• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

Branchenyt23. 04. 2026 | Helle Friemann Nielsen

Flertal af kritisk infrastrukturledere i Danmark vil droppe “risikable” leverandører grundet cybertrusler

Branchenyt23. 04. 2026 By Helle Friemann Nielsen

Digital suverænitet er en topprioritet for ledere af danske organisationer med kritisk infrastruktur. En ny rapport fra DNV Cyber afslører, at mere end halvdelen (54 pct.) af lederne er stærkt bekymrede over at være afhængige af tredjepartsleverandører fra lande, hvor geopolitiske spændinger eskalerer. En næsten lige så stor andel (52%) støtter derfor et skifte af deres digitale forsyningskæder til allierede nationer.

Forsidebillede fra rapporten/DNV Cyber.

Resultaterne fra rapporten afspejler en bekymring blandt Danmarks kritiske infrastrukturs topledelse omkring evnen til at bevare kontrol over egen digitale skæbne og mindske afhængigheden af udenlandske teknologileverandører i en tid med stigende globale spændinger.
-Den geopolitiske situation behøver ikke at betyde, at danske virksomheder skal udelukke leverandører fra ikke-allierede lande. Men de skal finde ud af, hvordan de håndterer potentielle risici i forsyningskæden i en foranderlig verden. Det globale landskab er mere ustabilt, men de grundlæggende principper for god risikostyring er de samme. Hvad der har ændret sig, er ikke logikken, men indsatsens omfang, siger Stefán Kristjánsson, talsperson for DNV Cyber i Danmark.
Rapporten, “How Cyber Resilient is Denmark?”, bygger på en undersøgelse af 200 ledere inden for danske organisationer med kritisk infrastruktur og 500 borgere. Den viser især forsyningskædens cybersikkerhed som en hastigt voksende risiko for Danmarks kritiske infrastruktur. Forsyningskæder udgør nemlig attraktive mål for cyberangreb, da de potentielt kan give et enkelt adgangspunkt til flere organisationer og systemer, herunder organisationer inden for kritisk infrastruktur.
Sårbarheder i forsyningskæden har allerede vist sig at have alvorlige konsekvenser i Danmark. Et eksempel er ransomware-angrebet på IT Hotellet i 2024, en lokal hosting- og datacentertjeneste, der understøtter Odense Universitetshospital. Her fik angribere adgang via en leverandørforbindelse og forstyrrede hospitalets drift.

En farlig optimisme trods sårbarhed
Selvom sikkerhedsrisici i forsyningskæden stiger, viser DNV Cybers undersøgelse, at danske topledere inden for kritisk infrastruktur er mindre tilbøjelige end deres nordiske kolleger til at tro, at et cyberangreb rettet mod centrale eksterne leverandører vil have en øjeblikkelig eller væsentlig indvirkning på deres organisations operationelle kapacitet. Det står i kontrast til, at færre end halvdelen (46 pct.) udtrykker reel tillid til deres organisations forsyningskædesikkerhed.
Det farlige paradoks skyldes, at ledere, selvom de anerkender de bredere risici fra tredjepartsleverandører og geopolitisk ustabilitet, forbliver optimistiske omkring egen organisations evne til at håndtere truslerne. Det medfører en undervurdering af den komplekse og indbyrdes forbundne natur af moderne forsyningskæder.
-I mange tilfælde er organisationers tillid til forsyningskædesikkerhed ikke underbygget af klar indsigt i leverandørsikkerhed eller et fælles beredskab for hændelser. Det skaber en blind vinkel. Angreb på forsyningskæden lykkes, fordi digitale systemer er tæt forbundne, ansvaret er fragmenteret, og sårbarheder forbliver ofte skjult, indtil der opstår forstyrrelser, tilføjer Stefán Kristjánsson.

Andre tal fra undersøgelsen
• Tilliden til national cybersikkerhed er skrøbelig: Kun 48 pct. af danskerne mener, at Danmarks kritiske infrastruktursystemer er beskyttet mod cyberangreb på et acceptabelt niveau
• Cyberangreb intensiveres på tværs af kritisk infrastruktur: 70 pct. af ledende medarbejdere rapporterer en stigning i cyberangreb de seneste år. 65 pct. siger, at deres branche konstant håndterer mindre angreb fra fremmede stater
• Ledere ønsker strengere cyber-regler og stoler i høj grad på eksisterende tilsyn: 57 pct. støtter strengere regulering og håndhævelse, og 72 pct. siger, at regler for cybersikkerhed og tilsynsorganer i deres branche er effektive
• Ansvaret forbliver uklart trods regulering: 80 pct. af ledende medarbejdere i kritisk infrastruktur siger, at de har brug for klarere vejledning fra myndighederne om, hvilken rolle deres organisation skal spille i at understøtte national cyberrobusthed
• Cyberrobusthed ses stadig som “nogle andres problem”: 50 pct. af ledende medarbejdere siger, at cyberrobusthed internt betragtes som en udfordring for andre, mens 24 pct. slet ikke anser deres egen organisation for at være en del af kritisk infrastruktur
• Hverdagens forbrugerteknologi udvider angrebsfladen – og mange brugere er ikke klar over det: 55 pct. af danskerne bruger mobilbank-apps, og 33 pct. bruger apps til at styre opladning af elbiler. Alligevel mener 35 pct., at der ikke er noget af værdi, som hackere kunne få fat i fra deres telefoner

Rapporten “How Cyber Resilient is Denmark?” kan hentes her.

Om rapporten
“How Cyber Resilient is Denmark?” er udgivet af DNV Cyber og udgør en del af en bredere analyse, der undersøger cyberrobustheden i kritisk infrastruktur på tværs af den nordiske region.
Rapporten for Danmark bygger på svar fra 200 topledere i danske organisationer inden for kritisk infrastruktur, herunder energi, transport, vand, sundhedsvæsen, finansielle tjenesteydelser og andre systemer, der er vitale for samfund, økonomi og national sikkerhed. 500 danske borgere er også blevet interviewet om deres forståelse og rolle inden for cybersikkerhed.
Derudover indebærer rapporten dybdegående interviews med ledere og eksperter inden for cybersikkerhed og -robusthed fra institutioner som Dansk Industri, Ørsted, Sundhedsdatastyrelsen, AL Sydbank A/S, Green Power Denmark og DNV Cyber.
Rapporten blev udviklet i samarbejde med FT Longitude (et Financial Timesselskab), og undersøgelserne blev udført mellem november 2025 og januar 2026.

DNV Cyber er en førende udbyder af cybersikkerhedstjenester, der hjælper virksomheder i deres bestræbelser på at blive mere robuste og modstandsdygtige. Med et globalt team på mere end 500 eksperter og 30 års erfaring inden for IT- og operationel teknologissikkerhed beskytter DNV Cyber det, der er kritisk – og gør det muligt for virksomheder at lykkes.
DNV er en global, uafhængig udbyder af kvalitetssikrings- og risikostyringstjenester med tilstedeværelse i mere end 100 lande. Med sin mangeårige erfaring og dybe ekspertise fremmer DNV sikkerhed og bæredygtig ydeevne, fastsætter industristandarder og inspirerer til innovative løsninger.

Kilde: DNV Cyber.

Skrevet i: Branchenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Robotindustrien søger nye veje i et udfordret marked

AutomatiseringBranchenytRobotterTop23. 04. 2026

Den danske robot-, automations- og droneindustri vokser fortsat, men i et lavere tempo end tidligere. Det viser en ny rapport fra Odense Robotics. I en tid med global afmatning retter flere virksomheder blikket mod hjemmemarkedet, hvor der er et betydeligt uudnyttet potentiale - ikke mindst i den

Udstillere har store forventninger til årets Automatik-messe

AktueltAutomatiseringMesser og møder23. 04. 2026

Muligheden for at præsentere nye produkter og møde såvel potentielle som eksisterende kunder fremhæves af Solar og ICS, der begge udstiller på Automatik 2026. Messen finder sted i Brøndby Hallen 8.-10. september. Alt inden for automation, motion og drives kommer i fokus, når Automatik-messen

Danske forskere udvikler unik lasermaskine

AktueltMaskiner og anlægNavnenyt23. 04. 2026

Efter mere end 15 års forskning har to forskere fra Aalborg Universitet udviklet en lasermaskine, der kan fremstille prototyper af metal i én samlet proces og dermed reducere både tidsforbrug og udgifter væsentligt. De to forskere har stiftet spinout-virksomheden AutoShape. Og nu skal maskinen ud

Flertal af kritisk infrastrukturledere i Danmark vil droppe “risikable” leverandører grundet cybertrusler

Branchenyt23. 04. 2026

Digital suverænitet er en topprioritet for ledere af danske organisationer med kritisk infrastruktur. En ny rapport fra DNV Cyber afslører, at mere end halvdelen (54 pct.) af lederne er stærkt bekymrede over at være afhængige af tredjepartsleverandører fra lande, hvor geopolitiske spændinger

Margarineproducent fik mere plads, mere tid og mere ro

AutomatiseringNavnenyt23. 04. 2026

Hos Dragsbæk i Thisted fyldte manuel pallehåndtering unødigt i produktionen og skabte gener for medarbejderne. Med Palomat har virksomheden halveret pladsforbruget til paller, reduceret intern transport og skabt et bedre arbejdsmiljø med mere ro i hverdagen. Hos Dragsbæk produceres margarine og

Analyse afslører, hvor håndværkervirksomheder kan hente 328.000 om året pr. medarbejder

Branchenyt23. 04. 2026

En ny landsdækkende analyse af den danske håndværksbranche kortlægger for første gang i stor skala, hvad der adskiller top og bund i en branche, der notorisk kalder på mere arbejdskraft. Analysen viser markante forskelle i, hvor effektivt virksomhederne udnytter deres tid, kapacitet og ressourcer,

Saltomortaler er ikke nok – fire afgørende faktorer for de humanoide robotters gennembrud

AutomatiseringBranchenytInnovationRobotterTop20. 04. 2026

De ligner os mere og mere og bliver på sigt industriens nye assistenter. Men først skal fire centrale udfordringer løses, før humanoide robotter er klar til virkeligheden i danske virksomheder. Sådan lyder det fra Teknologisk Institut. Humanoide robotter er ikke længere kun noget, man ser i

Robotter hænger sammen med flere ansatte og mere produktion i udlandet

AktueltAutomatiseringBranchenytRobotter20. 04. 2026

Danske virksomheder er i gennemsnit både større og mere produktive, når de indfører robotter i deres hjemlige produktion. Samtidig øger de deres produktion i udlandet. Det viser ny forskning fra Copenhagen Business School, støttet af Rockwool Fonden. Danske virksomheder med omkring 15

Rapport: Fem skift afgør industriens fremtid

AktueltBranchenyt20. 04. 2026

Produktionsindustrien har traditionelt været baseret på stabilitet og forudsigelighed. Nu bevæger den sig ind i en mere usikker tid, hvor hurtige teknologiske skift, skærpede bæredygtighedskrav og mangel på kompetencer ændrer vilkårene. Det fremgår af rapporten ”C the Shift: Redefining Global

Selvkørende trucks – med navnene Rip, Rap og Rup – giver højere sikkerhed og hurtig payback

AutomatiseringMaskiner og anlæg20. 04. 2026

To selvkørende trucks har lettet den interne logistik betydeligt i Sky-Light A/S' produktion af plastemballage til fødevareindustrien. COO Brian Rasmussen går så langt som til at kalde processen ”superfin” – i et Vestjylland, hvor man normalt højst svinger sig op på et ”det er ik’ så ringe”, når

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Robotindustrien søger nye veje i et udfordret marked

    23.04.2026

  • Udstillere har store forventninger til årets Automatik-messe

    23.04.2026

  • Danske forskere udvikler unik lasermaskine

    23.04.2026

  • Flertal af kritisk infrastrukturledere i Danmark vil droppe “risikable” leverandører grundet cybertrusler

    23.04.2026

  • Margarineproducent fik mere plads, mere tid og mere ro

    23.04.2026

  • Analyse afslører, hvor håndværkervirksomheder kan hente 328.000 om året pr. medarbejder

    23.04.2026

  • Saltomortaler er ikke nok – fire afgørende faktorer for de humanoide robotters gennembrud

    20.04.2026

  • Robotter hænger sammen med flere ansatte og mere produktion i udlandet

    20.04.2026

  • Rapport: Fem skift afgør industriens fremtid

    20.04.2026

  • Selvkørende trucks – med navnene Rip, Rap og Rup – giver højere sikkerhed og hurtig payback

    20.04.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik