• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

AutomatiseringEnergi og miljøTop22. 11. 2023 | Helle Friemann Nielsen

Sommerland Sjælland bruger kunstig intelligens til at detektere unormalt strømforbrug

AutomatiseringEnergi og miljøTop22. 11. 2023 By Helle Friemann Nielsen

Selvom november ikke ligefrem emmer af sol og sommer – så tager vi alligevel et smut forbi Sommerland Sjælland. For forlystelsesparken har i samarbejde med Alexandra Instituttet installeret sensorer, som gør, at de ved hjælp af kunstig intelligens kan detektere unormalt strømforbrug.

Hvor meget strøm bruger de forskellige restauranter og kiosker i en forlystelsespark? Er der nogen, der har glemt at slukke for strømmen til frituregryden? Hvad tid bliver softicemaskinerne tændt? Er der nogle apparater, der bruger unødvendigt meget strøm, og som måske trænger til vedligeholdelse?
Det er spørgsmål som disse, som Sommerland Sjælland snart kan få svar på ved hjælp af kunstig intelligens og den data, som forlystelsesparken har opsamlet i løbet af den seneste sæson. Opsamlingen er foregået ved hjælp af målere, som parken har sat op på alt fra brødristere, friturekar, kasseapparater og frysere. Kort sagt alt det, som skal til for at holde en forlystelsespark i gang.
Det er sket i samarbejde med Alexandra Instituttet og i regi af AI Denmark, der hjælper danske virksomheder med at udnytte data og AI-værktøjer i deres digitale omstilling.
Listen over potentielle strømslugere er lang, når man driver sådan en park, og for at få et bedre overblik over, hvornår det bedst kan betale sig at tænde og slukke de forskellige apparater, har Kåre Dyvekær, der er ejer af Sommerland Sjælland, længe haft øje for, at det kunne være en god idé at sætte målere op, men løsningerne var typisk for store og industrielle.
-Vi har mange mindre installationer, så da der kom det her AI-projekt, så tænkte vi, at det kunne være fint, hvis man kunne måle på el og samtidig kunne sætte kunstig intelligens til at detektere, hvis eller når en installation falder uden for i normalforbrug, fortæller han.

Kan se, hvornår frituregryden bliver tændt
Ifølge Kåre Dyvekær har den største gevinst med dataopsamlingen været, at de har fået et bedre overblik over strømforbruget de forskellige steder i parken.
De har netop indkøbt yderligere 40 intelligente målere, som skal sættes op alle de steder, hvor de har et væsentligt strømforbrug.
-Lige nu er AI’en ikke klogere end os, men vi har fået mod på det. Vi får et dataoverblik, der gør, at vi kan se anormaliteter. I takt med at vi får flere målesteder, så vil vi kunne se, om der er sammenhæng mellem noget tidsmæssigt og hvem, der eventuelt er gode til at spare på strømmen. Det har enormt stor betydning, om du først tænder frituregryden, når du skal bruge den og ikke, når du møder ind. Det fokus har vi ikke haft før, fordi vi ikke har kunnet måle det.

AI kan måske se, hvor der er brug for vedligeholdelse
Udfordringen med dataopsamling er, at de får en masse signaler ind, som bliver samlet i en stor masse. Det vil derfor kræve, at de får lavet et ”fingerprint” eller el-signatur for hvert apparat. Det vil ifølge Kåre Dyvekær gøre, at man kan sætte en måler op på hovedforsyningen til hver kiosk og så sætte AI’en til at analysere, når der sker noget unormalt.
-Kort sagt, så kunne AI’en godt se, når noget faldt ud fra normen. Det kunne være et apparat, der var gået på standby, som skulle være tændt. Men jeg kunne godt tænke mig, at AI’en helt ned på apparatniveau kunne detektere, hvis filtret i en emhætte trænger til at blive skiftet, eller hvis et varmelegeme bliver dårligt. Mange af de her vedligeholdelsesting vil man sandsynligvis kunne se i strømforbruget, fortæller han.
Den kunstige intelligens kan måske også bruges til at forudsige, hvor mange frituregryder eller andre apparater, som de skal tænde, alt efter hvor mange gæster de forventer.
-Jeg tror, at når vi har nok data, så begynder AI’en at kunne gennemskue nogle mønstre, som vi ikke ser og dermed kommer til sin ret. Hvis vi fodrer den med data på vores gæsteantal, så vil den måske kunne sige, at i dag har vi x antal gæster og har brug for følgende installationer, fortæller Kåre Dyvekær afslutningsvis.

Projektet er udført i regi af AI Denmark, hvor Sommerland Sjælland har deltaget, fordi de har ønsket at få overblik over deres strømforbrug.

AI Denmark inspirerer og hjælper SMV’er med at komme hurtigere i gang med at udnytte data og AI-værktøjer i deres digitale omstillingsproces. Målet mål er at gøre digitalisering og kunstig intelligens praksisnært og let forståeligt. Man støtter SMV’er i at komme hurtigt i gang ved hjælp af data og AI-værktøjer i deres digitale transformationsproces.


Forlystelsesparken har i samarbejde med Alexandra Instituttet sat sensorer op i deres spisesteder og kiosker, som gør, at de ved hjælp af AI kan detektere unormalt strømforbrug, og de kan samtidig få besked, hvis nogen har glemt at slukke for strømmen.

Skrevet i: Automatisering, Energi og miljø, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Tre forudsigelser om robotbranchen i 2026

BranchenytRobotterTop19. 01. 2026

Anders Billesø Beck, Vice President, AI Robotics Products hos Universal Robots A/S giver her – via en Q&A - tre forudsigelser om robotbranchen i 2026. Hvilken robotteknologi/ teknologier forventer du vil have størst betydning i 2026?I 2026 forventer jeg, at de mest betydningsfulde

Nyt projekt skal sikre flere kvalificerede faglærte til robotindustrien

AktueltBranchenytNavnenytRobotter19. 01. 2026

Et nyt projekt med Odense Robotics og Craft Nation i spidsen skal give unge lettere adgang til den nyeste robot- og automationsteknologi og bidrage til at afhjælpe manglen på faglærte i industrien. Projektet med titlen Fremtidens Faglærte - Industri 4.0 har fået støtte på 5,3 mio. kr. fra

Nyt dansk kraftcenter for innovation

AktueltBranchenytInnovationNavnenyt19. 01. 2026

Innovation District Copenhagen skal være et internationalt kraftcenter for innovation og skal samle forskere, klinikere, iværksættere og virksomheder, så der udvikles flere nye løsninger og flere virksomheder inden for bl.a. life science og kvanteteknologi. En bred partnerkreds stifter nu en

Danmarks første AI-baserede overvågning af IoT-forbindelser

Automatisering19. 01. 2026

Wireless Logic Nordic står bag Danmarks første AI-baseret overvågning af IoT-forbindelser. Formålet med ”Anomaly & Threat Detection” er at opdage trusler mod IoT-enheder i realtid, før de bliver til reelle angreb. Her holdes der ikke bare øje med kendte trusler - men også mistænkelig

Eksisterende datacenterdesign kan ikke hamle op med stigende AI- og energipres

AutomatiseringBranchenyt19. 01. 2026

Traditionelle datacentre kan ikke følge med fremtidens databehandlings- og klimakrav. Det mener halvdelen af it-chefer i EMEA-regionen. Ny rapport fra Lenovo inspirerer til nye visionære datacenterdesign, der kan leve op til de kommende nøgleudfordringer. Markedet for datacentre eksploderer, og

Millioner til grønnere erhvervsuddannelser

Branchenyt19. 01. 2026

Villum Fonden støtter erhvervsskolerne med 50 millioner kroner, så fremtidens faglærte kan blive klædt på til bæredygtighed og grøn omstilling. Erhvervsuddannelserne spiller en central rolle i den grønne omstilling af dansk erhvervsliv. Nu får en række erhvervsskoler landet over tilsammen knap

Ti år med Robotbrag – bliv robust med robotter

Messer og møderNavnenytRobotterTop15. 01. 2026

For tiende gang åbner Danmarks største robotarrangement dørene til fremtidens produktionsteknologi. Det sker, når Robotbrag afholdes til maj; i år med ekstra fokus på humanoide robotter, AI-drevne løsninger og de kompetencer, der skal til for at navigere i den nye virkelighed. Teknologisk

Dansk Overfladeindustri bliver en del af HI-messen

AktueltMesser og møder15. 01. 2026

Besøgende på HI-messen i 2027 kan se frem til at gå på opdagelse i et nyt brancheområde skabt af Dansk Overfladeindustri. Messen, som dermed får en endnu større faglig bredde, finder sted i MCH Messecenter Herning 5.-7. oktober 2027. Underleverandørsektoren styrkes på 2027-udgaven af HI Tech

Init når sin første milliard før tid

AktueltNavnenyt15. 01. 2026

Det går godt hos IT- og automationsvirksomheden Init, som allerede før tid har nået sin første milliard i omsætning. På blot fire år er virksomheden gået fra opstart til en fremtrædende aktør på markedet for industriel IT og automation i Norden. Ved udgangen af 2025 fik Init Denmark tildelt

HOLTEC.DK får nordmand med i ejerkredsen

Navnenyt15. 01. 2026

Ejer af norske Guard Automation, Karl Kristian Sunde bliver, gennem sit investeringsselskab Guard Invest AS, en del af ejerkredsen i danske HOLTEC.DK. Handlen markerer et ejerskifte uden ændringer i drift, ledelse eller kultur. Skiftet skal styrke et langsigtet, værdibåret samarbejde på tværs af

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Tre forudsigelser om robotbranchen i 2026

    19.01.2026

  • Nyt projekt skal sikre flere kvalificerede faglærte til robotindustrien

    19.01.2026

  • Nyt dansk kraftcenter for innovation

    19.01.2026

  • Danmarks første AI-baserede overvågning af IoT-forbindelser

    19.01.2026

  • Eksisterende datacenterdesign kan ikke hamle op med stigende AI- og energipres

    19.01.2026

  • Millioner til grønnere erhvervsuddannelser

    19.01.2026

  • Ti år med Robotbrag – bliv robust med robotter

    15.01.2026

  • Dansk Overfladeindustri bliver en del af HI-messen

    15.01.2026

  • Init når sin første milliard før tid

    15.01.2026

  • HOLTEC.DK får nordmand med i ejerkredsen

    15.01.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik