• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

BranchenytInnovationNavnenytTop28. 10. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Forskere vil kortlægge enzymers dynamik med Danmarks første AI supercomputer

BranchenytInnovationNavnenytTop28. 10. 2024 By Helle Friemann Nielsen

Novo Nordisk Fonden, Danish Centre for AI Innovation (DCAI) og Danmarks Eksport- og Investeringsfond (EIFO) har udvalgt de første forskningsprojekter, som får adgang til AI supercomputeren ”Gefion”. Heriblandt er et DTU-projekt, som skal kortlægge enzymers dynamik og udvikle enzymer, som kan omdanne CO2 til bæredygtige brændstoffer og kemikalier.

AI-supercomputeren Gefion blev lanceret den 23. oktober ved et arrangement i København, og blev symbolsk tændt af H. M. Kong Frederik X, Jensen Huang, NVIDIAs grundlægger og CEO, og Nadia Carlsten, CEO i Danish Centre for AI Innovation A/S (DCAI). DTU’s projekt om enzymer, som kan omdanne CO2 til bæredygtige brændstoffer og kemikalier bliver et af de første, der får adgang til at udnytte Gefions computerkraft. Foto: Novo Nordisk Fonden.

En af verdens kraftigste supercomputere blev indviet den 23. oktober i København. Supercomputeren vil kunne sætte Danmark i den internationale førertrøje, når det kommer til udnyttelsen og udviklingen af nye teknologier.
Et opsigtvækkende forskningsprojekt fra DTU er blandt de første seks projekter, der er kommet gennem nåleøjet og får adgang til at benytte den nye AI supercomputer, som Novo Nordisk Fonden og Danmarks Eksport- og Investeringsfond (EIFO) har finansieret og etableret i samarbejde med den amerikanske teknologivirksomhed NVIDIA.
I projektet vil forskere fra forskellige institutter og centre på DTU bruge en ny type af AI-baserede beregningsmetoder til at udføre storskalasimuleringer af enzymer, der skal kortlægge, hvordan enzymer bevæger sig. Ved at forstå deres dynamik kan forskerne udvikle mere effektive enzymer, som kan omdanne indfanget CO2 til fx bæredygtige brændstoffer og kemikalier.
-Adgangen til Gefion vil give os mulighed for at studere en klasse af meget interessante enzymer, som kan omdanne CO2 til brugbare kemikalier. Dette kan gøres med en hidtil uset nøjagtighed og hastighed, hvilket gør det muligt for os at identificere nye, effektive enzymer til omdannelse af CO2 til fxl bæredygtige brændstoffer som metanol, fortæller Tejs Vegge, DTU-professor og leder af Pionercenteret CAPeX.
Sammen med seniorforsker Carlos G. Acevedo-Rocha, og et bredt team af forskere fra DTU står Tejs Vegge bag projektet. Med forskellige faglige indgange arbejder de med at knække koden til at kunne levere grønne brændstoffer i stor skala.
At bruge enzymer til at omdanne indfanget CO2 kan i fremtiden være et bæredygtigt og effektivt supplement til de menneskeskabte power-to-X-processer, som vi bruger i dag.

Grøn vision
-At DTU som et af de første universiteter får adgang til supercomputeren, understreger universitetets vision om at kunne gøre en positiv forskel for samfundet og den grønne omstilling, fastslår DTU’s dekan for bæredygtighed, diversitet, inklusion og internationalt samarbejde, Christine Nellemann.
Gefions ekstraordinære computerkraft åbner op for helt nye muligheder i forskningen af grønne teknologier, som kan være med til at accelerere vores omstilling til vedvarende energi.
-At vores forskere får mulighed for at køre store datasæt og simuleringer fra excellente forskningsinitiativer fra DTU på Gefion betyder ikke kun, at vi kan blive klogere på naturens egne processer for at omdanne CO2, men også at vi kan levere resultater hurtigere, og det er helt afgørende, hvis vi skal levere løsninger, der kan modvirke den globale opvarmning, siger Christine Nellemann.

Computerkraft vil accelerere grundforskning
Enzymer spiller allerede en stor rolle i vores hverdag som små maskiner, der hjælper med at fremskynde kemiske reaktioner – ikke kun i vores kroppe, men også i produktionen af fødevarer, medicin, bæredygtige biomaterialer og kemikalier.
Enzymer spiller også en central rolle i mange biologiske processer, der involverer CO2-omsætning i naturen. Og ved at forstå disse processer kan vi udvikle effektive enzymer, som kan omdanne indfanget CO2 til for eksempel bæredygtige brændstoffer som metanol til skibsfarten.
Med Gefion kan DTU’s tværdisciplinære team af forskere simulere et langt større antal atomer og tage højde for, hvordan enzymer påvirkes af væsker, hvilket er afgørende for præcist at kunne forudsige deres funktion og bevægelser over længere tid.
-Det er komplekst og meget svært at designe enzymer med høj ydeevne. Det kræver ekstraordinær computerkraft og det kræver, at vi tester de beregnede enzymdesigns i laboratoriet og lærer af resultaterne. Udførelsen af eksperimenter og tests i laboratoriet er meget vigtige for at validere supercomputerens simuleringer og beregnede forudsigelser. Det er helt afgørende, når der anvendes kunstig intelligens til at accelerere forskningen, siger seniorforsker fra DTU Carlos G. Acevedo-Rocha.

DTU-forskningsprojektet ”AIM4CO2: Unravelling CO2 reduction in Non-Metal Formate Dehydrogenase (FDH) using Machine-Learned Force Fields” skal som et af de første forskningsprojekter køre tests på Gefion AI supercomputer.
Med projektet vil DTU-forskere udføre hidtil usete storskalasimuleringer som kun er mulige på en AI supercomputer som Gefion, for at identificere nye varianter af FDH, der kan bruges til at øge hastigheden af CO2-reduktion til formiat og måske endda til methanol, fx som bæredygtigt brændstof til skibsfarten. Forskningen er et tværfagligt samarbejde mellem DTU Energy og DTU Biosustain og udføres som en del af CAPeX – Pioneer Center for Accelerating P2X Materials Development.
Forskningsprojektet ledes af professor Tejs Vegge fra DTU Energy og seniorforsker Carlos G. Acevedo-Rocha fra DTU Biosustain, Novo Nordisk Foundation Center for Biosustainability. Derudover består forskningsteamet af postdoc Bardi Benediktsson, lektor og PhD Arghya Bhowmik, videnskabelig softwareudvikler og PhD Steen Lysgaard, videnskabelig softwareudvikler og PhD Jonas Busk, samt DDSA PhD fellow Niklas Gesmar Madsen.
Forskningsprojektet har fået i alt tre måneder til at bruge Gefion.

Skrevet i: Branchenyt, Innovation, Navnenyt, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Hummel fremtidssikrer sin ordreafvikling med AI-drevne robotter

AutomatiseringRobotterTop17. 11. 2025

Hummel har investeret i en robotplukteknologi baseret på kunstig intelligens til sit i forvejen højt automatiserede lager i Padborg. Her sørger robotter, software og AI nu for at sikre Hummel en effektiv, skalerbar og fremtidssikret lagerdrift, der kan holde trit med de hurtigt skiftende

Varmepumper er billigst til grøn industriel varme

AktueltEnergi og miljøProcesteknologi17. 11. 2025

En ny undersøgelse fra Teknologisk Institut og University of Oxford viser, at industrielle varmepumper kan reducere varmeomkostningerne i industrien med op til 75 procent sammenlignet med brintbaserede kedler – og i de fleste scenarier er de også økonomisk fordelagtige overfor biomasse- og

Familien Topsøe modtager Årets Hæderspris 2025

AktueltNavnenyt17. 11. 2025

Årets Hæderspris 2025 går til familien Topsøe, der grundlagde den familieejede virksomhed Topsoe A/S (tidligere Haldor Topsøe A/S). Gennem mere end 80 år har familien og virksomheden haft en markant og vedvarende indflydelse på dansk erhvervsliv og det globale industrimarked. Det er niende gang, at

DTU’s innovations-DNA bliver en national ramme

BranchenytInnovationNavnenyt17. 11. 2025

Nye anbefalinger skal sikre, at dansk forskning kommer ud og gør gavn som kommercielle markedsløsninger i nye startup-virksomheder. DTU’s rektor Anders Bjarklev finder det positivt, at DTU’s mangeårige arbejde med innovation nu afspejler sig i en national ramme. Én af universitetets

Vendeskær til fræsning af støbejern

Maskiner og anlæg17. 11. 2025

Sandvik Coromant præsenterer GC1220; den sidste nye kvalitet i vendeskær til fræsning af nodulært støbejern. Kernen i GC1220 er et gennembrud inden for belægningsteknologien; den flerlags PVD-nano-belægning, der er udviklet ved hjælp af Zertivo-belægningsprocessen. GC1220 er udviklet som en

Fond med fokus på tech-virksomheder henter over 350 mio. kr.

BranchenytNavnenyt17. 11. 2025

Den nordiske impactfond Unconventional Ventures har lukket første runde af investeringer til sin nye fond på over 350 mio. kr. Med støtte fra bl.a. Chr. Augustinus Fabrikker og den danske stats superfond EIFO beviser Unconventional Ventures, at deres utraditionelle tilgang til investeringer er en

Ny robotsatsning – millionløft til danske virksomheder

AutomatiseringNavnenytRobotterTop13. 11. 2025

Teknologisk Institut sætter gang i omfattende satsning, hvor generativ AI og avancerede robotløsninger skal gøre virksomheder og robotindustrien mere fleksibel, konkurrencedygtig og klar til morgendagens udfordringer. Det skal ske via resultatkontrakten ”Robotics & AI”. Robotter, der

Industriens energibehov og -forsyning i forandring

AktueltEnergi og miljøMesser og møder13. 11. 2025

Verdens førende industrimesse – Hannover Messe - sætter i 2026 fokus på energiforsyningen i fabrikker og industrianlæg. Deltagere fra industrien, energisektoren og det politiske miljø vil debattere måden at opnå en sikker, klimaneutral og konkurrencedygtig energiforsyning på. Fra den 20. til

OT-cybersikkerhed som konkurrenceparameter

AktueltAutomatiseringBranchenytNavnenyt13. 11. 2025

Danske virksomheder udsættes dagligt for tusindvis af potentielle cyberangreb, og SMV’er halter bagud på OT-sikkerheden. Ingeniør- og automationshuset HOLTEC.DK er blandt de første i branchen blevet D-mærket – et strategisk skridt for at sikre kunderne. Ifølge en rapport fra Styrelsen for

Trecifret millionbeløb skal styrke over 2.300 SMV’ers produktivitet og omstillingsevne

Branchenyt13. 11. 2025

Verden er i forandring, og det presser Europas konkurrenceevne og rammer danske SMV’er, som oplever udfordringer – men også nye muligheder. Derfor investerer Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse nu 312 mio. kr., som skal styrke forretningen i over 2.300 SMV’er gennem bl.a. digitalisering, bæredygtighed

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Hummel fremtidssikrer sin ordreafvikling med AI-drevne robotter

    17.11.2025

  • Varmepumper er billigst til grøn industriel varme

    17.11.2025

  • Familien Topsøe modtager Årets Hæderspris 2025

    17.11.2025

  • DTU’s innovations-DNA bliver en national ramme

    17.11.2025

  • Vendeskær til fræsning af støbejern

    17.11.2025

  • Fond med fokus på tech-virksomheder henter over 350 mio. kr.

    17.11.2025

  • Ny robotsatsning – millionløft til danske virksomheder

    13.11.2025

  • Industriens energibehov og -forsyning i forandring

    13.11.2025

  • OT-cybersikkerhed som konkurrenceparameter

    13.11.2025

  • Trecifret millionbeløb skal styrke over 2.300 SMV’ers produktivitet og omstillingsevne

    13.11.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik