• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

Maskiner og anlægNavnenyt19. 01. 2021 | Helle Friemann Nielsen

Robert Bosch A/S opkøber LS EnergiTeknik A/S’ industrikedelaktiviteter

Maskiner og anlægNavnenyt19. 01. 2021 By Helle Friemann Nielsen

Robert Bosch A/S har opkøbt industrikedelaktiviteterne fra den fynske installations- og servicevirksomhed LS EnergiTeknik A/S. Med opkøbet udvider Bosch Termoteknik sin danske afdeling til nu også at inkludere salg, opstart, support og service til dampkedler og gasbrændere.

Direktør og grundlægger af LS EnergiTeknik A/S, Lars Schmidt og Niels Pedersen, Head of After Sales hos Bosch Termoteknik.


-I vores forretningsmiljø er der fokus på energioptimering. Indtil nu har vi kunnet tilbyde salg og support, men manglet den vigtige, efterfølgende servicefunktion. Den har vi nu, siger Niels Pedersen, Head of After Sales hos Bosch Termoteknik.
Han understreger, at man med købet af aktiviteterne har sikret sig en vigtig specialviden på området.
-Produktionen i den moderne verden er højteknologisk. Både hos drikkevare- og fødevareproducenter, kemi- og medicinalvirksomheder, kraftværker, hoteller og sygehuse – ja, alle, der er afhængige af procesvarme i form af damp og varmt vand. LS EnergiTeknik har som nogle af de få oparbejdet den specialviden, der skal til for, at vi bl.a. kan videreudvikle vores rådgivning til store koncerner om deres muligheder for CO2-reduktion optimalt. Med servicefunktionen i vores portefølje kan vi nu for alvor have fokus på skræddersyede moderniseringsløsninger og på at effektivisere både miljøindsats og økonomi til gavn for vores kunder, siger Niels Pedersen.
Direktør og grundlægger af LS EnergiTeknik A/S, Lars Schmidt, supplerer:
-Vi har i forvejen serviceret Bosch-kedler i mange år og lært hinanden at kende som de bedste til det, vi hver især gør. Derfor er vi et perfekt match, og vi vil fortsat yde den samme service på alle typer af kedler og brændere. Kunderne kender Boschs produkter og vores ansigter. Med salget får kunderne nu endnu bedre service samt en enkel og nemmere vej til de rigtige mennesker og løsninger. Alt de skal bruge er samlet ét sted, siger han.

Fra elektriker til dampspecialist
58-årige Lars Schmidt var oprindelig uddannet elektriker, inden han i 2002 grundlagde LS EnergiTeknik på Fyn. Virksomhedens teknikere har de seneste mange år været specialister inden for gas- og dampservice samt styringer, montage og ombygning af kedel- og brænderanlæg, og deres fem ansatte har serviceret hele landet fra 3 afdelinger på Sjælland og 2 afdelinger på Fyn nær Trekantsområdet.
-LS EnergiTeknik A/S og Bosch har samarbejdet tillidsfuldt i mere end 15 år, så jeg glæder mig meget til det nye samarbejde, siger Lars Schmidt, der også selv er blandt de specialister, der kører ud til kunderne.
-Vi har opkøbt en meget pålidelig virksomhed med specialister og specialviden. Vi har i Lars Schmidt og hans medarbejdere desuden fået kollegaer, som sætter kundepleje forrest, og vi glæder os til at forene vores kræfter, siger Niels Pedersen.
Lars Schmidt fortsætter i en ledende stilling i Bosch Termotekniks serviceteam.

Efter købet af aktiviteterne råder Bosch i Danmark nu over i alt 17 serviceteknikere, der tilbyder bl.a. opstart, lovpligtige eftersyn på damp- og varmtvandskedler, olie- og gasbrændere, 72-timers vagtfri kedelpasning og 24-timers døgnservice.

Skrevet i: Maskiner og anlæg, Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Ti år med Robotbrag – bliv robust med robotter

Messer og møderNavnenytRobotterTop15. 01. 2026

For tiende gang åbner Danmarks største robotarrangement dørene til fremtidens produktionsteknologi. Det sker, når Robotbrag afholdes til maj; i år med ekstra fokus på humanoide robotter, AI-drevne løsninger og de kompetencer, der skal til for at navigere i den nye virkelighed. Teknologisk

Dansk Overfladeindustri bliver en del af HI-messen

AktueltMesser og møder15. 01. 2026

Besøgende på HI-messen i 2027 kan se frem til at gå på opdagelse i et nyt brancheområde skabt af Dansk Overfladeindustri. Messen, som dermed får en endnu større faglig bredde, finder sted i MCH Messecenter Herning 5.-7. oktober 2027. Underleverandørsektoren styrkes på 2027-udgaven af HI Tech

Init når sin første milliard før tid

AktueltNavnenyt15. 01. 2026

Det går godt hos IT- og automationsvirksomheden Init, som allerede før tid har nået sin første milliard i omsætning. På blot fire år er virksomheden gået fra opstart til en fremtrædende aktør på markedet for industriel IT og automation i Norden. Ved udgangen af 2025 fik Init Denmark tildelt

HOLTEC.DK får nordmand med i ejerkredsen

Navnenyt15. 01. 2026

Ejer af norske Guard Automation, Karl Kristian Sunde bliver, gennem sit investeringsselskab Guard Invest AS, en del af ejerkredsen i danske HOLTEC.DK. Handlen markerer et ejerskifte uden ændringer i drift, ledelse eller kultur. Skiftet skal styrke et langsigtet, værdibåret samarbejde på tværs af

Automation til underholdningsindustrien

AutomatiseringMesser og møderNavnenyt15. 01. 2026

Lys, lyd, video og sceneteknik bliver stadig tættere integreret i moderne shows og koncertproduktioner. Publikum forventer fejlfri, spektakulære oplevelser – og det stiller nye krav til den teknologi, der binder det hele sammen. På Teknikmessen i Operaen, der afholdes i denne uge (13.–14. januar)

Mekoprint sætter omsætningsrekord trods markedsafmatning og afslutter krævende integrationsår

Navnenyt15. 01. 2026

Industrikoncernen Mekoprint har offentliggjort årsrapporten for 2024/25. Regnskabsåret var præget af lavere markedsaktivitet og et strategisk fokus på fuld integration af tre vigtige opkøb, hvilket pressede indtjeningen på kort sigt. Med integrationsarbejdet i sin afsluttende fase står Mekoprint nu

Automatiseringen i danske industrivirksomheder er i verdenstoppen

AutomatiseringBranchenytRobotterTop12. 01. 2026

Danmark har nogle af de mest automatiserede industrivirksomheder i verden. I Europa ligger vi helt i top. Det viser en ny analyse fra Dansk Metal. Med 326 robotter pr. 10.000 ansatte er den danske industri den fjerde mest automatiserede i verden, når man ser bort fra bilindustrien. Danmark er

Årets SMV 2026 – i år med en ny kategori

AktueltBranchenytNavnenyt12. 01. 2026

Indstillingerne til Årets SMV 2026 er nu åbne, og i år udvides prisuddelingen med en ny kategori: Årets SMV – Teknologi. For femte år i træk hylder vi ildsjælene i de små og mellemstore virksomheder, der gør en forskel, skaber resultater og spiller en afgørende rolle i deres

EU-projekt skal gøre grøn energi billigere og mere effektiv

AktueltEnergi og miljøMaskiner og anlæg12. 01. 2026

Over de næste fire år skal det europæiske forskningsprojekt ACTNXT udvikle avanceret udstyr, der gør store forskningsfaciliteter bedre til at hjælpe Power-to-X-industrien med at udvikle fremtidens grønne energiløsninger. Projektet ledes af Teknologisk Institut. En tredjedel af verdens

Aarhus Universitet åbner døren til et helt nyt kapitel

InnovationNavnenyt12. 01. 2026

I sidste uge indviede Aarhus Universitet et innovationshus med højt til loftet. Målet er at favne alle faglige miljøer, bringe mere viden i spil og opnå en førerposition i Europa. Nyt brand. Større rammer. Bredere vingefang. Højere ambitioner.Når Aarhus Universitet bevæger sig ind i 2026, vil

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Ti år med Robotbrag – bliv robust med robotter

    15.01.2026

  • Dansk Overfladeindustri bliver en del af HI-messen

    15.01.2026

  • Init når sin første milliard før tid

    15.01.2026

  • HOLTEC.DK får nordmand med i ejerkredsen

    15.01.2026

  • Automation til underholdningsindustrien

    15.01.2026

  • Mekoprint sætter omsætningsrekord trods markedsafmatning og afslutter krævende integrationsår

    15.01.2026

  • Automatiseringen i danske industrivirksomheder er i verdenstoppen

    12.01.2026

  • Årets SMV 2026 – i år med en ny kategori

    12.01.2026

  • EU-projekt skal gøre grøn energi billigere og mere effektiv

    12.01.2026

  • Aarhus Universitet åbner døren til et helt nyt kapitel

    12.01.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik