• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AutomatiseringMaskiner og anlæg09. 03. 2026 | Helle Friemann Nielsen

Logitrans A/S udfordrer 100 procent automation med 80/20-tilgang

AutomatiseringMaskiner og anlæg09. 03. 2026 By Helle Friemann Nielsen

Med lanceringen af LogiRobot går Logitrans A/S bevidst imod branchens udbredte ideal om 100 procent automation og introducerer i stedet en 80/20-tilgang til palletransport, hvor hovedparten af værdien automatiseres – uden krav om wi-fi, ERP-integration eller længerevarende IT-projekter.

Med den nye LogiRobot satser Logitrans på semiautomatisk palletransport uden IT-integration. Ifølge virksomheden er det ofte de sidste 20 procent af automationen, der driver kompleksitet, risiko og omkostninger. Foto: Logitrans A/S.

Hos den danske produktionsvirksomhed Logitrans A/S har ambitionen ikke været at bygge endnu en fuldautomatisk lagerløsning.
Tværtimod.
Med lanceringen af LogiRobot går virksomheden bevidst imod branchens udbredte ideal om 100 procent automation og introducerer i stedet en 80/20-tilgang til palletransport, hvor hovedparten af værdien automatiseres – uden krav om wi-fi, ERP-integration eller længerevarende IT-projekter.
-Vi oplever, at mange virksomheder investerer i ambitionen om fuld automation, før de har den organisatoriske og driftsmæssige modenhed til det. Resultatet bliver ofte lange implementeringsforløb og budgetter, der skrider, fortæller Gitte Kirkegaard, administrerende direktør i Logitrans A/S.
Med mere end 85 års erfaring i udvikling af løsninger til intern materialehåndtering har Logitrans opbygget et indgående kendskab til, hvordan teknologi fungerer i praksis. Den erfaring danner ifølge virksomheden grundlag for den valgte 80/20-tilgang.

Synligt håndtag
Det mest synlige udtryk for den tilgang er robottens håndtag. Hvor fuldautomatiske løsninger typisk søger at eliminere manuel indgriben, har Logitrans valgt at gøre den synlig.
-For nogen signalerer håndtaget noget, der ikke er fuldautomatiseret. For os er det et bevidst valg. Det repræsenterer fleksibilitet og kontrol. Operatøren kan tage pallen og til enhver tid overtage eller ændre opgaven, hvis behovet opstår, siger Gitte Kirkegaard videre.
Ifølge hende handler det om at ramme det rigtige automatiseringsniveau frem for det maksimale.

Semiautomatisk tilgang
I praksis retter 80/20-tilgangen sig mod gentagne palleflytninger over længere afstande mellem eksempelvis varemodtagelse, bufferzoner og produktion eller fra produktion til færdigvarelager. Det er her, en stor del af tiden og de manuelle ressourcer typisk anvendes. Med LogiRobot samler operatøren pallen op, hvorefter resten af transporten foregår automatisk til den definerede destination.

Vi oplever, at mange virksomheder investerer i ambitionen om fuld automation, før de har den organisatoriske og driftsmæssige modenhed til det. Resultatet bliver ofte lange implementeringsforløb og budgetter, der skrider, siger Gitte Kirkegaard, administrerende direktør i Logitrans. Foto: Logitrans A/S.

Ifølge Logitrans handler det om at automatisere de stræk, hvor der ikke tilføres værdi til kundens produkt – uden at gøre løsningen til et komplekst integrationsprojekt.
-Mange automationsprojekter vokser sig store, fordi de fra starten tænkes ind i hele systemlandskabet. Vi har i stedet fokuseret på at skabe en løsning, der kan sættes i drift hurtigt og fungere selvstændigt. Det reducerer både implementeringstiden og den samlede risiko, fortsætter hun.
Den semiautomatiske tilgang betyder samtidig, at virksomheder kan justere ruter og opgaver løbende uden større tekniske tilpasninger, hvis behovet ændrer sig i driften.

Erfaringer fra markedet
Bag prioriteringen ligger ifølge Logitrans erfaringer fra markedet, hvor ambitionen om fuldautomatiserede løsninger ikke altid matcher virkeligheden på lageret. Projekter kan vokse i kompleksitet, når processer, layout og interne arbejdsgange skal tilpasses en stramt defineret automationsløsning.
-Når man går efter 100 procent automation fra starten, bliver kravene til stabilitet og ensartethed meget høje. Men virkeligheden ændrer sig ofte dagligt. Volumener svinger, ruter justeres, og opgaver flytter sig. Det er ofte her, projekterne bliver dyrere og mere tidskrævende end planlagt, fastslår Gitte Kirkegaard.
Hun understreger, at målet ikke er at skrue ned for ambitionerne, men at opbygge automation trin for trin.
-Vi tror på, at virksomheder skal starte med de processer, hvor gevinsten er tydelig og implementeringen overskuelig. Når organisationen oplever succes dér, kan man bygge videre. Automation er ikke kun teknologi – det er også modenhed, siger hun.

Kilde: Logitrans A/S.

Skrevet i: Automatisering, Maskiner og anlæg

Seneste nyt fra redaktionen

AI løber som en rød tråd på Hannover Messe 2026

Messer og møderTop16. 04. 2026

I næste uge afholdes verdens største industrimesse; Hannover Messe 2026. Dette års messe er med en ny tematisk struktur og nye netværksformater. Fokus er på automatisering og digitalisering - og AI løber som en rød tråd gennem hele messen. Udstillere fra hele verden vil som vanligt præsentere

De nominerede til DIRA Teknologiprisen 2026

AktueltAutomatiseringInnovationMesser og møderNavnenytRobotter16. 04. 2026

Dansk Robot Netværk (DIRA) uddeler hvert år DIRA Teknologiprisen til en teknologi, der inspirerer branchen og sætter fokus på nye robotteknologiske muligheder. Nu har juryen udvalgt de tre nominerede til prisen i 2026. Gartnerirobot, GPS-fri navigation og gående humanoid kæmper om årets DIRA

Nyt forskningsprojekt kan forlænge kritisk batteritid på droner

AktueltAutomatiseringInnovation16. 04. 2026

Med såkaldt reverse computing kan man energioptimere digitale systemer - blandt andet droner til både civil og militært brug. Netop det skal forskere fra Syddansk Universitet arbejde med i et stort nyt europæisk forsknings- og uddannelsesprojekt. Computere, servere og digital infrastruktur står

Historisk mod foreviget i støbejern

Maskiner og anlægNavnenyt16. 04. 2026

Avanceret 3D-teknologi og klassisk støbehåndværk fra jernstøberiet ULDALL i Vejen forenes i hyldest til sabotageaktion under Anden Verdenskrig, der blev et vendepunkt i Danmarks historie. En af de mest markante sabotageaktioner under den tyske besættelse er nu blevet foreviget i støbejern. En

Phoenix Contact på Hannover messen: Alt handler om integrerede, netværksforbundne energisystemer

AutomatiseringMesser og møderNavnenyt16. 04. 2026

På årets Hannover Messe fokuserer Phoenix Contact på fire emner: Power Reliability, sikker automation, effektiv styretavlekonstruktion og integreret tilslutningsteknologi. Virksomheden vil for første gang udstille sine produkter og løsninger i automationshallen – hal 27 – på stand G26 i tråd med det

Fiberoptik i robotassisteret kirurgi – en nøgleteknologi til højintegritets datatransmission

AutomatiseringMaskiner og anlæg16. 04. 2026

Medicosektoren gennemgår i disse år en markant udvikling – især inden for robotassisteret kirurgi. De moderne kirurgiske robotsystemer muliggør mere præcise procedurer, samtidig med at de reducerer belastningen på patienterne og øger effektiviteten på operationsstuen. Denne udvikling medfører

Dansk smart skin-teknologi skal beskytte robotter i rummet

BranchenytInnovationNavnenytRobotterTop13. 04. 2026

Teknologisk Institut leder internationalt rumfartsprojekt, der skal udvikle særlig beskyttelse til rumrobotter. Teknologien skal bane vej for flere robotter i rummet, men rummer også potentiale for mere jordnær anvendelse. Fremtidens rumudforskning vil i stigende grad foregå med robotter som

Dronevirksomhed opruster – nu begynder rekrutteringen

AktueltAutomatiseringNavnenyt13. 04. 2026

Da dronevirksomheden Thunderstrike Aviation sidste år åbnede en 5.000 kvadratmeter stor dronefabrik ved HCA Airport i Odense, markerede det starten på en omfattende europæisk satsning. Nu har virksomheden taget næste skridt og opruster markant på medarbejderfronten. Thunderstrike udvikler

Ny teknologi i kampen mod PFAS

AktueltInnovationVand og spildevand13. 04. 2026

Forskere fra Aarhus Universitet har udviklet en katalysator, der kan svække kemiens stærkeste binding og dermed bane vej for mere effektiv nedbrydning af PFAS. En ny type katalysator kan ændre måden, vi nedbryder nogle af de mest genstridige kemikalier i miljøet.Forskere fra Aarhus Universitet

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

AutomatiseringMesser og møder13. 04. 2026

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes: Efter en udsolgt festival i 2025 rykker en af Danmarks største tech-begivenheder 16.-17. september i endnu større rammer – og offentliggør nu stjernespækket AI-program. Over 3.000 it-professionelle mødes 16.- 17.

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • AI løber som en rød tråd på Hannover Messe 2026

    16.04.2026

  • De nominerede til DIRA Teknologiprisen 2026

    16.04.2026

  • Nyt forskningsprojekt kan forlænge kritisk batteritid på droner

    16.04.2026

  • Historisk mod foreviget i støbejern

    16.04.2026

  • Phoenix Contact på Hannover messen: Alt handler om integrerede, netværksforbundne energisystemer

    16.04.2026

  • Fiberoptik i robotassisteret kirurgi – en nøgleteknologi til højintegritets datatransmission

    16.04.2026

  • Dansk smart skin-teknologi skal beskytte robotter i rummet

    13.04.2026

  • Dronevirksomhed opruster – nu begynder rekrutteringen

    13.04.2026

  • Ny teknologi i kampen mod PFAS

    13.04.2026

  • Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    13.04.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik