• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

RobotterTop27. 03. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Robotter skal bane vej for succesfulde månelandinger

RobotterTop27. 03. 2025 By Helle Friemann Nielsen

Teknologisk Institut har udviklet et koncept med autonome, mobile robotter, som på sigt kan bane vej for mere sikre månelandinger.


Selvom menneskeheden tog sit første skridt i månestøvet for over 50 år siden, er det stadig i dag en vanskelig manøvre at sikre en succesfuld månelanding.
Udover udfordringer med kommunikationsforsinkelse, temperaturudsving og manglende atmosfære, er en af de risikofyldte momenter månens ujævne overflade, som gør det vanskeligt at finde et sikkert landingssted.
Men robotter kan i fremtiden blive en del af løsningen.
Teknologisk Institut arbejder nemlig i deres Space Robotics Lab på udvikling af autonome robotter, som kan sendes i forvejen forud for en månelanding. Robotterne skal blandt andet bruges til at planere en overflade, hvor et rumfartøj kan lande.
-Robotter bliver et helt centralt element i at udforske månen – og universet i det hele taget – men hvis vi i første omgang skal have mennesker tilbage på månen, så vil det give god mening at sende terrængående robotter i forvejen. De kan både klargøre en landingsplads og udforske, hvad terrænerne faktisk består af, inden vi sender mennesker til månen, siger Kristian Skaarup, der er Director – Defence and Space Robotics på Teknologisk Institut.
-Det vil gøre det meget mere sikkert for mennesker og reducere udgifter til rummissioner, da man vil opnå en større succesrate på landingerne, tilføjer han.
Ujævne overflader kan være fatale for landingsfartøjer, hvilket nylige forsøg fra eksempelvis Indien, Israel og Japan har understreget.


Robotter designet til hårde miljøer
Robotteknologien åbner ikke kun nye døre for rumudforskning. Den kan også få potentielle industrielle anvendelser på Jorden.
-Når teknologi skal kunne fungere i rummet med stråling, tryk og voldsomme temperatursvingninger, skal det være robust og driftssikkert udover det sædvanlige. Man sender ikke lige en servicetekniker 384.405 kilometer afsted for at nulstille og genstarte en robot. Det skal virke hver gang, siger Kristian Skaarup og fortsætter:
-Hvis teknologien kan opnå sådan en grad af robusthed, så kan den også bruges og give gevinster i hårde miljøer på Jorden.

Udviklingen er støttet af Uddannelses- og Forskningsstyrelsen under Uddannelses- og Forskningsministeriet.

Man kan opleve rumrobotterne i aktion på Robotbrag 2025 den 8. maj i Odense.


Om Space Robotics Lab
Teknologisk Instituts Space Robotics Lab i Odense blev indviet i 2024.
Robotlaboratoriet har til formål at imødekomme den stigende efterspørgsel for robotteknologi til rummet samt at sætte Danmarks styrkeposition inden for robotter yderligere i spil på området.
Teknologisk Institut har allerede været en del af udviklingen af en robotarm til opsamling af jord- og klippeprøver på Mars som en del af ESA-bidraget til den NASA-ledede ”Mars Sample Return”-mission, og Instituttet er i skrivende stund i gang med at udvikle en beskyttende beklædning – et såkaldt smart skin– til robotarme, som skal bane vej for flere robotter i rummet.

Skrevet i: Robotter, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Dansk smart skin-teknologi skal beskytte robotter i rummet

BranchenytInnovationNavnenytRobotterTop13. 04. 2026

Teknologisk Institut leder internationalt rumfartsprojekt, der skal udvikle særlig beskyttelse til rumrobotter. Teknologien skal bane vej for flere robotter i rummet, men rummer også potentiale for mere jordnær anvendelse. Fremtidens rumudforskning vil i stigende grad foregå med robotter som

Dronevirksomhed opruster – nu begynder rekrutteringen

AktueltAutomatiseringNavnenyt13. 04. 2026

Da dronevirksomheden Thunderstrike Aviation sidste år åbnede en 5.000 kvadratmeter stor dronefabrik ved HCA Airport i Odense, markerede det starten på en omfattende europæisk satsning. Nu har virksomheden taget næste skridt og opruster markant på medarbejderfronten. Thunderstrike udvikler

Ny teknologi i kampen mod PFAS

AktueltInnovationVand og spildevand13. 04. 2026

Forskere fra Aarhus Universitet har udviklet en katalysator, der kan svække kemiens stærkeste binding og dermed bane vej for mere effektiv nedbrydning af PFAS. En ny type katalysator kan ændre måden, vi nedbryder nogle af de mest genstridige kemikalier i miljøet.Forskere fra Aarhus Universitet

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

AutomatiseringMesser og møder13. 04. 2026

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes: Efter en udsolgt festival i 2025 rykker en af Danmarks største tech-begivenheder 16.-17. september i endnu større rammer – og offentliggør nu stjernespækket AI-program. Over 3.000 it-professionelle mødes 16.- 17.

Ny rapport afslører farligt beredskabsgab i erhvervslivet

AutomatiseringBranchenyt13. 04. 2026

En rapport fra Fortinet viser, at selvom ni ud af ti organisationer anerkender vigtigheden af træning mod AI-trusler, mener kun fire ud af ti ledere, at deres medarbejdere reelt er klar til at håndtere et angreb. En rapport fra Fortinet Training Institute viser, at cybersikkerhedsbevidsthed

Acton A/S forstærker salgsteamet

Navnenyt13. 04. 2026

Acton A/S forstærker salgsteamet og byder velkommen til Morten Jacob Eriksen som ny intern sælger i Viby J. Morten Jacob Eriksen er tiltrådt som intern sælger, hvor han sammen med sine nye kollegaer skal fortsætte det gode arbejde med at finde de bedste løsninger til vores kunder.Morten Jacob

Wire & Tube 2026 – messeduoen udi ledninger, kabler og rør

Messer og møderTop09. 04. 2026

I næste uge danner Messe Düsseldorf atter rammen, når eksperter fra hele verden mødes på de to internationale topmesser Wire & Tube 2026, der afholdes sideløbende. Omkring 2700 udstillere forventes at stå klar til at præsentere nyheder og tendenser inden for ledninger, kabler, rør og tilhørende

Danske studerende sender klimasatellit på mission

AktueltInnovationNavnenyt09. 04. 2026

Den 30. marts 2026 blev satellitten DISCO-2 opsendt fra Californien. Bag missionen står danske universitetsstuderende. Satellitten skal fra rummet overvåge de smeltende gletsjere i Grønland og levere data til klimaforskningen. DISCO-2 er en ambitiøst bygget studentersatellit. Den er udviklet i

Fra industriaffald til prisvindende design – åbner for et helt nyt marked af forretningsmuligheder

AktueltAutomatiseringBranchenytInnovationNavnenyt09. 04. 2026

Danske produktionsvirksomheder smider hvert år over én mio. tons industriaffald ud – men hvad sker der, når designere ser på affaldet med nye øjne? Ja, det kan kaste en international designpris og helt nye forretningsmuligheder af sig. Det viser et stort projekt fra Aalborg Universitet. Over

Global efterspørgsel sikrer Hoyer VMS Group ny rekord på både top- og bundlinje

AutomatiseringNavnenytOffshore og marine09. 04. 2026

Stor efterspørgsel på elektriske motorer og automatiseringsløsninger til industrien og den maritime sektor samt serviceydelser ombord på skibe i hele verden skaber fremgang hos Hoyer VMS Group. Virksomheden lander rekordstor omsætning og driftsindtjening og sigter mod fortsat vækst i de kommende

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Dansk smart skin-teknologi skal beskytte robotter i rummet

    13.04.2026

  • Dronevirksomhed opruster – nu begynder rekrutteringen

    13.04.2026

  • Ny teknologi i kampen mod PFAS

    13.04.2026

  • Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

    13.04.2026

  • Ny rapport afslører farligt beredskabsgab i erhvervslivet

    13.04.2026

  • Acton A/S forstærker salgsteamet

    13.04.2026

  • Wire & Tube 2026 – messeduoen udi ledninger, kabler og rør

    09.04.2026

  • Danske studerende sender klimasatellit på mission

    09.04.2026

  • Fra industriaffald til prisvindende design – åbner for et helt nyt marked af forretningsmuligheder

    09.04.2026

  • Global efterspørgsel sikrer Hoyer VMS Group ny rekord på både top- og bundlinje

    09.04.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik