• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

Branchenyt20. 03. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Hackerangreb koster danske virksomheder over 1,4 millioner kr. om ugen

Branchenyt20. 03. 2025 By Helle Friemann Nielsen

Danske virksomheder vurderer i en ny rapport, at det koster dem mindst 200.000 kr. om dagen, når et cyberangreb rammer. I Norden tager det i gennemsnit 300 dage at håndtere et angreb, hvilket kan ende med en økonomisk samlet omkostning på 60 millioner kr. pr. angreb. Alligevel har kun hver femte virksomhed en fuldt implementeret beredskabsplan.


Danske virksomheder står over for en ny virkelighed, hvor geopolitiske spændinger fra USA og Rusland, og konstante cybertrusler er blevet en del af hverdagen. Det skaber større usikkerhed – men i en mørk og usikker tid ser danske virksomheder stadig lyst på fremtiden. Faktisk er andelen af virksomheder, der føler sig godt klædt på til fremtiden, steget med hele 16 pct. – fra 78 pct. sidste år til 94 pct. i år.
Det fremgår af en ny rapport, som TDC Erhverv har offentliggjort for andet år i træk i forbindelse med Cyber Security Dagen, der afholdes i København og Århus d. 13. marts. Rapporten ”Er jeres virksomhed klar til i morgen?” stiller skarpt på den digitale udvikling hos de danske virksomheder og undersøger deres parathed inden for områder som digitalisering, fremtidens krav og den trussel, som mangelfuld it-sikkerhed kan medføre.
-Behovet for at styrke virksomheders cyber- og datasikkerhed har aldrig været større. Cyberangreb rammer bredt – fra kritisk infrastruktur til små og mellemstore virksomheder – og har store konsekvenser for de ramte virksomheder. Vores rapport viser, at de danske virksomheder føler sig godt rustet til fremtiden til trods for stor usikkerhed og et forhøjet trusselsbillede. Det er positivt, men vi ser også en række andre indsigter i rapporten, der indikerer, at virksomhederne har en række udfordringer, siger John Henriksen, CEO hos TDC Erhverv.
For selvom optimismen er høj, viser rapporten, at hele 8 ud af 10 virksomheder oplever, at det er svært at følge med den digitale udvikling både ift. AI, GDPR, compliance, it-sikkerhed og cyberkriminalitet. Mange virksomheder kæmper med at finde tid, penge og de rette ressourcer til at skrue op for digitaliseringen.

Hver tredje store danske virksomhed ramt af angreb – halvdelen inden for de seneste år
Rapporten afslører, at mere end hver tredje store danske virksomhed (38 pct.) har været udsat for cyberangreb de seneste fem år, og halvdelen af angrebene er sket inden for de seneste år. 17 pct. af de små og 23 pct. af de mellemstore virksomheder har været ramt – og næsten hver 10. op til flere gange.
Mindst 200.000 kr. pr. dag. Så meget vurderer de store danske virksomheder, at det vil koste, hvis de rammes af et hackerangreb, hvor it-systemer lukkes ned. For små virksomheder vil de daglige omkostninger ligge på omkring 47.000 kr. pr. dag. Endeligt kan et angreb medføre stor skade på virksomhedens troværdighed, tillid og omdømme overfor kunder, borgere og samarbejdspartnere, hvis deres data lækkes.
Trods de store risici har fortsat kun hver femte virksomhed en beredskabsplan, hvor alle medarbejdere ved, hvad de skal gøre ved et angreb. Det er samme lave niveau som sidste år, hvilket viser, at virksomhederne ikke har rykket sig – på trods af den stigende cybertrussel.

Øget behov for bedre datasikkerhedsprocesser
Stigende krav til datasikkerhed og usikkerhed om dataoverførselsaftaler mellem EU og USA har været i fokus siden Trump blev præsident. Rapporten viser, at hver tredje danske virksomhed på tværs af brancher ser større behov for at forbedre deres processer, når det gælder datasikkerhed.
-Usikkerheden i markedet gør det vigtigere end nogensinde at tænke datasikkerhed ind som en integreret del af digitalisering. Vi må ikke lade den nuværende situation bremse vores digitale rejse. For at sikre Danmarks position som en digital frontløber er det vigtigt med en åben og fremadrettet dialog mellem erhvervsliv, politikere og myndigheder. Gennem tæt samarbejde kan vi skabe en balanceret tilgang, hvor datasikkerhed og digitalisering går hånd i hånd, siger John Henriksen.

Hent og læs hele rapporten ”Er jeres virksomhed klar til i morgen?”

Skrevet i: Branchenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Fra skrald til klimateknologi – gummihandsker får nyt liv som CO2-fanger

Energi og miljøInnovationNavnenytTop16. 03. 2026

Millioner af gummihandsker ender på forbrændingen eller lossepladsen, men nu har forskere på Aarhus Universitet udviklet en teknologi, der kan omdanne de brugte handsker til at fange CO2. Det er et muligt alternativ til olieafhængige løsninger, lyder vurderingen fra postdoc Simon Kildahl, som står i

Topmoderne robotlager til nyt distributionscenter

AktueltAutomatiseringNavnenytRobotter16. 03. 2026

STARK investerer i avanceret lagerteknologi til deres nye nationale distributionscenter og underskriver aftale med Element Logic, der skal levere virksomhedens fuldautomatiske AutoStore-robotlager. Målet er en endnu hurtigere og mere friktionsfri leveringsoplevelse til landets

Stor søgning til ingeniørstudierne

AktueltBranchenyt16. 03. 2026

De unges interesse for ingeniørstudierne stiger igen. Laura Klitgaard, der er formand i Ingeniørforeningen IDA, glæder sig over de unges store interesse for ingeniøruddannelserne, men hun ærgrer sig samtidig over, at der er udsigt til, at færre bliver optaget. Stadig flere unge vælger at søge

Stort potentiale i Femern-regionen

Branchenyt16. 03. 2026

Erfaringerne fra det dansk-tyske projekt Fehmarn Belt Innovation peger på et stort potentiale i en stærkere økonomisk integration i Femern-regionen. Men potentialet kræver politisk prioritering i både Danmark og Tyskland. Mere end 500 personer fra virksomheder, organisationer og

DI: Kongeligt erhvervsfremstød styrker danske virksomheder i Australien

Branchenyt16. 03. 2026

Rekordmange danske virksomheder er i de kommende dage med kongeparret på erhvervsfremstød i Melbourne, hvor DI i forvejen har kontor. Det er primært vedvarende energi og grønt byggeri, der er i fokus, men også virksomheder inden for life science, forsvar og fødevarer er med på

Dansk økonomi med forårstoner

Branchenyt16. 03. 2026

Foråret titter frem – og det samme gør robustheden i dansk økonomi. Med andre ord Danmark står solidt rustet til 2026. Jyske Bank A/S har taget temperaturen på dansk økonomi og sendt en ny to-årsprognose på gaden. Forbrugerne er dog pessimistiske. Dansk økonomi kom stærkt igennem 2025, hvor BNP

AI overrasker – genkender selv de mindste detaljer

AutomatiseringInnovationRobotterTop12. 03. 2026

Hvordan kan robotter med AI-baserede kameraer genkende og håndtere emner med forskellige former? Det spørgsmål har flere danske industrivirksomheder undersøgt sammen med Teknologisk Institut i et MADE-projekt. Og svaret overraskede. Håndtering af emner med robotter fungerer bedst, når emnerne

Dansk robotgigant sagsøger kinesisk selskab for kopiering

AktueltBranchenytNavnenytRobotter12. 03. 2026

Teradyne Robotics A/S meddelte tidligere på ugen, at virksomheden har taget retslige skridt i Tyskland imod det kinesiske robotselskab Elite Robots’ tyske datterselskab for krænkelse af ophavsretten til Universal Robots’ software – en sag der sætter fokus på en bredere udfordring for Europas

Vandværk fremtidssikrer grundvandet med højt dataniveau

AktueltProcesteknologiVand og spildevand12. 03. 2026

Med 548 fjernaflæste ultralydsmålere fra Brunata A/S og timebaserede data døgnet rundt løfter Valsgård Vandværk sit dataniveau markant. Målet er fremtidssikret lækageovervågning og give præcis forbrugerafregning. Målet er fremtidssikret lækageovervågning og give præcis forbrugerafregning. Det

ODU investerer i fremtiden og åbner nyt automatiseret logistikcenter

Navnenyt12. 03. 2026

ODU åbner et nyt logistikcenter i sit hovedsæde i Mühldorf am Inn nær München. Logistikcenteret skal sikre hurtig og smidig levering til kunderne. ODUs nye logistikcenteret repræsenterer en markant investering i endnu mere effektiv produktion og distribution. Byggeriet er samtidig et initiativ,

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Fra skrald til klimateknologi – gummihandsker får nyt liv som CO2-fanger

    16.03.2026

  • Topmoderne robotlager til nyt distributionscenter

    16.03.2026

  • Stor søgning til ingeniørstudierne

    16.03.2026

  • Stort potentiale i Femern-regionen

    16.03.2026

  • DI: Kongeligt erhvervsfremstød styrker danske virksomheder i Australien

    16.03.2026

  • Dansk økonomi med forårstoner

    16.03.2026

  • AI overrasker – genkender selv de mindste detaljer

    12.03.2026

  • Dansk robotgigant sagsøger kinesisk selskab for kopiering

    12.03.2026

  • Vandværk fremtidssikrer grundvandet med højt dataniveau

    12.03.2026

  • ODU investerer i fremtiden og åbner nyt automatiseret logistikcenter

    12.03.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik