• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

Maskiner og anlægNavnenytProcesteknologi06. 10. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Svanehøj opkøber tyske KOHO Kompressorsysteme

Maskiner og anlægNavnenytProcesteknologi06. 10. 2025 By Helle Friemann Nielsen

Svanehøj, der er specialist i marinepumper og tankmålesystemer, fortsætter ekspansionen og styrker sine kompetencer inden for kritisk udstyr til gas med opkøbet af KOHO Kompressorsysteme. Den familieejede tyske virksomhed beskæftiger 40 medarbejdere og har i næsten 80 år udviklet højkvalitets kompressorer til en bred vifte af industrier, herunder skibsbyggeri. KOHO er Svanehøjs andet opkøb i 2025.


Over de seneste år har Svanehøj investeret markant i at styrke sin position som leverandør af gaspumper og målesystemer til gastanke. Virksomheden har sideløbende opbygget en global serviceforretning med aktiviteter i 11 lande.
Opkøbet af KOHO Kompressorsysteme (formelt Köhler & Hörter GmbH) er Svanehøjs andet i 2025 og det næste skridt i en strategisk oprustning inden for gasindustrien. KOHO har fabrik i Hagen i delstaten Nordrhein-Westfalen og er specialiseret i udvikling og produktion af kundespecifikke stempelkompressorer til krævende gasser, herunder brint og metan. Produktprogrammet rummer desuden gastætte skottgennemføringer, der er en vigtig sikkerhedskomponent på både tankskibe og i de typer af industrielle anlæg, hvor gastæthed er afgørende.
-Opkøbet af KOHO er en helt naturlig udvidelse af Svanehøj, da vi allerede leverer pumper og tankmålesystemer til gastankerne. Med KOHO udvider vi vores scope, så vi nu også kan levere de kompressorer, der håndterer gassen under sejlads. Samtidig får vi adgang til vigtige reservedele, som vi har brug for i vores serviceforretning. Det er et meget specialiseret felt, hvor kun ganske få virksomheder i verden kan være med, siger Søren Kringelholt Nielsen, CEO hos Svanehøj.
Svanehøj og KOHO har i forvejen flere fælles referencer fra skibsprojekter, hvor begge virksomheder er leverandører. Blandt de mest markante projekter er Northern Lights’ CO2-skibe i Norge samt Höegh Aurora, verdens første serie af skibe til biltransport med mulighed for at sejle på grøn ammoniak. Et af målene med opkøbet er således også at spille en endnu større rolle i den grønne omstilling af skibsfarten og den tunge industri.

KOHO-ejer: En mulighed for vækst og innovation
KOHO Kompressorsysteme blev etableret i 1948 af Alfred Köhler og August Hörter, som fremstillede deres første stempelkompressor i 1965. Siden er projekterne vokset i størrelse og kompleksitet i takt med en stigende efterspørgsel på specialiserede kompressorer.
I dag drives virksomheden af tredje generation af Hörter-familien, André Hörter og Björn Hörter, som begge fortsætter i KOHO-ledelsen under Svanehøjs ejerskab. Hensigten er, at faciliteterne i Hagen skal udgøre Svanehøjs kompetencecenter for kompressorteknologi.
-Ejerskiftet er en stor mulighed for at løfte vores virksomhed til det næste niveau. Vores kompressorer bliver nu en del af en bredere portefølje af løsninger, der understøtter fremtidens gasinfrastruktur. Sammen med Svanehøj kan vi accelerere vækst og innovation og samtidig sikre, at vores medarbejdere forbliver en vigtig del af rejsen, udtaler Björn Hörter, Managing Director hos KOHO Kompressorsysteme.

Nu over 500 medarbejdere
Med opkøbet af KOHO fortsætter Svanehøj sin vækststrategi. Tilbage i januar overtog Svanehøj den hollandske virksomhed European Pump Services B.V. (EPS) som led i at styrke sin position i Benelux-regionen. EPS har gennem mange år opbygget et stærkt navn inden for integration og service af pumpe¬løsninger til både industri, offshore og marine.
Sideløbende er Svanehøjs kerneforretning vokset betydeligt som en konsekvens af den høje globale efterspørgsel på systemer og komponenter til flydende gas. For nylig kunne virksomheden fejre en markant milepæl, idet medarbejderstaben nu har passeret de 500, hvoraf godt 200 kommet til siden starten af 2023.
Efter opkøbet af KOHO Kompressorsysteme beskæftiger Svanehøj 550 medarbejdere og har aktiviteter i Danmark, Storbritannien, Frankrig, Holland, Tyskland, Singapore, Korea, Kina, Japan, Dubai og USA.

Skrevet i: Maskiner og anlæg, Navnenyt, Procesteknologi

Seneste nyt fra redaktionen

Ny robotsatsning – millionløft til danske virksomheder

AutomatiseringNavnenytRobotterTop13. 11. 2025

Teknologisk Institut sætter gang i omfattende satsning, hvor generativ AI og avancerede robotløsninger skal gøre virksomheder og robotindustrien mere fleksibel, konkurrencedygtig og klar til morgendagens udfordringer. Det skal ske via resultatkontrakten ”Robotics & AI”. Robotter, der

Industriens energibehov og -forsyning i forandring

AktueltEnergi og miljøMesser og møder13. 11. 2025

Verdens førende industrimesse – Hannover Messe - sætter i 2026 fokus på energiforsyningen i fabrikker og industrianlæg. Deltagere fra industrien, energisektoren og det politiske miljø vil debattere måden at opnå en sikker, klimaneutral og konkurrencedygtig energiforsyning på. Fra den 20. til

OT-cybersikkerhed som konkurrenceparameter

AktueltAutomatiseringBranchenytNavnenyt13. 11. 2025

Danske virksomheder udsættes dagligt for tusindvis af potentielle cyberangreb, og SMV’er halter bagud på OT-sikkerheden. Ingeniør- og automationshuset HOLTEC.DK er blandt de første i branchen blevet D-mærket – et strategisk skridt for at sikre kunderne. Ifølge en rapport fra Styrelsen for

Trecifret millionbeløb skal styrke over 2.300 SMV’ers produktivitet og omstillingsevne

Branchenyt13. 11. 2025

Verden er i forandring, og det presser Europas konkurrenceevne og rammer danske SMV’er, som oplever udfordringer – men også nye muligheder. Derfor investerer Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse nu 312 mio. kr., som skal styrke forretningen i over 2.300 SMV’er gennem bl.a. digitalisering, bæredygtighed

Nyt studie tegner et overraskende sort (plast)billede af Danmark og Norden

Branchenyt13. 11. 2025

Forskere fra Syddansk Universitet (SDU) og University of Cambridge har for første gang kortlagt den samlede strøm af plast i de nordiske lande. Studiet viser, at Norden har verdens største ”lager” af plast ophobet per person, og at kun omkring fem pct. bliver genanvendt her i regionen. De

BIRN Group udpeger ny erfaren koncerndirektør

Maskiner og anlægNavnenyt13. 11. 2025

BIRN Group har udpeget Flemming Juel Jensen som ny koncerndirektør for den internationale støberikoncern med hovedsæde i Holstebro. Støberikoncernen BIRN Group har valgt Flemming Juel Jensen som ny koncerndirektør med ansvar for den fortsatte udvikling af koncernen på tværs af Danmark,

Ny global undersøgelse: AI og service skaber vækst i produktionsindustrien

AktueltAutomatiseringBranchenyt10. 11. 2025

Produktionsindustrien står midt i et afgørende skifte. En ny global undersøgelse fra IFS viser, at produktionsvirksomheder i stigende grad ser service som en central vækstmotor. Samtidig spiller industriel AI og bæredygtighed en stadig større rolle for konkurrencekraften. IFS har netop

En digital fabrik i spitzenklasse modtager pris som Årets Fabrik

AutomatiseringMaskiner og anlægNavnenytRobotterTop10. 11. 2025

Rittals fabrik i Haiger er alt andet end en almindelig fabrik – og virksomheden har nu har modtaget en af de mest prestigefyldte priser – Årets Fabrik. Prisen er de seneste 30 år blevet uddelt til verdens bedste fabrikker. Topplacering på tværs af en række benchmark sikrede Rittal førstepladsen

Ny rapport peger på tre veje til at udfase PFAS

AktueltBranchenyt10. 11. 2025

Strammere PFAS-regulering stiller nye krav til danske virksomheder. En national vidensplatform, målrettet støtte til SMV’er og øget gennemsigtighed i værdikæderne kan hjælpe industrien med at udfase evighedskemikalierne. PFAS har i årtier været industriens mirakelmiddel. Kemikalierne gør

AI-robot skal håndtere radioaktivt materiale

Robotter10. 11. 2025

I samarbejde med det franske selskab, Orano, der er specialiseret i håndtering af radioaktive materialer, tester Capgemini nu verdens første humaniod AI-robot målrettet de særlige forhold i atomindustrien. Med afsæt i den hastige udvikling af AI har Capgemini netop indsat robotten Hoxo i et

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Ny robotsatsning – millionløft til danske virksomheder

    13.11.2025

  • Industriens energibehov og -forsyning i forandring

    13.11.2025

  • OT-cybersikkerhed som konkurrenceparameter

    13.11.2025

  • Trecifret millionbeløb skal styrke over 2.300 SMV’ers produktivitet og omstillingsevne

    13.11.2025

  • Nyt studie tegner et overraskende sort (plast)billede af Danmark og Norden

    13.11.2025

  • BIRN Group udpeger ny erfaren koncerndirektør

    13.11.2025

  • Ny global undersøgelse: AI og service skaber vækst i produktionsindustrien

    10.11.2025

  • En digital fabrik i spitzenklasse modtager pris som Årets Fabrik

    10.11.2025

  • Ny rapport peger på tre veje til at udfase PFAS

    10.11.2025

  • AI-robot skal håndtere radioaktivt materiale

    10.11.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik