• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

NavnenytRobotter17. 02. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Solid vækst i dansk robotvirksomhed

NavnenytRobotter17. 02. 2025 By Helle Friemann Nielsen

Det går rigtig godt for den danske robotvirksomhed Life Science Robotics ApS, der udvikler og sælger robotløsninger til sundhedssektoren. Aalborg-virksomheden har netop offentliggjort sit årsregnskab, som viser et markant øget salg af virksomhedens genoptræningsrobotter i både Danmark og i udlandet.


-Jeg er meget tilfreds med årets resultat og den flotte omsætningsvækst, vi har haft i 2024. Vores omsætning er næsten firedoblet i forhold til forrige regnskabsperiode. Det er med til at understrege, at Life Science Robotics ApS er i en særdeles god og sund udvikling, fortæller Keld Thorsen, der er administrerende direktør i Life Science Robotics.

Omsætning næsten firedoblet
Life Science Robotics er en af Danmarks største udbydere af robotter til sundhedssektoren. Virksomhedens genoptræningsrobot ”Robert” bliver både herhjemme og i udlandet anvendt på klinikker og genoptræningscentre, hvor behandlere og fysioterapeuter bruger robotten til at lave målrettet og intensiv genoptræning af patienter, som skal genvinde førligheden efter en blodprop i hjernen, en hjerneblødning eller en rygmarvsskade.
Ifølge årsregnskabet, som dækker perioden fra 1. oktober 2023 til 30. september 2024, havde Life Science Robotics i perioden en opsætning på 19,3 mio. kr. Det er en markant stigning i forhold til året før, hvor virksomhedens omsætning var på 5,5 mio. kr. Samtidig er indtjeningen forbedret, så den innovative danske robotvirksomhed før afskrivninger nu for første gang kan præsentere et positivt resultat på bundlinjen. Årets resultat er cirka 750.000 kr.
-Selvom vi fortsat bruger mange ressourcer på udvikling af vores unikke robotløsninger, så begynder vi at være en rigtig virksomhed, som med tiden forretningsmæssigt kan stå på egne ben, siger Keld Thorsen videre.

De fleste robotter solgt til udlandet
Udviklingsarbejdet hos Life Science Robotics foregår i tæt samarbejde med sundhedsvæsnet og universiteter i Danmark. Selvom Robert også bliver anvendt til genoptræning af stadig flere danske patienter, så viser årsregnskabet, at langt de fleste genoptræningsrobotter fra Life Science Robotics nu bliver solgt til udlandet.
Roberts kombination af avanceret robotteknologi og elektrisk stimulering er banebrydende. Der findes på verdensplan ikke noget andet genoptræningsudstyr, der som den danske robot kan træne specifikke led i arme og ben og tilbyde tidlig og effektiv genoptræning af selv de patienter, der er hårdest ramt af lammelser efter en blodprop i hjernen eller en hjerneblødning.
-Markedet for Robert er globalt, og vores flotte resultat i 2024 skyldes ikke mindst, at det er lykkedes os at få et gennembrud i en række lande i Europa og Asien. Vi har i flere år arbejdet målrettet på at opbygge et stærkt netværk af udenlandske partnere og forhandlere, og det er nu for alvor begyndt at bære frugt, siger Keld Thorsen.

Asien viser stor interesse for dansk robot
I Europa er Robert solgt mest til Polen, Tyskland og Frankrig, mens det i Asien især er hospitaler i Malaysia, der i 2024 har fået opstillet genoptræningsrobotter fra Life Science Robotics.
-Vi kan tydelig mærke, at der i mange lande er et stigende ønske om at anvende mere robotteknologi i sundhedssektoren. Ud over Malaysia er vi i Asien også i forhandlinger med hospitaler i Indien, som har vist stor interesse for Robert, fortsætter han.
Life Science Robotics har en udviklingsafdeling med ti ansatte i Aalborg, mens produktionen af robotterne foregår hos en dansk underleverandør.

Robert er udviklet og produceret i Danmark og foreløbig solgt til klinikker og hospitaler i 12 lande verden over. Genoptræningsrobotten er foreløbig solgt til 12 lande i Europa, Asien og USA. Indtil videre er der næsten tyve robotter i funktion i Danmark, mens antallet af solgte genoptræningsrobotter til udlandet nærmer sig 50.
Genoptræningsrobotten bliver blandt andet brugt til:
• intensiv og målrettet genoptræning af arme og ben efter en blodprop i hjernen, en hjerneblødning eller en rygmarvsskade.
• genoptræning af patienter, som har fået nyt knæ eller ny hofte.
• at opbygge muskelstyrke hos patienter efter hospitalsindlæggelser.

Skrevet i: Navnenyt, Robotter

Seneste nyt fra redaktionen

Professor i blød robotteknologi modtager millionbevilling

InnovationNavnenytRobotterTop11. 12. 2025

Professor Ahmad Rafsanjani har netop modtaget en prestigefuld ERC-bevilling på 15 millioner kroner. Hans projekt vil lære bløde robotter at navigere ved hjælp af lyd, friktion og origami-teknik – en evne, der kan åbne døre til både sammenstyrtede bygninger og fjerne planeter. -Når to overflader

Robotter vil se dyner

AktueltNavnenytRobotter11. 12. 2025

Dyneproducenten Quilts of Denmark i Vamdrup har succes med robotter, der har skabt et godt arbejdsmiljø og løftet effektiviteten. -Vi undgår en masse uhåndterlige løft, og to mand, der står og bakser med kasser i 2,40 meters højde.Sådan siger Jan Bonnichsen, COO, Quilts of Denmark ved Vamdrup,

Nye nitratanbefalinger – beskyttelse af grundvandet haster

AktueltBranchenytVand og spildevand11. 12. 2025

Den nye anbefaling til indhold af nitrat i drikkevandet har konsekvenser for omkring 10 procent af drikkevandsforsyningen. Det kalder på hurtig handling og helhedsorienterede løsninger, så vi kan sikre drikkevandet både nu og fremover. Drikkevandets brancheorganisationer – DANVA og Danske

50 års partnerskab: BIRN og DISA har udviklet støbeteknologien side om side

BranchenytMaskiner og anlægNavnenyt11. 12. 2025

Når BIRN i Holstebro i dag er blandt Nordens største og mest fleksible jernstøberier, skyldes det ikke mindst et samarbejde, der går mere end 50 år tilbage. Siden 1972 har BIRN og industrivirksomheden DISA udviklet, testet og forfinet støbeteknologi sammen; et partnerskab, der har sat varige spor i

Nordjyske projekter modtager støtte på 18,7 mio kr. til fangst, transport, anvendelse og lagring af CO2

BranchenytEnergi og miljøInnovationNavnenyt11. 12. 2025

Produktion af teknisk vand til PtX, elektrisk drevet kalkovn, konvertering af plastaffald til syngas, testplatform til udvikling og implementering af CCUS teknologier samt facilitering af CO2-fangst i små og mellemstore fjernvarmeværker. Fem nye innovationsprojekter modtager støtte via det nordjyske

Techwave Invest A/S er Danmarks nye techfond

AutomatiseringNavnenyt11. 12. 2025

Techwave Invest A/S er Danmarks nye techfond med fokus på AI og fremtidens digitale infrastruktur. Den nye danske investeringsfond Techwave Invest A/S ser dagens lys. Fonden er skabt til at ride på den bølge af teknologi, der i disse år transformerer verden og giver investorer adgang til de

Den globale droneindustri samles atter i Danmark – og dagsordenen er mere aktuel end nogensinde

BranchenytMesser og møderRobotterTop08. 12. 2025

Odense bliver igen samlingspunkt for droneverdenen, når International Drone Show afholdes den 3.-4. juni 2026 ved HCA Airport. Her mødes virksomheder, specialister og beslutningstagere på et tidspunkt, hvor droner står højt på både den politiske og teknologiske dagsorden. 2025-udgaven af

Digitalt værktøj skal accelerere grøn omstilling til søs

AktueltAutomatiseringBranchenytMaskiner og anlægOffshore og marine08. 12. 2025

Et nyt værktøj skal hjælpe den maritime sektor med at omstille til metanol, ammoniak og brint ved at anvise, hvad man kan gøre ved risici og manglende regler. Værktøjet kommer fra Dansk Brand- og sikringsteknisk Institut - DBI og giver den maritime sektor en genvej til at sikkert at implementere

Danske virksomheder investerer massivt i AI – men sakker bagud på realisering af værdi

AktueltAutomatiseringBranchenyt08. 12. 2025

Danske og Nordiske virksomheder afsætter en lige så stor andel af deres budget til kunstig intelligens som virksomheder i resten af Europa. Alligevel oplever de en markant langsommere realisering af forretningsværdi. Det viser en ny undersøgelse fra Deloitte. Kunstig intelligens har skabt en ny

Lemvig Vand A/S – vi skal sætte nye standarder for minimering af vandtab

NavnenytProcesteknologiVand og spildevand08. 12. 2025

Lemvig Vand A/S går nu forrest i branchen og viser vejen for, hvordan data i fremtiden kan sikre minimalt vandtab, øget forsyningssikkerhed og energieffektivisering. Selskabet får lige nu installeret over 9.000 digitale målere fra Brunata A/S. Lemvig Vand A/S er i gang med et stort

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Professor i blød robotteknologi modtager millionbevilling

    11.12.2025

  • Robotter vil se dyner

    11.12.2025

  • Nye nitratanbefalinger – beskyttelse af grundvandet haster

    11.12.2025

  • 50 års partnerskab: BIRN og DISA har udviklet støbeteknologien side om side

    11.12.2025

  • Nordjyske projekter modtager støtte på 18,7 mio kr. til fangst, transport, anvendelse og lagring af CO2

    11.12.2025

  • Techwave Invest A/S er Danmarks nye techfond

    11.12.2025

  • Den globale droneindustri samles atter i Danmark – og dagsordenen er mere aktuel end nogensinde

    08.12.2025

  • Digitalt værktøj skal accelerere grøn omstilling til søs

    08.12.2025

  • Danske virksomheder investerer massivt i AI – men sakker bagud på realisering af værdi

    08.12.2025

  • Lemvig Vand A/S – vi skal sætte nye standarder for minimering af vandtab

    08.12.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik