• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

AktueltAutomatisering06. 11. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Fra lagerbeholdning til datadrevet beslutning – AI viser vejen

AktueltAutomatisering06. 11. 2025 By Helle Friemann Nielsen

Ved at kombinere AI, IoT – som benævnes AIoT og er en voksende tendens – med realtidsdata kan virksomheder mindske spild, undgå unødige lagre og få mere ud af deres eksisterende maskiner.

Foto: freepik.com.

Opbygning af store lagre som beskyttelse mod problemer med leverancer er blevet almindeligt i industrien – men det sker på bekostning af bundne kapitalressourcer og pressede marginer.
Ved hjælp af AI, IoT og bedre analyse af udstyrets ydeevne kan virksomheder i stedet træffe mere præcise beslutninger, reducere behovet for overskudslager og maksimere værdien af deres eksisterende anlæg.
Mange produktionsvirksomheder er langt fremme i deres digitale omstilling og bruger i stigende grad data som støtte i driften. Alligevel mangler der ofte både viden og analytisk kapacitet til at træffe velunderbyggede beslutninger om lagerstyring og investeringer.
Resultatet er, at mange producenter fortsat vælger at opbygge lagre frem for at arbejde med mere forudsigende og fleksible modeller – med negativ effekt på både likviditet og indtjening.

Klummen er skrevet af Duncan Bain, Senior System Engineer, SAS Institute. Han arbejder med implementering af avancerede analyse- og AI-løsninger i produktions- og forsyningskædevirksomheder.

Kapital eller risiko?
Virksomheder står ofte over for et dilemma: Skal kapitalen bindes i reservedele og komponenter – eller risikerer man at stå uden i en kritisk situation?
For den tunge industri er spørgsmålet særligt vigtigt. En produktionsmaskine kan koste millioner og have op til et halvt års leveringstid. Derfor vil mange sikre sig, at reservedele og udstyr er tilgængelige i god tid. Men konsekvensen er, at aktiver, som endnu ikke skaber værdi, skal vedligeholdes og serviceres.

Data skaber bedre beslutninger
Når man har detaljeret indsigt i, hvordan eksisterende udstyr præsterer, kan man træffe langt bedre beslutninger.
Ved at udstyre maskiner med sensorer og analysere data i realtid kan virksomheder få et klart billede af, hvilke maskiner der fungerer optimalt, og hvilke der bør udskiftes. Data om for eksempel driftstid, temperatur, vibrationer og energiforbrug giver værdifuld viden om vedligeholdelsesbehov og forventet levetid.
AI og avanceret analyse kan omsætte disse data til praktisk beslutningsstøtte. AI kan opdage mønstre, som ellers går tabt i store datamængder – og dermed sikre vedligeholdelse på det rette tidspunkt, forlænge levetiden på eksisterende aktiver eller identificere, hvornår det bedre kan betale sig at investere i ny teknologi.

AIoT: Når AI møder IoT
En voksende tendens er AIoT – en kombination af kunstig intelligens og Internet of Things.
Teknologien giver virksomheder mulighed for at analysere og handle på data fra tilsluttede enheder i realtid. Med AIoT får man ikke blot hurtigere svar, men også dybere indsigt. Den kan kombinere data fra forskellige dele af virksomheden – for eksempel for at vurdere, om en maskine kan håndtere fremtidig efterspørgsel, eller om produktionen bør justeres.
SAS har for eksempel samarbejdet med Volvo Trucks og Mack Trucks – begge en del af Volvo AB – om at udvikle digitale løsninger, der kan overvåge lastbilernes tilstand på afstand og forudsige, hvornår de har brug for service. Det sker ved hjælp af data fra IoT-enheder og kunstig intelligens.
Resultatet: 70 pct. kortere diagnosetider og 25 pct. hurtigere reparationer. Det giver både højere tilgængelighed og mere tilfredse kunder i en branche, hvor hver driftstime tæller.

Fra tung industri til forbrugere
AIoT er ikke kun relevant for tung industri. De samme principper kan også bruges i dagligdags teknologi og udstyr.
Med den rette løsning kan for eksempel husholdningsapparater selv registrere, når en del er ved at blive slidt, og via en app give brugeren besked, før noget går i stykker.
Efterhånden som både AI og IoT bliver mere udbredt, giver AIoT en helt ny måde at tænke på, når det gælder forvaltning af aktiver, logistik og planlægning.
Den nye teknologi giver virksomheder et mere samlet overblik over, hvordan deres aktiver påvirker alt fra produktion og logistik til salg og kundetilfredshed. Samtidig mindsker den behovet for at holde store lagre ”for en sikkerheds skyld” – fordi beslutninger i højere grad kan baseres på fakta i realtid.

Skrevet i: Aktuelt, Automatisering

Seneste nyt fra redaktionen

Avanceret flydende polarforskningsstation klarer 500 dage uden forsyninger

Energi og miljøInnovationTop27. 11. 2025

En super avanceret flydende forskningsstation skal accelerere forskning inden for klimaforandringer og biodiversitet i det arktiske område. Forskningsstationen er en del af et fransk forskningsprojekt. Energi- og forsyningssystemet ombord på stationen er udviklet i samarbejde med Capgemini. Den

Q-Interline A/S leverer analysesystem til LEGO A/S

AktueltNavnenytProcesteknologi27. 11. 2025

Den danske virksomhed Q-Interline A/S lander vigtig ordre på FT-NIR-analysesystem til måling af plastgranulat hos LEGO. Teknologien har vist lovende resultater i forhold til at sikre ensartethed og kvalitet i plastgranulat - og samarbejdet repræsenterer et betydeligt kommercielt

Robotter i charmeoffensiv i Middelfart

AktueltAutomatiseringMesser og møderRobotter27. 11. 2025

I sidste uge var 30 virksomheder på besøg hos Danrobotics A/S i Middelfart for at få en smagsprøve på, hvad en robot kan gøre for dem. Og om kort tid kan man endda låne en robot for en periode. Tirsdag den 25. november var der travlt i både svingdør og ved robotarmene hos Danrobotics A/S i

Konference – når droner ændrer trusselsbilledet

AutomatiseringMesser og møder27. 11. 2025

Den 3. december mødes fagfolk, myndigheder og virksomheder fra hele landet til en konference om beskyttelse af kritisk infrastruktur. Odense Robotics og Port of Aalborg står bag arrangementet, der stiller skarpt på, hvordan havne og forsyningsaktører kan navigere i det nye

Sømmaskiner med AI skal hamre Enkotec A/S ti år foran konkurrenterne

AutomatiseringMaskiner og anlægNavnenyt27. 11. 2025

Danske industrivirksomheder danner bagtrop, når det handler om AI. Men Enkotec A/S bryder med tendensen og er på vej til at erobre førertrøjen i sin branche – med hjælp fra Alexandra Instituttet. Med AI i sømmaskinerne vil Skanderborg-virksomheden øge afstanden til konkurrenterne. 45 søm i

IFS indgår partnerskab med Anthropic

AutomatiseringNavnenyt27. 11. 2025

IFS og Anthropic har netop løftet sløret for et strategisk partnerskab, der skal sætte tempo på udnyttelsen af Industrial AI. Den første løsning, der anvender Anthropics avancerede sprogmodel Claude, er allerede en realitet. Løsningen er målrettet fronlinjemedarbejdere i industrien og

Månestøv skal gøre rumfart mere selvforsynende

InnovationNavnenytTop24. 11. 2025

Nyt ESA-projekt med Teknologisk Institut i spidsen skal reducere kommende månemissioners afhængighed af forsyninger fra Jorden og bane vejen for fremstilling af elektronik på månen. Fremtidige månemissioner står over for en grundlæggende udfordring: den høje omkostning og vanskelige transport

Hannover Messe med ny sektion til forsvarsproduktion

AktueltMesser og møder24. 11. 2025

Hannover Messe introducerer en ny - men desværre nødvendig - udstillingssektion: Defense Production Area; forsvarsproduktion, der er dedikeret de state-of-the-art fremstillingsteknologier, som forsvarssektoren har brug for. Den specialiserede platform vil fremvise umiddelbart anvendelige løsninger,

Trecifret millioninvestering til erhvervsfyrtårne

AktueltBranchenytInnovation24. 11. 2025

Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse står bag en ny markant investering i at udvikle udvalgte erhvervspotentialer til nye markedsmæssige styrkepositioner, der styrker danske SMV’ers produktivitet. Indsatsen er målrettet innovation, testfaciliteter og kvalificeret arbejdskraft. 258 mio. kr. fra

Bladena vokser videre som en del af Renewable Energy Systems

Energi og miljøNavnenyt24. 11. 2025

Den danske teknologivirksomhed, der har specialiseret sig i at forlænge levetiden på vindmøllevinger, Bladena, blev sidste år opkøbt for et større millionbeløb. Køberen er britiske Renewable Energy Systems (RES), verdens største uafhængige virksomhed inden for vedvarende energi.Opkøbet markerer

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Avanceret flydende polarforskningsstation klarer 500 dage uden forsyninger

    27.11.2025

  • Q-Interline A/S leverer analysesystem til LEGO A/S

    27.11.2025

  • Robotter i charmeoffensiv i Middelfart

    27.11.2025

  • Konference – når droner ændrer trusselsbilledet

    27.11.2025

  • Sømmaskiner med AI skal hamre Enkotec A/S ti år foran konkurrenterne

    27.11.2025

  • IFS indgår partnerskab med Anthropic

    27.11.2025

  • Månestøv skal gøre rumfart mere selvforsynende

    24.11.2025

  • Hannover Messe med ny sektion til forsvarsproduktion

    24.11.2025

  • Trecifret millioninvestering til erhvervsfyrtårne

    24.11.2025

  • Bladena vokser videre som en del af Renewable Energy Systems

    24.11.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik