• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

Branchenyt12. 10. 2026 | Helle Friemann Nielsen

Efter to års kamp – nu vil EU sætte standarder fri

Branchenyt12. 10. 2026 | Helle Friemann Nielsen

Virksomheder skal ikke betale for at få adgang til de tekniske spilleregler, de er forpligtet til at følge. Sådan lyder det i et nyt forslag fra EU-Kommissionen. For erhvervsorganisationen TEKNIQ er udspillet en vigtig sejr for retssikkerheden og et princip, organisationen har kæmpet for siden EU-Domstolens afgørelse i 2024.

Troels Blicher Danielsen, adm. direktør i erhvervsorganisationen TEKNIQ. Foto: TEKNIQ.

En milepæl i kampen for at give erhvervslivet i hele EU fri og lige adgang til de tekniske spilleregler, de er forpligtet til at følge.
Sådan lyder reaktionen fra erhvervsorganisationen TEKNIQ, efter EU-Kommissionen netop har fremlagt et forslag til en ny standardiseringsforordning. Den skal sikre virksomhederne gratis og praktisk anvendelig adgang til de EU-harmoniserede standarder.
–Når virksomheder er forpligtet til at følge nogle regler, skal de selvfølgelig også kunne læse dem. Det burde være indlysende. Derfor er det meget positivt, at EU-Kommissionen nu vil sikre fri adgang til de tekniske spilleregler, som virksomhederne bliver målt og vurderet efter, siger Troels Blicher Danielsen, administrerende direktør i erhvervsorganisationen TEKNIQ.

Sejr for retssikkerheden
Forslaget flugter med den linje TEKNIQ har lagt, siden EU-Domstolen i 2024 slog fast, at de EU-harmoniserede standarder har en særlig status, fordi de er tæt knyttet til EU-lovgivningen. Alligevel har adgangen til standarderne i praksis fortsat været begrænset, og langt størstedelen har været gemt bag betalingsmure hos forskellige organisationer, der tjener penge på at give adgang.
–Vi har gennem flere år peget på, at man ikke skal have dankortet frem for at kunne læse de regler, som domstolen har sagt skal være frit tilgængelige. Derfor er det glædeligt, at Kommissionen nu sætter en tydelig retning for hele Europa. Åbne regler er en forudsætning for et åbent marked, siger Troels Blicher Danielsen.
Erhvervslivet bruger hvert år store summer på adgang til standarder. Men sagen handler også om konkurrenceevne og sidste ende retssikkerhed for virksomhederne.
–Det her vil styrke konkurrenceevnen og iværksætterlysten for både danske og europæiske virksomheder, hvilket vi har hårdt brug for i den nuværende situation. Nu ser vi frem til, at den danske regering vil forfølge den retning, som EU nu har udstukket, siger Troels Blicher Danielsen.
Forslaget skal nu behandles politisk i EU, før det eventuelt kan træde i kraft. Men signalet fra Bruxelles er efter TEKNIQs opfattelse klart, da det følger den beslutning, som EU-Domstolen tidligere har truffet.

Kilde: TEKNIQ.

Skrevet i: Branchenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Fra Lindø til Månen – dansk forsker baner vejen for baser bygget af månestøv

AutomatiseringInnovationNavnenytTop12. 10. 2026

Ph.d.-studerende Emma Porsbjerg fra DTU har udviklet en metode til at 3D-printe med månestøv. Efter et vellykket forsøg hos Force Technology på Lindø er forskningen et skridt nærmere målet om at kunne bygge fremtidens infrastruktur med Månens egne råstoffer. Mens rumorganisationer verden over

DIRA bliver en medlemsforening i DI Produktion under nyt navn

AktueltBranchenytNavnenytRobotter12. 10. 2026

Medlemmerne af DIRA har ved en afstemning den 7. oktober 2026 truffet en historisk beslutning om at etablere sig som en selvstændig medlemsforening under DI Produktion. Samtidig markerer foreningen sit nye, styrkede ståsted med et navneskifte, der matcher ambitionerne. DIRA har gennem årtier

Runesten skal 3D-scannes for at forstå vikingernes magt-netværk

AktueltAutomatiseringNavnenyt12. 10. 2026

Nyt forskningsprojekt - ledet af Nationalmuseet - vil puste liv i de mennesker, der er nævnt på de danske runesten, og forstå de sociale netværk og magtforhold, de indgik i. Runesten skal 3D-scannes, og teksterne skal undersøges som retslige, religiøse og politiske dokumenter. Rundt i hele

DI: Finansloven skal sikre dansk velstand i fremtiden

Branchenyt12. 10. 2026

Flere STEM-uddannelsespladser, investeringer i kunstig intelligens, elektrificering samt lavere selskabsskat. Det er blandt højdepunkterne i regeringens finanslovsforslag. Dog advarer Dansk Industri mod nye skatter og afgifter samt høj offentlig forbrugsvækst, som risikerer at bremse vækst og

Efter to års kamp – nu vil EU sætte standarder fri

Branchenyt12. 10. 2026

Virksomheder skal ikke betale for at få adgang til de tekniske spilleregler, de er forpligtet til at følge. Sådan lyder det i et nyt forslag fra EU-Kommissionen. For erhvervsorganisationen TEKNIQ er udspillet en vigtig sejr for retssikkerheden og et princip, organisationen har kæmpet for siden

Pålidelige docking-interfaces bidrager til oppetiden for AGV’er og AMR’er

Automatisering12. 10. 2026

ODU leverer forbindelser med høj belastningskapacitet og lang levetid, så de automatiserede køretøjer opnår højst mulige oppetid. Hvert minut, der bruges på opladning, er tabt transporttid. For at sikre, at AGV'er og AMR'er kan være i drift så længe som muligt, er der behov for højt-ydende og

Netværksforbundne elevatorer afslører europæernes døgnrytme

AutomatiseringBranchenytMaskiner og anlægTop08. 10. 2026

Elevator- og rulletrappefirmaet KONE har indhentet data om brugen af elevatorer i en række europæiske storbyer baseret på 1,96 milliarder elevatorture. Og de afslører store forskelle i europæernes døgnrytme; København er fx den by i Europa, hvor flest holder fast ved traditionelle arbejdstider. Data

To menneskelignende robotter flytter ind i Planetarium

AktueltNavnenytRobotter08. 10. 2026

Som den første danske kulturinstitution gør Planetarium to menneskelignende robotter til en permanent del af publikumsoplevelsen. De er 182 centimeter høje, vejer omkring 70 kilo og er nu en fast del af dagligdagen i Planetarium, hvor alle besøgende kommer til at stå ansigt til ansigt med

Cybersikkerhed kan blive en dansk konkurrencefordel

AktueltAutomatiseringBranchenyt08. 10. 2026

Danmark skal ikke kun forsvare sig mod cyberangreb. Evnen til at udvikle sikre digitale løsninger kan også blive en styrkeposition for danske virksomheder. I Aarhus vokser et miljø frem, der forbinder nogle af landets førende cyberforskere med virksomheder, startups, uddannelser – og unge hackere,

Udlandet er vilde med danske maskiner

BranchenytMaskiner og anlæg08. 10. 2026

Eksporten i maskinindustrien buldrer frem. Det er et stærkt tegn på, at danske løsninger er efterspurgte i hele verden, og det skaber både vækst og tryghed for danske arbejdspladser. Sådan lyder det fra erhvervsorganisationen Tekniq. Der er god grund til at finde de store smil frem i den danske

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Fra Lindø til Månen – dansk forsker baner vejen for baser bygget af månestøv

    12.10.2026

  • DIRA bliver en medlemsforening i DI Produktion under nyt navn

    12.10.2026

  • Runesten skal 3D-scannes for at forstå vikingernes magt-netværk

    12.10.2026

  • DI: Finansloven skal sikre dansk velstand i fremtiden

    12.10.2026

  • Efter to års kamp – nu vil EU sætte standarder fri

    12.10.2026

  • Pålidelige docking-interfaces bidrager til oppetiden for AGV’er og AMR’er

    12.10.2026

  • Netværksforbundne elevatorer afslører europæernes døgnrytme

    08.10.2026

  • To menneskelignende robotter flytter ind i Planetarium

    08.10.2026

  • Cybersikkerhed kan blive en dansk konkurrencefordel

    08.10.2026

  • Udlandet er vilde med danske maskiner

    08.10.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}