• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AktueltBranchenytNavnenyt02. 10. 2025 | Helle Friemann Nielsen

44 millioner kr. skal accelerere dansk biosolutions

AktueltBranchenytNavnenyt02. 10. 2025 By Helle Friemann Nielsen

En ny bevilling fra Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse skal øge danske biosolutions-virksomheders muligheder for at komme hurtigere og mere sikkert fra ide til marked.

Teknologisk Institut og FermHub Zealand modtager 44 mio. kr. fra Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse til at accelerere udviklingen af biosolutions i Danmark. Fra venstre: Christian Kjølby – FermHub Zealand, Nicolaj Christoffersen – Teknologisk Institut, Thio Baasch – FermHub Zealand, Morten Bødskov – Erhvervsministeriet, Lulu Harms Larsen – FermHub Zealand, Christian Motzfeldt – Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse, Anne-Lise Høg Lejre – Teknologisk Institut, Christopher Kjølby – FermHub Zealand, Natanya Majbritt Louie Hansen – Teknologisk Institut, Subir Kumar Nandy – FermHub Zealand. Foto: Erhvervsministeriet.

Teknologisk Institut og FermHub Zealand har modtaget 44 mio. kr. fra Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse. De to virksomheder skal i fællesskab udvide kapaciteten inden for biosolutions og strømline danske virksomheders muligheder for at komme hurtigere og mere sikkert fra ide til marked.
Erhvervsminister Morten Bødskov besøgte i september FermHub Zealand i Gørlev ved Kalundborg for at markere investeringen:
-Vi skal tage dansk biosolutions til næste vægtklasse. Investeringer og samarbejde er helt afgørende. Nu styrker vi udviklingen af området på Sjælland med en millionindsprøjtning på 44 mio. kr. til FermHub Zealand og Teknologisk Institut. Det er et stort skridt mod at sikre, at de gode idéer kommer videre fra skrivebordet til produktionen, så vi også i fremtiden har verdensførende virksomheder, innovative iværksættere og stærke vidensinstitutioner inden for biosolutions på dansk jord, siger erhvervsminister Morten Bødskov.

Fleksible faciliteter fjerner flaskehalse
Med de nye midler udvides Teknologisk Instituts Biosolutions Technology Center med flere og større fermenteringstanke samt mere fleksible løsninger, der kan tilpasses de enkelte virksomheders specifikke behov.
-Finansieringen af vores nye partnerskab er afgørende for at flere biosolutions-virksomheder hurtigt og sikkert kan komme igennem den afgørende udviklingsfase hos Teknologisk Institut og mere gnidningsfrit videre til Fermhub Zealand og succesfuld opskalering, siger Anne-Lise Høg Lejre, direktør hos Teknologisk Institut.
Partnerskabet mellem Teknologisk Institut og Fermhub Zealand bygger på grundigt kendskab til SMV’erne samt omfattende på markedsanalyse. På ét år har Teknologisk Institut sparret med over 110 virksomheder og kortlagt klare behov for flere og bedre opskaleringsfaciliteter i Danmark.

Rigtige faciliteter i de rigtige størrelsesforhold
Med de nye midler udvides de eksisterende open-acces faciliteter til præcisionsfermentering på begge lokationer, så de i endnu højere grad kan imødekomme virksomhedernes behov for flere og større fermenteringstanke samt en øget specialisering. Således kan virksomhederne komme med deres råvare og slutte med en prototype, der lever op til produktmæssige specifikationer, samt en protokol, der kan anvendes i forbindelse med fuldskalaproduktion.
Bevillingen er en del af en pulje, som regeringen og en række af Folketingets partier har afsat til at booste biosolutions i Danmark. Puljen på 60 mio. kr. udmøntes af Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse, og de resterende midler vil blive afsat snarest.

Fermhub Zealand arbejder med at skabe et vækstmiljø for opstartsvirksomheder inden for biotek. De tilbyder faciliteter, hvor startups kan udvikle og opskalere biofermenterede produkter. De samarbejder med forskellige partnere for at støtte iværksættere og udvikle industrien i regionen, og er en central del af Erhvervsfyrtårnet for Biosolutions, som de også har modtaget støtte fra.

På Teknologisk Instituts Biosolutions Technology Center er det bl.a. muligt for danske SMV’er, der er aktive på området, at få adgang til danske test- og demonstrationsfaciliteter, så de kan komme sikkert fra idé til marked.

Skrevet i: Aktuelt, Branchenyt, Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Ny europæisk megafond skal fastholde vækstvirksomheder på kontinentet

BranchenytInnovationNavnenytTop30. 06. 2026

Med 38 mia. kr. i ryggen skal den nye Scaleup Europe Fund investere i lovende virksomheder for at fastholde dem på kontinentet. Danmarks Eksport- og Investeringsfond, EIFO, er med som første nationale investor med en investering på 1,5 mia. kr. i fonden, som skal drives af svenske EQT og er

Lille dansk AI-virksomhed er hjælpetræner for Portugal

AktueltAutomatiseringNavnenyt30. 06. 2026

Den Aalborgensiske virksomhed Alai startede som et studenterprojekt på Aalborg Universitet. Nu skal de hjælpe Portugal med at vinde VM. Når det portugisiske landshold går på banen under VM i herrefodbold, får de hjælp af en lille virksomhed fra Aalborg.-Så på en måde kan man jo godt sige, at

Rigtig god sommer

AktueltBranchenyt30. 06. 2026

Det er tid til sommerferie – og det gælder også TekniskFokus.dk, der holder pause i juli måned. Dette er således det sidste nyhedsbrev på denne side af ferien. Vi udkommer igen tirsdag den 4. august. Holdet bag TekniskFokus ønsker alle en god sommerferie…

Fra frivillig redningsarbejder til tech-iværksætter: Dmytro vil styrke Europas forsvar fra Fyn

InnovationNavnenyt30. 06. 2026

Med en tidligere dansk frømand, en serieiværksætter og en ukrainsk advokat i spidsen rykker den nye startup WarTech Robotics nu ind i inkubatoren til Odense Robotics StartUp Fund hos Teknologisk Institut. Målet er at modne og industrialisere robust, ukrainsk drone- og forsvarsteknologi til

Dansk Standard leder europæisk arbejde inden for kernekraft

BranchenytEnergi og miljøNavnenyt30. 06. 2026

Ny indsats skal skabe fælles tekniske rammer for avancerede reaktorteknologier med potentiale i industri og transport. Dansk Standard står nu i spidsen for et nyt europæisk standardiseringsarbejde på området. Kernekraft er rykket højere op på både den europæiske og danske energidagsorden. I

Automatisk docking – slidstærk, sømløs og skræddersyet

AutomatiseringMaskiner og anlæg30. 06. 2026

Automatisk docking er i stadig stigende grad et krav i automatiserede processer. Alle anvendelser har det til fælles, at de kræver en holdbar løsning, der kan tilpasses individuelt til de aktuelle systemkrav. Det gælder, hvad enten det er som industriel applikation, et robust hybridinterface, en

Vores drikkevand indeholder hundredvis af kemikalier – men vi tester kun for en brøkdel

NavnenytTopVand og spildevand25. 06. 2026

Meget af vores drikkevand indeholder hundredvis af kemikalier, men i dag tester vi kun for en brøkdel. Forskere fra Københavns Universitet har nu startet en virksomhed, der tilbyder en særlig bred screening af drikkevand, der kan afsløre alle de ”skjulte” kemikalier. De første forsyningsselskaber

Droner til undsætning

AktueltAutomatiseringBranchenyt25. 06. 2026

Hvert år mister mennesker til søs livet ved at falde over bord. En nyudviklet autonom drone fra DTU har tre forskellige kameraer samt specialudviklede algoritmer til at lokalisere en person, der er faldet overbord. Desuden medbringer dronen en redningsvest til den nødstedte for at købe tid, indtil

Udenlandske investorer køber de mest produktive og vidensintensive danske virksomheder

AktueltBranchenyt25. 06. 2026

Udenlandske investorer står for kun 13 procent af opkøbene af danske virksomheder, men henter næsten halvdelen af værdien. De går efter de største, mest produktive og mest vidensintensive selskaber. Det viser en ny analyse fra Fremtidens Erhvervssucceser; et samarbejde mellem EY og Erhvervslivets

SDU i stor strategisk satsning: 100 mio. kr. til spydspidsforskning i kritiske teknologier

Navnenyt25. 06. 2026

Syddansk Universitet investerer 100 mio. kr. i en ny strategisk satsning på spydspidsforskning inden for kvanteteknologi og autonome systemer. De to forskningsområder er udvalgt, fordi SDU allerede har etablerede og excellente miljøer på områderne, og fordi en målrettet investering skal styrke

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Ny europæisk megafond skal fastholde vækstvirksomheder på kontinentet

    30.06.2026

  • Lille dansk AI-virksomhed er hjælpetræner for Portugal

    30.06.2026

  • Rigtig god sommer

    30.06.2026

  • Fra frivillig redningsarbejder til tech-iværksætter: Dmytro vil styrke Europas forsvar fra Fyn

    30.06.2026

  • Dansk Standard leder europæisk arbejde inden for kernekraft

    30.06.2026

  • Automatisk docking – slidstærk, sømløs og skræddersyet

    30.06.2026

  • Vores drikkevand indeholder hundredvis af kemikalier – men vi tester kun for en brøkdel

    25.06.2026

  • Droner til undsætning

    25.06.2026

  • Udenlandske investorer køber de mest produktive og vidensintensive danske virksomheder

    25.06.2026

  • SDU i stor strategisk satsning: 100 mio. kr. til spydspidsforskning i kritiske teknologier

    25.06.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}