• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AktueltInnovationVand og spildevand13. 04. 2026 | Helle Friemann Nielsen

Ny teknologi i kampen mod PFAS

AktueltInnovationVand og spildevand13. 04. 2026 | Helle Friemann Nielsen

Forskere fra Aarhus Universitet har udviklet en katalysator, der kan svække kemiens stærkeste binding og dermed bane vej for mere effektiv nedbrydning af PFAS.

Lektor Zongsu Wei, der her placerer reaktorer indeholdende en PFAS-opløsning og katalysatorer i en laboratorieenhed til UV-strålingsbehandling, leder udviklingen af nye PFAS-målrettede rensningsteknologier på Aarhus Universitet. Foto: Aarhus Universitet.

En ny type katalysator kan ændre måden, vi nedbryder nogle af de mest genstridige kemikalier i miljøet.
Forskere fra Aarhus Universitet har nemlig udviklet et materiale, der aktivt går ind og svækker den stærke binding mellem kulstof og fluor, som ellers gør de såkaldte evighedskemikalier, PFAS, ekstremt stabile. I laboratorieforsøg har forskerne haft held til at nedbryde PFAS-stoffet PFOA (perfluoroctansyre) fuldstændigt på tre timer ved hjælp af ultraviolet lys og meget små mængder katalysator.
-I stedet for at bruge mere energi forsøger vi at gøre molekylet mindre stabilt, fortæller lektor Zongsu Wei. For hvis vi kan svække bindingen først, bliver den også langt lettere at bryde.
Forskningen er opstået i samarbejde mellem Aarhus Universitet, Stockholms Universitet og Tunesiens Nationale Center for Forskning i Materialevidenskab og er publiceret i det videnskabelige tidsskrift Applied Catalysis B: Environment and Energy.

Designet til at gøre molekyler ustabile
Katalysatoren består af en kombination af bismuth og små mængder titanium. Den er designet med særlige områder på overfladen, hvor reaktive metalatomer fungerer som kemiske gribepunkter for PFAS-molekyler.
Når molekylet binder sig her, sker der en forskydning i elektronerne. Det betyder kort og godt, at bindingen mellem kulstof og fluor bliver svækket, og molekylet dermed bliver mere modtageligt over for nedbrydning.
-Det svarer lidt til, at vi trækker i molekylet, så bindingen bliver længere og mindre stabil. Det er det, der gør det muligt at aktivere det med lys, forklarer Zongsu Wei.
Forskerne måler samtidig, at en betydelig del af fluor frigives som frie fluorid-ioner. Det er et vigtigt tegn på, at de stærke bindinger faktisk bliver brudt og ikke blot omdannet.
Et af de mest markante resultater er, hvor lidt katalysator der skal til.
Ved koncentrationer helt ned til fem milligram per liter opnår forskerne fuld nedbrydning af PFOA i deres forsøg. Det peger på, at det afgørende ikke er mængden af materiale, men hvordan det er designet.
-Vi kan se, at det er overfladens kemi, der driver processen. Hvis vi bare tilsætter mere materiale, bliver systemet faktisk mindre effektivt, fordi lyset ikke kan trænge igennem, siger Zongsu Wei videre.

PFAS – derfor er de så svære at fjerne
PFAS er en stor gruppe syntetiske kemikalier, der er udviklet til at modstå varme, vand og fedt. Det er egenskaber, der har gjort dem udbredte i alt fra forbrugerprodukter til industri, men som også gør dem ekstremt svære at nedbryde.
Problemet ligger i den kemiske struktur. Bindingen mellem kulstof og fluor er blandt de stærkeste i organisk kemi, og derfor kan mange eksisterende rensningsteknologier ikke nedbryde stofferne effektivt.
-I dag ender vi ofte med at flytte PFAS fra ét sted til et andet med filtre i stedet for egentlig at fjerne dem, fortsætter han.
Den nye katalysator angriber netop denne udfordring ved at gøre molekylerne kemisk mere sårbare, før nedbrydningen går i gang.
Forskerne har testet teknologien både i rent vand og i grundvand. Her falder effektiviteten, fordi andre stoffer konkurrerer om plads på katalysatorens overflade. Samtidig viser studiet, at ikke alle PFAS-typer reagerer lige godt, og at processen afhænger af blandt andet pH-værdien.
-Det her er stadig laboratorieforskning, understreger Zongsu Wei. Men vi får en vigtig indsigt i, hvordan vi kan designe materialer, der målrettet aktiverer meget stabile molekyler.
Katalysatoren viser desuden stabilitet over flere gentagelser, hvilket peger på potentiale for genbrug.

Et nyt princip for vandrensning
Studiet fra Aarhus Universitet peger på en bredere strategi: Effektiv nedbrydning af stabile forureninger handler ikke kun om mere energi, men om at kontrollere, hvordan molekyler binder sig til overflader.
Ifølge forskerne kan samme tilgang bruges til andre typer svært nedbrydelige stoffer.
-Hvis vi kan styre, hvordan molekyler interagerer med en overflade, kan vi også begynde at styre, hvordan de nedbrydes, siger Zongsu Wei afslutningsvis.

Kilde: Aarhus Universitet Technical Sciences.

Skrevet i: Aktuelt, Innovation, Vand og spildevand

Seneste nyt fra redaktionen

Fra Lindø til Månen – dansk forsker baner vejen for baser bygget af månestøv

AutomatiseringInnovationNavnenytTop12. 10. 2026

Ph.d.-studerende Emma Porsbjerg fra DTU har udviklet en metode til at 3D-printe med månestøv. Efter et vellykket forsøg hos Force Technology på Lindø er forskningen et skridt nærmere målet om at kunne bygge fremtidens infrastruktur med Månens egne råstoffer. Mens rumorganisationer verden over

DIRA bliver en medlemsforening i DI Produktion og skifter navn

AktueltBranchenytNavnenytRobotter12. 10. 2026

Medlemmerne af DIRA har ved en afstemning den 7. oktober 2026 truffet en historisk beslutning om at etablere sig som en selvstændig medlemsforening under DI Produktion. Samtidig markerer foreningen sit nye, styrkede ståsted med et navneskifte, der matcher ambitionerne. DIRA har gennem årtier

Runesten skal 3D-scannes for at forstå vikingernes magt-netværk

AktueltAutomatiseringNavnenyt12. 10. 2026

Nyt forskningsprojekt - ledet af Nationalmuseet - vil puste liv i de mennesker, der er nævnt på de danske runesten, og forstå de sociale netværk og magtforhold, de indgik i. Runesten skal 3D-scannes, og teksterne skal undersøges som retslige, religiøse og politiske dokumenter. Rundt i hele

DI: Finansloven skal sikre dansk velstand i fremtiden

Branchenyt12. 10. 2026

Flere STEM-uddannelsespladser, investeringer i kunstig intelligens, elektrificering samt lavere selskabsskat. Det er blandt højdepunkterne i regeringens finanslovsforslag. Dog advarer Dansk Industri mod nye skatter og afgifter samt høj offentlig forbrugsvækst, som risikerer at bremse vækst og

Efter to års kamp – nu vil EU sætte standarder fri

Branchenyt12. 10. 2026

Virksomheder skal ikke betale for at få adgang til de tekniske spilleregler, de er forpligtet til at følge. Sådan lyder det i et nyt forslag fra EU-Kommissionen. For erhvervsorganisationen TEKNIQ er udspillet en vigtig sejr for retssikkerheden og et princip, organisationen har kæmpet for siden

Pålidelige docking-interfaces bidrager til oppetiden for AGV’er og AMR’er

Automatisering12. 10. 2026

ODU leverer forbindelser med høj belastningskapacitet og lang levetid, så de automatiserede køretøjer opnår højst mulige oppetid. Hvert minut, der bruges på opladning, er tabt transporttid. For at sikre, at AGV'er og AMR'er kan være i drift så længe som muligt, er der behov for højt-ydende og

Netværksforbundne elevatorer afslører europæernes døgnrytme

AutomatiseringBranchenytMaskiner og anlægTop08. 10. 2026

Elevator- og rulletrappefirmaet KONE har indhentet data om brugen af elevatorer i en række europæiske storbyer baseret på 1,96 milliarder elevatorture. Og de afslører store forskelle i europæernes døgnrytme; København er fx den by i Europa, hvor flest holder fast ved traditionelle arbejdstider. Data

To menneskelignende robotter flytter ind i Planetarium

AktueltNavnenytRobotter08. 10. 2026

Som den første danske kulturinstitution gør Planetarium to menneskelignende robotter til en permanent del af publikumsoplevelsen. De er 182 centimeter høje, vejer omkring 70 kilo og er nu en fast del af dagligdagen i Planetarium, hvor alle besøgende kommer til at stå ansigt til ansigt med

Cybersikkerhed kan blive en dansk konkurrencefordel

AktueltAutomatiseringBranchenyt08. 10. 2026

Danmark skal ikke kun forsvare sig mod cyberangreb. Evnen til at udvikle sikre digitale løsninger kan også blive en styrkeposition for danske virksomheder. I Aarhus vokser et miljø frem, der forbinder nogle af landets førende cyberforskere med virksomheder, startups, uddannelser – og unge hackere,

Udlandet er vilde med danske maskiner

BranchenytMaskiner og anlæg08. 10. 2026

Eksporten i maskinindustrien buldrer frem. Det er et stærkt tegn på, at danske løsninger er efterspurgte i hele verden, og det skaber både vækst og tryghed for danske arbejdspladser. Sådan lyder det fra erhvervsorganisationen Tekniq. Der er god grund til at finde de store smil frem i den danske

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Fra Lindø til Månen – dansk forsker baner vejen for baser bygget af månestøv

    12.10.2026

  • DIRA bliver en medlemsforening i DI Produktion og skifter navn

    12.10.2026

  • Runesten skal 3D-scannes for at forstå vikingernes magt-netværk

    12.10.2026

  • DI: Finansloven skal sikre dansk velstand i fremtiden

    12.10.2026

  • Efter to års kamp – nu vil EU sætte standarder fri

    12.10.2026

  • Pålidelige docking-interfaces bidrager til oppetiden for AGV’er og AMR’er

    12.10.2026

  • Netværksforbundne elevatorer afslører europæernes døgnrytme

    08.10.2026

  • To menneskelignende robotter flytter ind i Planetarium

    08.10.2026

  • Cybersikkerhed kan blive en dansk konkurrencefordel

    08.10.2026

  • Udlandet er vilde med danske maskiner

    08.10.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}