• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

AutomatiseringNavnenyt11. 08. 2025 | Helle Friemann Nielsen

PTC udvider sit samarbejde med NVIDIA

AutomatiseringNavnenyt11. 08. 2025 By Helle Friemann Nielsen

PTC integrerer NVIDIA Omniverse til hurtigere design og simulering af AI-infrastruktur og komplekse produkter. Integrationen muliggør overførsel af CAD- og PLM-data til realtidssimuleringer og interaktive designmiljøer.

Illustration: PTC.

PTC udvider sit samarbejde med NVIDIA, verdens førende inden for accelereret databehandling, for at integrere NVIDIA Omniverse-teknologier i sine Creo-løsninger til computerstøttet design (CAD) og Windchill-produktlivscyklusstyring (PLM).
Integrationen ændrer den måde, hvorpå producenter og produktvirksomheder designer, simulerer og samarbejder om komplekse produkter – herunder den grundlæggende hardware til AI-infrastruktur, som fx højtydende printkort, avancerede kølesystemer og stor-skala datacenterudstyr.
PTC har også tilsluttet sig Alliance for OpenUSD (AOUSD), hvilket styrker virksomhedens engagement i OpenUSD’s åbne og interoperable 3D-datastandarder.
Ved at forbinde Windchill med Omniverses fotorealistiske simuleringsudviklingsplatform i realtid vil teams kunne visualisere og interagere med de nyeste Creo-designdata i et fælles miljø.
PTC vil bruge Omniverses OpenUSD- og RTX-biblioteker til at drive en interaktiv visning i realtid i Windchill, så brugerne kan få adgang til 3D-simuleringer af høj kvalitet uden at forlade deres PLM-miljø. Denne integration vil give alle brugere – fra ingeniører til marketingteams – adgang til sporbar, versionsstyret produktinformation, hvilket muliggør hurtigere beslutninger samt reducerede risici i udviklingsfasen.

Nutidens produkter er avancerede, komplekse og ingeniør-intensive
Ingeniører vil også kunne udforske multidisciplinære samlinger, simulere ydeevne i den virkelige verden og samarbejde på tværs af funktioner ved hjælp af realtidsdata direkte fra Windchill. Disse digitale tvillingearbejdsgange vil gøre det muligt for virksomheder at fremskynde udviklingsprocessen, skabe højere produktkvalitet og demokratisere adgangen til komplekst 3D-designindhold.
-Nutidens mest avancerede produkter – fra AI-hardware til industrimaskiner – er mere komplekse, integrerede og ingeniør-intensive end nogensinde før, siger Neil Barua, President og CEO, PTC.
-Ved at uddybe vores samarbejde med NVIDIA og tilslutte os Alliance for OpenUSD giver vi vores kunder mulighed for at indarbejde design- og konfigurationsdata i et simuleringsmiljø i realtid. Integrationen af Omniverse-teknologier i Creo og Windchill vil gøre det muligt for teams at fremskynde udviklingen, forbedre produktkvaliteten og samarbejde mere effektivt i hele produktets livscyklus, tilføjer han.

Bygger på mangeårigt samarbejde
Integrationen bygger på PTC’s mangeårige samarbejde med NVIDIA om at udvikle den avancerede hardware, der driver AI-revolutionen – fra højtydende printkort til næste generation af datacenterudstyr.
NVIDIA har udnyttet PTC’s Creo- og Windchill-løsninger til at strømline sin produktudviklingsproces med præcision, hastighed og skalerbarhed. Ved at integrere disse værktøjer i NVIDIA Omniverse-udviklingsplatformen og bygge Omniverse-visningen ind i Windchill, vil realtidssimuleringer og -visualisering blive placeret i hjertet af udviklingsprocesserne. Denne dybere integration vil gøre det muligt for virksomheder at forbedre hastigheden og kvaliteten af fælles innovation og forventes også at fungere som en skabelon for at udvide disse muligheder til andre AI-hardwarepartnere inden for økosystemet.
-PTC er en global leder inden for designløsninger til produktion. Ved at integrere Omniverse-teknologier i Creo og Windchill gør vi det muligt for designere og producenter at gå fra koncept til produktion hurtigere og med større præcision, siger Rev Lebaredian, VP for Omniverse og Simulation Technologies hos NVIDIA og afslutter:
-PTC’s engagement i OpenUSD og åbne standarder vil fremskynde vores evne til at forbinde og forene den globale AI-infrastrukturindustri fra design til produktion.

Skrevet i: Automatisering, Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Internationale topnavne klar til robotkonference i Odense

Messer og møderRobotterTop29. 01. 2026

Den 6. maj danner Odense rammen om den nye konference NextGen Robotics LIVE. Programmet er nu ved at være på plads, og deltagerne kan bl.a. se frem til internationale oplægsholdere, der giver deres perspektiver på højaktuelle temaer inden for alt fra cybersikkerhed, AI, automation og humanoide

Nortec-messen fejrer 20-års jubilæum

AktueltAutomatiseringMaskiner og anlægMesser og møder29. 01. 2026

I næste uge - fra den 3. til den 5. februar 2026 - åbner Nortec-messen dørene i Hamburg Messe und Congress. Messen stiller skarpt på de nyeste teknologier og løsninger til produktion, metalbearbejdning, automatisering samt digitalisering. I år fejrer messen desuden 20-års jubilæum. Hvert andet

Industrien vender op og ned på AI-logikken

AktueltAutomatiseringBranchenyt29. 01. 2026

Produktionsvirksomheder oplever konsekvent færre organisatoriske barrierer for at implementere AI succesfuldt. Det viser en ny undersøgelse fra cloududbyderen Vultr. Alligevel har kun 30 pct. af virksomhederne integreret AI fuldt ud. I stedet for at eksperimentere vælger de at sætte færre, men

Største logistikinvestering i Lemvigh-Müller A/S’ historie

Navnenyt29. 01. 2026

Lemvigh-Müller A/S tog for nylig det første spadestik til virksomhedens nye centrallager i Kolding. Med projektet samler Lemvigh-Müller lagerdriften fra Odense og Kolding i ét topmoderne setup med målet om hurtigere og mere kundetilpassede logistikydelser til kunder i hele landet. Projektet er

Industrien står bomstærkt

Branchenyt29. 01. 2026

Spørger man industriens tillidsfolk, har det seneste år med Donald Trump som præsident ikke slået industrien omkuld. Tværtimod er optimismen stor blandt tillidsmændene. Det viser ny analyse fra Dansk Metal. For omkring et år siden blev Donald Trump indsat som præsident i USA. På trods af told

Gode jobmuligheder for STEM-uddannede

Branchenyt29. 01. 2026

Inden for en lang række STEM-stillingskategorier er der enten mangel på arbejdskraft eller gode jobmuligheder. Det viser en gennemgang af den netop opdaterede Arbejdsmarkedsbalance fra STAR, som Ingeniørforeningen IDA har foretaget. Efterspørgslen på teknisk og naturvidenskabelig hjernekraft er

Bæredygtigt alternativ til plast – nu kan man 3D-printe af valnøddeskaller

AutomatiseringInnovationNavnenytTop26. 01. 2026

Det er muligt at omdanne valnøddeskaller til bionedbrydelige urner med 3D-print. Startup-virksomheden Nuterials ApS har i et MADE-projekt fået hjælp til at teste deres løsning, og de lovende resultater giver startuppen helt nye markedsmuligheder. Den er hård, ujævn og knaser let, hvis man

Digitale gigafabrikker skal løfte AI til næste niveau

AktueltAutomatiseringNavnenyt26. 01. 2026

Lenovo og NVIDIA går sammen i et nyt partnerskab, der skal accelerere næste generation af AI på tværs af brancher. Kunstig intelligens fortsætter med at være en afgørende drivkraft for innovation, produktivitet og konkurrenceevne på tværs af brancher. Men i takt med, at AI-løsninger vokser i

Nyt automatiseret lager hos landets største autogrossist

AktueltAutomatiseringMaskiner og anlægNavnenyt26. 01. 2026

FTZ’s nye hovedlager i Rørup er gradvist blevet gjort klar til drift i fuld skala i samarbejde med KNAPP. Løsningen er optimeret til dagligt at kunne levere over 50.000 ordrelinjer til autoværksteder og FTZ-afdelinger i hele landet og sætter nye standarder for hastighed, automatisering og

Fælles mål om at styrke forsvarseksporten

BranchenytNavnenyt26. 01. 2026

Med et fælles mål om at styrke danske virksomheders muligheder for at levere til den internationale forsvarsindustri, har Danish Export og CenSec - Center for Defence, Space & Security indgået et formelt samarbejde. Verden over oprustes der inden for forsvaret, og det giver helt nye

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Internationale topnavne klar til robotkonference i Odense

    29.01.2026

  • Nortec-messen fejrer 20-års jubilæum

    29.01.2026

  • Industrien vender op og ned på AI-logikken

    29.01.2026

  • Største logistikinvestering i Lemvigh-Müller A/S’ historie

    29.01.2026

  • Industrien står bomstærkt

    29.01.2026

  • Gode jobmuligheder for STEM-uddannede

    29.01.2026

  • Bæredygtigt alternativ til plast – nu kan man 3D-printe af valnøddeskaller

    26.01.2026

  • Digitale gigafabrikker skal løfte AI til næste niveau

    26.01.2026

  • Nyt automatiseret lager hos landets største autogrossist

    26.01.2026

  • Fælles mål om at styrke forsvarseksporten

    26.01.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik