• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AutomatiseringInnovationRobotterTop12. 03. 2026 | Helle Friemann Nielsen

AI overrasker – genkender selv de mindste detaljer

AutomatiseringInnovationRobotterTop12. 03. 2026 By Helle Friemann Nielsen

Hvordan kan robotter med AI-baserede kameraer genkende og håndtere emner med forskellige former? Det spørgsmål har flere danske industrivirksomheder undersøgt sammen med Teknologisk Institut i et MADE-projekt. Og svaret overraskede.

Stillbillede fra video fra projektet. Kilde: Teknologisk Institut.

Håndtering af emner med robotter fungerer bedst, når emnerne har faste former og kan beskrives præcist på forhånd. Men sådan ser virkeligheden ikke altid ud i produktionen.
Derfor har flere danske industrivirksomheder i et MADE Samarbejdsprojekt undersøgt, hvordan nye teknologier som vision og AI kan gøre robotter i stand til at håndtere mere uforudsigelige emner som for eksempel tekstiler.
I projektet har Danfoss Drives, Trelleborg Sealing Solutions, Unimec og VikingGenetics – i samarbejde med Teknologisk Institut – testet både traditionelle og AI-baserede metoder til emnehåndtering.
Her var fokus på at øge automatiseringsgraden og at skabe mere fleksible robotløsninger.

Inspiration til nye løsninger
-Vi har prøvet nogle nye teknologier af, som vi ikke har prøvet før. Og det kan godt være, at vi kun lige har skrabet i overfladen, men vi får alligevel en god fornemmelse for, hvor langt teknologien er, og hvad det er, der kunne give mening for os at arbejde videre med bagefter, fortæller Peter Lund Andersen, Platform Architect hos Danfoss Drives, der er eksperter inden for fremstilling af frekvensomformere til styring af elmotorer.
Især brugen af AI i kombination med kameraløsninger har overrasket flere af deltagerne i projektet.
Blandt andet VikingGenetics, der er en dansk-nordisk avlsvirksomhed inden for kvæg som leverer genetiske løsninger til over 50 lande verden over.
-Det har overrasket os meget, hvor godt AI er på nogle af de her kameraløsninger, så det kan genkende ned til små detaljer, forklarer Lonnie Bay Pedersen, der er laborant hos VikingGenetics, og peger på, at deltagelsen i projektet har givet både sparring og nye idéer til det videre arbejde med automatisering.

Foto: Teknologisk Institut.

Samler ting op som et menneske
Projektet har desuden givet forskellige tilgange til at håndtere emner, og der er både brugt de mere traditionelle løsninger og nye AI-baserede metoder.
-Du gør systemet i stand til at samle ting op, som et menneske vil gøre det, siger Carsten Panch Isaksen, der er faglig leder hos Teknologisk Institut.
Ifølge Carsten gør de nye metoder det muligt at træne robotter til at håndtere emner uden faste former eller tekniske tegninger som for eksempel tekstiler eller poser.
Det betyder, at robotter i højere grad kan håndtere emnerne på samme måde, som et menneske ville gøre det. Det har vist sig at være relevant for flere af de deltagende virksomheder.

MADE Samarbejdsprojektet var støttet af Fremstillingsindustrien, Industriens Arbejdsgivere i Danmark og DI Produktion.

Kilde: Teknologisk Institut.

Skrevet i: Automatisering, Innovation, Robotter, Top

Seneste nyt fra redaktionen

I næste uge går det løs – Automatik 2026 samler branchen i Brøndby

AutomatiseringMesser og møderProcesteknologiRobotterTop03. 09. 2026

Automatik 2026 samler igen den danske automatiseringsbranche i Brøndby Hallen, der atter forvandles fra sportshal til et levende mødested for industrien. Omkring 110 udstillere præsenterer de nyeste løsninger inden for automation, robotter, transmissionsteknik, industriel IT, AI og cybersikkerhed -

Kravene til cybersikkerhed vælter ind over industrien – nu skal de virke i praksis

AktueltAutomatiseringBranchenyt03. 09. 2026

Stigende krav til cybersikkerhed rammer industrien i højt tempo, men for mange virksomheder er springet fra regulering til reel handling stadig for stort. Skal kravene styrke dansk industri, skal de omsættes til konkrete processer og en realistisk vurdering af virksomhedernes cybermodenhed. Sådan

Dansk stratosfærisk platform på historisk mission

AktueltAutomatiseringEnergi og miljøInnovation03. 09. 2026

Virksomheden Sceye, der er grundlagt af den danske iværksætter Mikkel Vestergaard Frandsen, har gennemført en foreløbig 15.000 kilometer lang stratosfærisk flyvning fra USA til Japan i partnerskab med SoftBank Corp. Missionen demonstrerer, hvordan mobil forbindelse og fremtidig digital infrastruktur

Klimaforandringer truer vores satellitforbindelser

AutomatiseringBranchenytEnergi og miljø03. 09. 2026

Mere regn og ekstremt vejr kan afbryde kommunikationen med vores satellitter, der i dag er vitale i alt fra forsvar til landbrug og klimaovervågning. Aalborg Universitet vil med nyt tværfagligt projekt klimasikre kommunikation med satellitter. Klimaet forandrer sig. I fremtiden får vi mere

NFA fejrer jubilæum – 80 års forskning i det sunde og sikre arbejdsliv

BranchenytNavnenyt03. 09. 2026

I 80 år har Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljø (NFA) været omdrejningspunkt for undersøgelser og forskning i arbejdsmiljø. Jubilæet markerer otte årtier med store forandringer og forbedringer i danskernes arbejdsliv. Forestil dig at møde ind på arbejde på en fabrik i årene efter

Hoyer VMS Group og Kongsberg Maritime styrker autoriseret servicesamarbejde

NavnenytOffshore og marine03. 09. 2026

En ny flerårig aftale mellem Hoyer VMS Group og Kongsberg Maritime skal understøtte hurtigere adgang til service og teknisk assistance inden for et aftalt omfang af markeder, produkter og services. Samarbejdet styrker Kongsberg Maritimes rolle som global OEM og teknisk myndighed, samtidig med at

H.M. Kongen åbner stor rumkonference med et lille brag

BranchenytMesser og møderTop01. 09. 2026

Hvordan kan vi blive bedre til at udforske rummet for forretningsmuligheder? Det er temaet på konferencen ”Space for Inspiration”, som Forsknings-, Uddannelses- og Digitaliseringsministeriet i år er vært for sammen med den europæiske rumfartsorganisation ESA. Hans Majestæt Kong Frederik 10.

AI-agenter lukker kapacitetsgabet i industrien

AktueltAutomatiseringBranchenyt01. 09. 2026

41 procent af arbejdstiden i industrien går tabt til manuelle rutineopgaver. Det viser en ny global undersøgelse fra IFS, som peger på, at et stigende antal virksomheder ser AI-agenter som en løsning på det voksende kapacitetsgab. Når der er mangel på kvalificerede medarbejdere, er det dobbelt

Hackathon viste fremtidens droneløsninger

AktueltBranchenytMesser og møder01. 09. 2026

Odense styrkede sin position som nationalt centrum for droneinnovation, da Forsvarets Dronecenter (FDC) den 26.-27. august afholdt et større hackathon på HCA Airport og samlede virksomheder og forskere til udvikling af fremtidens droneløsninger. Arrangementet havde ca. 80 deltagere. Under

Teradyne Robotics A/S anlægger sag mod kinesisk robotkonkurrent ved europæisk patentdomstol

NavnenytRobotter01. 09. 2026

Teradyne Robotics A/S - som består af robotvirksomhederne Universal Robots og Mobile Industrial Robots (MiR) og er et datterselskab til Teradyne, Inc. - har anlagt en patentkrænkelsessag ved Den Fælles Patentdomstol (UPC) i København mod et tysk datterselskab af det kinesiske robotselskab

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • I næste uge går det løs – Automatik 2026 samler branchen i Brøndby

    03.09.2026

  • Kravene til cybersikkerhed vælter ind over industrien – nu skal de virke i praksis

    03.09.2026

  • Dansk stratosfærisk platform på historisk mission

    03.09.2026

  • Klimaforandringer truer vores satellitforbindelser

    03.09.2026

  • NFA fejrer jubilæum – 80 års forskning i det sunde og sikre arbejdsliv

    03.09.2026

  • Hoyer VMS Group og Kongsberg Maritime styrker autoriseret servicesamarbejde

    03.09.2026

  • H.M. Kongen åbner stor rumkonference med et lille brag

    01.09.2026

  • AI-agenter lukker kapacitetsgabet i industrien

    01.09.2026

  • Hackathon viste fremtidens droneløsninger

    01.09.2026

  • Teradyne Robotics A/S anlægger sag mod kinesisk robotkonkurrent ved europæisk patentdomstol

    01.09.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}