• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

Messer og møderTop06. 10. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Tre fine messedage i Herning tiltrak 20.424 besøgende

Messer og møderTop06. 10. 2025 | Helle Friemann Nielsen

HI-messen samlede atter industrien til tre fantastiske teknologidage i Herning. Hallerne var vanen tro fyldt med lækker teknologi, ingeniørkunst, glade mennesker og god stemning – og udstillerne præsenterede innovative løsninger, nytænkende produkter og fremtidens teknologier. Messen bød på 650 udstillere, 12 udstillingshaller, seks sektorer, konferencer, events, aktiviteter og diverse kåringer. I år blev EOT afholdt sideløbende med HI-messen; de to messer blev tilsammen besøgt af 20.424 teknologiinteresserede.

HI-messen samlede 20.424 fagfolk til tre dage fyldt med viden, netværk og inspiration i MCH Messecenter Herning. Foto: MCH/Lars Møller.

HI Tech & Industry Scandinavia anno 2025 var som altid en sand teknologi- og innovationsfest. Flere end 650 udstillere fordelt på 12 haller, over 100 aktiviteter, events, faglige oplæg, netværksmuligheder og diverse kåringer var på tapetet, da HI-messen samlede industriens beslutningstagere, specialister og samarbejdspartnere til tre messedage med fokus på vidensdeling og forretningsudvikling.
Årets seks sektorer favnede og forende industrien i bredeste forstand: automation & robotter, maskiner, værktøj, produktions- og sikkerhedsudstyr, underleverandører, intern logistik, fødevareteknologi og EOT – Electronics of Tomorrow, der i år blev afholdt sideløbende med HI-messen.
HI-messen og EOT blev tilsammen besøgt af 20.424 teknologiinteresserede.
På messens første dag dannede Jyske Bank Boxen desuden rammen om Dansk Industris DI Topmøde.
HI-messen 2025 fandt sted i MCH Messecenter Herning 30. september til 2. oktober.

Oplevelsesunivers med wauw-effekt
Danmarks største teknologievent, Technomania, var igen i år en fascinerende del af HI-messen. Her blev der via både fremsynede udstillere, talks og aktiviteter stillet skarpt på såvel udvikling som anvendelse af teknologi, og hos arrangøren IDA er tilfredsheden med årets udgave af eventet stor.

Technomania fejrede i år 10års jubilæum på HI-messen. Foto: MCH/Lars Møller.

-Vi har haft nogle virkelig gode dage med rigtig mange besøgende, så vi er meget tilfredse. Både udstillingsdelen og talks-programmet har været særdeles velbesøgt, og det er blevet til et væld af spændende dialoger med både vores medlemmer og andre. Årets tema, ”AI, digitalisering og kritisk infrastruktur”, blev pludselig endnu mere aktuelt, end vi havde forestillet os, og det har været fantastisk med talks om de nye udfordringer, ligesom vi har haft flere startups repræsenteret med fokus på droneteknologi. Samtidig er det blevet til mange gode snakke om arbejdsliv og folks karrieremæssige drømme, og på den måde har diversiteten på årets Technomania været stor, konstaterer Lene Christensen, direktør for Kompetence, Læring og Frivillighed, IDA.
Hun fortæller videre, at oplevelsesuniverset har haft en stor wauw-effekt på de besøgende, som har hæftet sig ved, at Technomania med eksempelvis sin dæmpede belysning adskiller sig fra resten af messen.

Stor udstillerglæde
De 12 fyldte messehaller summede af god stemning. Og ved messens afslutning var der tydeligvis stor glæde og tilfredshed at spore hos de mange udstillere.
-Det har været nogle helt forrygende dage med et væld af udbytterige møder af den både planlagte og pludseligt opståede slags. HI-messen er den største og vigtigste industrimesse for os, og årets messe har været en stor succes – og absolut al vores tid og energi værd. Vi har mødt mange beslutningstagere og oplevet stor nysgerrighed i forhold til vores produkter i bred forstand, fortæller Pernille Wichmann, Vice President Industry, Lemvigh-Müller.
-Vi har fået godt med leads, ligesom det er blevet til salg på messen – og så er vi faktisk lykkedes med at underskrive samhandelsaftaler på messen, som dermed har fungeret som kulisse. Stemningen på messen har været fantastisk, og det har summet af menneskelig kontakt, smil og utroligt mange gode interaktioner. For vores vedkommende har vi været i kontakt med både kunder og leverandører, ligesom vi har brugt messen som et internt teambuilding-event – på den måde har messen tjent flere relations-skabende formål, siger hun videre.
Også hos Mazak er der stor tilfredshed.
-Det er gået fantastisk godt, og vi sætter stor pris på de mange besøg fra både beslutningstagere og folk på gulvet, som også er vigtige for os. Generelt set har vi haft en ekstremt god oplevelse med stor synlighed på messen, så vi er supergodt tilfredse. Fremmødet har været flot, og vi har fået flere leads end forventet, og hertil kommer en række særdeles interessante indikationer fra kunder, som måske snart er klar på næste skridt. Så vi forventer klart et positivt afsæt på grund af messen, som har gjort det muligt at nå ud til kunder, som vi ellers ikke ville få fat i. Og det er et generelt billede – også vores underleverandører melder om mange gode kundesnakke. Det er ikke sidste gang, at vi deltager, siger Lars Lynge, administrerende direktør, Mazak.
Henrik Rasmussen, salgschef for Industrial Air, Atlas Copco samstemmer:
-Jeg er meget positivt overrasket over, hvor mange mennesker, der har været forbi vores stand – det har overgået alle vores forventninger. Samtidig tager vi en masse gode leads med hjem, hvilket jo kun gør det hele endnu bedre, for det er selvfølgelig også én af grundene til, at vi deltager. Messen har sikret os en lang række nye relationer, ligesom vi har haft gode samtaler med eksisterende kunder. Så igen må vi bare konstatere, at det personlige møde betyder alt.

DM i 3D-print og mejerikonkurrence
HI-messen 2025 bød også på Danmarksmesterskabet i 3D-print, som blev vundet af Thomas Holm Strandby, industritekniker, Herningsholm (praktik hos Multicut) og Sebastian Chidi Rygaard Andresen, industritekniker, Herningsholm (praktik hos Danfoss).
Også hele mejeribranchens altoverskyggende mødested, den kombinerede udstilling og konkurrence International Food Contest, udspillede sig på HI-messen, hvor der dermed var mulighed for at smage på 1.000 mejeriprodukter.

Næste udgave af HI-messen finder sted 5.-7. oktober 2027.

Skrevet i: Messer og møder, Top

Seneste nyt fra redaktionen

DIRA Automatiseringsprisen 2026 – lille virksomhed viser vejen for fremtidens automation

AutomatiseringNavnenytRobotterTop10. 09. 2026

DIRA Automatiseringsprisen 2026 går til den sønderjyske ventilproducent Müller Gas Equipment. Virksomheden hædres for en ekstraordinær rejse, hvor en dansk SMV gennem 18 år konsekvent har investeret i robotteknologi, opbygget stærke interne kompetencer og flyttet grænserne for, hvad der er muligt at

Ny humanoid robot går selv af produktionslinjen

AktueltRobotter10. 09. 2026

XPENG har officielt taget sine nye produktionslinjer til humanoide robotter i brug. Efter endt produktion gik IRON selv ned af den nye produktionslinjer. Det markerer et afgørende skridt fra udvikling og prototyper mod egentlig serieproduktion. XPENGs nye robotfabrik kombinerer velafprøvede

Dansk ekspertise bag bioraffinaderi til flybrændstof baseret på planteolie

AktueltEnergi og miljøNavnenyt10. 09. 2026

Teknologi udviklet og testet hos Alfa Laval i Søborg er en afgørende del af en rekordstor ordre på ca. 750 mio. kr. Koncernen har indgået en aftale med brasilianske Acelen Renewables, der vil producere et mere bæredygtigt flybrændstof fremstillet af blandt andet olie fra en lokal plante. Alfa

TCS og Rolls-Royce opnår gennembrud inden for brintdrevet luftfart

Energi og miljøMaskiner og anlæg10. 09. 2026

Test bekræfter, at en flymotor kan drives på 100 pct. brint, hvilket bringer brintdrevet flyvning tættere på virkeligheden. Sammen har TCS og Rolls-Royce, som de første i branchen, demonstreret en moderne flygasturbines succesfulde drift gennem en fuldt simuleret flyvecyklus med 100 pct.

Ny analyse: Udbygning af havvind kan kræve 9.500 faglærte årligt i Danmark

BranchenytOffshore og marine10. 09. 2026

Udbygningen af havvind i Nordsøen kan skabe titusindvis af danske arbejdspladser - men også øge presset på en i forvejen knap faglært arbejdsstyrke. En ny analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE) udarbejdet i samarbejde med Dansk Metal viser, at der kan blive behov for omkring 9.500 faglærte

DI om ny ordning for arbejdskraft: Vigtig løsning på reelt problem

Branchenyt10. 09. 2026

Dansk Industri har i årevis argumenteret for en ny ordning for international arbejdskraft, så det vækker glæde i erhvervsorganisationen, at Folketinget nu har vedtaget den nye certificeringsordning. Adm. direktør Lars Sandahl Sørensen roser politikerne for at finde brede løsninger på et

Innovative energiprojekter ansøger om 772 millioner kroner

BranchenytEnergi og miljøTop07. 09. 2026

Det Energiteknologiske Udviklings- og Demonstrationsprogram (EUDP) har netop modtaget ansøgninger fra projekter, der vil udvikle og demonstrere nye energiteknologiske løsninger. I alt er 79 ansøgninger om samlet 772 millioner kroner landet hos støtteprogrammet. Fristen for årets anden

Pres på vandressourcer kræver politisk handling nu

AktueltVand og spildevand07. 09. 2026

Sommerens hedebølge og tørke flere steder i Europa har sat fokus på en udfordring, som også Danmark må forholde sig til: Hvordan sikrer vi rent vand til både borgere, natur og virksomheder i fremtiden? Dansk Industri opfordrer nu landets politikere til en mere strategisk og langsigtet planlægning af

Ny udstilling: Det er bare et arbejde

AktueltMesser og møderNavnenyt07. 09. 2026

Danmark er et af verdens bedste lande at gå på arbejde i. Alligevel koster stress, ulykker og arbejdsrelaterede sygdomme hvert år samfundet milliarder. I en ny udstilling inviterer Arbejdermuseet publikum med ind i arbejdsmiljøets historie og ind i en af tidens vigtigste diskussioner: Hvordan skaber

Ny digital platform for den maritime branche

BranchenytOffshore og marine07. 09. 2026

Hvordan gør man det nemmere at navigere i den maritime industri? Det er ambitionen bag NextMariner, der er en ny maritim platform, grundlagt af Neha Mehta og støttet af Hoyer VMS gennem acceleratorprogrammet Maritime Stars. NextMariner er en ny maritim platform, der skal gøre det nemmere for

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • DIRA Automatiseringsprisen 2026 – lille virksomhed viser vejen for fremtidens automation

    10.09.2026

  • Ny humanoid robot går selv af produktionslinjen

    10.09.2026

  • Dansk ekspertise bag bioraffinaderi til flybrændstof baseret på planteolie

    10.09.2026

  • TCS og Rolls-Royce opnår gennembrud inden for brintdrevet luftfart

    10.09.2026

  • Ny analyse: Udbygning af havvind kan kræve 9.500 faglærte årligt i Danmark

    10.09.2026

  • DI om ny ordning for arbejdskraft: Vigtig løsning på reelt problem

    10.09.2026

  • Innovative energiprojekter ansøger om 772 millioner kroner

    07.09.2026

  • Pres på vandressourcer kræver politisk handling nu

    07.09.2026

  • Ny udstilling: Det er bare et arbejde

    07.09.2026

  • Ny digital platform for den maritime branche

    07.09.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}