• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AktueltInnovationNavnenyt09. 04. 2026 | Helle Friemann Nielsen

Danske studerende sender klimasatellit på mission

AktueltInnovationNavnenyt09. 04. 2026 By Helle Friemann Nielsen

Den 30. marts 2026 blev satellitten DISCO-2 opsendt fra Californien. Bag missionen står danske universitetsstuderende. Satellitten skal fra rummet overvåge de smeltende gletsjere i Grønland og levere data til klimaforskningen.

En computer-rendering af DISCO-2 satellitten i omkreds om Jorden. Illustration: Marcus Marcussen, Aarhus Universitet.

DISCO-2 er en ambitiøst bygget studentersatellit. Den er udviklet i et samarbejde mellem Aarhus Universitet, Syddansk Universitet og IT-Universitetet i København via DISCO-programmet, der støttes af Industriens Fond. Over flere år har de studerende selv designet, bygget og testet hardwaren i tæt samarbejde med dansk industri.
-DISCO-2 er resultatet af en helt usædvanlig indsats. De studerende har bygget en satellit, der teknologisk ligger på et niveau, man normalt kun ser i professionelle rumprogrammer, fortæller Christoffer Karoff, leder af DISCO.

DISCO-2 satellitten er en 3U CubeSat, hvilket betyder, at den måler cirka 10 x 10 x 30 cm., når solpanelerne ikke er foldet ud. Foto: Morten Irgens-Møller Nielsen, Aarhus Universitet.

Mission: Fokus på Grønland
Satellitten skal fotografere gletsjere og måle temperaturforskelle i havet omkring de grønlandske fjorde. Målet er at forstå, hvordan varmere havvand påvirker afsmeltningen.
-Grønland spiller en afgørende rolle for det globale havniveau. Med DISCO-2 får vi nye observationer, som kan hjælpe os med bedre at forstå klimaforandringerne, forklarer Christoffer Karoff.

Opsendelse med SpaceX
Opsendelsen skete den 30. marts 2026 med en SpaceX Falcon 9-raket fra Vandenberg Space Force Base i Californien. Opsendelsen foregik i samarbejde med det tyske firma Exolaunch som en del af Transporter-16 rideshare mission. DISCO-2 er en del af en ”rideshare”-mission, hvor den deler pladsen med andre satellitter.
For de studerende er det kulminationen på flere års arbejde.
-Det er ret vildt, at noget, vi har bygget, flyver rundt om Jorden. Vi har arbejdet med alt fra software til test i vakuumkamre, siger Cecilie Thorup Strømsnes, studenterkoordinator ved Aarhus Universitet.

Plads til at fejle og lære
DISCO-programmet, som DISCO-2 er en del af, støttes af blandt andet Industriens Fond, der ser stor værdi i at opbygge danske rumkompetencer gennem praktisk erfaring.
-Med et initiativ som DISCO giver vi plads til at tage teknologiske chancer, som professionelle agenturer sjældent kan. På den måde er vi med til at rykke grænserne for innovation, siger Nadika Bulathsinhala, der er projektleder hos Industriens Fond.
Ud over Industriens Fond støttes projektet også af Carlsbergfondet, Thomas B. Thriges Fond, Otto Mønsteds Fond og Den Europæiske Rumorganisation ESA.

DISCO er et nationalt rumprogram for studerende på tværs af AU, SDU og ITU. Teknologien er udviklet i samarbejde med bl.a. Space Inventor.

Kilde: Aarhus Universitet, Natural Sciences.

Skrevet i: Aktuelt, Innovation, Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

International Drone Show 2026 understregede droneindustriens nye rolle i Europa

Messer og møderTop11. 06. 2026

Rekordmange deltagere fra hele verden besøgte i International Drone Show - IDS26 - i Odense i sidste uge, hvor forsvar, europæisk robusthed og operative droneløsninger satte dagsordenen. Én ting står klart efter årets International Drone Show i Odense: Droner er ikke længere en teknologi, der

Teknologisk Institut etablerer sig i Nordjylland i samarbejde med Aalborg Forsyning

AktueltEnergi og miljøNavnenytVand og spildevand11. 06. 2026

Aalborg Forsynings laboratorium, der i dag understøtter driften af Nordjyllandsværket, bliver nu en del af Teknologisk Institut. Placeringen i Norbis Park i Aalborg giver Instituttet en fysisk base med en central placering tæt på industri, forsyning og forskningsmiljøer i

AI-gigafabrikker kræver politiske valg – ikke kun teknologiske investeringer

AktueltAutomatiseringBranchenyt11. 06. 2026

EU vil bygge enorme AI-gigafabrikker, og Danmark har meldt sig på banen. Men ifølge et nyt forskningsbrief fra Københavns Universitet mangler der en bred politisk og demokratisk samtale om, hvilke formål og konsekvenser sådanne anlæg skal have. Fem såkaldte AI-gigafabrikker – enorme datacentre

Dansk cleantech-selskab vinder hospitalskontrakt og afslutter 2025 i plus

NavnenytVand og spildevand11. 06. 2026

Watopi A/S gik i sort i sit andet hele regnskabsår, er nomineret til Børsen Bæredygtig og forbereder eksport til Sverige efter at have vundet OUH-kontrakten fra to af verdens største aktører på vandområdet. Det danske cleantech-selskab Watopi A/S kom ud af 2025 med overskud i sit andet hele

Parker Hannifin udvider ventilsortiment

Maskiner og anlægProcesteknologi11. 06. 2026

Ny direkte betjent DFplus D-Version-ventil fra Parker Hannifin tilbyder en yderligere, frit parametriserbar kontrolkreds. Parker Hannifin lancerer den næste variant af sit innovative DFplus Gen IV-ventilsortiment. Lanceringen udvider platformen med en D-version og understøtter således

SKF tildeler TCS global kontrakt om AI-drevet forretningsomstilling

AutomatiseringNavnenyt11. 06. 2026

Et langsigtede samarbejde mellem SKF og TCS vil modernisere SKF’s eksisterende IT-miljø og skabe et AI-fundament for større agilitet, robusthed og driftseffektivitet på tværs af hele virksomheden. Siden 1907 har SKF fremstillet nogle af verdens mest innovative lejer, tætninger, smøresystemer,

De tre nominerede til DIRA Automatiseringsprisen 2026

AutomatiseringMesser og møderNavnenytRobotterTop09. 06. 2026

En modig sønderjysk SMV, en midtjysk sværvægter i vindmølleindustrien og en virksomhed med ”klar udsigt” til verden. Årets tre nominerede til DIRA Automatiseringsprisen 2026 viser med al tydelighed, at modige investeringer i robotteknologi og automation er vejen frem til stærkere dansk produktion i

Grønne korridorer åbner ruter til fossilfri skibsfart

AktueltBranchenytEnergi og miljøOffshore og marine09. 06. 2026

Grønne maritime korridorer vil gøre det muligt for skibe at tanke nul emissionsbrændstoffer og er et vigtigt skridt mod mere bæredygtig skibsfart. Men uden hurtigere udvikling af havneinfrastruktur risikerer omstillingen at gå i stå. Danmark har markeret sig som en nøglespiller i at udvikle

Cybersikkerhedskonference målrettet SMV’ere

AktueltBranchenytMesser og møder09. 06. 2026

Cyberangreb rammer ikke længere kun store virksomheder. I dag kan ét svagt led i værdikæden være nok til at lamme hele forretninger. Derfor samles virksomheder, eksperter og organisationer den 9. juni 2026 i Fredericia til den nye konference ”Cybersikkerhed i værdikæder 2026”. Bag konferencen står

HMS Networks AB: Industrielle gateways opdateret til at opfylde kravene i Cyber Resilience Act

AutomatiseringBranchenyt09. 06. 2026

HMS Networks AB har annonceret, at deres Anybus Communicators nu er klar til Cyber Resilience Act (CRA) og giver industriproducenter, systemintegratorer og fabriksoperatører en enkel måde at opfylde EU’s cybersikkerhedskrav til opkoblede industrielle produkter. I henhold til EU’s Cyber

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • International Drone Show 2026 understregede droneindustriens nye rolle i Europa

    11.06.2026

  • Teknologisk Institut etablerer sig i Nordjylland i samarbejde med Aalborg Forsyning

    11.06.2026

  • AI-gigafabrikker kræver politiske valg – ikke kun teknologiske investeringer

    11.06.2026

  • Dansk cleantech-selskab vinder hospitalskontrakt og afslutter 2025 i plus

    11.06.2026

  • Parker Hannifin udvider ventilsortiment

    11.06.2026

  • SKF tildeler TCS global kontrakt om AI-drevet forretningsomstilling

    11.06.2026

  • De tre nominerede til DIRA Automatiseringsprisen 2026

    09.06.2026

  • Grønne korridorer åbner ruter til fossilfri skibsfart

    09.06.2026

  • Cybersikkerhedskonference målrettet SMV’ere

    09.06.2026

  • HMS Networks AB: Industrielle gateways opdateret til at opfylde kravene i Cyber Resilience Act

    09.06.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik