• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

BranchenytNavnenytTop26. 05. 2025 | Helle Friemann Nielsen

MADE fortsætter som samlende platform for Produktionsdanmark

BranchenytNavnenytTop26. 05. 2025 By Helle Friemann Nielsen

MADE er genudpeget af Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse som Danmarks nationale klynge for avanceret produktion frem til 2028. I usikre tider er produktionsklyngens arbejde aktuelt som aldrig før, lyder det fra MADE’s direktør.


Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse har udpeget MADE som ny national klynge for avanceret produktion.
Det sker i en tid, hvor lokal, dansk og europæisk produktion er på alles læber. Samtidig presser globale konflikter og ustabile forsyningskæder danske virksomheder til at gentænke, hvordan de producerer – og hvor.
MADE’s rolle som samlende platform er derfor mere central end nogensinde.
-I en usikker tid med krig, handelskonflikter og ustabile forsyningskæder er behovet for innovation og industriel fornyelse helt vital. MADE skaber rammen for, at produktionsvirksomheder, teknologileverandører universiteter og videninstitutioner kan samarbejde om løsninger som digitalisering, cirkulær produktion og nye materialer, fastslår Nigel Edmondson, MADE’s CEO.

MADE blev udpeget som klynge for første gang i 2020, og den nye udpegning gælder frem til 2028. Nyheden om, at MADE kan fortsætte arbejdet med at samle Produktionsdanmark og sikre verdensklasseproduktion, glæder direktøren:
-Det er en stor anerkendelse af klyngens arbejde, at MADE er udnævnt igen. Det er også et stærkt bevis på, at MADE har leveret værdi – med 1.000 virksomheder og partnere vi er i kontakt med og gennem relevante tilbud, som er støttet af en bred kreds af offentlige og private foreninger og fonde. Vi går ydmygt til opgaven, og vi vil gøre alt for at omsætte den tillid, der er betroet os, til nye løsninger der styrker virksomhedernes konkurrenceevne. Vi har gode erfaringer fra første klyngeperiode, hvor vi fik opbygget stærke partnerskaber i hele landet, og vi ser frem til at udbygge og styrke disse, siger Nigel Edmondson.

Gratis produktionstjek
MADE har i den første klyngeperiode bl.a. fået tilført nye kræfter i form af tre produktionsfaglige eksperter samt etableret et tæt partnerskab med DI Produktion, som muliggør et gratis produktionstjek til danske produktionsvirksomheder.
Tilbuddet har allerede hjulpet næsten 100 virksomheder med at identificere konkrete optimeringsmuligheder og er i løbet af de første tolv måneder blevet en populær indgang til MADE’s netværk og viden.
Eksperter gennemgår virksomheders produktion og peger efterfølgende på konkrete muligheder for optimering og muligheder for at komme videre. Det populære tilbud vil blive videreført og styrket sammen med en række andre innovationstilbud målrettet små og mellemstore virksomheder.
-MADE er i dag en af Danmarks stærkeste platforme for industriel innovation – med samarbejde på tværs af hele økosystemet. Vi glæder os til at inddrage endnu flere aktører – både nationalt og internationalt – og bygge videre på de partnerskaber, der gør Danmark til et foregangsland for fremtidens produktion, fortæller han videre.

Virksomheden IMAS A/S fik efter et produktionstjek af MADE på deres maskinfabrik i Greve, hvor de drejer og fræser komponenter, mulighed for at få hjælp via en MADE Challenge om genbrug af metalforurenet plastaffald fra deres bearbejdningsmaskiner.

Som produktionsklynge har MADE udvidet sine partnerskaber på tværs af hele økosystemet, og dækker produktionsvirksomheders behov bredt, når det gælder cirkulær produktion, materialeudfordringer, optimeringsbehov, indblik i nye teknologier eller noget helt andet.

Skrevet i: Branchenyt, Navnenyt, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Ny rapport: Nordiske virksomheder har store forhåbninger til fysisk AI

AutomatiseringBranchenytTop18. 06. 2026

Fysisk AI er en voksende og vigtig brik i alle industrier, og globalt set bliver robotter udstyret med kunstig intelligens anset som den næste store bølge inden for AI-revolutionen. I en ny rapport stiller det globale konsulenthus Capgemini skarpt på, hvordan den fysiske AI markerer et skifte fra

AI-satsning skal styrke driftssikkerheden på dansk kraftværk

AktueltAutomatiseringEnergi og miljø18. 06. 2026

Ørsted A/S, Danmarks største energiselskab og en af verdens førende aktører inden for vedvarende energi, tester en AI-baseret løsning til fejlprediktion fra ABB A/S. Løsningen installeres på Avedøre Kraftværk for at styrke driftssikkerheden og bidrage til et mere robust elsystem i takt med, at

AI-agenter presser virksomhedernes netværk

AktueltAutomatiseringBranchenyt18. 06. 2026

AI-agenter sender flere kald mellem systemer, databaser og modeller, end virksomhedernes netværk er vant til. Det øger trafikken, presser kapaciteten og gør sikkerhedsarbejdet mere komplekst. Det viser en ny global undersøgelse fra Cisco og Foundry blandt 3.472 it-chefer. Virksomhedernes

Autonom elektrisk færge bliver legeplads for danske og tyske teknologivirksomheder

InnovationOffshore og marine18. 06. 2026

Færgen AutoGnom er ved at gennemgå de sidste tests. Til næste år skal den nemlig stå klar til at afprøve de mange innovative løsninger, som startups og SMV'er bl.a. på Fyn og i Nordtyskland spytter ud. Den nye flydende legeplads er en del af Interreg Deutschland - Danmark projektet Baltic Ventures

AAU og SDU vil styrke innovation og digital suverænitet med ny platform for spinouts og startups

BranchenytInnovation18. 06. 2026

Aalborg Universitet og Syddansk Universitet vil udvikle en fælles digital platform, der skal styrke innovationen og gøre vejen fra forskning til virksomhed både kortere og enklere. Med projektet ”SPINS; Spinout platform for innovation and European sovereignty” vil de to universiteter samle centrale

Brunata A/S udsender nyt regnskab – fortsætter vækstrejsen

NavnenytVand og spildevand18. 06. 2026

Cleantech-virksomheden Brunata A/S har udsendt nyt regnskab og fortsætter vækstrejsen med stigende omsætning og solid fremgang i forretningen. Resultatet er især drevet af en solid markedsposition for fordelingsregnskaber og stor international succes. Brunata A/S, som udvikler digitale

AI er med på banen og sidelinjen ved verdens største fodboldfest

AutomatiseringTop16. 06. 2026

VM i fodbold 2026 er i fuld gang. I kulisserne står nye AI-teknologier klar og arbejder på højtryk for at bringe fodboldelskere på tværs hele verden endnu tættere på alle slutrundens største øjeblikke. Lenovo er officiel teknologipartner for FIFA World Cup 2026 og spiller en helt central rolle i den

Innovationskrig: Fra prototype i Danmark til slagmark i Ukraine

AktueltBranchenytInnovationNavnenyt16. 06. 2026

Startups har fået en hidtil uset og afgørende rolle i krigen i Ukraine, men kun hvis de formår at levere hurtigt og med direkte kontakt til fronten. I Danmark boomer dronerelaterede startups. Tre af dem fortæller her om deres vej fra prototype til slagmark. Til det får de tre startups hjælp fra

Dansk udviklingsprojekt vil redde printkort fra skrotning

AktueltBranchenytEnergi og miljø16. 06. 2026

Når brugt elektronik kasseres, går printkort med kritiske og strategiske råmaterialer for millioner hvert år op i røg. Nu vil dansk udviklingsprojekt med Teknologisk Institut som projektleder redde elektronikaffald fra destruktion for at sikre, at værdifulde komponenter og råmaterialer genbruges og

Sandvik Coromant lancerer ny digital genopslibningsportal

Maskiner og anlæg16. 06. 2026

Sandvik Coromant, der er specialiseret leverandør af spåntagende værktøj til metalbearbejdning og produktionsløsninger, har opgraderet sin slibe- og genbelægningsservice for solide runde værktøjer. For at give producenterne fuld kontrol over genopslibningen erstatter den opgraderede service den

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Ny rapport: Nordiske virksomheder har store forhåbninger til fysisk AI

    18.06.2026

  • AI-satsning skal styrke driftssikkerheden på dansk kraftværk

    18.06.2026

  • AI-agenter presser virksomhedernes netværk

    18.06.2026

  • Autonom elektrisk færge bliver legeplads for danske og tyske teknologivirksomheder

    18.06.2026

  • AAU og SDU vil styrke innovation og digital suverænitet med ny platform for spinouts og startups

    18.06.2026

  • Brunata A/S udsender nyt regnskab – fortsætter vækstrejsen

    18.06.2026

  • AI er med på banen og sidelinjen ved verdens største fodboldfest

    16.06.2026

  • Innovationskrig: Fra prototype i Danmark til slagmark i Ukraine

    16.06.2026

  • Dansk udviklingsprojekt vil redde printkort fra skrotning

    16.06.2026

  • Sandvik Coromant lancerer ny digital genopslibningsportal

    16.06.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik