• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AutomatiseringInnovationMesser og møderNavnenytTop22. 04. 2025 | Helle Friemann Nielsen

De tre nominerede til DIRA Teknologiprisen 2025

AutomatiseringInnovationMesser og møderNavnenytTop22. 04. 2025 By Helle Friemann Nielsen

Dansk Robot Netværk (DIRA) uddeler hvert år en pris til en teknologi, der kan inspirere og øge kendskabet til nye teknologiske muligheder. Nu er de tre nominerede til DIRA Teknologiprisen 2025 fundet. Sikkerhed, lydbølger og kunstig intelligens skal kæmpe om prestigefyldt teknologipris.


Tre spændende og innovative teknologier er udpeget og klar til at kæmpe om DIRA Teknologiprisen 2025, der er med til at hædre et nyt og unikt produkt. Alle tre nominerede repræsenterer en banebrydende og unik tilgang til branchens udfordringer og viser, hvordan innovation kan skabe konkrete værdier i industrien.
-Vi har i år set et imponerende felt af indstillinger, der viser den enorme innovationskraft i den danske robot- og automationsbranche. De tre nominerede teknologier adskiller sig ved at levere konkrete løsninger på reelle udfordringer, samtidig med at de åbner døre til helt nye muligheder, lyder det fra juryen.

De tre nominerede er:
• Sikkerhedssystemet End of Arm Safeguard fra SICK A/S, der fundamentalt ændrer måden, mennesker og robotter samarbejder på. End of Arm Safeguard danner et dynamisk, konisk beskyttelsesfelt omkring robotgribeværktøjer og emner, der reagerer øjeblikkeligt ved indtrængen.
Systemet eliminerer behovet for omfattende afskærmning og tillader hurtigere robotbevægelser uden at kompromittere sikkerheden. Sikkerhedssystemet kan være med til at frigøre noget plads i produktionsmiljøet og dermed skabe mere fleksible automationsløsninger.
-End of Arm Safeguard kan være med til at sætte nye standarder for sikkerhed. Teknologien kan gøre det muligt for mennesker og robotter at arbejde tættere sammen – sikkert og effektivt. Og derfor giver denne teknologi også bare så god mening, udtaler juryen.

• ADAR (Acoustic Detection and Ranging) fra Sonair, der er en innovativ 3D-ultralydssensor, som skal erstatte den traditionelle LIDAR-teknologi. Teknologien er altså at bruge ultralyd i stedet for lasere til robotnavigation. Løsningen er både kompakt, energieffektiv og billigere.
Ved at aflæse lydbølger i luften detekterer ADAR mennesker og objekter i 3D med minimal energi- og beregningskraft. Det giver autonome robotter dybdeopfattelse i alle retninger.
-ADAR repræsenterer et teknologisk gennembrud. Med sin kompakte størrelse og avancerede teknologi åbner den op for nye anvendelser, især i miljøer, hvor sikkerhed og præcision er afgørende. Det her er noget, som man har arbejdet på i lang tid, og som Sonair nu ser ud til at have løst, lyder juryens vurdering.

• UR AI Accelerator er et nyt toolkit fra Universal Robots A/S, der gør det nemmere og hurtigere at udvikle AI-drevne applikationer til kollaborative robotter. Løsningen kombinerer den nyeste generation af UR’s softwareplatform, PolyScope X, med NVIDIA-teknologi og gør det muligt for robotter at sanse, lære og tilpasse sig omskiftelige omgivelser.
Teknologien gør det muligt for cobots at reagere intelligent i uforudsigelige situationer uden behov for kompleks programmering, og den åbner dermed op for helt nye muligheder på tværs af applikationer og industrier.
Om nomineringen udtaler juryen blandt andet:
-UR AI Accelerator er et teknologisk kvantespring, der viser, hvordan kunstig intelligens kan integreres i robotteknologi for at skabe mere fleksible og intuitive løsninger. Universal Robots har med denne platform gjort det muligt at tænke robotteknologi på en helt ny måde – som noget, der ikke kun er kraftfuldt, men også tilgængeligt for flere brancher.

Oplev de nominerede og vær med til kåringen
De tre nominerede teknologier vil blive præsenteret på DIRA Business herunder ROBOTBRAG 2025, der afholdes den 8. maj i Forskerparken i Odense.
Her får besøgende mulighed for at opleve teknologierne på nært hold og møde menneskerne bag. Man kan også overvære de tre nominerede pitche deres teknologier for juryen inden vinderen afsløres og hædres senere samme dag, under den eksklusive DIRA Festmiddag.

Skrevet i: Automatisering, Innovation, Messer og møder, Navnenyt, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Ny europæisk megafond skal fastholde vækstvirksomheder på kontinentet

BranchenytInnovationNavnenytTop30. 06. 2026

Med 38 mia. kr. i ryggen skal den nye Scaleup Europe Fund investere i lovende virksomheder for at fastholde dem på kontinentet. Danmarks Eksport- og Investeringsfond, EIFO, er med som første nationale investor med en investering på 1,5 mia. kr. i fonden, som skal drives af svenske EQT og er

Lille dansk AI-virksomhed er hjælpetræner for Portugal

AktueltAutomatiseringNavnenyt30. 06. 2026

Den Aalborgensiske virksomhed Alai startede som et studenterprojekt på Aalborg Universitet. Nu skal de hjælpe Portugal med at vinde VM. Når det portugisiske landshold går på banen under VM i herrefodbold, får de hjælp af en lille virksomhed fra Aalborg.-Så på en måde kan man jo godt sige, at

Rigtig god sommer

AktueltBranchenyt30. 06. 2026

Det er tid til sommerferie – og det gælder også TekniskFokus.dk, der holder pause i juli måned. Dette er således det sidste nyhedsbrev på denne side af ferien. Vi udkommer igen tirsdag den 4. august. Holdet bag TekniskFokus ønsker alle en god sommerferie…

Fra frivillig redningsarbejder til tech-iværksætter: Dmytro vil styrke Europas forsvar fra Fyn

InnovationNavnenyt30. 06. 2026

Med en tidligere dansk frømand, en serieiværksætter og en ukrainsk advokat i spidsen rykker den nye startup WarTech Robotics nu ind i inkubatoren til Odense Robotics StartUp Fund hos Teknologisk Institut. Målet er at modne og industrialisere robust, ukrainsk drone- og forsvarsteknologi til

Dansk Standard leder europæisk arbejde inden for kernekraft

BranchenytEnergi og miljøNavnenyt30. 06. 2026

Ny indsats skal skabe fælles tekniske rammer for avancerede reaktorteknologier med potentiale i industri og transport. Dansk Standard står nu i spidsen for et nyt europæisk standardiseringsarbejde på området. Kernekraft er rykket højere op på både den europæiske og danske energidagsorden. I

Automatisk docking – slidstærk, sømløs og skræddersyet

AutomatiseringMaskiner og anlæg30. 06. 2026

Automatisk docking er i stadig stigende grad et krav i automatiserede processer. Alle anvendelser har det til fælles, at de kræver en holdbar løsning, der kan tilpasses individuelt til de aktuelle systemkrav. Det gælder, hvad enten det er som industriel applikation, et robust hybridinterface, en

Vores drikkevand indeholder hundredvis af kemikalier – men vi tester kun for en brøkdel

NavnenytTopVand og spildevand25. 06. 2026

Meget af vores drikkevand indeholder hundredvis af kemikalier, men i dag tester vi kun for en brøkdel. Forskere fra Københavns Universitet har nu startet en virksomhed, der tilbyder en særlig bred screening af drikkevand, der kan afsløre alle de ”skjulte” kemikalier. De første forsyningsselskaber

Droner til undsætning

AktueltAutomatiseringBranchenyt25. 06. 2026

Hvert år mister mennesker til søs livet ved at falde over bord. En nyudviklet autonom drone fra DTU har tre forskellige kameraer samt specialudviklede algoritmer til at lokalisere en person, der er faldet overbord. Desuden medbringer dronen en redningsvest til den nødstedte for at købe tid, indtil

Udenlandske investorer køber de mest produktive og vidensintensive danske virksomheder

AktueltBranchenyt25. 06. 2026

Udenlandske investorer står for kun 13 procent af opkøbene af danske virksomheder, men henter næsten halvdelen af værdien. De går efter de største, mest produktive og mest vidensintensive selskaber. Det viser en ny analyse fra Fremtidens Erhvervssucceser; et samarbejde mellem EY og Erhvervslivets

SDU i stor strategisk satsning: 100 mio. kr. til spydspidsforskning i kritiske teknologier

Navnenyt25. 06. 2026

Syddansk Universitet investerer 100 mio. kr. i en ny strategisk satsning på spydspidsforskning inden for kvanteteknologi og autonome systemer. De to forskningsområder er udvalgt, fordi SDU allerede har etablerede og excellente miljøer på områderne, og fordi en målrettet investering skal styrke

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Ny europæisk megafond skal fastholde vækstvirksomheder på kontinentet

    30.06.2026

  • Lille dansk AI-virksomhed er hjælpetræner for Portugal

    30.06.2026

  • Rigtig god sommer

    30.06.2026

  • Fra frivillig redningsarbejder til tech-iværksætter: Dmytro vil styrke Europas forsvar fra Fyn

    30.06.2026

  • Dansk Standard leder europæisk arbejde inden for kernekraft

    30.06.2026

  • Automatisk docking – slidstærk, sømløs og skræddersyet

    30.06.2026

  • Vores drikkevand indeholder hundredvis af kemikalier – men vi tester kun for en brøkdel

    25.06.2026

  • Droner til undsætning

    25.06.2026

  • Udenlandske investorer køber de mest produktive og vidensintensive danske virksomheder

    25.06.2026

  • SDU i stor strategisk satsning: 100 mio. kr. til spydspidsforskning i kritiske teknologier

    25.06.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}