• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

InnovationTopVand og spildevand04. 11. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Modificerede mikroskopiske alger kan måle forurening – som fx tungmetaller – i vand

InnovationTopVand og spildevand04. 11. 2024 By Helle Friemann Nielsen

Med et havmiljø i krise er der mere end nogensinde behov for målinger af vandforurening, men de traditionelle metoder er både dyre og langsommelige. Forskere fra Det Tekniske Fakultet på Syddansk Universitet arbejder på at gøre vandprøver nemmere med naturens egne kræfter.

Forskningsgruppen fra Institut for Grøn Teknologi forsker i diatomer – en slags mikroalge. Foto: SDU.

Det er måske en af de vigtigste organismer, du aldrig har hørt om.
Et diatom.
Den mikroskopiske alge består af bare én celle og kan være ned til 0,02 millimeter i størrelse. Alligevel er de overalt i verdenshavene, og som en gigantisk skov under vand genererer de omkring 20 pct. af den ilt, vi hiver ned i lungerne.
Med et nyt internationalt forskningsprojekt, som forskere fra Syddansk Universitet (SDU) i Odense er en del af, kan diatomerne i fremtiden blive endnu vigtigere. De fynske forskere arbejder på, at genmodificerede alger i kombination med et simpelt måleapparat skal kunne bruges til at analysere indholdet af tungmetaller i vand.
For som det er i dag, er den slags analyser både tidskrævende og dyre, forklarer Michele Fabris, der er lektor i bioteknologi på SDU:
-Normalt kræver prøver af vandkvaliteten, at man har specialiserede laboratorier, en masse dyrt og avanceret udstyr og ikke mindst uddannede folk, der ved, hvordan man bruger udstyret. Med algerne og vores teknologi vil enhver kunne lave en hurtig prøve og få svar med det samme til en meget lav pris.

Lektor Michele Fabris er leder af den gruppe på Det Tekniske Fakultet på SDU, der forsker i mikroalger. Foto: SDU.

Alger som biosensorer
Forskerne vil udnytte, at diatomer fra naturens side er gode til at tilpasse sig forskellige miljøer, heriblandt forurenet vand, og at de aktiverer nogle særlige gener, når de kommer i kontakt med fx tungmetaller som cadmium og nikkel.
Gennem genetisk modifikation vil forskerne re-designe disse DNA-sekvenser, så de aktiverer gener, der producerer fluorescerende proteiner. Det vil få algerne til at lyse op, når de befinder sig i et forurenet miljø.
-Man kommer ikke til at kunne se det med det blotte øje. Man hælder sin vandprøve ned i et lille måleapparat, som på forhånd indeholder de modificerede alger, og så vil man kunne aflæse, om der er tungmetaller i vandet eller ej, fortæller Ruqian Yang, postdoc i bioteknologi på SDU.
Metoden vil ikke være lige så detaljeret som klassiske tests i laboratorier. Forskerne regner derfor heller ikke med, at algerne helt skal erstatte kemiske analyser af vandkvalitet.
-Men det vil være en langt billigere og hurtigere måde at få testet flere områder for forurening, og så kan den fungere som en første sondering, inden man vurderer, om der er behov for en traditionel vandprøve, siger forskeren.

Kan ikke spredes i naturen
Fordi der er tale om genmodificerede organismer, er der en lang række krav til, at de ikke bliver spredt i naturen. Og det er der tænkt over, forsikrer Michele Fabris.
-For det første forlader algerne ikke måleapparatet, og hvis de på en eller anden måde alligevel gør, så er de også modificeret, så de er afhængige af et bestemt stof, som ikke findes uden for måleapparatet, lyder det.
Forskningsprojektet er en del af et stort EU-finansieret projekt, kaldet AquaBioSens, hvor forskere i samarbejde med universiteter og virksomheder fra hele Europa udvikler nye metoder til feltundersøgelser af vandkvalitet.
Forurening af vand er et stort problem for både dyrelivet, økosystemerne og folkesundheden, og EU har derfor som erklæret mål at redde Europas have, søer, floder og vandløb inden 2030. Skal det lykkes, er man også finde nye måder at holde øje med vandkvaliteten på.

Foto: SDU.

Forskere fra SDU’s Institut for Grøn Teknologi arbejder på at udvikle metoder til billig og hurtig feltanalyse af tungmetaller i havvand ved hjælp af genmodificerede diatomer. Diatomer er en slags mikroalge.
Projektet er en del af det europæiske forskningsprojekt AquaBioSens, som har til formål at udvikle en lang række af nye teknologier til undersøgelse af forurening i vand.
AquaBioSens er koordineret af det græske Institute of Molecular Biology and Biotechnology fra The Foundation for Research and Technology Hellas. Derudover er der syv partnere tilknyttet: Dublin City University, Syddansk Universitet, BIOPIX DNA Technology P.C., ETT S.p.A., INTERSPREAD GmbH, University of Southampton og National Oceanography Centre
Forskningsprojektet er finansieret af EU’s Horizon-program og har et samlet budget på godt 18 millioner kroner.

Skrevet i: Innovation, Top, Vand og spildevand

Seneste nyt fra redaktionen

DTU-teknologi med i ny klima-mission på Den Internationale Rumstation

Energi og miljøInnovationNavnenytTop21. 05. 2026

NASA’s CLARREO Pathfinder, der skal hente mere præcise klimadata, er opsendt til Den Internationale Rumstation ISS. Missionens succes afhænger bl.a. af navigations- og positioneringsteknologi udviklet og bygget på DTU. Med udstyr fra DTU Space om bord, blev NASA’s klimamission CLARREO

Dansk teknologi skal omdanne industriens CO2 til kalk

AktueltEnergi og miljøInnovationNavnenyt21. 05. 2026

Et nyt Grand Solutions-projekt ledet af Ikkaton, en dansk klimateknologivirksomhed, vil demonstrere en proces, der permanent binder CO2 som calciumcarbonat. Innovationsfonden støtter IKKA-TECH-projektet, som har et samlet budget på 18 mio. kr. og skal bringe teknologien frem til industriel

Kalundborg bliver knudepunkt for bioproduktion og biosolutions

AktueltBranchenytNavnenyt21. 05. 2026

Knowledge Hub Zealand og Foreningen Campus Kalundborg samles formelt under én fælles organisation, Campus Kalundborg. Sammenlægningen markerer et vigtigt skridt på vejen mod at gøre Kalundborg til internationalt knudepunkt for bioproduktion og biosolutions. Den 1. maj 2026 samledes Knowledge

Inhouse-event – Made to Move

AutomatiseringMesser og møder21. 05. 2026

Scanlox rydder gulvet og gør klar til at slippe teknologien løs i forbindelse med virksomhedens inhouse event ”Made to Move” den 28. maj i Odense. Arrangementet samler både fagpersoner, beslutningstagere og aktører fra industrien; forventningen er at runde 100 deltagere.Formatet er bygget op

Hoyer VMS Group samler maritime løsninger for skibsejere i Grækenland

Energi og miljøNavnenytOffshore og marine21. 05. 2026

Hoyer VMS Group fra Danmark har indgået en udvidet partnerskabsaftale med ADD Marine fra Grækenland. Aftalen betyder, at parterne nu kan tilbyde både service og reparation af eksempelvis skibsmotorer og turboladere samt levering af elmotorer og energioptimering. VMS Group fra Frederikshavn har

AU opruster massivt på innovation og iværksætteri – søger 52 nye forskere

InnovationNavnenyt21. 05. 2026

Aarhus Universitet skruer op for innovationsblusset. Blandt en række nye tiltag er 52 nye forsknings- og innovationsstillinger, et forskningscenter og forbedret støtte til de mange idérige forskere og studerende. Flere startups. Flere spinouts. Mere samarbejde med det etablerede erhvervsliv.Det

International robotuge i Odense – med fokus på fremtidens robotteknologi

Messer og møderRobotterTop18. 05. 2026

Der var både gående, talende, dansende og kørende robotter på programmet, da Week of Robotics løb af stablen i Odense fra den 5.-8. maj. Ugen samlede den danske og internationale robotbranche til konferencer, live-demonstrationer og netværk - alt sammen med fokus på fremtidens

Velkommen til 2050 – og velkommen til den digitale industriby

AktueltBranchenytEnergi og miljøNavnenyt18. 05. 2026

Hvordan kan danske fremstillingsvirksomheder skabe forretning i en verden, hvor ressourcer er knappe, værdikæder ændrer sig, og klimakrav skærpes? Det spørgsmål kan virksomheder og beslutningstagere nu udforske i Lillevirke. Forestil dig, at din virksomhed ikke længere kæmper mod

Ny industrialliance skal styrke nordisk konkurrenceevne

AktueltBranchenytNavnenyt18. 05. 2026

Nordic Compass – The Nordic Round Table for Industry samler en række af de største nordiske og danske industriaktører for at implementere og skalere konkrete initiativer inden for kapitalmarkeder, deep tech, forsvar og energi. Ambitionen er at styrke nordisk og europæisk konkurrenceevne og

Sick Danmark A/S fejrer 40-års jubilæum

Navnenyt18. 05. 2026

I sidste uge kunne Sick Danmark A/S fejre sit 40-års jubilæum. Siden åbningen den 13. maj 1986 har virksomheden udviklet sig fra sin spæde opstart til en af de førende sensorleverandører på det danske marked. Rejsen afspejler udviklingen i dansk industri – fra lav automatisering i 1980’erne til

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • DTU-teknologi med i ny klima-mission på Den Internationale Rumstation

    21.05.2026

  • Dansk teknologi skal omdanne industriens CO2 til kalk

    21.05.2026

  • Kalundborg bliver knudepunkt for bioproduktion og biosolutions

    21.05.2026

  • Inhouse-event – Made to Move

    21.05.2026

  • Hoyer VMS Group samler maritime løsninger for skibsejere i Grækenland

    21.05.2026

  • AU opruster massivt på innovation og iværksætteri – søger 52 nye forskere

    21.05.2026

  • International robotuge i Odense – med fokus på fremtidens robotteknologi

    18.05.2026

  • Velkommen til 2050 – og velkommen til den digitale industriby

    18.05.2026

  • Ny industrialliance skal styrke nordisk konkurrenceevne

    18.05.2026

  • Sick Danmark A/S fejrer 40-års jubilæum

    18.05.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik