for at forstå verden. Men mange af samfundets store udfordringer

Vismændene ser en økonomi i to tempi – husk SMV’erne

AktueltBranchenyt22. 10. 2026

Der er højt tempo i dansk økonomi, men fremgangen kommer især fra de store eksportorienterede virksomheder ikke mindst i medicinalindustrien. Samtidig føres der en usædvanligt lempelig finanspolitik, som kritiseres af Vismændene i den seneste rapport. Den lempelige finanspolitik suger arbejdskraften

Den grønne omstilling af procesindustrien er kompleks – fjernvarme kan spille en afgørende rolle

BranchenytEnergi og miljø22. 10. 2026

EUDP-projektet, RAPIDH (Renewable and Affordable Process-Integrated District Heating), har leveret ny viden om, hvordan samspillet mellem fjernvarme og procesindustri kan bidrage til at reducere CO2-udledninger med 15 procent og samtidig styrke industriens konkurrenceevne. Projektet har

Digital iværksætter skal lede stort cybercenter på AU

BranchenytNavnenyt22. 10. 2026

Medstifter af Partisia og Sepior, Jakob Pagter, sætter sig den 1. december til rette som leder af centeret AU Cyber, der er flagskibet i Aarhus Universitets store investering i cybersikkerhed. 55-årige Jakob Pagter tiltræder den 1. december som leder af AU Cyber. Centeret beskæftiger sig med

International uddannelse giver måleteknikere fælles sprog og teoretisk fundament

Maskiner og anlægMesser og møder22. 10. 2026

Virksomheder kræver i stigende grad certifikat fra AUKOM-uddannelsen, som er anerkendt på tværs af landegrænser. ZEISS Quality Excellence Center, som står bag uddannelsen, er nu klar til at åbne dørene for de første af vinterhalvårets AUKOM-kurser i måleteknik. Den 26.-30. oktober afholdes det

Robot-aftale mellem Aalborg Universitet og Boston Group

NavnenytRobotterTop19. 10. 2026

Aalborg Universitet indgår samarbejde om robotteknologi med teknologivirksomheden Boston Group. Gennem samarbejdet får studerende og forskere adgang til nogle af markedets mest avancerede robotplatforme, som kan indgå i undervisning, forskningsprojekter og eksperimenterende

Robot fjerner flaskehals hos biotek-komet

AktueltNavnenytRobotter19. 10. 2026

Med stigende efterspørgsel fra deres kunder stod den sjællandske forskningsvirksomhed Minerva Imaging med en markant flaskehals i laboratoriet. Uvildig sparring og test i Teknologisk Instituts robotlaboratorium banede vejen for den helt rigtige automatiseringsløsning. Stor succes og massiv

Den næste store konkurrencekamp i life science foregår ikke i laboratoriet

AktueltBranchenytMaskiner og anlæg19. 10. 2026

Da Novo Nordisk ændrede planerne for sit milliardprojekt i Odense på grund af lavere efterspørgsel og hårdere global konkurrence, blev det en påmindelse om, at vækst i life science kræver mere end investeringer og ambitioner. I et marked, hvor konkurrenterne presser på, bliver effektivitet,

Plastindustrien udvider konference på FoodTech til to dage

BranchenytMesser og møder19. 10. 2026

Lovgivningsmæssigt sker der meget på emballageområdet i disse år, og derfor har Plastindustrien valgt at fordoble sit faglige program på FoodTech fra én dag til to dage. Mens Plastindustrien tidligere har afholdt en endagskonference på FoodTech, udvider brancheforeningen i år konceptet til to

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Oplev fremtidens fødevareteknologi på FoodTech 2026

    22.10.2026

  • Millioner til forskning på tværs af faggrænser

    22.10.2026

  • Vismændene ser en økonomi i to tempi – husk SMV’erne

    22.10.2026

  • Den grønne omstilling af procesindustrien er kompleks – fjernvarme kan spille en afgørende rolle

    22.10.2026

  • Digital iværksætter skal lede stort cybercenter på AU

    22.10.2026

  • International uddannelse giver måleteknikere fælles sprog og teoretisk fundament

    22.10.2026

  • Robot-aftale mellem Aalborg Universitet og Boston Group

    19.10.2026

  • Robot fjerner flaskehals hos biotek-komet

    19.10.2026

  • Den næste store konkurrencekamp i life science foregår ikke i laboratoriet

    19.10.2026

  • Plastindustrien udvider konference på FoodTech til to dage

    19.10.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}