• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AktueltBranchenytMaskiner og anlægNavnenyt29. 09. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Dancert er – som de første – akkrediteret til ny EU Maskinforordning

AktueltBranchenytMaskiner og anlægNavnenyt29. 09. 2025 By Helle Friemann Nielsen

Teknologisk Instituts certificeringsorgan, Dancert, er som de første herhjemme blevet akkrediteret til at lave typeafprøvninger i henhold til den nye EU Maskinforordning, der blandt andet har et øget fokus på AI- og cybersikkerhed. Dancert opfordrer producenterne til at søge i god tid.

Som noget nyt stiller maskinforordningen også eksplicitte krav til maskiner og sikkerhedskomponenter, der anvender selvudviklende adfærd – altså teknologi, hvor sikkerhedskomponenterne benytter sig af selvlærende algoritmer i stedet for faste, foruddefinerede regler. Foto: Teknologisk Institut.

Alle maskiner skal CE-mærkes, før de kan markedsføres og tages i brug på det europæiske marked.
I dag sker CE-mærkningen i henhold til Maskindirektivet – 2006/42/EF – der viser hvilke grundlæggende sundheds- og sikkerhedsmæssige krav, der gælder for alle maskiner. Men den 20. januar 2027 erstattes direktivet af den nye EU Maskinforordning – (EU) 2023/1230 – og Teknologisk Instituts certificeringsorgan, Dancert, melder sig allerede nu klar til at hjælpe danske maskinproducenter.
-Som de eneste i Danmark er Dancert nu blevet udpeget som bemyndiget organ for den nye EU Maskinforordning, og vi er dermed akkrediteret til fortsat at foretage typeafprøvninger af særligt farlige maskiner, som maskinproducenterne ikke selv må godkende, fortæller Lars Bennedsen, administrerende direktør i Dancert.
Særligt farlige maskiner kan fx være mandskabsplatforme, personløftere, autolifte, visse typer af rundsave, hydrauliske pressere, og som noget nyt også maskiner med såkaldt selvudviklende adfærd, dvs. med kunstig intelligens.

Særligt farlige maskiner som denne platforn til inspektion og vedligeholdelse af vindmøller er omfattet af den nye EU Maskinforordning. Foto: Teknologisk Institut.

Skærpede krav til AI- og cybersikkerhed
Maskinforordningen indfører væsentlige ændringer sammenlignet med det nuværende Maskindirektiv. De mest markante nyskabelser omfatter obligatorisk typeafprøvning af maskiner med selvlærende adfærd (AI) samt skærpede krav til forvanskning af software, der i praksis omfatter cybersikkerhed.
-Hvor maskinfabrikanter tidligere kunne nøjes med at følge harmoniserede standarder for mange maskintyper, kræver forordningen nu obligatorisk typeafprøvning af flere maskinkategorier, herunder servicelifte til køretøjer. Det kan være alt fra cykler til busser, fortæller Frits Fynbo, der er seniorspecialist hos Dancert og faglig leder hos Teknologisk Institut.
Som noget nyt stiller Maskinforordningen også eksplicitte krav til maskiner og sikkerhedskomponenter, der anvender selvudviklende adfærd – altså teknologi, hvor sikkerhedskomponenterne benytter sig af selvlærende algoritmer i stedet for faste, foruddefinerede regler.
-Hvor vi tidligere har arbejdet med diskrete sikkerhedskomponenter, hvor sikkerhedsfunktionen enten var aktiveret eller ej, bevæger vi os nu ind i en verden, hvor sikkerhedsbeslutninger træffes på baggrund af sandsynlighedsberegninger og fx datadrevet mønstergenkendelse. Det kan være et sikkerhedskamera, der bruger AI til at detektere mennesker i en robotcelle og på den baggrund aktiverer sikkerhedsfunktioner, forklarer Christian Skov Esbensen, specialist hos Dancert og konsulent hos Teknologisk Institut.
Den selvudviklende adfærd åbner for mere fleksible sikkerheds-setups end traditionelle løsninger, men det kræver også specialiseret viden om både tekniske implementeringer og de regulatoriske krav.
-Vi kan både certificere og inspicere disse nye typer af sikkerhedskomponenter, men lige så vigtigt er det, at vi kan hjælpe med at sikre, at løsningerne lever op til forordningens krav til dataafhængighed, gennemsigtighed og dokumentation, tilføjer Christian Skov Esbensen.

Ny mulighed for enhedsverifikation
Maskinforordningen introducerer også begrebet enhedsverifikation som alternativ til typeafprøvning for enkelte maskiner eller små serier. Dette kan være relevant for fabrikanter, der producerer enkeltmaskiner eller modificerer eksisterende typeafprøvede maskiner til specifikke kunders behov.
-Enhedsverifikation kræver mindre dokumentation end en fuldstændig typeafprøvning og kan være en fordel for specialproducenter eller ved mindre modifikationer af eksisterende maskiner, forklarer Frits Fynbo.

Tid til forberedelse
Selvom forordningen først træder i kraft i januar 2027, anbefaler Dancert, at maskinfabrikanter allerede nu begynder forberedelserne. Her kan Teknologisk Instituts specialister hjælpe med at udarbejde den nødvendige dokumentation, herunder risikovurderinger, der lever op til de nye krav.
-Vi forventer stor efterspørgsel på typeafprøvninger i månederne op til ikrafttrædelsen. Derfor er det klogt at gå i gang med forberedelserne tidligt. Typeafprøvningsprocessen kan påbegyndes allerede i 2026, selvom certifikatet først kan udstedes fra den 20. januar 2027, lyder det fra Lars Bennedsen
Eksisterende certifikater, der er udstedt under det eksisterende Maskindirektiv, forbliver gyldige indtil deres udløb, men fabrikanter har ansvar for at sikre, at ny-producerede maskiner lever op til de skærpede krav i den nye Maskinforordning.

Dancert A/S er specialiseret i at udføre certificering og typeafprøvning med udgangspunkt i et indgående kendskab til virksomhedernes produkter og processer.
Dancert er Teknologisk Instituts certificeringsorgan. Med Instituttet i ryggen har Dancert en position som et af de fagligt stærkeste certificeringsorganer i Europa.
Dancert bruger Teknologisk Instituts store faglige styrke til gavn for virksomhedernes troværdighed og værdiskabelse – og til gavn for den fair konkurrence.

Skrevet i: Aktuelt, Branchenyt, Maskiner og anlæg, Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Ny ATV-præsident vil have teknologiudviklingen op i gear

BranchenytNavnenytTop26. 05. 2026

Rektor for Aalborg Universitet Per Michael Johansen er ny præsident for ATV – Akademiet for de Tekniske Videnskaber. Den nordjyske rektor går til opgaven med et klart mål om, at teknologiudviklingen skal op i tempo. Aalborg Universitets rektor, Per Michael Johansen, er ny præsident for ATV –

HI-messen etablerer nyt metal-fokusområde

AktueltMaskiner og anlægMesser og møder26. 05. 2026

Maskiner, værktøj, svejsning og produktionsudstyr kommer i fokus, når HI-messen i 2027 byder på et nyt område dedikeret til metalbearbejdning. Fokusområdet skabes i samarbejde med Teknovation og BITVA og har til formål at give de besøgende en endnu bedre messeoplevelse og at styrke branchens faglige

AI, sundhed og grøn teknologi i centrum på DTU Startup Day

AktueltMesser og møder26. 05. 2026

Den 2. juni 2026 samler DTU over 70 teknologibaserede startups og op mod 1000 gæster bestående af bl.a. investorer og industriledere til DTU Startup Day 2026 med fokus på AI, sundhed og grøn teknologi. Når DTU Startup Day afholdes den 2. juni 2026, er det sjette år i træk at DTU inviterer

Nyt dansk supermateriale skal forbedre dansk industris konkurrenceevne

InnovationNavnenyt26. 05. 2026

Et nyt banebrydende projekt, FUTURPLAST, skal udvikle næste generation af cirkulære, ultrastærke og lette materialer, der kan reducere materialeforbrug og CO2-aftryk - og på sigt erstatte både konventionelle komposit-materialer og metaller. Bag projektet står to af dansk erhvervslivs

Store fremskridt mod storskala genanvendelse af vindmøllevinger

Energi og miljøInnovation26. 05. 2026

Tidligere var vindindustrien udfordret af, at vindmøllevinger ikke kunne genanvendes. Men for et par år siden opnåede CETEC-projektet imidlertid et gennembrud ved at udvikle en kemisk separationsteknologi til vindmøllevinger. Nu har Stena Recycling i Danmark og Stena Recyclings Research &

Vild start på 2026: Lægemiddelindustrien driver dansk økonomi frem

Branchenyt26. 05. 2026

Dansk økonomi er kommet usædvanligt stærkt fra start i 2026 med en BNP-vækst på 1,9 pct. Fremgangen er i høj grad drevet af industrien – og særligt lægemiddelindustrien, som endnu en gang viser sin afgørende betydning for dansk økonomi. Det danske bruttonationalprodukt (bnp) er steget med 1,9

DTU-teknologi med i ny klima-mission på Den Internationale Rumstation

Energi og miljøInnovationNavnenytTop21. 05. 2026

NASA’s CLARREO Pathfinder, der skal hente mere præcise klimadata, er opsendt til Den Internationale Rumstation ISS. Missionens succes afhænger bl.a. af navigations- og positioneringsteknologi udviklet og bygget på DTU. Med udstyr fra DTU Space om bord, blev NASA’s klimamission CLARREO

Dansk teknologi skal omdanne industriens CO2 til kalk

AktueltEnergi og miljøInnovationNavnenyt21. 05. 2026

Et nyt Grand Solutions-projekt ledet af Ikkaton, en dansk klimateknologivirksomhed, vil demonstrere en proces, der permanent binder CO2 som calciumcarbonat. Innovationsfonden støtter IKKA-TECH-projektet, som har et samlet budget på 18 mio. kr. og skal bringe teknologien frem til industriel

Kalundborg bliver knudepunkt for bioproduktion og biosolutions

AktueltBranchenytNavnenyt21. 05. 2026

Knowledge Hub Zealand og Foreningen Campus Kalundborg samles formelt under én fælles organisation, Campus Kalundborg. Sammenlægningen markerer et vigtigt skridt på vejen mod at gøre Kalundborg til internationalt knudepunkt for bioproduktion og biosolutions. Den 1. maj 2026 samledes Knowledge

Inhouse-event – Made to Move

AutomatiseringMesser og møder21. 05. 2026

Scanlox rydder gulvet og gør klar til at slippe teknologien løs i forbindelse med virksomhedens inhouse event ”Made to Move” den 28. maj i Odense. Arrangementet samler både fagpersoner, beslutningstagere og aktører fra industrien; forventningen er at runde 100 deltagere.Formatet er bygget op

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Ny ATV-præsident vil have teknologiudviklingen op i gear

    26.05.2026

  • HI-messen etablerer nyt metal-fokusområde

    26.05.2026

  • AI, sundhed og grøn teknologi i centrum på DTU Startup Day

    26.05.2026

  • Nyt dansk supermateriale skal forbedre dansk industris konkurrenceevne

    26.05.2026

  • Store fremskridt mod storskala genanvendelse af vindmøllevinger

    26.05.2026

  • Vild start på 2026: Lægemiddelindustrien driver dansk økonomi frem

    26.05.2026

  • DTU-teknologi med i ny klima-mission på Den Internationale Rumstation

    21.05.2026

  • Dansk teknologi skal omdanne industriens CO2 til kalk

    21.05.2026

  • Kalundborg bliver knudepunkt for bioproduktion og biosolutions

    21.05.2026

  • Inhouse-event – Made to Move

    21.05.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik