• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

AktueltBranchenytInnovationNavnenyt10. 04. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Nytænkende fond hjælper iværksættere

AktueltBranchenytInnovationNavnenyt10. 04. 2025 By Helle Friemann Nielsen

Nyt initiativ hjælper iværksættere og mindre danske virksomheder med at få nye produkter og løsninger hurtigt på markedet. Gennem en nytænkende fond forankres og udbredes metoden i fremtiden. Bag initiativet står Corolab og Industriens Fond.

Nyt initiativ hjælper iværksættere og mindre danske virksomheder med at få nye produkter og løsninger hurtigt på markedet. Gennem en nytænkende fond forankres og udbredes metoden i fremtiden.

Når iværksættere kobles sammen med forskere, større organisationer og potentielle kunder, kan de forkorte deres time-to-market. Derfor er netop den sammenkobling hjørnestenen i det nye Resolve-initiativ, som Industriens Fond og Corolab har igangsat.
-For iværksættere er det afgørende, at deres produktidéer afprøves i virkelighedsnære testmiljøer. Her kan de se om deres idé er god i en reel brugssituation – og få værdifulde input til forbedringer. Derfor sikrer vi nu, at flere testmiljøer gøres tilgængelige for iværksættere og mindre virksomheder. På den måde kommer de gode idéer hurtigere ud i verden og omsættes til vækst og impact, siger adm. direktør Thomas Hofman-Bang fra Industriens Fond om det nye initiativ, der helt konkret hjælper iværksættere og virksomheder med at gennemføre testforløb, så de får gode referencecases, der kan benyttes til at tiltrække investorer og kunder.

Positive forandringer og bedre bundlinje
For at blive en del af det nye Resolve-initiativ, er det afgørende, at iværksætternes forretningsidéer bidrager til den grønne omstilling, til sociale forbedringer eller på anden vis skaber positive forandringer i vores samfund.
-Ambitionen er, at flere – og mere bæredygtige – løsninger ser dagens lys og kvalificeres i mødet med virkelighedens praksis og feedbacken fra potentielle kunder. Gennem Resolve stiller vi både erfaringer, ressourcer og partnerskaber til rådighed, som det ellers ville være vanskeligt og tidskrævende for iværksættere og mindre virksomheder at stable på benene på egen hånd, siger Karolina E. Osipowska, der er direktør for Corolab, og tilføjer:
-Vi har allerede afprøvet nogle af de bagvedliggende idéer til Resolve i praksis. Og det er mundet ud i nogle meget værdiskabende samarbejder, hvor bæredygtige løsninger fra innovative iværksættere har ført til bedre bundlinjer hos samarbejdspartneren.

Montering af måler medførte mindre vandspild
Netop den slags værdiskabelse er der kommet ud af samarbejdet mellem virksomheden Aguardio og Boligselskabet Sjælland. De to partnere har sammen udviklet en sensor, der monteres ved vandtilførslen på toiletter og gør opmærksom på utætheder.
Produktet er blevet testet i det store boligområde Karlemoseparken i Køge, hvor 660 sensorer er installeret. Samlet set har de vist et besparelsespotentiale på godt og vel 2 mio. kroner om året, hvis vandspildet reduceres i alle boligselskabets cirka 12.000 boliger. Og det er et regnestykke, der rummer et stort potentiale.
-Vi stiller os meget gerne til rådighed for at afprøve nye produkter og services, som kan bidrage til øget bæredygtighed og dermed solide gevinster på alle bundlinjer for vores beboere. Samtidig er vi med til at give iværksættere et skub fremad, så de kan ramme et større marked hurtigere og mere træfsikkert, siger boligselskabets bæredygtighedschef, Ulrik Eggert Knuth-Winterfeldt, om samarbejdet.

I et samarbejde mellem virksomheden Aguardio og Boligselskabet Sjælland er der udviklet en sensor, der monteres ved vandtilførslen på toiletter og gør opmærksom på utætheder. Sensoren er blevet testet i det store boligområde Karlemoseparken i Køge, hvor 660 sensorer er installeret. Samlet set har de vist et besparelsespotentiale på godt og vel 2 mio. kroner om året, hvis vandspildet reduceres i alle boligselskabets cirka 12.000 boliger.

Ny fond sikrer langvarig forankring
Med en bevilling på 5,2 mio. kroner fra Industriens Fond bliver de gode samarbejdserfaringer nu videreudviklet til en egentlig Resolve-metode, der sikrer smidige arbejdsgange, fremdrift og maksimalt udbytte når partnerskaber mellem iværksættere, forskere og store organisationer etableres.
Efterfølgende skal metoden skaleres, så endnu flere iværksættere og små og mellemstore virksomheder kan få afprøvet, optimeret og effektdokumenteret nye produkter og idéer i løbet af de kommende år.
Og så skal etableringen af en ny fond være fundamentet for, at metoden forankres og udbredes, så den bliver ved med at fremme impact innovationer i dansk erhvervsliv.
-Takket være fondsstøtten kan vi nu opdyrke en blivende infrastruktur af testmiljøer og udvikle en model for iværksættere eller mindre virksomheders samarbejde med forskere og testmiljøer. Og for at sikre, at vi også kan fortsætte på den anden side af bevillingen fra Industriens Fond, så grundlægger vi Danmarks første revolverende impact fond, der skal finansiere aktiviteterne i fremtiden, siger Karolina E. Osipowska og uddyber hvordan overskudsdeling danner grundlaget for den videre færd:
-Vores erfaringer har vist os, at der kan opstå betragtelige økonomiske gevinster, når iværksætterne prøver løsningerne af i en virkelig anvendelseskontekst. For eksempel når der spares energi, vand, tid eller andre ressourcer hos testmiljøet eller kunden. På sigt er tanken så, at en del af den økonomiske gevinst, som opnås i testperioden, tilbagebetales til den nye fond, så vi i fællesskab sikrer forankring og finansiering, så endnu flere bæredygtige løsninger ser dagens lys.
Med den løbende tilførsel af kapital kan den nye fond – igen og igen – gøre en forskel for danske virksomheder og samtidigt bidrage til at gøre Danmark til en videnshub for bæredygtige løsninger, hvor leverandører, kunder og forskere uproblematisk arbejder sammen om at skabe bæredygtig produktion og flere ESG-forbedringer.

Corolab i Roskilde er sat i verden for at udvikle løsninger til gavn for samfundet i partnerskaber som en medlemsdrevet non-profit forening med medlemmer på tværs af virksomheder, uddannelsesinstitutioner og det offentlige.
Foreningen igangsætter nye initiativer og projekter, som kan gøre en forskel for den enkelte organisation og samfundet.
Læs mere om Corolab og Resolve.
Industriens Fond er en privat uafhængig fond, som arbejder på at styrke dansk erhvervslivs konkurrenceevne.

Skrevet i: Aktuelt, Branchenyt, Innovation, Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

90 år med kvalitet, driftssikkerhed og fokus på bæredygtighed

NavnenytTop15. 09. 2025

Granzow A/S markerer i år sit 90-års jubilæum som leverandør af tekniske løsninger og komponenter inden for trykluft-, vakuum- og pneumatik til den danske industri. Siden grundlæggelsen i 1935 har virksomheden kombineret kvalitet, driftssikkerhed og høj faglighed med et stadigt større fokus på

Nyt dansk epicenter for life science, bioteknologi og kvante

AktueltInnovationNavnenyt15. 09. 2025

Politisk aftale baner vejen for nyt dansk epicenter for innovation med internationale ambitioner. Regeringen, Københavns Kommune, Københavns Universitet og en bred partnerkreds præsenterede mandag den 8. september en samlet visionsplan for Innovation District Copenhagen, som skal være Danmarks nye

Inspirerende talks på Technomania

AktueltMesser og møder15. 09. 2025

Technomania, der er en del af HI-messen, præsenterer nogle af landets skarpeste hoveder til at fortælle om alt fra super-computere og kunstig intelligens til cybersikkerhed og robotteknologi. På Technomania, der er en del af HI Tech & Industry Scandinavia 2025, har de besøgende mulighed for

Oplev Beckhoff Automation ApS’ nyeste innovationer på HI-messen – herunder PLC++

AutomatiseringMesser og møderNavnenyt15. 09. 2025

På HI-messen præsenterer Beckhoff Automation ApS en række stærke automationsløsninger, herunder PLC++, der rammer markedet i 2026. Åbne standarder, central styring og integration mellem automation og it er fundamentet i Beckhoffs udviklingsfilosofi. Det gælder også for den nye PLC, der anvender

Optimismen gløder hos danske Global AGV

AutomatiseringNavnenyt15. 09. 2025

Med en vækst på omkring 50 procent alene i år og udsigt til snart at have solgt de første 1000 selvkørende trucks globalt, gløder optimismen hos Global AGV. Virksomheden på Mors har netop taget fat på sit tiende år med udsigt til yderligere vækst. -Vi er ikke i tvivl om, at fremtiden er lys. De

Intern rokade hos Carsten Holm A/S giver fuldt fokus på produktion og udvikling

Navnenyt15. 09. 2025

Øget ordretilgang hos tætnings- og pakningsspecialisten Carsten Holm A/S har resulteret i et behov for større fokus på produktionen. En udfordring, som virksomheden nu har løst med en intern rokade. De seneste år er ordretilgangen steget støt hos Carsten Holm A/S, og den positive udvikling har

Nyt dansk projekt vil forvandle tekstilaffald til 3D-print

InnovationNavnenytTop11. 09. 2025

Et nyt dansk udviklingsprojekt skal undersøge, om vanskeligt genanvendeligt tekstilaffald kan få nyt liv som 3D-printmateriale. Projektet, der går under navnet Tex2AM, samler partnere fra både erhvervsliv og forskning i et fælles mål om at skabe mere bæredygtige produktionsformer og mindske mængden

Forskere forvandler plastskrald til effektiv CO2-fanger

AktueltEnergi og miljøInnovation11. 09. 2025

Fra skrald til værdifuld ressource: Kemikere ved Københavns Universitet har udviklet en teknik, der kan forvandle plastaffald til en klimaløsning for effektiv og bæredygtig CO2-fangst. Opfindelsen slår dermed to fluer med et smæk og takler to af verdens største udfordringer på en gang:

Ny langtrækkende industriel cobot

AktueltMesser og møderRobotter11. 09. 2025

Universal Robots A/S lancerer UR8 Long, der er designet til de mest krævende og pladsbegrænsede automatiseringsopgaver. UR8 Longs udvidede rækkevidde, kombineret med koordineret multi-akse-bevægelse, muliggør komplekse svejsninger med ensartet kvalitet. Optimeret bevægelsesydelse giver samtidig mere

Lemvigh-Müller A/S sætter viden og løsninger i centrum på HI-messens største stand

Messer og møderNavnenyt11. 09. 2025

Danmarks største grossist inden for stål og teknik inviterer hele industrien indenfor på en 500 m² stand - HI-messen største - med 35 leverandører, interaktive oplevelser og faglig sparring. Når HI Tech & Industry Scandinavia finder sted den 30. september – 2. oktober 2025 i MCH Messecenter

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • 90 år med kvalitet, driftssikkerhed og fokus på bæredygtighed

    15.09.2025

  • Nyt dansk epicenter for life science, bioteknologi og kvante

    15.09.2025

  • Inspirerende talks på Technomania

    15.09.2025

  • Oplev Beckhoff Automation ApS’ nyeste innovationer på HI-messen – herunder PLC++

    15.09.2025

  • Optimismen gløder hos danske Global AGV

    15.09.2025

  • Intern rokade hos Carsten Holm A/S giver fuldt fokus på produktion og udvikling

    15.09.2025

  • Nyt dansk projekt vil forvandle tekstilaffald til 3D-print

    11.09.2025

  • Forskere forvandler plastskrald til effektiv CO2-fanger

    11.09.2025

  • Ny langtrækkende industriel cobot

    11.09.2025

  • Lemvigh-Müller A/S sætter viden og løsninger i centrum på HI-messens største stand

    11.09.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik