• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

NavnenytOffshore og marine25. 06. 2026 | Helle Friemann Nielsen

Generationsskifte i Svanehøj Group – direktør i datterselskab tager over som ny adm. dir.

NavnenytOffshore og marine25. 06. 2026 By Helle Friemann Nielsen

Den nuværende direktør i Svanehoj Singapore, Morten Christian Larsen, afløser Søren Kringelholt Nielsen som adm. dir. i Svanehøj Group. Morten Christian Larsen kommer med over 20 års erfaring fra den maritime verden og har de sidste otte år spillet en central rolle i udviklingen af Svanehøj til den globale milliardforretning, som virksomheden er i dag.

Morten Christian Larsen tiltræder sin nye stilling som adm. dir. i Svanehøj Group den 1. juli 2026. Foto: Svanehøj Group.

Efter syv succesfulde år som adm. dir. i Svanehøj Group tiltræder Søren Kringelholt Nielsen den 1. juli 2026 en ny stilling som adm. dir. for ITT Nutrition & Health Solutions. Han afløses af Morten Christian Larsen, som i dag leder Svanehøjs aktiviteter i Singapore.
Morten Christian Larsen har gennem de sidste otte år varetaget en række strategisk vigtige roller på tværs af Svanehøjs forretning. Herunder som Aftersales Director, hvor han var med til at udvikle serviceforretningen fra et lokalt foretagende til en global forretning, som direktør i Svanehoj Tank Control Systems i Frankrig og de seneste to år som direktør i Svanehoj Singapore.
På tværs af disse roller har han arbejdet med at udvikle og skalere centrale dele af forretningen og dermed bidraget væsentligt til den udvikling, der har formet Svanehøj til den globale position, som virksomhed har i dag. Med udnævnelsen sikrer Svanehøj kontinuitet i ledelsen og får en adm. direktør med et indgående kendskab til både virksomheden, markedet og kunderne.
-Det er med stor glæde og forventning – og en vis ærefrygt, at jeg nu overtager rollen efter Søren. Jeg ser frem til at bygge videre på det stærke fundament, vi har skabt i fællesskab. Svanehøj står i dag som markedsleder indenfor komplekse pumper og instrumenter til maritime gas- og offshore installationer. Det giver os et solidt afsæt for de næste skridt i udviklingen, både for forretningen og for Svanehøj som arbejdsplads. Vi skal fortsat styrke vores kultur som en attraktiv virksomhed, kendetegnet ved en åben og tillidsbaseret kultur, stærke fællesskaber og plads til ambitioner, siger Morten Christian Larsen.

Fra kedeldragt til slips og jakkesæt
Trods sine blot 41 år har Morten Christian Larsen en bred baggrund og mere end 20 års erfaring fra marinebranchen. Han er uddannet kedelsmed og maskinmester og har en MBA i Shipping & Logistics. Han har bygget marinekedler og rejst som montør og har derfor et indgående kendskab til de udfordringer, som kollegaer og kunder står med, når udstyret skal fungere i drift.
-Jeg har været i marinebranchen, siden jeg var 16 år, og har haft mulighed for at opleve den fra mange forskellige vinkler. Det giver mig en dyb forståelse for både markedet og teknologien samt ikke mindst en stor respekt for de mennesker, der får tingene til at fungere. Det har stor betydning for min tilgang til at være leder, siger Morten Christian Larsen videre.

Har omsat ambitioner til konkrete resultater
Svanehøj har rødder tilbage til 1928, og fundamentet til virksomhedens nuværende succes, deepwell-pumpen til flydende gas, blev skabt i 1960’erne. Men det er inden for de sidste syv-otte år, at udviklingen for alvor har taget fart. Under Søren Kringelholt Nielsens ledelse er omsætningen næsten tredoblet, og Svanehøj beskæftiger i dag omkring 550 medarbejdere i ni lande.
Hos Svanehøjs amerikanske ejer, ITT, fremhæver koncerndirektør for Flow Technologies, Bartek Makowiecki, Søren Kringelholt Nielsens betydning for virksomhedens udvikling og vækst. Han glæder sig samtidig over, at den afgående CEO fortsætter i ITT-koncernen i en ledende rolle hos Nutrition & Health Solutions.
-Søren Kringelholt Nielsen har siden 2019 stået i spidsen for en markant udvikling af Svanehøj. Under hans ledelse er omsætningen vokset fra cirka 600 mio. kroner til 1,5 mia. kroner, drevet af en klar strategi, stærk eksekvering og en organisation, der har formået at omsætte ambitioner til konkrete resultater. Samtidig har Søren formået at opbygge et stærkt ledelsesteam omkring sig, som sikrer den fortsatte udvikling og en smidig overgang til den nye adm. direktør, Morten Christian Larsen, udtaler Bartek Makowiecki.

Kilde: Svanehøj Group.

Skrevet i: Navnenyt, Offshore og marine

Seneste nyt fra redaktionen

Vores drikkevand indeholder hundredvis af kemikalier – men vi tester kun for en brøkdel

NavnenytTopVand og spildevand25. 06. 2026

Meget af vores drikkevand indeholder hundredvis af kemikalier, men i dag tester vi kun for en brøkdel. Forskere fra Københavns Universitet har nu startet en virksomhed, der tilbyder en særlig bred screening af drikkevand, der kan afsløre alle de ”skjulte” kemikalier. De første forsyningsselskaber

Droner til undsætning

AktueltAutomatiseringBranchenyt25. 06. 2026

Hvert år mister mennesker til søs livet ved at falde over bord. En nyudviklet autonom drone fra DTU har tre forskellige kameraer samt specialudviklede algoritmer til at lokalisere en person, der er faldet overbord. Desuden medbringer dronen en redningsvest til den nødstedte for at købe tid, indtil

Udenlandske investorer køber de mest produktive og vidensintensive danske virksomheder

AktueltBranchenyt25. 06. 2026

Udenlandske investorer står for kun 13 procent af opkøbene af danske virksomheder, men henter næsten halvdelen af værdien. De går efter de største, mest produktive og mest vidensintensive selskaber. Det viser en ny analyse fra Fremtidens Erhvervssucceser; et samarbejde mellem EY og Erhvervslivets

SDU i stor strategisk satsning: 100 mio. kr. til spydspidsforskning i kritiske teknologier

Navnenyt25. 06. 2026

Syddansk Universitet investerer 100 mio. kr. i en ny strategisk satsning på spydspidsforskning inden for kvanteteknologi og autonome systemer. De to forskningsområder er udvalgt, fordi SDU allerede har etablerede og excellente miljøer på områderne, og fordi en målrettet investering skal styrke

BioCirc åbner verdens største CCS-anlæg baseret på biogas i Vesthimmerland

Energi og miljøNavnenyt25. 06. 2026

BioCirc åbner verdens største biogasbaserede CCS-anlæg i Vesthimmerland. Anlægget er det første af fem CCS-anlæg i virksomhedens samlede CCS-udrulning og markerer begyndelsen på BioCircs BECCS-platform med CO2-fangst, -transport og -lagring på fem af selskabets otte biogasanlæg. -Indvielsen af

Generationsskifte i Svanehøj Group – direktør i datterselskab tager over som ny adm. dir.

NavnenytOffshore og marine25. 06. 2026

Den nuværende direktør i Svanehoj Singapore, Morten Christian Larsen, afløser Søren Kringelholt Nielsen som adm. dir. i Svanehøj Group. Morten Christian Larsen kommer med over 20 års erfaring fra den maritime verden og har de sidste otte år spillet en central rolle i udviklingen af Svanehøj til den

Nyt center for kæmperobotter skal flytte grænser for industriproduktion

NavnenytRobotterTop22. 06. 2026

Den 18. juni åbnede Center for Large Structure Production (LSP) under Mærsk Mc-Kinney Møller Instituttet på SDU. Det er en donation på 90 millioner kroner fra A.P. Møller Fonden, som har gjort byggeriet muligt. På centret skal forskere, studerende og virksomheder udvikle robotteknologi til

Danmark rykker ud af top-5 i global konkurrenceevne

AktueltBranchenyt22. 06. 2026

Danmark er ikke så konkurrencedygtigt som tidligere, og samtidig går Kina og USA frem og sætter Europa til vægs. Derfor er det så vigtigt og godt, at regeringsgrundlaget adresserer konkurrencekraften, siger Dansk Industris adm. direktør Lars Sandahl Sørensen Danmark er ikke længere helt med i

12 år med kortlægning af markedet for industrielle netværk

AktueltAutomatiseringBranchenyt22. 06. 2026

HMS Networks AB har offentliggjort sin årlige analyse af markedet for industrielle netværk, hvilket markerer tolv år i træk med kortlægning af, hvordan fabrikker og maskinbyggere forbinder deres automatiseringssystemer. Analysen for 2026 viser, at den mangeårige overgang fra traditionelle

Lokalt firma rydder op i naturen

Navnenyt22. 06. 2026

I september 2024 flyttede virksomheden, Norgren A/S, fra Vesterlundvej i Herlev, hvor virksomheden havde haft til huse stort set siden den spæde start. Det nye valg af lokaler faldt på det nybyggede World Trade Center i Ballerup. Virksomheden fejrede i midten af juni 60 års jubilæum og markerede

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Vores drikkevand indeholder hundredvis af kemikalier – men vi tester kun for en brøkdel

    25.06.2026

  • Droner til undsætning

    25.06.2026

  • Udenlandske investorer køber de mest produktive og vidensintensive danske virksomheder

    25.06.2026

  • SDU i stor strategisk satsning: 100 mio. kr. til spydspidsforskning i kritiske teknologier

    25.06.2026

  • BioCirc åbner verdens største CCS-anlæg baseret på biogas i Vesthimmerland

    25.06.2026

  • Generationsskifte i Svanehøj Group – direktør i datterselskab tager over som ny adm. dir.

    25.06.2026

  • Nyt center for kæmperobotter skal flytte grænser for industriproduktion

    22.06.2026

  • Danmark rykker ud af top-5 i global konkurrenceevne

    22.06.2026

  • 12 år med kortlægning af markedet for industrielle netværk

    22.06.2026

  • Lokalt firma rydder op i naturen

    22.06.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik