• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AutomatiseringMaskiner og anlægNavnenyt27. 11. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Sømmaskiner med AI skal hamre Enkotec A/S ti år foran konkurrenterne

AutomatiseringMaskiner og anlægNavnenyt27. 11. 2025 By Helle Friemann Nielsen

Danske industrivirksomheder danner bagtrop, når det handler om AI. Men Enkotec A/S bryder med tendensen og er på vej til at erobre førertrøjen i sin branche – med hjælp fra Alexandra Instituttet. Med AI i sømmaskinerne vil Skanderborg-virksomheden øge afstanden til konkurrenterne.

Enkotecs sømmaskine er en af de mest effektive på markedet, men den skal stadig serviceres jævnligt. Foto: Enkotec A/S/Alexandra Instituttet.

45 søm i sekundet. Få virksomheder i verden kan konkurrere med Enkotec A/S fra Skanderborg, når det gælder sømproduktion. Med afdelinger på tre kontinenter og kunder i 50 lande er Enkotec en af de mange danske industrivirksomheder med succes.
Enkotec er kendt for sine højteknologiske ambitioner. Nu er tiden moden til, at AI skal implementeres i maskinen, så virksomheden kan fastholde sin plads i toppen af branchen.
-Det er vigtigt for os, at kundernes oplevelse med maskinerne er positivt. Mange kunder har svært ved at finde arbejdskraft eller har løbende udskiftning af personalet. Derfor skal vi gøre vores for, at oplæring og brugen af manualer bliver mindre komplekst. Det kan vi gøre med AI, fortæller Kenn Prinds, Chief Innovation Officer hos Enkotec A/S.
Han giver sit bud på, hvordan løsningen kunne se ud:
-Hvis en operatør kan tale med maskinen om sine aktuelle problemer i stedet for at søge i en manual, vil kunden øge effektiviteten. Det giver stor værdi for både dem og os, siger han.

Industrien sakker bagud
Danske virksomheder er blandt de bedste i verden til at bruge AI, men industrisektoren er sakket bagud. Ifølge Den Internationale Valutafond bruger kun 22 procent af danske produktionsvirksomheder AI. Med andre ord er AI endnu ikke særlig udbredt på fabriksgulvet.
Enkotec er undtagelsen fra reglen. Her er der stor appetit på at være teknologisk frontløber i en branche, hvor høje toldsatser på stål og billige kinesiske konkurrenter lægger pres på dansk driftssikkerhed.
-Vores maskiner er allerede langt fremme, men med AI kan vi komme ti år foran de andre. Planen er at løfte maskinerne til et nyt niveau, men det kræver, at vi selv finder vejen, for AI er helt nyt i vores branche, fortsætter Kenn Prinds.

En talende manual og AR-instruktioner
I jagten på viden søgte Enkotec råd hos Alexandra Instituttet. I løbet af tre måneder udviklede teamet en prototype, hvor en open source sprogmodel bliver fodret med virksomhedens egne manualer.
Chatbotten kan afkode og besvare operatørens spørgsmål i naturligt sprog. Ved hjælp af høretelefoner og en AI-brille kan operatør og maskine samarbejde om at løse problemerne – uden at smide arbejdshandskerne.
-Det var vigtigt for os at finde en uvildig partner, som har den nyeste viden på området og kan hjælpe os med at skabe overblik. Igennem forløbet er vi blevet klogere på, hvor moden teknologien er, og at løsningen ikke er så langt væk, som man skulle tro, siger han videre.

Find de rigtige AI-klodser
Digitaliseringsstyrelsen har i en rapport kortlagt, at den altdominerende barriere for integration af AI er mangel på viden og kompetencer. Derfor hjælper Alexandra Instituttet adskillige virksomheder som Enkotec med at implementere avanceret teknologi.
Ifølge Kaspar Rosengreen Nielsen, Principal Software Architect hos Alexandra Instituttet, er opgaven ikke længere at mestre selve teknologien, men at udvælge og kombinere de løsninger, der skaber mest værdi.
-Den store konkurrence på AI-området betyder, at der ligger rigtigt mange gode værktøjer derude, som virksomheder kan integrere i produktionen. Det er næsten ligesom legoklodser. Det handler om at finde dem og sætte dem rigtigt sammen, siger han.

Kilde: Alexandra Instituttet.

Skrevet i: Automatisering, Maskiner og anlæg, Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Robotindustrien søger nye veje i et udfordret marked

AutomatiseringBranchenytRobotterTop23. 04. 2026

Den danske robot-, automations- og droneindustri vokser fortsat, men i et lavere tempo end tidligere. Det viser en ny rapport fra Odense Robotics. I en tid med global afmatning retter flere virksomheder blikket mod hjemmemarkedet, hvor der er et betydeligt uudnyttet potentiale - ikke mindst i den

Udstillere har store forventninger til årets Automatik-messe

AktueltAutomatiseringMesser og møder23. 04. 2026

Muligheden for at præsentere nye produkter og møde såvel potentielle som eksisterende kunder fremhæves af Solar og ICS, der begge udstiller på Automatik 2026. Messen finder sted i Brøndby Hallen 8.-10. september. Alt inden for automation, motion og drives kommer i fokus, når Automatik-messen

Danske forskere udvikler unik lasermaskine

AktueltMaskiner og anlægNavnenyt23. 04. 2026

Efter mere end 15 års forskning har to forskere fra Aalborg Universitet udviklet en lasermaskine, der kan fremstille prototyper af metal i én samlet proces og dermed reducere både tidsforbrug og udgifter væsentligt. De to forskere har stiftet spinout-virksomheden AutoShape. Og nu skal maskinen ud

Flertal af kritisk infrastrukturledere i Danmark vil droppe “risikable” leverandører grundet cybertrusler

Branchenyt23. 04. 2026

Digital suverænitet er en topprioritet for ledere af danske organisationer med kritisk infrastruktur. En ny rapport fra DNV Cyber afslører, at mere end halvdelen (54 pct.) af lederne er stærkt bekymrede over at være afhængige af tredjepartsleverandører fra lande, hvor geopolitiske spændinger

Margarineproducent fik mere plads, mere tid og mere ro

AutomatiseringNavnenyt23. 04. 2026

Hos Dragsbæk i Thisted fyldte manuel pallehåndtering unødigt i produktionen og skabte gener for medarbejderne. Med Palomat har virksomheden halveret pladsforbruget til paller, reduceret intern transport og skabt et bedre arbejdsmiljø med mere ro i hverdagen. Hos Dragsbæk produceres margarine og

Analyse afslører, hvor håndværkervirksomheder kan hente 328.000 om året pr. medarbejder

Branchenyt23. 04. 2026

En ny landsdækkende analyse af den danske håndværksbranche kortlægger for første gang i stor skala, hvad der adskiller top og bund i en branche, der notorisk kalder på mere arbejdskraft. Analysen viser markante forskelle i, hvor effektivt virksomhederne udnytter deres tid, kapacitet og ressourcer,

Saltomortaler er ikke nok – fire afgørende faktorer for de humanoide robotters gennembrud

AutomatiseringBranchenytInnovationRobotterTop20. 04. 2026

De ligner os mere og mere og bliver på sigt industriens nye assistenter. Men først skal fire centrale udfordringer løses, før humanoide robotter er klar til virkeligheden i danske virksomheder. Sådan lyder det fra Teknologisk Institut. Humanoide robotter er ikke længere kun noget, man ser i

Robotter hænger sammen med flere ansatte og mere produktion i udlandet

AktueltAutomatiseringBranchenytRobotter20. 04. 2026

Danske virksomheder er i gennemsnit både større og mere produktive, når de indfører robotter i deres hjemlige produktion. Samtidig øger de deres produktion i udlandet. Det viser ny forskning fra Copenhagen Business School, støttet af Rockwool Fonden. Danske virksomheder med omkring 15

Rapport: Fem skift afgør industriens fremtid

AktueltBranchenyt20. 04. 2026

Produktionsindustrien har traditionelt været baseret på stabilitet og forudsigelighed. Nu bevæger den sig ind i en mere usikker tid, hvor hurtige teknologiske skift, skærpede bæredygtighedskrav og mangel på kompetencer ændrer vilkårene. Det fremgår af rapporten ”C the Shift: Redefining Global

Selvkørende trucks – med navnene Rip, Rap og Rup – giver højere sikkerhed og hurtig payback

AutomatiseringMaskiner og anlæg20. 04. 2026

To selvkørende trucks har lettet den interne logistik betydeligt i Sky-Light A/S' produktion af plastemballage til fødevareindustrien. COO Brian Rasmussen går så langt som til at kalde processen ”superfin” – i et Vestjylland, hvor man normalt højst svinger sig op på et ”det er ik’ så ringe”, når

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Robotindustrien søger nye veje i et udfordret marked

    23.04.2026

  • Udstillere har store forventninger til årets Automatik-messe

    23.04.2026

  • Danske forskere udvikler unik lasermaskine

    23.04.2026

  • Flertal af kritisk infrastrukturledere i Danmark vil droppe “risikable” leverandører grundet cybertrusler

    23.04.2026

  • Margarineproducent fik mere plads, mere tid og mere ro

    23.04.2026

  • Analyse afslører, hvor håndværkervirksomheder kan hente 328.000 om året pr. medarbejder

    23.04.2026

  • Saltomortaler er ikke nok – fire afgørende faktorer for de humanoide robotters gennembrud

    20.04.2026

  • Robotter hænger sammen med flere ansatte og mere produktion i udlandet

    20.04.2026

  • Rapport: Fem skift afgør industriens fremtid

    20.04.2026

  • Selvkørende trucks – med navnene Rip, Rap og Rup – giver højere sikkerhed og hurtig payback

    20.04.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik