• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

AktueltAutomatiseringMesser og møderRobotter27. 11. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Robotter i charmeoffensiv i Middelfart

AktueltAutomatiseringMesser og møderRobotter27. 11. 2025 By Helle Friemann Nielsen

I sidste uge var 30 virksomheder på besøg hos Danrobotics A/S i Middelfart for at få en smagsprøve på, hvad en robot kan gøre for dem. Og om kort tid kan man endda låne en robot for en periode.

25 virksomheder var tirsdag den 25. november på besøg hos Danrobotics A/S. Foto: Danrobotics A/S.

Tirsdag den 25. november var der travlt i både svingdør og ved robotarmene hos Danrobotics A/S i Middelfart. 30 virksomheder – og dermed fuldt hus – havde meldt deres ankomst til en dag, hvor virksomheder fra Middelfart, Trekanten og det øvrige sydjyske område kunne blive klogere på, hvordan de kan få en robot som kollega.
-Robotter kan være en meget stor hjælp, fordi de kan tage opgaver, som ellers er slidsomme, og hvor der er mange gentagelser. Robotterne frigiver ressourcer til, at medarbejdere kan løse andre værdifulde opgaver, fortæller Mette Stahl, forretningsudvikler Erhvervshus Sydjylland, der sammen med Middelfart Erhverv og en række andre parter stod bag arrangementet.

De små halter efter
Selvom robotterne gennem de sidste ti år har været på fremmarch i Danmark, så har de ikke i nævneværdig grad vundet indpas i mindre virksomheder.
Nye tal fra Dansk Metal viser, at 90 procent af de største virksomheder gør brug af robotter, mens det kun er 25 procent af de små. Kim Koertsen, direktør hos Danrobotics, leverer både til store og små virksomheder, og han ved godt, hvad der er udfordringen.
-De mindre virksomheder er tit så optaget af drift, at de ikke får afsat ressourcer til at komme i gang med robotter. Og skal man have succes med robotter, så kræver det, at en ledelse betragter det som en strategisk beslutning og dedikerer tid til det, siger direktøren.

Mette Stahl, forretningsudvikler Erhvervshus Sydjylland og Kim Koertsen, direktør hos Danrobotics. DI Produktion og DI’s regionalforeninger i Sønderjylland, Sydvestjylland og Trekantområdet, MADE, Middelfart Erhverv og Erhvervshus Sydjylland stod bag arrangementet hos Danrobotics. Foto: Danrobotics A/S.

Erhvervshus Sydjylland havde da også en klar agenda med virksomhedsbesøget i Middelfart: Vejen til robotter skal gøres nemmere – og mindre udfordrende – for de små og mellemstore virksomheder i området.
-Alle undersøgelser og data viser, at virksomheder med robotter kan styrke både kvalitet, arbejdsmiljø og konkurrencekraft. Vi ser også eksempler på virksomheder, som tidligere har fået produceret i Østen, trækker produktionen hjem, fordi de med robotter kan reducere lønomkostningerne. På den måde har virksomheder mulighed for at vokse med robotter, siger Mette Stahl videre.

Lån en robot
Gennem Erhvervshus Sydjylland får virksomhederne i Middelfart og Sydjylland samtidig en håndsrækning til at komme i gang med robotter i den kommende tid. Fra januar er der tilskud til at låne og afprøve en robot, ligesom de kan booke en specialist og få en gratis gennemgang af, hvor i produktionen en robot kan gøre gavn.
Kim Koertsen og Danrobotics har selv tidligere benyttet sig af sparring og tilskud fra Erhvervshus Sydjylland, og han opfordrer virksomheder til at gøre det samme.
-Det er en mulighed for at få sat gang i den udvikling, som du ønsker, og hvor du samtidig får tilført både ekspertise og økonomi, siger han.

Danrobotics A/S leverer robot- og automationsløsninger til virksomheder til bl.a. til intern logistik, svejse- og montageindustrien. I dag har Danrobotics 40 medarbejdere fordelt på hovedlokationen i Middelfart og hos datterselskabet i Neumünster i Tyskland.

Gennem Erhvervshus Sydjylland kan virksomheder få gratis sparring til at styrke og udvikle deres forretning. Der er samtidig adgang til en række tilskudsmuligheder inden for bl.a. robot og automatisering, bæredygtighed, digitalisering, eksport og strategi.

Kilde: Danrobotics A/S og Erhvervshus Sydjylland.

Skrevet i: Aktuelt, Automatisering, Messer og møder, Robotter

Seneste nyt fra redaktionen

Professor i blød robotteknologi modtager millionbevilling

InnovationNavnenytRobotterTop11. 12. 2025

Professor Ahmad Rafsanjani har netop modtaget en prestigefuld ERC-bevilling på 15 millioner kroner. Hans projekt vil lære bløde robotter at navigere ved hjælp af lyd, friktion og origami-teknik – en evne, der kan åbne døre til både sammenstyrtede bygninger og fjerne planeter. -Når to overflader

Robotter vil se dyner

AktueltNavnenytRobotter11. 12. 2025

Dyneproducenten Quilts of Denmark i Vamdrup har succes med robotter, der har skabt et godt arbejdsmiljø og løftet effektiviteten. -Vi undgår en masse uhåndterlige løft, og to mand, der står og bakser med kasser i 2,40 meters højde.Sådan siger Jan Bonnichsen, COO, Quilts of Denmark ved Vamdrup,

Nye nitratanbefalinger – beskyttelse af grundvandet haster

AktueltBranchenytVand og spildevand11. 12. 2025

Den nye anbefaling til indhold af nitrat i drikkevandet har konsekvenser for omkring 10 procent af drikkevandsforsyningen. Det kalder på hurtig handling og helhedsorienterede løsninger, så vi kan sikre drikkevandet både nu og fremover. Drikkevandets brancheorganisationer – DANVA og Danske

50 års partnerskab: BIRN og DISA har udviklet støbeteknologien side om side

BranchenytMaskiner og anlægNavnenyt11. 12. 2025

Når BIRN i Holstebro i dag er blandt Nordens største og mest fleksible jernstøberier, skyldes det ikke mindst et samarbejde, der går mere end 50 år tilbage. Siden 1972 har BIRN og industrivirksomheden DISA udviklet, testet og forfinet støbeteknologi sammen; et partnerskab, der har sat varige spor i

Nordjyske projekter modtager støtte på 18,7 mio kr. til fangst, transport, anvendelse og lagring af CO2

BranchenytEnergi og miljøInnovationNavnenyt11. 12. 2025

Produktion af teknisk vand til PtX, elektrisk drevet kalkovn, konvertering af plastaffald til syngas, testplatform til udvikling og implementering af CCUS teknologier samt facilitering af CO2-fangst i små og mellemstore fjernvarmeværker. Fem nye innovationsprojekter modtager støtte via det nordjyske

Techwave Invest A/S er Danmarks nye techfond

AutomatiseringNavnenyt11. 12. 2025

Techwave Invest A/S er Danmarks nye techfond med fokus på AI og fremtidens digitale infrastruktur. Den nye danske investeringsfond Techwave Invest A/S ser dagens lys. Fonden er skabt til at ride på den bølge af teknologi, der i disse år transformerer verden og giver investorer adgang til de

Den globale droneindustri samles atter i Danmark – og dagsordenen er mere aktuel end nogensinde

BranchenytMesser og møderRobotterTop08. 12. 2025

Odense bliver igen samlingspunkt for droneverdenen, når International Drone Show afholdes den 3.-4. juni 2026 ved HCA Airport. Her mødes virksomheder, specialister og beslutningstagere på et tidspunkt, hvor droner står højt på både den politiske og teknologiske dagsorden. 2025-udgaven af

Digitalt værktøj skal accelerere grøn omstilling til søs

AktueltAutomatiseringBranchenytMaskiner og anlægOffshore og marine08. 12. 2025

Et nyt værktøj skal hjælpe den maritime sektor med at omstille til metanol, ammoniak og brint ved at anvise, hvad man kan gøre ved risici og manglende regler. Værktøjet kommer fra Dansk Brand- og sikringsteknisk Institut - DBI og giver den maritime sektor en genvej til at sikkert at implementere

Danske virksomheder investerer massivt i AI – men sakker bagud på realisering af værdi

AktueltAutomatiseringBranchenyt08. 12. 2025

Danske og Nordiske virksomheder afsætter en lige så stor andel af deres budget til kunstig intelligens som virksomheder i resten af Europa. Alligevel oplever de en markant langsommere realisering af forretningsværdi. Det viser en ny undersøgelse fra Deloitte. Kunstig intelligens har skabt en ny

Lemvig Vand A/S – vi skal sætte nye standarder for minimering af vandtab

NavnenytProcesteknologiVand og spildevand08. 12. 2025

Lemvig Vand A/S går nu forrest i branchen og viser vejen for, hvordan data i fremtiden kan sikre minimalt vandtab, øget forsyningssikkerhed og energieffektivisering. Selskabet får lige nu installeret over 9.000 digitale målere fra Brunata A/S. Lemvig Vand A/S er i gang med et stort

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Professor i blød robotteknologi modtager millionbevilling

    11.12.2025

  • Robotter vil se dyner

    11.12.2025

  • Nye nitratanbefalinger – beskyttelse af grundvandet haster

    11.12.2025

  • 50 års partnerskab: BIRN og DISA har udviklet støbeteknologien side om side

    11.12.2025

  • Nordjyske projekter modtager støtte på 18,7 mio kr. til fangst, transport, anvendelse og lagring af CO2

    11.12.2025

  • Techwave Invest A/S er Danmarks nye techfond

    11.12.2025

  • Den globale droneindustri samles atter i Danmark – og dagsordenen er mere aktuel end nogensinde

    08.12.2025

  • Digitalt værktøj skal accelerere grøn omstilling til søs

    08.12.2025

  • Danske virksomheder investerer massivt i AI – men sakker bagud på realisering af værdi

    08.12.2025

  • Lemvig Vand A/S – vi skal sætte nye standarder for minimering af vandtab

    08.12.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik