• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AktueltAutomatiseringBranchenytInnovationNavnenyt09. 04. 2026 | Helle Friemann Nielsen

Fra industriaffald til prisvindende design – åbner for et helt nyt marked af forretningsmuligheder

AktueltAutomatiseringBranchenytInnovationNavnenyt09. 04. 2026 By Helle Friemann Nielsen

Danske produktionsvirksomheder smider hvert år over én mio. tons industriaffald ud – men hvad sker der, når designere ser på affaldet med nye øjne? Ja, det kan kaste en international designpris og helt nye forretningsmuligheder af sig. Det viser et stort projekt fra Aalborg Universitet.

Designeren Mikkel Huse med det prisvindende design fra virksomheden Dampa, der producerer metalbaserede akustiklofter. Foto: Dampa

Over 100 affaldscontainere. Så mange har forskere fra Aalborg Universitet undersøgt i projektet ReshapeWaste for at kortlægge, hvad danske produktionsvirksomheder smider ud. Resultatet var ikke overraskende i forhold til mængderne – men kvaliteten af de kasserede materialer kom bag på alle.
-Vi vidste godt, at mængderne af restmaterialer ville være store, for det findes der data på. Men at kvaliteten af det industrien kasserer i dag, var så god – var mildest talt chokerende, fortæller Linda Nhu Laursen, forskningsleder på Aalborg Universitet.

Buler blev til prisvindende bølger
Det har man også fundet ud af hos Tommerup-virksomheden Dampa, der til daglig arbejder med metalbaserede akustiklofter, hvor selv små kosmetiske fejl som buler eller ridser betyder, at pladerne kasseres og normalt ikke kan komme retur i produktionen.

Eksempel på bulede loftspaneler, der tidligere blot blev kasseret. Foto: Dampa.

I ReshapeWaste-projektet blev Dampa koblet sammen med en designer, der valgte at gå med bulerne i stedet for at skjule dem. Ved hjælp af en specialudviklet 3D-printet presseform blev de tidligere skrotplader støbt om til bølgende loftkassetter med et markant og organisk udtryk – et design, der nu har vundet den internationale ”iF Design Award”.
-Det færdige resultat viser på smukkeste vis, hvordan mindre skader kan forvandles til en æstetisk kvalitet. I stedet for at skjule eller kassere materialet bliver bulerne en aktiv del af designet, siger Lone Rold, projekt- og arkitektrådgiver hos Dampa.

Behov for nye værdikæder
ReshapeWaste-projektet afslørede også et hul i markedet og peger på et strukturelt behov: Hvis vi som et mere bæredygtigt samfund skal udnytte potentialet i virksomhedernes kasserede materialer, kræver det nye typer virksomheder, der kan håndtere logistik, sortering og forarbejdning – og stærke lokale værdikæder, der kan sikre, at materialerne bliver sat i spil.
-Når restmaterialer skal blive til nye produkter, er partnerskaber helt afgørende. Vi ser de bedste resultater, når affaldsejeren, en bearbejdningspartner, en designer og en aftager kobles i en lokal værdikæde. Det minimerer logistik, øger kvaliteten og gør de cirkulære løsninger forretningsdygtige, tilføjer Lene Filtenborg Buhl Kejser, der har været projektleder på ReshapeWaste.

Reshape to zero
Der er allerede et nyt og endnu større genanvendelsesprojekt i gang for forskningsgruppen på Aalborg Universitet.
Projektet hedder ZeroWaste, og denne gang handler det om at kortlægge affald fra hele 500 industrivirksomheder. Ikke kun for at måle mængderne, men for at forstå de virkelige årsager bag spildet.
-Målet er ikke bare at reducere affald, men at udvikle viden om radikalt bedre produkter og forretningsmodeller, der giver virksomhederne en reel konkurrencefordel i en zero waste-fremtid, siger Linda Nhu Laursen afslutningsvis.

Om ReshapeWaste
Det toårige projekt har gennemført 20 designeksperimenter i danske produktionsvirksomheder og udviklet 21 prototyper baseret på restmaterialer.
Over 100 containere er blevet undersøgt for at kortlægge affaldsstrømme. I Danmark bliver der årligt kasseret over én mio. tons industriaffald.
Resultaterne er samlet i bogen ”Sans for ressourcer – 7 designeksperimenter med restmaterialer”.
ReshapeWaste erstattes nu af projekt ZeroWaste, der skal hjælpe 500 danske virksomheder med at reducere eller eliminere deres affald gennem nye cirkulære værdikæder. Læs mere om det projekt her.
Yderligere information om ReshapeWaste.

Kilde: Aalborg Universitet.

Skrevet i: Aktuelt, Automatisering, Branchenyt, Innovation, Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

International robotuge i Odense – med fokus på fremtidens robotteknologi

Messer og møderRobotterTop18. 05. 2026

Der var både gående, talende, dansende og kørende robotter på programmet, da Week of Robotics løb af stablen i Odense fra den 5.-8. maj. Ugen samlede den danske og internationale robotbranche til konferencer, live-demonstrationer og netværk - alt sammen med fokus på fremtidens

Velkommen til 2050 – og velkommen til den digitale industriby

AktueltBranchenytEnergi og miljøNavnenyt18. 05. 2026

Hvordan kan danske fremstillingsvirksomheder skabe forretning i en verden, hvor ressourcer er knappe, værdikæder ændrer sig, og klimakrav skærpes? Det spørgsmål kan virksomheder og beslutningstagere nu udforske i Lillevirke. Forestil dig, at din virksomhed ikke længere kæmper mod

Ny industrialliance skal styrke nordisk konkurrenceevne

AktueltBranchenytNavnenyt18. 05. 2026

Nordic Compass – The Nordic Round Table for Industry samler en række af de største nordiske og danske industriaktører for at implementere og skalere konkrete initiativer inden for kapitalmarkeder, deep tech, forsvar og energi. Ambitionen er at styrke nordisk og europæisk konkurrenceevne og

Sick Danmark A/S fejrer 40-års jubilæum

Navnenyt18. 05. 2026

I sidste uge kunne Sick Danmark A/S fejre sit 40-års jubilæum. Siden åbningen den 13. maj 1986 har virksomheden udviklet sig fra sin spæde opstart til en af de førende sensorleverandører på det danske marked. Rejsen afspejler udviklingen i dansk industri – fra lav automatisering i 1980’erne til

DI-prognose: Stiger en tønde olie 10 dollar, kan det koste tusindvis af job

Branchenyt18. 05. 2026

Et nyt oliechok fra krigen i Mellemøsten kan forplante sig til lavere aktivitet og færre job i Danmark. En prognose fra Dansk Industri viser, at hvis olieprisen i en periode ligger blot 10 dollar højere end forventet, kan det bremse væksten med milliarder og koste 11.000 job. Dansk Industri

Svanehøj styrker serviceforretningen – opkøber H&K Services i Holland

NavnenytOffshore og marine18. 05. 2026

Svanehøj, der er specialist i marinepumper og målesystemer til flydende gas, fortsætter udvidelsen af sine aktiviteter i Holland. Sidste års overtagelse af European Pump Solutions følges nu op med et opkøb af H&K Services B.V, der servicerer gas- og kemikalietankskibe for kunder i

Danmarks første laboratorium for humanoide robotter

AutomatiseringBranchenytNavnenytRobotterTop11. 05. 2026

Mens 7. Regiments Musikkorps spillede, dirigerede en humanoid robot indvielsen af Teknologisk Instituts nye Humanoid Lab til Robotbrag i Forskerparken i Odense i sidste uge. Et laboratorium, der skal hjælpe dansk industri med at finde ud af, om fremtidens robotter er klar til fabriksgulvet. Ï

Humanoid robot vinder DIRA Teknologiprisen 2026

AktueltAutomatiseringNavnenytRobotter11. 05. 2026

I forbindelse med Robotbrag 2026, der blev afholdt den 7. og 8. maj i Odense, blev DIRA Teknologiprisen 2026 uddelt. Prisen i år gik til den humanoide robot Unitree G1. En specialiseret gartnerirobot, en GPS-fri navigationsteknologi og en banebrydende humanoid robot. Det er de tre fascinerende

Forskningscenter skal styrke samspillet mellem jura, AI og robotteknologi

AktueltAutomatiseringBranchenytRobotter11. 05. 2026

Juridisk Institut ved Syddansk Universitet etablerer CLAIR – Center for Law, AI and Robotics. Centret skal bidrage med ny viden, der kan omsættes i både uddannelse, lovgivning og praksis i mødet mellem jura og teknologi. Syddansk Universitet har etableret et nyt forskningscenter på Juridisk

EtherCAT løfter barren for industriel kommunikation

AutomatiseringBranchenyt11. 05. 2026

Når produktionen skal være både hurtigere, mere fleksibel og mere sikker, bliver kommunikationsteknologien en nøglefaktor. EtherCAT har i mere end to årtier været blandt de hurtigste industrielle kommunikationsteknologier – og står nu endnu stærkere i en tid, hvor cybersikkerhed og regulering fylder

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • International robotuge i Odense – med fokus på fremtidens robotteknologi

    18.05.2026

  • Velkommen til 2050 – og velkommen til den digitale industriby

    18.05.2026

  • Ny industrialliance skal styrke nordisk konkurrenceevne

    18.05.2026

  • Sick Danmark A/S fejrer 40-års jubilæum

    18.05.2026

  • DI-prognose: Stiger en tønde olie 10 dollar, kan det koste tusindvis af job

    18.05.2026

  • Svanehøj styrker serviceforretningen – opkøber H&K Services i Holland

    18.05.2026

  • Danmarks første laboratorium for humanoide robotter

    11.05.2026

  • Humanoid robot vinder DIRA Teknologiprisen 2026

    11.05.2026

  • Forskningscenter skal styrke samspillet mellem jura, AI og robotteknologi

    11.05.2026

  • EtherCAT løfter barren for industriel kommunikation

    11.05.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik