• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

Automatisering05. 11. 2026 | Helle Friemann Nielsen

Lenovo udvider AI-bibliotek: Virksomheder skal have mere værdi ud af deres AI-brug

Automatisering05. 11. 2026 | Helle Friemann Nielsen

Nordiske virksomheder kæmper med at omsætte AI-piloter til konkret forretningsværdi og samtidig holde tokenomkostningerne nede. Lenovo udvider nu sit AI-bibliotek med en række nye brugseksempler, der skal gøre det lettere at få AI i drift og skalere anvendelsen.

Jens Henrik Thomsen, Direktør for Solutions & Services Group, Lenovo Norden. Foto: PR.

57 procent af skandinaviske virksomheder har allerede implementeret kunstig intelligens systematisk, og 96 procent forventer at øge deres AI-budgetter. Det viste Lenovos CIO Playbook 2026, som blev offentliggjort tidligere på året.
For nordiske it-chefer rejser de voksende investeringer et vigtigt spørgsmål: Hvordan får virksomhederne mere værdi ud af AI, samtidig med at de holder styr på omkostningerne, når tokenforbruget stiger?
For at imødekomme behovet for at skabe målbar værdi med AI udvider Lenovo nu sit AI-bibliotek med nye, validerede brugseksempler til blandt andet produktion, detailhandel, kundeservice og it-drift.

Ud af sandkassen og ind i forretningen
-For mange nordiske it-chefer er en af de største udfordringer lige nu at få AI ud af sandkassen og ind i forretningen. Samtidig skal de have styr på tokenforbruget og budgettet, når brugen vokser. Det kræver, at man både ved, hvilket problem AI skal løse, og hvordan løsningen skal drives og skaleres, fortæller Jens Henrik Thomsen, direktør for Lenovos solutions and services i Norden.
De nye eksempler tager udgangspunkt i konkrete opgaver. Lenovo AI Computer Vision for Manufacturing kan fx analysere eksisterende videofeeds og give indsigt i forhold, der har betydning for sikkerheden på arbejdspladsen. Lenovo Super Agent for Contact Center kombinerer samtalebaseret AI med virksomhedens viden og kundeservicesystemer for at automatisere opgaver og hjælpe medarbejdere med at løse henvendelser hurtigere.
Udvidelsen omfatter også løsninger til at automatisere rutineopgaver, understøtte it-drift og omsætte video- og driftsdata til indsigt i detailhandlen. Hele AI-biblioteket bygger på erfaringer fra eksisterende implementeringer og kan tilpasses den enkelte virksomheds data, arbejdsgange og sikkerhedskrav. Formålet er at give virksomheder et afprøvet udgangspunkt, som de kan målrette egne behov frem for at skulle udvikle hver løsning fra bunden.

Styr på tokenforbruget
Når virksomheder bruger AI i større skala, stiger forbruget af tokens, som AI-modeller bruger til at behandle og generere indhold. Det gør det vigtigere at holde øje med både omkostningen pr. token og den værdi, løsningen skaber, fx gennem hurtigere problemløsning, bedre service eller mindre manuelt arbejde.
-Tokenprisen er vigtig, men den fortæller ikke hele historien. For it-cheferne handler det også om at vurdere, hvilken værdi den enkelte AI-opgave skaber, hvor godt kapaciteten udnyttes, og hvad det koster at drive løsningen, når brugen vokser. Det rette valg af infrastruktur og driftsmodel kan give virksomhederne bedre kontrol over både AI-budgettet og økonomien på længere sigt, siger Jens Henrik Thomsen videre.
En analyse fra Signal65, bestilt af Lenovo, viser, at en lokal Lenovo Hybrid AI Factory i den testede opsætning ved fuld udnyttelse kan levere tokens til en omkostning, der er op til 70 procent lavere end den sammenlignede API-pris fra en stor cloududbyder. Omkostningen pr. token nåede samme niveau som API-prisen ved lidt over 30 procents udnyttelse. Analysen peger dermed på, at udnyttelsen af AI-infrastrukturen har stor betydning for økonomien. Resultaterne gælder den konkrete test og afhænger blandt andet af udstyr, arbejdsbelastning, pris og udnyttelsesgrad.
Men valget af, hvor AI-løsninger skal placeres, handler dog også om andet end økonomi, understreger Jens Henrik Thomsen:
-Når virksomheder skal beslutte, hvor deres AI-løsninger skal køre, skal de også tage hensyn til følsomme data, lovkrav, svartider og stabil drift. Nogle opgaver kan være bedst placeret lokalt eller tæt på de enheder, der bruger løsningen, mens andre kan ligge i cloud. Det afgørende er at vælge den løsning, der passer bedst til både opgaven og virksomhedens behov, siger han.
Lenovos AI Library er en del af Hybrid AI Advantage, der kombinerer AI-løsninger med infrastruktur og rådgivning. Virksomheder får dermed mulighed for at tilpasse og drive løsningerne på tværs af enheder, edge, datacentre og cloud.

Læs mere om Lenovo AI Library og Lenovo Hybrid AI Advantage her.

Om analysen
Signal65-analysen fra oktober 2026 er bestilt af Lenovo og baseret på en Lenovo ThinkSystem SR675 V3 med otte NVIDIA H100-GPU’er og modellen gpt-oss-120b. Resultaterne er specifikke for den testede konfiguration, arbejdsbelastningerne, prisforudsætningerne, udnyttelsesgraderne og de undersøgte tidspunkter. Andre opsætninger og markedsforhold kan give andre resultater. Signal65 er en del af The Futurum Group.

Kilde: Lenovo.

Skrevet i: Automatisering

Seneste nyt fra redaktionen

Ny rapport: AI når ikke for alvor ud på fabriksgulvet

AutomatiseringBranchenytTop05. 11. 2026

Danske produktionsvirksomheder har taget AI i brug på kontoret, men teknologien når ikke for alvor ud på fabriksgulvet. Det viser en ny rapport fra Dansk Industri og Force Technology, som også peger på, at mange AI-projekter ikke kommer videre fra pilotstadiet. Kunstig intelligens har for alvor

Virksomheder kan nu teste genfremstilling af egne produkter

AktueltBranchenytNavnenyt05. 11. 2026

De nye faciliteter i DTU's center for genfremstilling står klar til at hjælpe virksomheder med at omsætte cirkulære ambitioner til konkrete forretningsmuligheder. Danmarks Tekniske Universitets nyeste testfaciliteter står klar til at tage imod produktionsvirksomheder, der ønsker at udvikle,

Forsvarsboomet er nået iværksætterne

AktueltBranchenytInnovation05. 11. 2026

Flere iværksættere ser nye muligheder på forsvarsområdet, samtidig med at Forsvaret søger tættere på mindre, innovative virksomheder. Det mærkes også i årets Fynske Bank Startup Lab, hvor både specialiseret forsvarsteknologi og løsninger med civile og militære anvendelsesmuligheder er

Lenovo udvider AI-bibliotek: Virksomheder skal have mere værdi ud af deres AI-brug

Automatisering05. 11. 2026

Nordiske virksomheder kæmper med at omsætte AI-piloter til konkret forretningsværdi og samtidig holde tokenomkostningerne nede. Lenovo udvider nu sit AI-bibliotek med en række nye brugseksempler, der skal gøre det lettere at få AI i drift og skalere anvendelsen. 57 procent af skandinaviske

Ny orbital gevindfræser mindsker risikoen og kompleksiteten ved indvendig gevindskæring

Maskiner og anlæg05. 11. 2026

Sandvik Coromant lancerer CoroThread 500, der anvender orbital gevindfræsning med henblik på at forbedre pålideligheden og alsidigheden ved krævende indvendige gevindskæringsopgaver. Producenter, der fremstiller komponenter af høj værdi, står ofte over for betydelige udfordringer, når de skal

Generaldirektørskifte ved European Spallation Source – Jane Hvolbæk Nielsen tiltræder formelt som generaldirektør

Maskiner og anlægNavnenyt05. 11. 2026

Nu indleder European Spallation Source (ESS), der er Europas næste generations neutronforskningsanlæg, et nyt kapitel, når Jane Hvolbæk Nielsen formelt tiltræder stillingen som generaldirektør. Hun efterfølger Helmut Schober, hvis femårige mandatperiode nu udløber. -Jeg er både begejstret,

Stort flertal af virksomhederne vil hjælpe i kriser – men ved ikke hvordan

BranchenytTop03. 11. 2026

Danske virksomheder er klar til at tage ansvar for samfundssikkerheden. En ny analyse fra Dansk Industri viser, at 81 procent af virksomhederne gerne vil bidrage til en fælles beredskabsindsats ved kriser som stormflod, forsyningssvigt eller sabotage. Men samtidig ved hele 64 procent af

Nyt projekt vil gentænke skibsophugning

AktueltBranchenytNavnenytOffshore og marine03. 11. 2026

Når europæiske fragtskibe tages ud af drift, ender mange på ophugningsstrande i Sydasien, hvor arbejdsforholdene ofte er farlige, og miljøbelastningen er stor. Samtidig mister Europa adgang til værdifulde råmaterialer, som kunne genanvendes i europæisk industri - herunder forsvarsindustrien. Nyt

Besøgsfremgang og stor tilfredshed på årets FoodTech

AktueltMesser og møder03. 11. 2026

Med 286 udstillere og 7.606 besøgende tiltrak FoodTech i år flere fagfolk end i 2024, og udstillernes positive tilbagemeldinger vidner om tre vellykkede dage med værdifulde møder, nye samarbejder og forretningsmuligheder. Nordens førende destination for fødevareteknologi samlede branchen i MCH

IFS gør avanceret AI til hverdagsteknologi i industrien

Automatisering03. 11. 2026

Med lanceringen af IFS Intelligence flytter AI helt ud til medarbejderne på produktionsgulvet, i servicebilen eller på boreriggen. Ved at stille et enkelt spørgsmål kan de på få minutter få overblik over driften, finde løsninger på konkrete problemer og sætte digitale medarbejdere til at udføre

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Ny rapport: AI når ikke for alvor ud på fabriksgulvet

    05.11.2026

  • Virksomheder kan nu teste genfremstilling af egne produkter

    05.11.2026

  • Forsvarsboomet er nået iværksætterne

    05.11.2026

  • Lenovo udvider AI-bibliotek: Virksomheder skal have mere værdi ud af deres AI-brug

    05.11.2026

  • Ny orbital gevindfræser mindsker risikoen og kompleksiteten ved indvendig gevindskæring

    05.11.2026

  • Generaldirektørskifte ved European Spallation Source – Jane Hvolbæk Nielsen tiltræder formelt som generaldirektør

    05.11.2026

  • Stort flertal af virksomhederne vil hjælpe i kriser – men ved ikke hvordan

    03.11.2026

  • Nyt projekt vil gentænke skibsophugning

    03.11.2026

  • Besøgsfremgang og stor tilfredshed på årets FoodTech

    03.11.2026

  • IFS gør avanceret AI til hverdagsteknologi i industrien

    03.11.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}