• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

Maskiner og anlægNavnenyt01. 12. 2025 | Helle Friemann Nielsen

IP Maskiner A/S leverer Danmarks første CutLite Penta pladelaser til DS Stålkonstruktion A/S

Maskiner og anlægNavnenyt01. 12. 2025 By Helle Friemann Nielsen

DS Stålkonstruktion A/S i Hobro har som de første i Danmark taget en CutLite Penta pladelaser i brug – leveret af IP Maskiner A/S. Maskinen, som er blandt de største og mest avancerede af sin slags herhjemme, markerer et vigtigt teknologisk skridt for DS Stålkonstruktion, og baner vej for en mere effektiv og automatiseret produktion.

Claus Barnewitz, COO hos DS Stålkonstruktion A/S (tv.), og Frederik Bossow Angel, medejer af IP Maskiner A/S foran Danmarks første CutLite Penta pladelaser. Foto: IP Maskiner A/S.

-Det er en stor milepæl for os hos IP Maskiner at kunne levere den første CutLite Penta pladelaser i Danmark – og endda til en så stærk aktør i stålbranchen som DS Stålkonstruktion. Maskinen – en CutLite PLUS med stort vekselbord, en kraftfuld 30 kW IPG-fiberlaser, automatisk dyseskift og andre avancerede funktioner – er blandt de største af sin slags, der er installeret i Danmark, fortæller Frederik Bossow Angel, medejer af IP Maskiner A/S.
Den nye laserskærer er en stor opgradering fra den tidligere skæremaskine hos DS Stålkonstruktion, og har givet et markant løft i både kvalitet og hastighed. Samtidig har den et væsentligt lavere energiforbrug, hvilket styrker både økonomien og bæredygtigheden i produktionen.

Den nye CutLite PLUS pladelaser hos DS Stålkonstruktion er blandt de største og mest avancerede i Danmark, udstyret med 30 kW IPG fiberlaser, stort vekselbord og automatisk dyseskift. Foto: IP Maskiner A/S.

En investering i fremtiden
-Vi gik ind i projektet med en ambition om at erstatte én af vores to plasmaskærere, men allerede kort tid efter installationen stod det klart, at den nye pladelaser kunne overtage stort set hele skæreproduktionen. Det siger noget om både kapaciteten og effektiviteten i løsningen. Maskinen har løftet vores teknologiske niveau betydeligt og har fra første dag leveret virkelig gode resultater – både når det gælder kvalitet, skærehastighed. Samtidig bruger den markant mindre energi end vores tidligere setup, hvilket er en gevinst for både miljøet og vores driftsøkonomi. Det er en strategisk investering, der styrker vores konkurrenceevne og sætter os i stand til at imødekomme kundernes krav med endnu større præcision og hastighed, siger Claus Barnewitz, der er investeringsansvarlig og COO hos DS Stålkonstruktion.
For at sikre optimal drift og service på de avancerede lasere har IP Maskiners teknikere gennemgået specialtræning på CutLite Pentas fabrik i Norditalien. Virksomheden står derfor fuldt rustet til både installation, support og servicering af de danske anlæg.

Et vigtigt skridt for dansk industri
Med denne levering markerer IP Maskiner sig som officiel agent for CutLite Penta i Danmark. Det nye agentur supplerer virksomhedens eksisterende portefølje, hvor IP Maskiner allerede tilbyder en af markedets førende rørlasere fra BLM/Adige.
Med tilføjelsen af CutLite Penta kan kunder, der arbejder med bearbejdning af kraftige pladetykkelser, nu få adgang til en af de mest avancerede og effektive maskiner på markedet. Virksomheden ser et stort marked for lasere fra Cutlite Penta i Danmark, da mange med fordel kan overveje at skifte deres eksisterende plasmaskærer ud med en laser som ved Dansk Stålkonstruktion.

CutLite Penta pladelaseren løfter både kvalitet, skærehastighed og energieffektivitet og har gjort det muligt for DS Stålkonstruktion at samle størstedelen af deres skæreproduktion på én maskine. Foto: IP Maskiner A/S.

Kilde: IP Maskiner A/S.

Skrevet i: Maskiner og anlæg, Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Robotindustrien søger nye veje i et udfordret marked

AutomatiseringBranchenytRobotterTop23. 04. 2026

Den danske robot-, automations- og droneindustri vokser fortsat, men i et lavere tempo end tidligere. Det viser en ny rapport fra Odense Robotics. I en tid med global afmatning retter flere virksomheder blikket mod hjemmemarkedet, hvor der er et betydeligt uudnyttet potentiale - ikke mindst i den

Udstillere har store forventninger til årets Automatik-messe

AktueltAutomatiseringMesser og møder23. 04. 2026

Muligheden for at præsentere nye produkter og møde såvel potentielle som eksisterende kunder fremhæves af Solar og ICS, der begge udstiller på Automatik 2026. Messen finder sted i Brøndby Hallen 8.-10. september. Alt inden for automation, motion og drives kommer i fokus, når Automatik-messen

Danske forskere udvikler unik lasermaskine

AktueltMaskiner og anlægNavnenyt23. 04. 2026

Efter mere end 15 års forskning har to forskere fra Aalborg Universitet udviklet en lasermaskine, der kan fremstille prototyper af metal i én samlet proces og dermed reducere både tidsforbrug og udgifter væsentligt. De to forskere har stiftet spinout-virksomheden AutoShape. Og nu skal maskinen ud

Flertal af kritisk infrastrukturledere i Danmark vil droppe “risikable” leverandører grundet cybertrusler

Branchenyt23. 04. 2026

Digital suverænitet er en topprioritet for ledere af danske organisationer med kritisk infrastruktur. En ny rapport fra DNV Cyber afslører, at mere end halvdelen (54 pct.) af lederne er stærkt bekymrede over at være afhængige af tredjepartsleverandører fra lande, hvor geopolitiske spændinger

Margarineproducent fik mere plads, mere tid og mere ro

AutomatiseringNavnenyt23. 04. 2026

Hos Dragsbæk i Thisted fyldte manuel pallehåndtering unødigt i produktionen og skabte gener for medarbejderne. Med Palomat har virksomheden halveret pladsforbruget til paller, reduceret intern transport og skabt et bedre arbejdsmiljø med mere ro i hverdagen. Hos Dragsbæk produceres margarine og

Analyse afslører, hvor håndværkervirksomheder kan hente 328.000 om året pr. medarbejder

Branchenyt23. 04. 2026

En ny landsdækkende analyse af den danske håndværksbranche kortlægger for første gang i stor skala, hvad der adskiller top og bund i en branche, der notorisk kalder på mere arbejdskraft. Analysen viser markante forskelle i, hvor effektivt virksomhederne udnytter deres tid, kapacitet og ressourcer,

Saltomortaler er ikke nok – fire afgørende faktorer for de humanoide robotters gennembrud

AutomatiseringBranchenytInnovationRobotterTop20. 04. 2026

De ligner os mere og mere og bliver på sigt industriens nye assistenter. Men først skal fire centrale udfordringer løses, før humanoide robotter er klar til virkeligheden i danske virksomheder. Sådan lyder det fra Teknologisk Institut. Humanoide robotter er ikke længere kun noget, man ser i

Robotter hænger sammen med flere ansatte og mere produktion i udlandet

AktueltAutomatiseringBranchenytRobotter20. 04. 2026

Danske virksomheder er i gennemsnit både større og mere produktive, når de indfører robotter i deres hjemlige produktion. Samtidig øger de deres produktion i udlandet. Det viser ny forskning fra Copenhagen Business School, støttet af Rockwool Fonden. Danske virksomheder med omkring 15

Rapport: Fem skift afgør industriens fremtid

AktueltBranchenyt20. 04. 2026

Produktionsindustrien har traditionelt været baseret på stabilitet og forudsigelighed. Nu bevæger den sig ind i en mere usikker tid, hvor hurtige teknologiske skift, skærpede bæredygtighedskrav og mangel på kompetencer ændrer vilkårene. Det fremgår af rapporten ”C the Shift: Redefining Global

Selvkørende trucks – med navnene Rip, Rap og Rup – giver højere sikkerhed og hurtig payback

AutomatiseringMaskiner og anlæg20. 04. 2026

To selvkørende trucks har lettet den interne logistik betydeligt i Sky-Light A/S' produktion af plastemballage til fødevareindustrien. COO Brian Rasmussen går så langt som til at kalde processen ”superfin” – i et Vestjylland, hvor man normalt højst svinger sig op på et ”det er ik’ så ringe”, når

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Robotindustrien søger nye veje i et udfordret marked

    23.04.2026

  • Udstillere har store forventninger til årets Automatik-messe

    23.04.2026

  • Danske forskere udvikler unik lasermaskine

    23.04.2026

  • Flertal af kritisk infrastrukturledere i Danmark vil droppe “risikable” leverandører grundet cybertrusler

    23.04.2026

  • Margarineproducent fik mere plads, mere tid og mere ro

    23.04.2026

  • Analyse afslører, hvor håndværkervirksomheder kan hente 328.000 om året pr. medarbejder

    23.04.2026

  • Saltomortaler er ikke nok – fire afgørende faktorer for de humanoide robotters gennembrud

    20.04.2026

  • Robotter hænger sammen med flere ansatte og mere produktion i udlandet

    20.04.2026

  • Rapport: Fem skift afgør industriens fremtid

    20.04.2026

  • Selvkørende trucks – med navnene Rip, Rap og Rup – giver højere sikkerhed og hurtig payback

    20.04.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik