Der mangler uddannelse af de rigtige kræfter – af ingeniører og af de folk, som skal til for at løse opgaver ude i den danske industriproduktion. Sådan lyder det fra flere fronter. Én af disse er Grundfos.
-Politikerne har gennem årene voldsomt udsultet erhvervsuddannelserne, da det at være ansat som produktionstekniker, fag- eller ufaglært medarbejder har været forbundet med dårlig status. Vi skulle alle sammen på universitetet og være kreative. Den udvikling skal stoppes nu, og vi skal fokusere på at være dygtige til at producere, siger Kim Nøhr Skibsted fra Grundfos.
Robotter og automatisering er en af de større nøgler til vækst og jobskabelse i dansk produktion, men man skal også bruge de rigtige folk til at dreje nøglen rundt. Teknologisk Institut har set et behov for et kompetenceløft i den danske produktionsindustri og sammensat en ny, unik uddannelse: Automationsnavigatør i produktion.
Uddannelsen skal ruste medarbejdere i produktionsvirksomheder med dybdegående viden om automationsværktøjer, og hvordan man bruger dem til markant at højne sin konkurrenceevne.
-Industriproduktioner er i dag typisk en blanding af mange fagdiscipliner og automatisk produktionsudstyr på flere tekniske niveauer. Til tider er det derfor en stor udfordring at varetage mellemleder- eller mellemtekniker-funktionerne i industriproduktioner, siger automationskonsulent Bo Genefke fra Teknologisk Institut.
-Målet med automationsnavigatør-uddannelsen er netop at klæde deltageren på til at kunne varetage denne tværfaglige og organisatoriske funktion – at forstå samspillet mellem de menneskelige og tekniske faktorer i produktionsudstyret og produktionsprocesserne, så man kan skabe endnu større værdi for sin virksomhed, tilføjer han.
Et stort potentiale
Uddannelse og automation er to afgørende faktorer for dansk produktion, mener Frida Frost, formand for Ingeniørforeningen:
-Hvis vi vil en produktion i Danmark – som jeg faktisk mener, at vi kan – så skal vi sikre nok af de rigtige folk. Men vi skal faktisk også hjælpe vores folk med at have viden om, hvilken ny teknologi som findes på markedet, så de kan automatisere i langt højere grad. For noget af det, vi ser, er et stort potentiale for at effektivisere vores egenproduktion, siger hun.
Læs mere om uddannelsen her.