• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

AktueltEnergi og miljøInnovationNavnenyt31. 03. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Fra megafabrikker til minianlæg: Dansk opfindelse gør grøn ammoniak mulig

AktueltEnergi og miljøInnovationNavnenyt31. 03. 2025 By Helle Friemann Nielsen

Produktionen af ammoniak til kunstgødning er en af verdens helt store klimasyndere. Den står for omkring 1,3 pct. af den samlede globale CO₂-udledning – svarende til cirka 500 millioner ton årligt. Det er næsten på niveau med den samlede luftfartsindustri og over dobbelt så meget som de årlige udledninger fra alle nordiske lande tilsammen. Den danske startup, NitroVolt ApS, har nu løsningen: med små modulære anlæg i containerstørrelse skal landbrug verden over have deres egen kilde til bæredygtig gødning.

Bag startuppen NitroVolt ApS står de to founders Suzanne Zamany Andersen, CEO og Mattia Saccoccio, CTO.

Få ved det, men 1,3 pct. af verdens samlede CO₂-udledninger – omkring 500 millioner ton årligt – stammer fra produktionen af ammoniak til kunstgødning. Til sammenligning står den globale luftfartsindustri for 2 pct. af den samlede udledning.
Uden ammoniak ville halvdelen af verdens befolkning imidlertid sulte, så selvom CO₂-regningen synes høj, så synes det at være en nødvendig pris at betale.
Men det vil den danske startupvirksomhed NitroVolt ApS vende op og ned på.
NitroVolt har netop modtaget knap 12 millioner kroner fra Grønt Udviklings- og Demonstrationsprogram (GUDP) til at udvikle et containerbaseret anlæg, NitroBox, der kan producere ammoniak direkte på gården – udelukkende ved hjælp af luft, vand og grøn strøm. Center for Industriel Elektronik (CIE) ved Syddansk Universitet spiller en afgørende rolle i projektet.
-Vores ambition er at skabe en mærkbar og positiv forandring for klima og samfund. Klimakrisen kræver handling i dag, og ved at levere små modulære enheder kan vi hurtigt implementere en løsning, der reducerer betydelige CO₂-udledninger, fortæller Suzanne Zamany Andersen, CEO for NitroVolt og ph.d. i fysik.

Kompliceret elektronik gør grøn ammoniak mulig
Den traditionelle ammoniakproduktion bygger på Haber-Bosch-processen – en energitung metode, der kræver fossile brændstoffer, høje temperaturer og massive anlæg. NitroVolts tilgang er radikalt anderledes.
-Vi kalder systemet NitroBox. Det er i virkeligheden en lille fabrik i containerstørrelse, der kan stå direkte på landbruget. Vi tager luft, vand og grøn elektricitet og omdanner det til ammoniak gennem en elektrokemisk proces, forklarer Suzanne Zamany Andersen.
Men for at få det til at fungere i praksis, kræver det ekspertise i avanceret power elektronik – og her kommer CIE i Sønderborg ind i billedet, ledet af professor Thomas Ebel.
-Det handler om at gøre kunstgødning bæredygtigt og decentraliseret – men det kræver avanceret styring af energiflowet, siger lektor Ramkrishan Maheshwari.
CIE skal udvikle et system med to elektrolysatorer: Den første spalter vand til brint, mens den anden kombinerer brint med nitrogen fra luften og danner ammoniak, en såkaldt nitrolyzer.
-Vores opgave er at udvikle den power elektronik, der sikrer, at energien flyder korrekt gennem systemet. Systemet skal kunne håndtere store udsving i strøm fra for eksempel solceller og samtidig sikre en stabil produktion – det svarer lidt til at køre et præcisionsinstrument på en ustabil strøm fra en cykeldynamo, forklarer Maheshwari.
Nitrolyzeren stiller nemlig helt særlige krav til strømforsyningen, og teknologien er så ny, at man stadig er ved at kortlægge dens karakteristika.
-Det er en teknisk udfordring at sikre optimal drift – men netop derfor er vores samarbejde med SDU afgørende, siger han.

Fra gigantfabrikker til gårdens baghave
I dag produceres ammoniak i enorme, centraliserede anlæg, ofte placeret tæt på naturgasfelter i Rusland, Mellemøsten og USA. Herfra transporteres den færdige ammoniak tusindvis af kilometer til landbrug over hele verden – hvilket medfører yderligere CO₂-udledninger.
NitroVolt ønsker at vende udviklingen på hovedet.
-Vores vision er at flytte produktionen ud til slutbrugeren – landmanden. NitroBox producerer gødningen præcis hvor og når den skal bruges. Det eliminerer ikke bare CO₂ fra selve produktionen, men også fra transporten, siger Andersen.
Derudover giver den decentrale løsning landmændene en langt større forsyningssikkerhed.
-Under COVID-19 og krigen i Ukraine oplevede vi voldsomme prisstigninger og ustabil forsyning. Med NitroBox kan man blive selvforsynende og langt mere uafhængig af globale forsyningskæder, tilføjer hun.
Verdens fødevareproduktion er dybt afhængig af kunstgødning – og dermed af ammoniak. Alligevel får produktionen af ammoniak langt mindre opmærksomhed i klimadebatten end fx køernes metanudledning.
-Vi taler meget om landbrugets klimaaftryk, men sjældent om det enorme CO₂-aftryk, der ligger i selve fremstillingen af gødningen. Det er her, vi virkelig kan gøre en forskel, siger Suzanne Zamany Andersen.
Hvis teknologien skaleres globalt, kan den potentielt eliminere en betydelig del af de 500 millioner ton CO₂, der i dag udledes fra ammoniakproduktion – og samtidig øge fødevaresikkerheden i regioner, hvor adgang til gødning er usikker eller begrænset.

Fra laboratorium til mark
Over de næste to år vil et konsortium bestående af NitroVolt, SDU, SEGES Innovation og Teknologisk Institut udvikle en demonstrationsenhed, der kan producere 5 kg ammoniak dagligt. Enheden skal testes i Søborg og derefter installeres hos en landmand i Præstø, som har vist stor interesse for grøn teknologi.
-5 kg er ikke i nærheden af det fulde behov – mange landbrug bruger 100-150 kg dagligt – men det er et vigtigt første skridt, siger hun afslutningsvis.
Målet er at skalere teknologien til enheder, der kan producere op til 300 kg om dagen – nok til at gøre teknologien økonomisk attraktiv for større bedrifter.

Skrevet i: Aktuelt, Energi og miljø, Innovation, Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Den globale droneindustri samles atter i Danmark – og dagsordenen er mere aktuel end nogensinde

BranchenytMesser og møderRobotterTop08. 12. 2025

Odense bliver igen samlingspunkt for droneverdenen, når International Drone Show afholdes den 3.-4. juni 2026 ved HCA Airport. Her mødes virksomheder, specialister og beslutningstagere på et tidspunkt, hvor droner står højt på både den politiske og teknologiske dagsorden. 2025-udgaven af

Digitalt værktøj skal accelerere grøn omstilling til søs

AktueltAutomatiseringBranchenytMaskiner og anlægOffshore og marine08. 12. 2025

Et nyt værktøj skal hjælpe den maritime sektor med at omstille til metanol, ammoniak og brint ved at anvise, hvad man kan gøre ved risici og manglende regler. Værktøjet kommer fra Dansk Brand- og sikringsteknisk Institut - DBI og giver den maritime sektor en genvej til at sikkert at implementere

Danske virksomheder investerer massivt i AI – men sakker bagud på realisering af værdi

AktueltAutomatiseringBranchenyt08. 12. 2025

Danske og Nordiske virksomheder afsætter en lige så stor andel af deres budget til kunstig intelligens som virksomheder i resten af Europa. Alligevel oplever de en markant langsommere realisering af forretningsværdi. Det viser en ny undersøgelse fra Deloitte. Kunstig intelligens har skabt en ny

Lemvig Vand A/S – vi skal sætte nye standarder for minimering af vandtab

NavnenytProcesteknologiVand og spildevand08. 12. 2025

Lemvig Vand A/S går nu forrest i branchen og viser vejen for, hvordan data i fremtiden kan sikre minimalt vandtab, øget forsyningssikkerhed og energieffektivisering. Selskabet får lige nu installeret over 9.000 digitale målere fra Brunata A/S. Lemvig Vand A/S er i gang med et stort

Palomat sætter ny rekord og styrker industrien

AutomatiseringMaskiner og anlægNavnenyt08. 12. 2025

Der er fart over feltet hos Palomat på Mors. Den nordjyske producent af pallemagasiner har netop rundet 1.000+ solgte maskiner på ét år – en milepæl, der både vækker stolthed og viser, at industrien har appetit for automation – også når det gælder simple løsninger. I 1998 fik Majbritt Svane et

Lif til regeringen: Husk at spillereglerne er ændret for medicinalindustrien

Branchenyt08. 12. 2025

Regeringens økonomiske redegørelse tegner et positivt billede af dansk økonomi de kommende år, men det er vigtigt ikke at undervurdere de udfordringer, som medicinalindustrien står overfor lige nu. Sådan lyder opfordringen fra brancheforeningen Lægemiddelindustriforeningen. Ifølge redegørelsen

Undervandsdroner fra Esbjerg skal beskytte Danmark mod hybride trusler

Energi og miljøInnovationOffshore og marineTop04. 12. 2025

To nye forskningsprojekter på Aalborg Universitet i Esbjerg skal med avancerede droner beskytte Danmarks kritiske infrastruktur til havs. Lokal offshore-leverandør ser store muligheder for vækst i lyset af den aktuelle geopolitiske situation. Droner er det nye sort. Og ikke kun de flyvende af

Kernekraft er en del af Danmarks og Europas grønne fremtid

AktueltBranchenytEnergi og miljøNavnenyt04. 12. 2025

En række danske aktører fra forskning, civilsamfund og erhvervsliv etablerer Kernekraftalliancen, et samarbejde, der ønsker at bidrage konstruktivt til den danske debat om moderne kernekraft. Kernekraftalliancen samler virksomheder, erhvervsorganisationer, fagforeninger, fonde,

Innovationsprojekt skal skære 15 procent af procesindustriens CO2-udledning

AktueltBranchenytEnergi og miljøMaskiner og anlæg04. 12. 2025

Et nyt projekt samler industrivirksomheder, fjernvarmeselskaber og rådgivere om at finde de mest rentable, grønne alternativer til fossile energikilder i tung procesindustri - i Danmark og i resten af Europa. Målet er at skære 15 procent af procesindustriens CO2-udledning inden 2030. Hvordan

Arkil A/S klar til at sænke CO2-aftrykket fra asfaltproduktionen

Energi og miljøMaskiner og anlægNavnenyt04. 12. 2025

Nye investeringer i avanceret produktionsteknologi giver mulighed for at skære en stor del af klimaaftrykket fra asfaltproduktionen hos Arkil A/S. Entreprenørkoncernen Arkil tager nu endnu et skridt i retning af at reducere klimabelastningen fra asfaltproduktion. Det sker med introduktionen af

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Den globale droneindustri samles atter i Danmark – og dagsordenen er mere aktuel end nogensinde

    08.12.2025

  • Digitalt værktøj skal accelerere grøn omstilling til søs

    08.12.2025

  • Danske virksomheder investerer massivt i AI – men sakker bagud på realisering af værdi

    08.12.2025

  • Lemvig Vand A/S – vi skal sætte nye standarder for minimering af vandtab

    08.12.2025

  • Palomat sætter ny rekord og styrker industrien

    08.12.2025

  • Lif til regeringen: Husk at spillereglerne er ændret for medicinalindustrien

    08.12.2025

  • Undervandsdroner fra Esbjerg skal beskytte Danmark mod hybride trusler

    04.12.2025

  • Kernekraft er en del af Danmarks og Europas grønne fremtid

    04.12.2025

  • Innovationsprojekt skal skære 15 procent af procesindustriens CO2-udledning

    04.12.2025

  • Arkil A/S klar til at sænke CO2-aftrykket fra asfaltproduktionen

    04.12.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik