• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

Maskiner og anlægNavnenyt06. 10. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Erfaren salgschef og strategisk projektleder skal medvirke til Engskov Maskinfabrik A/S’ vækst

Maskiner og anlægNavnenyt06. 10. 2025 By Helle Friemann Nielsen

Mark Sørensen er netop begyndt i sit nye job som salgschef (CSO) hos Engskov Maskinfabrik A/S i Ringsted. Den internationalt erfarne salgschef skal gøre Engskovs salgs- og projektafdeling mere udadvendt. Desuden har maskinfabrikken ansat Oliver Clausen som strategisk projektleder. Han er nyuddannet eksport- og teknologiingeniør fra DTU og er klar til at bruge sin viden til at skabe grobund for maskinfabrikkens fremtidige vækst.

Mark Sørensen er Engskov Maskinfabrik A/S’ nye salgschef.

Strategien hos Engskov Maskinfabrik A/S er at vokse gennem flere strategiske partnerskaber med danske og udenlandske industrivirksomheder, som kan få glæde af maskinfabrikkens produktion af bærende konstruktioner og serieproduktion af konstruktioner i aluminium og stål. For at nå i mål har virksomheden ansat en erfaren salgschef og en strategisk projektleder, der begge skal medvirke til Engskov Maskinfabrik A/S’ vækst.

Erfaren salgschef
Mark Sørensen er oprindeligt uddannet handelsøkonom fra Niels Brock og har senere suppleret med en HD i organisation og ledelse fra Syddansk Universitet (SDU).
Han kommer senest fra en stilling som Head of Sales hos Aluline A/S – en markant aktør inden for aluminiumsløsninger til industrien. Forud for dette havde han i seks år en central rolle hos Hagens Balyfa som Sales Manager med det overordnede ansvar for de største industrikunder og en nøglerolle i at drive og udvikle salgsaktiviteterne. Tidligere har han desuden haft en mangeårig rolle som Area Sales Manager hos OJD.
-Jeg har arbejdet med internationalt salg i 17 år, og de fleste år har det været hos virksomheder, der er underleverandører til andre industrivirksomheder. Jeg glæder mig til at stille mine kompetencer, erfaringer og kontakter til rådighed for Engskov Maskinfabrik, siger han og uddyber:
-For mig er det vigtigt, at det er en bundsolid virksomhed med gode produktionsfaciliteter og et superkompetent team af medarbejdere, som jeg sammen med salgs- og projektafdelingen skal bane vejen for.
Mark Sørensen har i kraft af sin hidtidige karriere været vant til at begå sig internationalt og etablere og varetage kundekontakten og samarbejdet med virksomheder inden for mange forskellige industrier – fra fx bilindustrien til forsvarsindustrien.
Jobbet som salgschef (CSO) hos Engskov Maskinfabrik betyder, at Mark Sørensen bliver leder af virksomhedens salgs- og projektafdeling, der i forvejen tæller fire medarbejdere.
-Jeg ser frem til at lære mine kollegaer hos Engskov og virksomhedens trofaste kunder at kende. Samtidig glæder jeg mig til at styrke vores opsøgende indsats og synlighed. Engskovs størrelse og evne til både at svejse og bearbejde, sammen med vores ekspertise, er afgørende konkurrencefordele, som kan skabe værdi for industrikunder i mange segmenter, siger han.

Strategisk projektleder
Engskovs nye strategiske projektleder Oliver Clausen er nyuddannet eksport- og teknologiingeniør fra DTU og er klar til at bruge sin viden til at skabe grobund for maskinfabrikkens fremtidige vækst.

Engskov Maskinfabriks strategiske projektleder, Oliver Engskov.

-Jeg glæder mig til at komme i gang og bruge alt det, jeg har lært, til at implementere projekter, som mine kolleger bliver glade for. Og så ser jeg frem til at finde min egen stil i projektledelse og gøre mine egne erfaringer, siger Oliver Clausen.
Han kommer med erfaring fra et studiejob hos Proplast i Præstø, hvor han har arbejdet med bl.a. procesoptimering.
I jobbet som strategisk projektleder skal Oliver Clausen arbejde med Engskov Maskinfabriks interne projekter og sørge for, at virksomhedens strategiske tiltag og gode idéer bliver ført ud i livet.
-For at en produktionsvirksomhed som Engskov Maskinfabrik kan vokse, skal rammerne omkring produktionen være sat op til at kunne klare den øgede arbejdsmængde. Det er det, jeg skal arbejde med, siger Oliver Clausen og fortsætter:
-Et af de første projekter, jeg er involveret i, er at få sat endnu en kran op i produktionen. Den skal gøre os i stand til at løfte flere store emner og gøre vores arbejdsgange mere fleksible.
Det er første gang, Engskov Maskinfabrik har en strategisk projektleder ansat. Oliver Clausen mener, det er et godt træk i forhold til at fremtidssikre virksomheden:
-Jeg synes, ledelsen er både klog og modig i sine beslutninger. Man vælger at give unge som mig med relativt lidt erfaring en chance, selvom det på den korte bane kan kræve mere af virksomheden. Men det er en god måde at prøve at fremtidssikre virksomheden på, siger han.
Oliver Clausen har indtil nu har haft travlt med at tale med alle sine nye kolleger og høre om deres arbejde. De har taget godt imod ham og svaret på alle hans spørgsmål.
-Jeg føler, der er plads til mig og mine ambitioner her hos Engskov Maskinfabrik, siger han afslutningsvis.

Skrevet i: Maskiner og anlæg, Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

International robotuge i Odense – med fokus på fremtidens robotteknologi

Messer og møderRobotterTop18. 05. 2026

Der var både gående, talende, dansende og kørende robotter på programmet, da Week of Robotics løb af stablen i Odense fra den 5.-8. maj. Ugen samlede den danske og internationale robotbranche til konferencer, live-demonstrationer og netværk - alt sammen med fokus på fremtidens

Velkommen til 2050 – og velkommen til den digitale industriby

AktueltBranchenytEnergi og miljøNavnenyt18. 05. 2026

Hvordan kan danske fremstillingsvirksomheder skabe forretning i en verden, hvor ressourcer er knappe, værdikæder ændrer sig, og klimakrav skærpes? Det spørgsmål kan virksomheder og beslutningstagere nu udforske i Lillevirke. Forestil dig, at din virksomhed ikke længere kæmper mod

Ny industrialliance skal styrke nordisk konkurrenceevne

AktueltBranchenytNavnenyt18. 05. 2026

Nordic Compass – The Nordic Round Table for Industry samler en række af de største nordiske og danske industriaktører for at implementere og skalere konkrete initiativer inden for kapitalmarkeder, deep tech, forsvar og energi. Ambitionen er at styrke nordisk og europæisk konkurrenceevne og

Sick Danmark A/S fejrer 40-års jubilæum

Navnenyt18. 05. 2026

I sidste uge kunne Sick Danmark A/S fejre sit 40-års jubilæum. Siden åbningen den 13. maj 1986 har virksomheden udviklet sig fra sin spæde opstart til en af de førende sensorleverandører på det danske marked. Rejsen afspejler udviklingen i dansk industri – fra lav automatisering i 1980’erne til

DI-prognose: Stiger en tønde olie 10 dollar, kan det koste tusindvis af job

Branchenyt18. 05. 2026

Et nyt oliechok fra krigen i Mellemøsten kan forplante sig til lavere aktivitet og færre job i Danmark. En prognose fra Dansk Industri viser, at hvis olieprisen i en periode ligger blot 10 dollar højere end forventet, kan det bremse væksten med milliarder og koste 11.000 job. Dansk Industri

Svanehøj styrker serviceforretningen – opkøber H&K Services i Holland

NavnenytOffshore og marine18. 05. 2026

Svanehøj, der er specialist i marinepumper og målesystemer til flydende gas, fortsætter udvidelsen af sine aktiviteter i Holland. Sidste års overtagelse af European Pump Solutions følges nu op med et opkøb af H&K Services B.V, der servicerer gas- og kemikalietankskibe for kunder i

Danmarks første laboratorium for humanoide robotter

AutomatiseringBranchenytNavnenytRobotterTop11. 05. 2026

Mens 7. Regiments Musikkorps spillede, dirigerede en humanoid robot indvielsen af Teknologisk Instituts nye Humanoid Lab til Robotbrag i Forskerparken i Odense i sidste uge. Et laboratorium, der skal hjælpe dansk industri med at finde ud af, om fremtidens robotter er klar til fabriksgulvet. Ï

Humanoid robot vinder DIRA Teknologiprisen 2026

AktueltAutomatiseringNavnenytRobotter11. 05. 2026

I forbindelse med Robotbrag 2026, der blev afholdt den 7. og 8. maj i Odense, blev DIRA Teknologiprisen 2026 uddelt. Prisen i år gik til den humanoide robot Unitree G1. En specialiseret gartnerirobot, en GPS-fri navigationsteknologi og en banebrydende humanoid robot. Det er de tre fascinerende

Forskningscenter skal styrke samspillet mellem jura, AI og robotteknologi

AktueltAutomatiseringBranchenytRobotter11. 05. 2026

Juridisk Institut ved Syddansk Universitet etablerer CLAIR – Center for Law, AI and Robotics. Centret skal bidrage med ny viden, der kan omsættes i både uddannelse, lovgivning og praksis i mødet mellem jura og teknologi. Syddansk Universitet har etableret et nyt forskningscenter på Juridisk

EtherCAT løfter barren for industriel kommunikation

AutomatiseringBranchenyt11. 05. 2026

Når produktionen skal være både hurtigere, mere fleksibel og mere sikker, bliver kommunikationsteknologien en nøglefaktor. EtherCAT har i mere end to årtier været blandt de hurtigste industrielle kommunikationsteknologier – og står nu endnu stærkere i en tid, hvor cybersikkerhed og regulering fylder

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • International robotuge i Odense – med fokus på fremtidens robotteknologi

    18.05.2026

  • Velkommen til 2050 – og velkommen til den digitale industriby

    18.05.2026

  • Ny industrialliance skal styrke nordisk konkurrenceevne

    18.05.2026

  • Sick Danmark A/S fejrer 40-års jubilæum

    18.05.2026

  • DI-prognose: Stiger en tønde olie 10 dollar, kan det koste tusindvis af job

    18.05.2026

  • Svanehøj styrker serviceforretningen – opkøber H&K Services i Holland

    18.05.2026

  • Danmarks første laboratorium for humanoide robotter

    11.05.2026

  • Humanoid robot vinder DIRA Teknologiprisen 2026

    11.05.2026

  • Forskningscenter skal styrke samspillet mellem jura, AI og robotteknologi

    11.05.2026

  • EtherCAT løfter barren for industriel kommunikation

    11.05.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik