• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AutomatiseringMaskiner og anlæg20. 04. 2026 | Helle Friemann Nielsen

Selvkørende trucks – med navnene Rip, Rap og Rup – giver højere sikkerhed og hurtig payback

AutomatiseringMaskiner og anlæg20. 04. 2026 By Helle Friemann Nielsen

To selvkørende trucks har lettet den interne logistik betydeligt i Sky-Light A/S’ produktion af plastemballage til fødevareindustrien. COO Brian Rasmussen går så langt som til at kalde processen ”superfin” – i et Vestjylland, hvor man normalt højst svinger sig op på et ”det er ik’ så ringe”, når ting virkelig spiller.

COO Brian Rasmussen fra Sky-Light A/S. Foto: Global AGV/Sky-Light A/S.

-Investeringen i to nye AGV’ere fra Global AGV, der er en del af Bila-koncernen, betaler sig endnu hurtigere ind end forventet. Vi kan se, at det kommer til at tage højst 3,1 år, hvor vi havde regnet med fire år. Var vi gået direkte fra manuel truckkørsel, havde payback været helt ned på 1,3 år, fastslår COO hos Sky-Light A/S, Brian Rasmussen.
Sky-Light er en familieejet virksomhed, som siden 1960 har specialiseret sig i plastemballage til fødevareindustrien. Virksomheden eksporterer til det meste af Europa og har 100 ansatte.
Ud over hurtig payback har Sky-Light fået fem store ønsker til øget automation af den interne logistik indfriet. Samtidig er sikkerheden hævet, hvilket er alfa og omega for virksomheden, hvis produktion og lager fylder mere end 18.000 kvadratmeter fordelt på 10 hvide haller.

Rip, Rap og Rup i fuldt firspring
Brian Rasmussen har med de to nye Global AGV’er fået opfyldt alle sine fem store ønsker – og meget mere i bonus. De fem krav handlede om samspil med AMR’er (autonomous mobile robots), fleksibel håndtering af last, mulighed for selv at programmere, sensorbaseret rutevalg og bedre pladsudnyttelse:
• Samarbejde uden konflikter: De to nye Global AGV’er samarbejder helt uden knubs med Sky-Lights fire nye AMR’er. De hedder Rip, Rap, Rup og Onkel Anders og suser konstant rundt i produktionen med tomme og fyldte kartoner på ryggen. AMR’er og AGV’er er nu kodet, så de respekterer hinanden og “beder om lov” til at køre ind i afmærkede zoner, hvis der ikke er fri bane.
• Fleksibel lastehøjde: Global AGV kan håndtere pallerne i højder helt op til 1500 mm. De gamle kunne kun løfte 200 mm.
• Selvprogrammering sparer store summer: Sky-Light sparer mange hundredetusind kroner på programmører udefra, fordi Global AGV er så nem at programmere selv. Virksomheden har selv defineret over 100 pladser til afhentning og aflevering. Automatikteknikeren kan til enhver tid lægge nye ruter ind i det brugervenlige interface. Det giver mulighed for at skalere op med nye AGV’er på få dage, hvis Sky-Light udvider flåden.
• Automatisk omfartsvej ved bred last: De nye Global AGV’er finder selv ud af, hvor bred lasten er og indstiller sin sikkerhedsscanner, så det passer til den specifikke last. Når lasten er bredere end normalt, fx ved transport af de store ruller folie, som Sky-Lights emballage termoformes af, opdager Global AGVs sensorer det selv. Er lasten bredere end normalt, tager den en foruddefineret ”omfartsvej.” De gamle AGV’er kunne ikke skelne mellem forskellige bredder og skabte derfor unødvendige flaskehalse, når de krævede ekstra sikkerhedsafstand, selvom de ikke bar en bred last.
• Dobbelt pladsudnyttelse: For at udnytte pladsen optimalt i lager og lastbil kan Global AGV uden problemer stable paller med last i halv højde oven på hinanden. Det kaldes dobbelt stabling af halv pallehøjde eller block stabling.

For at udnytte pladsen optimalt kan Global AGV stable paller med last i halv højde oven på hinanden. Foto: Global AGV/Sky-Light A/S.

Kører selv i laderen
-Da vi begyndte at se os omkring efter afløsere til vores gamle AGV’er, kunne vi ikke få de her fem krav opfyldt hos andre leverandører. Så vi regnede faktisk ikke med, at vi kunne få det hele. Før vi så det fungere til en demo hos Global AGV, fortæller Brian Rasmussen videre.
Ud over at få opfyldt de fem krav har Sky-Light fået flere nyttige features i bonus. Det er funktioner, som Brian Rasmussen og kolleger slet ikke havde forestillet sig. Fx sparer de nu meget tid, fordi Global AGV selv kører i sin lader, når den er nede på 25 procent strøm. Før skulle personalet ud at skifte batteri, hver gang en gammel AGV var gået i stå et eller andet sted. Nu lader den selv op og kører tilbage i arbejde – 24/7, hvis der er behov for den.

Farvel til regning på 250.000 kroner
Leder af Sky-Lights produktionstekniske afdeling, Carsten Holmslykke, er tilfreds med, at den nye installation har udnyttet virksomhedens allerede etablerede sensorer og store dele af den oprindelige hardware:
-Med Global AGV har vi kunnet genbruge vores 60 ultralydssensorer. De hænger i loftet og måler løbende, så de kan give besked, hvis der står en palle, der skal hentes. Til gengæld har vi kunnet fjerne over 250 refleksstrimler i loftet, som de gamle AGV’er navigerede efter. Global AGV kommunikerer via WIFI og scanner kontinuerligt rummet. Det gør dem meget mere sikre, siger han.
Ingen savner de udfordringer, Sky-Light havde med de gamle AGV’er. Fx tolkede de jævnligt genskin i den folie, som virksomhedens produkter er produceret af, som en refleks og navigerede forkert. Den mere sikre navigering gør, at lageret i dag udnyttes meget mere fleksibelt fx i højden.
Brian Rasmussen er heller ikke ked af at vinke farvel til den regning på mindst 250.000 kroner, som det havde kostet at opgradere de gamle trucks.

Når lasten er bredere end normalt fx ved transport af store ruller folie, opdager Global AGVs sensorer det selv. Foto: Global AGV/Sky-Light A/S.

-Installationen af vores to nye Global AGV’er er den bedste og mest smertefrie implementering, jeg nogensinde har oplevet. Det gik superfint. Allerede på dag tre kørte de nye Global AGV’er rundt og scannede vores haller til deres interne kort. I uge to begyndte vi at få glæde af dem. Så hele indkøringen var markant hurtigere end med vores tidligere løsninger, fortæller Brian Rasmussen.

De kom, når vi kaldte
Selvom installationen af de nye Global AGV’er får en flot førsteplads i Sky-Lights lange historie, har der naturligvis været brug for justeringer undervejs. Virksomheden fik fx ændret AGV’ernes gaffelhøjde, så Rip, Rap og Rup tydeligt kan se dem og holde afstand.
-Der vil altid være lidt ”skvulp”, når man skal implementere ny teknologi. Et af vores ønsker var, at AGV’en selv skulle registrere og reagere på en bredere last. Det krævede en opgradering af navigationscomputeren. Vi oplevede, at Global AGV hurtigt tog hånd om sagen. Vi fik præsenteret en plan for opgradering og en plan B, hvis det blev nødvendigt. Alt i alt har vi følt os godt serviceret. Global AGVs teknikere kom, når vi kaldte. Så vi har fået præcis det, vi har købt – og meget mere til. Vi skulle have skiftet for længe siden, slutter Brian Rasmussen.
Han overvejer allerede nu at investere i en Global AGV mere ud fra hans erfaringer med, at et skifte kan gennemføres hurtigt og med kort tilbagebetalingstid. Global AGV’er er så nemme at lægge ekstra jobs på, at Sky-Light snart har fyldt dem op med opgaver.

Kilde: Global AGV.

Skrevet i: Automatisering, Maskiner og anlæg

Seneste nyt fra redaktionen

Odense Robotics kårer årets virksomheder foran en samlet branche

Messer og møderNavnenytRobotterTop07. 05. 2026

MyDefence er kåret som Årets Virksomhed, mens BlinkTroll løb med prisen som Årets Startup. Priserne blev uddelt af Odense Robotics på scenen ved robotkonferencen NextGen Robotics LIVE, hvor deltagere fra både den internationale og danske robotindustri var samlet. To virksomheder med stærke

Danmarks industri får travlt, hvis Industrial Accelerator Act skal give pote

AktueltAutomatiseringBranchenyt07. 05. 2026

Med Europa-Kommissionens nylige udspil til Industrial Accelerator Act er der for alvor sat tempo på den grønne industripolitik i Europa. Det er en gylden mulighed for Danmarks industri. Men det kræver en solid digital opgradering i industrien og klare energipolitiske rammer. Sådan lyder det fra

Bitten – ny dansk energieffektiv AI-supercomputer

AktueltAutomatiseringEnergi og miljø07. 05. 2026

Syddansk Universitet har i samarbejde med Danfoss og HPE etableret en ny national energieffektiv AI-supercomputer, der giver danske universiteter mulighed for at håndtere store datamængder og avancerede AI-modeller i én fælles infrastruktur. Supercomputeren bidrager samtidig til Sønderborg Kommunes

Ny filtreringsproces gør CO2-oprensning mere effektiv

Energi og miljøProcesteknologi07. 05. 2026

Teknologisk Institut og greentech-virksomheden Estech har udviklet en filtreringsproces, der reducerer både energiforbrug og kemikalieaffald i forbindelse med CO2-oprensning. Det giver en meget ren CO2, som kan udnyttes til andre formål. I et Missionbooster-projekt fra Innovationsfonden har

Unimec A/S indgår samarbejde med ingeniørstuderende om elektriske racerbiler

InnovationNavnenyt07. 05. 2026

Ingeniørstuderende fra AU Dolphins Racing Team på Aarhus Universitet lagde i sidste uge vejen forbi automations- og ingeniørvirksomheden Unimec A/S. Besøget er led i et nyt samarbejde, der skal sikre udviklingen af de næste generationer af ingeniører. Torsdag den 22. april besøgte otte

Nyt fra IFS: Byg AI-agenter uden kode

Automatisering07. 05. 2026

IFS rykker nu videre i front med AI-agenter. Med IFS Loops Agent Studio lancerer den svenske softwareleverandør en ny løsning, der gør det muligt for virksomheder at skræddersy og indsætte digitale medarbejdere i arbejdsfunktioner efter forretningens behov. IFS har netop løftet sløret for en

Week of Robotics og Robotbrag – robotterne indtager Odense

AutomatiseringMesser og møderRobotterTop04. 05. 2026

For tiende gang inviterer Teknologisk Institut og DIRA indenfor til årets største robotfest. I år sætter Robotbrag fokus på humanoide robotter, AI-drevne løsninger, fremtidens produktionsteknologi og de kompetencer, der skal til for at navigere i vores nye verdensorden. Desuden er Robotbrag blevet

Erhvervsgiganter i fælles indsats: Brugte industriprodukter skal leve meget længere

AktueltEnergi og miljøNavnenyt04. 05. 2026

Et nyt industrisamarbejde skal gøre det lettere og mere attraktivt at genbruge, reparere og genfremstille tekniske produkter. Grundfos, Danfoss og DSV med flere er gået sammen om at undersøge, hvordan materialer og komponenter fra end-of-use-produkter kan få nyt liv og dermed udnyttes langt

Aalborg Universitet har produceret en unik powerchip

AktueltEnergi og miljø04. 05. 2026

De findes i vindmøller. De findes i varmepumper. De findes, hvor der er brug for stærk og sikker energiforsyning. Det drejer sig om powerchips, og et hold forskere fra Aalborg Universitet har fremstillet en unik powerchip baseret på materialet galliumoxid. Det er der flere gode grunde til at være

Init udvider igen – norske Necto AS bliver en del af gruppen

AutomatiseringNavnenyt04. 05. 2026

Init leverer intelligente IT- og automationsløsninger til kunder på tværs af brancher. Med en ambition om at forene de bedste virksomheder inden for industriel IT og automation i Norden, er gruppen vokset hurtigt gennem de sidste fire år. I dag er Init en af de største automationsvirksomheder i

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Odense Robotics kårer årets virksomheder foran en samlet branche

    07.05.2026

  • Danmarks industri får travlt, hvis Industrial Accelerator Act skal give pote

    07.05.2026

  • Bitten – ny dansk energieffektiv AI-supercomputer

    07.05.2026

  • Ny filtreringsproces gør CO2-oprensning mere effektiv

    07.05.2026

  • Unimec A/S indgår samarbejde med ingeniørstuderende om elektriske racerbiler

    07.05.2026

  • Nyt fra IFS: Byg AI-agenter uden kode

    07.05.2026

  • Week of Robotics og Robotbrag – robotterne indtager Odense

    04.05.2026

  • Erhvervsgiganter i fælles indsats: Brugte industriprodukter skal leve meget længere

    04.05.2026

  • Aalborg Universitet har produceret en unik powerchip

    04.05.2026

  • Init udvider igen – norske Necto AS bliver en del af gruppen

    04.05.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik