• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

NavnenytRobotter09. 01. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Investering i dansk virksomhed baner vejen for innovativ robotteknologi i den globale byggeindustri

NavnenytRobotter09. 01. 2025 By Helle Friemann Nielsen

Den danske virksomhed GMT Robotics er på vej på en omfattende vækstrejse som følge af en investering fra NEOM Investment Fund (NIF). De indgår nu i et stærkt samarbejde med en fælles mission om at transformere den globale design- og byggeindustri (AEC) med afsæt i arbejdssikkerhed og automatisering inden for konstruktionsprocessen omkring armeringsstål (rebar/reinforcing steel).

Development Director Thomas Dall-Hansen og CEO Ulrich Deichmann, GMT Robotics.

Når man sammenligner produktiviteten i byggebranchen med andre industrier, viser data tydeligt, at konstruktionsfaget halter bagud ift. innovation og brugen af ny teknologi. Derimod er branchen præget af arbejdskraftintensive metoder, lav grad af digitalisering og fragmenterede processer.
En skjult – men uundværlig del af byggeriet – er rebar – altså stålarmering – i beton, der understøtter infrastruktur verden over. Rebar er essentielt i al større byggeri – fra broer og bygninger til veje og tunneller. Men processen har et stort ressourceforbrug og er ikke uden risiko; Ifølge OSHA skyldes 61 pct. af alle skader på byggepladser uheld med armering.
Derfor arbejder GMT Robotics på at udvikle avanceret automatiseringsteknologi, der kan transformere processer, som benytter rebar i bygningskonstruktioner, på globalt plan.

Strategisk partnerskab giver muligheder
Partnerskabet med NIF giver GMT Robotics mulighed for at sætte nye standarder for sikkerhed, produktivitet og optimeret bæredygtighed – og for at accelerere fra innovativ start-up til global markedsleder.
-Efter at have arbejdet i armeringsindustrien gennem de seneste 30 år er GMT Robotics nu nået til et punkt, hvor brugen af robotteknologi til at automatisere og forbedre armeringsprocessen er ved at blive en realitet. Vi deler NIFs ambitioner om at gentænke processerne i omfattende byggerier, og med investeringen kan vi nu effektivt skalere op og sætte en helt ny industristandard, fortæller Ulrich Deichmann, CEO i GMT Robotics.
Med den forventede vækst og det ambitiøse mål har GMT Robotics behov for at udvide medarbejderstaben på hovedkontoret i Danmark med stærke eksperter og specialister som fx robotingeniører, automatiseringsteknikere, medarbejdere til driftshåndtering og ledelse på C-niveau. For de rette profiler er det en helt unik mulighed for at spille en rolle i udvikling af løsninger, der vil have markant betydning for byggeindustrien på globalt plan.

Et marked i hurtig vækst
Den globale markedsværdi for bygge-robotteknologi blev anslået til 168,2 mio. USD i 2022 og forventes at nå 774,6 mio. USD i 2032 – en vækst på over 360 pct. på ti år.
Potentialet er så stort, fordi fordelene er mange: øget effektivitet, lavere driftsomkostninger, forbedret sikkerhed og mere designfleksibilitet.
-Vi har fulgt den teknologiske udvikling i andre brancher og kunne tidligt se et stort potentiale for at optimere mange af de manuelle arbejdsgange i konstruktionsindustrien. Vi tror fuldt og fast på, at banebrydende teknologi kombineret med vores store ekspertise og fleksibilitet bliver en afgørende faktor for dokumenterbart øget effektivitet, konsistens, arbejdssikkerhed, og øget bæredygtighed i byggeprojekter, fortæller Thomas Dall-Hansen, Development Director i GMT Robotics.

Mange visioner om automatisering
GMT Robotics har allerede implementeret systemer til at automatisere en del af de grundlæggende udfordringer, der er forbundet med rebar-behandling og installation; automatisering af fx heavy 2D-meshsvejsning, tæppeforstærkning og store 3D-forstærkningsbure til vægge, fundamenter og kerner.
Den store succes og internationale interesse for de innovative rebar-løsninger har fået GMT Robotics til at kigge på mulighederne for at automatisere endnu flere byggeprocesser. Den videre skalering er rettet mod omfattede projekter, der bl.a. omfatter løsninger til offshore vindmølleparker, atomkraft og større infrastruktur projekter.

GMT Robotics blev grundlagt i 2020 i København på baggrund af mere end 35 års erfaring inden for rebar-industrien. Virksomheden kombinerer avanceret teknologi med dybdegående ekspertise for at forbedre sikkerhed og produktivitet. Virksomheden leverer løsninger til markeder globalt, herunder Singapore, Australien, Storbritannien og Europa.

Skrevet i: Navnenyt, Robotter

Seneste nyt fra redaktionen

Automatiseringen i danske industrivirksomheder er i verdenstoppen

AutomatiseringBranchenytRobotterTop12. 01. 2026

Danmark har nogle af de mest automatiserede industrivirksomheder i verden. I Europa ligger vi helt i top. Det viser en ny analyse fra Dansk Metal. Med 326 robotter pr. 10.000 ansatte er den danske industri den fjerde mest automatiserede i verden, når man ser bort fra bilindustrien. Danmark er

Årets SMV 2026 – i år med en ny kategori

AktueltBranchenytNavnenyt12. 01. 2026

Indstillingerne til Årets SMV 2026 er nu åbne, og i år udvides prisuddelingen med en ny kategori: Årets SMV – Teknologi. For femte år i træk hylder vi ildsjælene i de små og mellemstore virksomheder, der gør en forskel, skaber resultater og spiller en afgørende rolle i deres

EU-projekt skal gøre grøn energi billigere og mere effektiv

AktueltEnergi og miljøMaskiner og anlæg12. 01. 2026

Over de næste fire år skal det europæiske forskningsprojekt ACTNXT udvikle avanceret udstyr, der gør store forskningsfaciliteter bedre til at hjælpe Power-to-X-industrien med at udvikle fremtidens grønne energiløsninger. Projektet ledes af Teknologisk Institut. En tredjedel af verdens

Aarhus Universitet åbner døren til et helt nyt kapitel

InnovationNavnenyt12. 01. 2026

I sidste uge indviede Aarhus Universitet et innovationshus med højt til loftet. Målet er at favne alle faglige miljøer, bringe mere viden i spil og opnå en førerposition i Europa. Nyt brand. Større rammer. Bredere vingefang. Højere ambitioner.Når Aarhus Universitet bevæger sig ind i 2026, vil

Danmark blandt verdens førende på patenter

Branchenyt12. 01. 2026

Danmark er blandt verdens ti førende lande målt på patentaktivitet i forhold til BNP. Det fremgår af den årlige opgørelse fra den globale organisation for rettigheder og varemærker, ”World Intellectual Property Organization” (WIPO). Nu viser en ny analyse fra Dansk Industri (DI), baseret på

MCH A/S sætter historisk besøgsrekord

Messer og møderNavnenyt12. 01. 2026

Med 1.395.515 besøgende fordelt på 308 arrangementer og i alt 465 arrangementsdage på koncernens fire faciliteter satte MCH A/S i 2025 ny markant besøgsrekord. 1.395.515 gæstede i 2025 MCH Messecenter Herning, MCH Herning Kongrescenter, MCH Arena og Jyske Bank Boxen, og det er 250.000 flere end

MCH bliver vært for forsvarsmessen DALO Industry Days 2026

Messer og møderNavnenytTop08. 01. 2026

Danmarks største forsvarsindustrielle messe, DALO Industry Days, flytter i 2026 til Herning. Takket være et nyt samarbejde mellem Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse (FMI) og MCH A/S finder forsvarsmessen således sted i MCH Messecenter Herning 19.-20. august. DALO Industry Days

Ny 3D-printet kølekomponent til datacentre

AktueltAutomatiseringInnovation08. 01. 2026

Teknologisk Institut og Heatflow ApS udvikler energibesparende køleløsning til datacentre med 3D-print. På sigt kan den gøre overskudsvarmen anvendelig til fjernvarme. Datacentre står over for en voksende udfordring med stigende energiforbrug til køling af servere og GPU'er. Et europæisk

Dansk kemikers opfindelse gør forfalskning af varer umulig

AktueltAutomatiseringInnovation08. 01. 2026

Virksomheder går hvert år glip af milliarder af kroner, når varer kopieres eller videresælges ulovligt. Men et nyt digitalt og juridisk bindende fingeraftryk udviklet på Københavns Universitet gør produkter umulige at forfalske. Royal Copenhagen er blandt de første til at tage løsningen i

SDU etablerer supercomputer til dansk AI- og supercomputing-forskning

AutomatiseringNavnenyt08. 01. 2026

Syddansk Universitet (SDU) etablerer en ny supercomputer i Sønderborg, der kombinerer mere bæredygtig energistyring og avancerede funktioner inden for kunstig intelligens (AI). Datacentret, der skal udvikles sammen med Danfoss og HPE, skal fungere som ramme for et fælles forsknings- og

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Automatiseringen i danske industrivirksomheder er i verdenstoppen

    12.01.2026

  • Årets SMV 2026 – i år med en ny kategori

    12.01.2026

  • EU-projekt skal gøre grøn energi billigere og mere effektiv

    12.01.2026

  • Aarhus Universitet åbner døren til et helt nyt kapitel

    12.01.2026

  • Danmark blandt verdens førende på patenter

    12.01.2026

  • MCH A/S sætter historisk besøgsrekord

    12.01.2026

  • MCH bliver vært for forsvarsmessen DALO Industry Days 2026

    08.01.2026

  • Ny 3D-printet kølekomponent til datacentre

    08.01.2026

  • Dansk kemikers opfindelse gør forfalskning af varer umulig

    08.01.2026

  • SDU etablerer supercomputer til dansk AI- og supercomputing-forskning

    08.01.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik