• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

NavnenytRobotter09. 01. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Investering i dansk virksomhed baner vejen for innovativ robotteknologi i den globale byggeindustri

NavnenytRobotter09. 01. 2025 By Helle Friemann Nielsen

Den danske virksomhed GMT Robotics er på vej på en omfattende vækstrejse som følge af en investering fra NEOM Investment Fund (NIF). De indgår nu i et stærkt samarbejde med en fælles mission om at transformere den globale design- og byggeindustri (AEC) med afsæt i arbejdssikkerhed og automatisering inden for konstruktionsprocessen omkring armeringsstål (rebar/reinforcing steel).

Development Director Thomas Dall-Hansen og CEO Ulrich Deichmann, GMT Robotics.

Når man sammenligner produktiviteten i byggebranchen med andre industrier, viser data tydeligt, at konstruktionsfaget halter bagud ift. innovation og brugen af ny teknologi. Derimod er branchen præget af arbejdskraftintensive metoder, lav grad af digitalisering og fragmenterede processer.
En skjult – men uundværlig del af byggeriet – er rebar – altså stålarmering – i beton, der understøtter infrastruktur verden over. Rebar er essentielt i al større byggeri – fra broer og bygninger til veje og tunneller. Men processen har et stort ressourceforbrug og er ikke uden risiko; Ifølge OSHA skyldes 61 pct. af alle skader på byggepladser uheld med armering.
Derfor arbejder GMT Robotics på at udvikle avanceret automatiseringsteknologi, der kan transformere processer, som benytter rebar i bygningskonstruktioner, på globalt plan.

Strategisk partnerskab giver muligheder
Partnerskabet med NIF giver GMT Robotics mulighed for at sætte nye standarder for sikkerhed, produktivitet og optimeret bæredygtighed – og for at accelerere fra innovativ start-up til global markedsleder.
-Efter at have arbejdet i armeringsindustrien gennem de seneste 30 år er GMT Robotics nu nået til et punkt, hvor brugen af robotteknologi til at automatisere og forbedre armeringsprocessen er ved at blive en realitet. Vi deler NIFs ambitioner om at gentænke processerne i omfattende byggerier, og med investeringen kan vi nu effektivt skalere op og sætte en helt ny industristandard, fortæller Ulrich Deichmann, CEO i GMT Robotics.
Med den forventede vækst og det ambitiøse mål har GMT Robotics behov for at udvide medarbejderstaben på hovedkontoret i Danmark med stærke eksperter og specialister som fx robotingeniører, automatiseringsteknikere, medarbejdere til driftshåndtering og ledelse på C-niveau. For de rette profiler er det en helt unik mulighed for at spille en rolle i udvikling af løsninger, der vil have markant betydning for byggeindustrien på globalt plan.

Et marked i hurtig vækst
Den globale markedsværdi for bygge-robotteknologi blev anslået til 168,2 mio. USD i 2022 og forventes at nå 774,6 mio. USD i 2032 – en vækst på over 360 pct. på ti år.
Potentialet er så stort, fordi fordelene er mange: øget effektivitet, lavere driftsomkostninger, forbedret sikkerhed og mere designfleksibilitet.
-Vi har fulgt den teknologiske udvikling i andre brancher og kunne tidligt se et stort potentiale for at optimere mange af de manuelle arbejdsgange i konstruktionsindustrien. Vi tror fuldt og fast på, at banebrydende teknologi kombineret med vores store ekspertise og fleksibilitet bliver en afgørende faktor for dokumenterbart øget effektivitet, konsistens, arbejdssikkerhed, og øget bæredygtighed i byggeprojekter, fortæller Thomas Dall-Hansen, Development Director i GMT Robotics.

Mange visioner om automatisering
GMT Robotics har allerede implementeret systemer til at automatisere en del af de grundlæggende udfordringer, der er forbundet med rebar-behandling og installation; automatisering af fx heavy 2D-meshsvejsning, tæppeforstærkning og store 3D-forstærkningsbure til vægge, fundamenter og kerner.
Den store succes og internationale interesse for de innovative rebar-løsninger har fået GMT Robotics til at kigge på mulighederne for at automatisere endnu flere byggeprocesser. Den videre skalering er rettet mod omfattede projekter, der bl.a. omfatter løsninger til offshore vindmølleparker, atomkraft og større infrastruktur projekter.

GMT Robotics blev grundlagt i 2020 i København på baggrund af mere end 35 års erfaring inden for rebar-industrien. Virksomheden kombinerer avanceret teknologi med dybdegående ekspertise for at forbedre sikkerhed og produktivitet. Virksomheden leverer løsninger til markeder globalt, herunder Singapore, Australien, Storbritannien og Europa.

Skrevet i: Navnenyt, Robotter

Seneste nyt fra redaktionen

Skyen er den næste teknologiske grænse for dansk satellitbygger

AutomatiseringInnovationMaskiner og anlægNavnenytTop26. 02. 2026

Aalborg-virksomheden Space Inventor har i snart ti år designet sine modulære satellitter i et cloud-miljø. Nu tager virksomheden hul på næste etape af sin digitale rejse med PTC. Innovation har altid været et centralt konkurrenceparameter i rumfartsindustrien.Men at være konkurrencedygtig i

Hoyer VMS Group styrker sin tilstedeværelse i Kina

AktueltNavnenytOffshore og marine26. 02. 2026

Som første skridt i et nyt koncern-setup udvider Hoyer VMS Group sit asiatiske hovedkontor og satser på markant vækst i Asien. Udvidelsen skal understøtte virksomhedens ambition om at være en stærk, lokal partner med global rækkevidde for skibsredere og skibsmanagement. Hoyer VMS Group udvider

Dansk Standard fylder 100 år

AktueltBranchenytNavnenyt26. 02. 2026

Danmarks nationale standardiseringsorganisation, Dansk Standard, fylder 100 år. I et århundrede har standarder således været med til at skabe et trygt samfund og et stærkt erhvervsliv. Standarder har bundet generationer og markeder sammen – og de bliver kun vigtigere for dansk konkurrenceevne,

Nobelprisvinder til danske virksomheder: Jeres frygt må ikke ødelægge Danmarks AI-forspring, innovationskraft og konkurrenceevne

AutomatiseringBranchenytMesser og møderNavnenyt26. 02. 2026

På McKinsey x Børsen Topmøde 2026 sætter Nobelprismodtager Philippe Aghion fokus på det tempo, danske virksomheder skal turde sætte i deres AI-omstilling. Virksomhedernes mod til at handle bliver afgørende for Danmarks AI-forspring, innovationskraft og konkurrenceevne. Når Nobelprismodtager i

Fremtidens råderum styrkes kun med flere teknologiske tiltag

Branchenyt26. 02. 2026

Hvis dansk økonomi skal forblive robust, kræver det større fokus på den teknologiske udvikling. Regeringens 2035-plan vidner om en sund og stærk dansk økonomi og skyldes ikke mindst, at politikerne har taget de svære beslutninger de forgange år.Det mener formand for Ingeniørforeningen, IDA

DS Smith investerer 100 mio. kr. i ny højteknologisk produktionslinje

Maskiner og anlægNavnenyt26. 02. 2026

DS Smith opruster den danske produktion for at imødekomme fremtidens krav til kvalitet, leveringssikkerhed og cirkulær emballage. DS Smith opruster produktionsfaciliteterne på den danske fabrik i Grenaa med en strategisk investering på op mod 100 mio. kr. Investeringen skal styrke DS Smiths

Ny international rapport: Dansk forskning er i verdensklasse

BranchenytInnovationTop23. 02. 2026

Danmark placerer sig fortsat i den globale top, når det gælder forskning. Det viser en ny international rapport, der er udarbejdet af Elsevier og som lanceres i samarbejde med Innovationsfonden. Rapporten peger på høj kvalitet i dansk forskning, stærkt internationalt samarbejde og tætte forbindelser

Digital suverænitet kræver investeringer for milliarder

AktueltAutomatiseringBranchenyt23. 02. 2026

Danmark og resten af Europa har i alt for mange år sovet i timen, når det gælder udviklingen af nye avancerede teknologier som kunstig intelligens. Det stiller os i en sårbar situation i en tid med højspændt geopolitisk uro og teknologisk stormagtsrivalisering. Derfor foreslår Dansk Industri i et

Dansk-kinesisk samarbejde skal øge elektrificering af skibsfart

AktueltNavnenytOffshore og marine23. 02. 2026

De danske og kinesiske standardiseringsorganisationer er gået sammen om to standardforslag, der skal fremme brugen af batterier i den internationale skibsdrift - og Dansk Standard opfordrer danske aktører til at deltage i høringen. To nye forslag til internationale standarder for maritime

DTU udvider med ny forskningsbygning og markante investeringer i rumteknologi

BranchenytNavnenyt23. 02. 2026

Som led i en markant DTU-investering i rum- og forsvarsområdet på omkring to mia. kr. over en femårig periode, blev der den 17. februar taget første spadestik til en betydelig udvidelse af aktiviteterne på DTU Space, Danmarks største rumforskningsinstitut. Med en ny forskningsbygning og øgede

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Skyen er den næste teknologiske grænse for dansk satellitbygger

    26.02.2026

  • Hoyer VMS Group styrker sin tilstedeværelse i Kina

    26.02.2026

  • Dansk Standard fylder 100 år

    26.02.2026

  • Nobelprisvinder til danske virksomheder: Jeres frygt må ikke ødelægge Danmarks AI-forspring, innovationskraft og konkurrenceevne

    26.02.2026

  • Fremtidens råderum styrkes kun med flere teknologiske tiltag

    26.02.2026

  • DS Smith investerer 100 mio. kr. i ny højteknologisk produktionslinje

    26.02.2026

  • Ny international rapport: Dansk forskning er i verdensklasse

    23.02.2026

  • Digital suverænitet kræver investeringer for milliarder

    23.02.2026

  • Dansk-kinesisk samarbejde skal øge elektrificering af skibsfart

    23.02.2026

  • DTU udvider med ny forskningsbygning og markante investeringer i rumteknologi

    23.02.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik