• KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

AutomatiseringRobotter16. 05. 2023 | Helle Friemann Nielsen

Danske mobile robotter optimerer intralogistik på polsk vinduesviskerfabrik

AutomatiseringRobotter16. 05. 2023 By Helle Friemann Nielsen

Den globale leverandør af autodele, fransk-baseret Valeo, har indsat autonome mobile robotter fra Mobile Industrial Robots (MiR) på deres største vinduesviskerfabrik i Skawina, Polen. Optimering af sikkerheden, eliminering af arbejdsskader og tidsbesparelse er blot nogle af de fordele, som robotterne bidrager med.

Valeo, der er en af verdens største leverandører inden for autodele, har opnået en øget logistikproduktivitet, styrkede produktionsprocesser og reducerede sikkerhedsrisici. Det skyldes, at en stor del af de manuelle transportopgaver på deres viskerfabrik i Skawina nu udføres af to autonome mobile robotter (AMR) fra Mobile Industrial Robots (MiR).
Valeo var på udkig efter en innovativ løsning, der kunne hjælpe med at forbedre effektiviteten af den interne logistik. Og efterspørgslen blev kun yderligere forstærket af de mange udfordringer med at tiltrække og fastholde arbejdskraft, som Covid-pandemien har forårsaget. Med implementeringen af de autonome mobile robotter fra MiR har Valeo optimeret sin proceseffektivitet markant og opnået højere fleksibilitet.

Specifikke behov og løsninger
Udfordringen lå særligt i de mange forskellige typer af paller, der er på fabriksgulvet.
-Hver kunde har deres egen specifikke palle og det betyder, at hver linje har forskellige måder at aflaste varer på. Derudover opererer vi også med en del forskellige korridorbredder i fabrikken. Men som producent er det vores vigtigste opgave at kunne tilpasse sig kunderne og deres behov, forklarer Dominik Wasiel, der er Site Supply Chain Manager & Regional Supply Chain Engineer hos Valeo i Skawina, Polen.
Løsningen blev autonome mobile robotter fra MiR. Den første mobile robot implementerede Valeo tilbage i 2020 til transport af små dele i montagehallen. Der er i øjeblikket fire robotter i drift på Valeos vinduesviskerfabrik i Skawina, herunder to mindre og lettere MiR250-robotter. De autonome robotter transporterer containere med små dele på specielt designede vogne med hylder, der trækkes ved hjælp af en tilkoblet krog.

Robotstyring
Ved hjælp af MiRs specialiserede flådestyrings-software, MiR Fleet bliver robotternes arbejdsopgaver tildelt automatisk afhængigt af deres aktuelle placering og mission. Derudover tillader flådestyringssystemet overvågning af robotanvendelse og opretholdelse af sikkerhedslagre til tider med øget produktion eller test af nye løsninger. MiR-robotterne transporterer omkring 18 paller i timen.
-Logistikomkostninger udgør en væsentlig del af vores samlede udgifter. Enhver mulighed for automatisering er afgørende for rentabiliteten af vores fabrik, siger Michal Odyniec, direktør for Wiper Systems Production Plant hos Valeo i Skawina.
-Automatiseringen af intralogistikken på produktionsfabrikken i Skawina har forbedret effektiviteten af vores logistikprocesser markant. Og vi forventer, at investeringen har tjent sig selv hjem på et år, tilføjer Dominik Wasiel.
-Optimering af sikkerheden, eliminering af arbejdsskader og tidsreducering er blot nogle få eksempler på de mange fordele, implementeringen af de autonome mobile robotter har givet os, supplerer Michal Kanarek, der er Warehouse Manager ved produktionsfabrikken i Skawina, Polen.

Implementeringen af MiR robotterne blev håndteret af Astor, der er MiRs officielle distributør i Polen. Valeo er en fransk-baseret autodelsproducent og har fabrikker over hele verden, herunder fire produktionsfabrikker i Polen. Valeo Wiper Systems produktionsfabrik har været i drift i Skawina siden 2001, og er Valeos samt en af verdens største vinduesviskerfabrikker.

Skrevet i: Automatisering, Robotter

 
 

Seneste nyt fra redaktionen

MiR fejrer 10-års jubilæum med fortsat global vækst

AktueltNavnenytRobotter31. 05. 2023

Som førende global producent af autonome mobile robotter tager Mobile Industrial Robots nye skridt for at levere fleksibel, brugervenlig og omkostningseffektiv automatisering af intern logistik til store multinationale kunder over hele verden. For mindre end blot et årti siden var tanken om

Vakuum sikrer miljøvenlig lastning og losning af tankskibe i Gøteborg Havn

Energi og miljøOffshore og marineTop31. 05. 2023

130 direkte tjenester til destinationer i Europa, Asien, Mellemøsten, Afrika og Nordamerika: Gøteborg Havn er den største i Skandinavien og porten til verden for en stor del af den svenske industri. Mere end 11.000 skibe anløber havnen hvert år, herunder mange tankskibe. Målet under lastning og

Standarder klæder dig på til den nye maskinforordning

AktueltBranchenytMaskiner og anlægMesser og møder31. 05. 2023

Den kommende maskinforordning, der forventes at blive godkendt i juni, får betydning for alle, der arbejder med robotter og maskiner. Der findes en lang række standarder, der gør det lettere at leve op til de nye krav. Maskindirektivet har gennemgået en omfattende revision og bliver snart

Roberta Nelson Shea fra Universal Robots modtager prestigefyldt robotpris for sit bidrag til robotsikkerhed

NavnenytRobotter30. 05. 2023

For anden gang inden for fem år er en nøgleperson hos Universal Robots blevet tildelt verdens mest prestigefyldte robotpris, nemlig Joseph F. Engelberger Robotics Award, der ofte beskrives som robotternes Nobelpris. I fodsporene efter Universal Robots medstifter Esben Østergaard, der modtog

40 år med døre og porte til industrien

Navnenyt30. 05. 2023

I maj fejrede DAN-doors sit 40-års jubilæum som en af de førende europæiske producenter af døre og porte. Virksomheden er beliggende i Stilling ved Skanderborg og her produceres ståldøre og porte helt fra bunden. Ved jubilæet havde omkring 200 gæster valgt at møde op for at fejre virksomheden,

Ny tilgang til Ethernet-kommunikationsmoduler

Automatisering30. 05. 2023

Parker Hannifin har lanceret sin PCH Network Portal på det europæiske marked. Produktet er en ny tilgang til Ethernet-kommunikationsmoduler, der omformer og transformerer maskinens I/O-arkitektur. Eftersom Industry 4.0- og IIoT-baserede industrielle netværk i stigende grad udnytter

Sidste udkald for at nå Danmarks klimamål for 2025

Energi og miljø30. 05. 2023

Kun en hurtig, ekstra indsats for at nedbringe klimaaftrykket fra transport, landbrug og energisektoren kan sikre, at vi når klimalovens mål om 50-54 pct. CO2e-reduktion i 2025. Med den nuværende politik er vi på vej mod kun at reducere med ca. 47 pct. og mangler dermed 2,4 mio. tons reduktioner,

Dansk atomkraft skal producere gødning til fremstilling af mad til 45 mio. mennesker

Energi og miljøInnovationMaskiner og anlægTop24. 05. 2023

Copenhagen Atomics, Topsoe, Alfa Laval og Aalborg CSP har indgået et ”memorandum of understanding” med ammoniakproducenten Pupuk Kaltim og Pertamina New and Renewable Energy, som begge er ejet af den indonesiske stat, om at bygge et anlæg til over 20 mia. kr. i Bontang, Indonesien, der kan producere

Nordjysk robotpioner genopstår

AktueltNavnenytRobotter24. 05. 2023

Mindre end en måned efter, at en af Danmarks robotpionerer, Lasse Thomsen måtte kaste håndklædet i ringen som følge af likviditetsmangel, genopstår den nordjyske robotvirksomhed LT Automation nu i et nyt selskab med en regional investorkreds med de nordjyske brødre Lars og Peter Colding-Kristensen i

Bæredygtighedspris uddeles for tredje gang på HI-messen

AktueltEnergi og miljøMesser og møder24. 05. 2023

FN‘s 17 verdensmål for bæredygtig udvikling er udgangspunktet for HI Sustainable Development Award, der for tredje gang uddeles på HI-messen, når denne finder sted 3.-5. oktober 2023 i MCH Messecenter Herning. Prisen, der er sponsoreret af DI Produktion, henvender sig til messens udstillere og blev

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • MiR fejrer 10-års jubilæum med fortsat global vækst

    31.05.2023

  • Vakuum sikrer miljøvenlig lastning og losning af tankskibe i Gøteborg Havn

    31.05.2023

  • Standarder klæder dig på til den nye maskinforordning

    31.05.2023

  • Roberta Nelson Shea fra Universal Robots modtager prestigefyldt robotpris for sit bidrag til robotsikkerhed

    30.05.2023

  • 40 år med døre og porte til industrien

    30.05.2023

  • Ny tilgang til Ethernet-kommunikationsmoduler

    30.05.2023

  • Sidste udkald for at nå Danmarks klimamål for 2025

    30.05.2023

  • Dansk atomkraft skal producere gødning til fremstilling af mad til 45 mio. mennesker

    24.05.2023

  • Nordjysk robotpioner genopstår

    24.05.2023

  • Bæredygtighedspris uddeles for tredje gang på HI-messen

    24.05.2023

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt
Maskin Aktuelt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt
Maskin Aktuelt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik