• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AktueltRobotter10. 08. 2022 | Helle Friemann Nielsen

Standardisering af robotternes ”USB-stik”

AktueltRobotter10. 08. 2022 | Helle Friemann Nielsen

Danmark skal lede arbejdet med en ny international standard, der skal gøre det nemmere og hurtigere at installere samme værktøj på forskellige robotter. Den internationale standard skal sørge for, at samme værktøj kan installeres på forskellige fabrikater af robotter. Det betyder, at det ikke længere er nødvendigt at lave specialværktøj til den enkelte robotinstallation. I spidsen for arbejdet står den danske virksomhed OnRobot, der udvikler forskellige typer af værktøj til robotter.

Foto: freepik.com.


-Standarden skal hjælpe integratorerne til hurtigere at kunne automatisere. Det har betydning i en globaliseret verden, hvor omstilling i produktionen er nødvendigt i produktionsvirksomhederne. Vi gør klogt i at understøtte mere holistiske løsninger, som kan ibrugtages med en langt lavere teknisk barriere end den, mange oplever i dag, siger Morten Kühnrich, Senior Safety Expert hos OnRobot og leder af den nye arbejdsgruppe.
Ditte Klint Heede, konsulent i Dansk Standard, fortæller, at man i arbejdsgruppen håber, at systemet vil gøre det samme for robotværktøj, som USB-stikket har gjort for computeren.
-Dette nye system vil fungere som et plug and play-system, således at et generisk værktøj vil kunne installeres på forskellige typer og fabrikater af robotter på en nem og sikker måde. Dette vil øge fleksibiliteten i robotapplikationer og sikkerheden i brugen af samarbejdende robotter, fortæller Ditte Klint Heede.

Et indlysende behov
Der har i mange år eksisteret en standard for den mekaniske grænseflade til robotmanipulatorer (ISO 9409-1), som har gjort det nemmere at designe udstyr, der kan flyttes fra robot til robot. Men en tilsvarende standard har ikke eksisteret for den elektriske grænseflade. Her findes der mange forskellige former for tilslutninger og elektriske specifikationer. Netop dette skal standarden hjælpe med at forsimple, så udstyr frit kan udvikles på én robot og idriftsættes på en anden.
Ifølge Lasse Kieffer, investor og formand for Dansk Standards udvalg for robotik (S-850), er det på tide, at den elektriske grænseflade også bliver standardiseret. Han mener, at der er et helt indlysende behov for den nye standard, der gør op med tankegangen om, at man skal udvikle specialværktøjer til sine robotter:
-Væksten i robot-installationer er høj, og vi er nået til et niveau, hvor der ikke er nok robotinstallatører på arbejdsmarkedet. Der er simpelthen ikke nok menneskehænder, og det begrænser væksten. Et standardiseret elektrisk robot-interface vil betyde, at industrien kan installere mange flere robotter med det samme antal mennesker. I mange tilfælde vil integrations-tiden blive mere end halveret, siger Lasse Kieffer.

Danmark skal udvide sin styrkeposition i robotsektoren
Det er vigtigt, at danske virksomheder sidder med ved bordet, når der udvikles standarder inden for robotteknologi. Det sikrer virksomhederne indflydelse og gør, at de kan være på forkant med fremtidens krav. Og fordi vi i Danmark har en høj grad af innovation inden for industrirobotter, giver det ifølge Morten Kühnrich også god mening, at vi står i spidsen for udviklingen af den kommende standard for værktøjsskift på robotter.
-Danmark har klaret sig godt indenfor både udvikling af innovative industrielle robotter og robottilbehør. Vi har en spirende robotklynge bestående af producenter, integratorer og distributører – endda samlet på et lille område. Et stærkt dansk aftryk er med til at sikre det forsatte momentum, og at vi bevæger os i samme retning, siger Morten Kühnrich.
Og standarden for robotværktøj er ikke den eneste standard, som Danmark lige nu er står i spidsen for. Danmark sidder nemlig for bordenden i udviklingen af en ny international specifikation for kollaborative robotter, der skal hjælpe med at teste, hvor hårdt kollaborative robotter rammer et menneske. Den forventes udgivet i starten af 2023.

Få indflydelse på fremtidens standarder for robotteknologi
Dansk Standards udvalg for Robotik (S-850) arbejder med standardisering af robotteknologi, og alle danske virksomheder med interesse herfor kan deltage i udvalget. Som udvalgsmedlem har du mulighed for at deltage i det internationale arbejde på området og få indflydelse på fremtidens standarder for robotteknologi.
Læs mere her: http://www.ds.dk/s-850

Skrevet i: Aktuelt, Robotter

Seneste nyt fra redaktionen

Netværksforbundne elevatorer afslører europæernes døgnrytme

AutomatiseringBranchenytMaskiner og anlægTop08. 10. 2026

Elevator- og rulletrappefirmaet KONE har indhentet data om brugen af elevatorer i en række europæiske storbyer baseret på 1,96 milliarder elevatorture. Og de afslører store forskelle i europæernes døgnrytme; København er fx den by i Europa, hvor flest holder fast ved traditionelle arbejdstider. Data

To menneskelignende robotter flytter ind i Planetarium

AktueltNavnenytRobotter08. 10. 2026

Som den første danske kulturinstitution gør Planetarium to menneskelignende robotter til en permanent del af publikumsoplevelsen. De er 182 centimeter høje, vejer omkring 70 kilo og er nu en fast del af dagligdagen i Planetarium, hvor alle besøgende kommer til at stå ansigt til ansigt med

Cybersikkerhed kan blive en dansk konkurrencefordel

AktueltAutomatiseringBranchenyt08. 10. 2026

Danmark skal ikke kun forsvare sig mod cyberangreb. Evnen til at udvikle sikre digitale løsninger kan også blive en styrkeposition for danske virksomheder. I Aarhus vokser et miljø frem, der forbinder nogle af landets førende cyberforskere med virksomheder, startups, uddannelser – og unge hackere,

Udlandet er vilde med danske maskiner

BranchenytMaskiner og anlæg08. 10. 2026

Eksporten i maskinindustrien buldrer frem. Det er et stærkt tegn på, at danske løsninger er efterspurgte i hele verden, og det skaber både vækst og tryghed for danske arbejdspladser. Sådan lyder det fra erhvervsorganisationen Tekniq. Der er god grund til at finde de store smil frem i den danske

DI: CPR-læk øger risikoen for svindel mod virksomheder

Branchenyt08. 10. 2026

Dansk Industri - DI opfordrer virksomheder til straks at gennemgå deres procedurer for identitetskontrol efter et omfattende læk af omkring 8,8 millioner personers CPR-oplysninger. Mange virksomheder har indtil nu brugt disse oplysninger til at bekræfte kunders eller medarbejderes identitet.

MyDefence redefinerer kropsbåret dronedetektion

AutomatiseringBranchenyt08. 10. 2026

Ny kropsbåret dronedetektor fra MyDefence vejer under ét kg og kombinerer dronedetektion med kontinuerlig, AI-drevet spektrumanalyse, der kører simultant - direkte på enheden. MyDefence præsenterer Wingman Edge, der er virksomhedens næste generation af kropsbårne dronedetektorer, som bringer

53 vilde og dristige forskningsideer får støtte

InnovationNavnenytTop05. 10. 2026

53 forskere får mulighed for at afprøve vilde forskningsideer med støtte fra Villum Fonden. Projekterne kan vise sig at fejle - men rummer også potentiale for store gennembrud. Kan månestøv blive til byggemateriale på Månen? Kan magnetiske bakterier rense drikkevand? Kan keramik opføre sig som

Cybersikkerhedsmåneden er i gang

AktueltBranchenyt05. 10. 2026

Hver dag udsættes danske virksomheder, organisationer, myndigheder og borgere for forsøg på cyberangreb. Konsekvenserne kan være alvorlige – både for den enkelte, organisationer og for samfundet som helhed. Derfor sætter Styrelsen for Samfundssikkerhed ekstra fokus på cybersikkerhed i hele oktober

Thys internationale skovl-mager fylder 80

AktueltAutomatiseringMaskiner og anlægNavnenyt05. 10. 2026

Sjørring Maskinfabrik A/S fejrer otte årtier i Thy på et tidspunkt, hvor verden er i hastig forandring. Trods sit jordnære, jyske navn insisterer Sjørring Maskinfabrik dog på - ikke blot at følge med - men også at være en frontløber i en lunefuld branche. Nøglen er langvarige, konstruktive

Uldall overtager det tidligere Ferrodan-støberi i Skjern

Maskiner og anlægNavnenyt05. 10. 2026

Jernstøberiet Uldall i Vejen overtager produktionsfaciliteterne, der tidligere tilhørte jernstøberiet Ferrodan i Skjern. Overtagelsen giver Uldall mulighed for hurtigt at øge produktionskapaciteten markant, øge antallet af medarbejdere og styrke forsyningssikkerheden for virksomhedens

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Netværksforbundne elevatorer afslører europæernes døgnrytme

    08.10.2026

  • To menneskelignende robotter flytter ind i Planetarium

    08.10.2026

  • Cybersikkerhed kan blive en dansk konkurrencefordel

    08.10.2026

  • Udlandet er vilde med danske maskiner

    08.10.2026

  • DI: CPR-læk øger risikoen for svindel mod virksomheder

    08.10.2026

  • MyDefence redefinerer kropsbåret dronedetektion

    08.10.2026

  • 53 vilde og dristige forskningsideer får støtte

    05.10.2026

  • Cybersikkerhedsmåneden er i gang

    05.10.2026

  • Thys internationale skovl-mager fylder 80

    05.10.2026

  • Uldall overtager det tidligere Ferrodan-støberi i Skjern

    05.10.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}