• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

AktueltMesser og møderNavnenyt05. 09. 2023 | Helle Friemann Nielsen

60 år med personlige møder

AktueltMesser og møderNavnenyt05. 09. 2023 By Helle Friemann Nielsen

Dagen i dag – den 5. september 2023 – er ganske særlig for MCH A/S; i dag er præcis 60 år siden, at Herning Hallerne åbnede den første håndfuld messehaller på messecentrets nuværende placering på Vardevej. Det har fået administrerende direktør for MCH A/S, Georg Sørensen til tasterne, og her følger hans ord om udviklingen fra dengang til nu.

Administrerende direktør i MCH A/S Georg Sørensen takker de visionære kræfter, der fik bygget de første fem messehaller. 60-års jubilæet fejres blandt andet med kage. Foto: MCH.

-Jeg vil åbne denne udstilling med en lykønskning til Herning, som har vist vort land, hvad et samfund kan udrette ved at arbejde sammen mod fælles mål.
Sådan sagde H.K.H. Kong Frederik 9. til åbningen af Herning Hallerne på Vardevej for 60 år siden, 5. september 1963. Anledningen var samtidig åbningen af den første Håndværker & Industrimesse, og derfor vil vi markere jubilæet til årets HI-messe.

H.K.H. Kong Frederik 9. ankommer til Herning Hallerne 5. september 1963 sammen med Hernings daværende borgmester Jens Mathiasen. MCH/arkivfoto.

Forud for åbningen var det gået stærkt. Der var brug for mere plads udover de to Herning Haller i midtbyen (i dag MCH Herning Kongrescenter), og i 1962 blev det besluttet at udvide udstillingsarealet med et messecenter lidt uden for byen. Første spadestik blev taget i marts 1963, og i september stod fem nye haller på 10.000 m2 klar til at huse HI ’63. Af de fem haller har vi fortsat stor glæde af den største, Hal E, der har dannet ramme om utallige arrangementer og oplevelser og var den første multiarena, der siden er blevet efterfulgt af den runde Hal B, Hal M og senest Jyske Bank Boxen.
Der var behov for et mødested i 1963. Og det er der fortsat. De rigtige rammer og det personlige værtskab er afgørende for mødet mellem mennesker, uanset om behovet er fagligt, forretning, fritid og/eller fornøjelse.
En meget stor tak for den visionære beslutning dengang om at bygge de fem messehaller og skabe fundamentet for dagens oplevelseskoncern. En udvikling fra dengang 10.000 m2 til nu 13 haller, 110.000 m2 udstillingsareal – suppleret med Kongrescentret, Jyske Bank Boxen og MCH Arena – i alt 174.000 m2. Her samler vi årligt op mod en million gæster og er mødested for 50.000 erhvervsvirksomheder.
60 års udvikling, der har været og fortsat er i tråd med Kongens ord i 1963 om, hvad man kan udrette i samarbejde mod fælles mål.

Her ses de første fem messehaller, der blev opført på Vardevej i 1963 – den store i midten, Hal E, benyttes stadig flittigt den dag i dag. MCH/arkivfoto.

Dagen fejres med fødselsdagskage til MCH’s 232 medarbejdere, der sender en varm tanke til de fremsynede personligheder for 60 år siden.

Skrevet i: Aktuelt, Messer og møder, Navnenyt

Seneste nyt fra redaktionen

MADE fortsætter som samlende platform for Produktionsdanmark

BranchenytNavnenytTop26. 05. 2025

MADE er genudpeget af Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse som Danmarks nationale klynge for avanceret produktion frem til 2028. I usikre tider er produktionsklyngens arbejde aktuelt som aldrig før, lyder det fra MADE’s direktør. Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse har udpeget MADE som ny national

Laveste forbrugertillid i over 40 år trods sund økonomi

AktueltBranchenyt26. 05. 2025

Danskernes økonomiske bekymringer er på sit højeste siden oliekrisen, men bag de dystre forventninger står et erhvervsliv i fuld fart og en dansk økonomi med stærke nøgletal, lyder det fra erhvervsorganisationen Tekniq. Danskernes tro på, hvordan Danmarks økonomi ser ud om et år er faldet til

Ny platform forbedrer produktionslinjen, bundlinjen og CO2-regnskabet

AktueltEnergi og miljøNavnenyt26. 05. 2025

Ny løsning fra Ranlev Industri Automation A/S gør det muligt at måle klimaaftrykket helt ned på produktniveau. Løsningen er udviklet i samarbejde med Alexandra Instituttet i regi af projektet ”Afkobling 2030”. Ranlev Industri Automation A/S' nyeste løsning gør det muligt for

IFS ruller nyt AI-skyts ud

AutomatiseringNavnenyt26. 05. 2025

IFS fyrer nu op under implementeringen af Industrial AI. Med lanceringen af IFS Nexus Black stiller selskabet sin store portefølje af AI-eksperter til rådighed for co-creation af Industrial AI-applikationer, så hver enkelt virksomhed hurtigere og mere sikkert kan høste gevinsterne ved at bruge

Kuka Nordic knytter stærkere bånd til danske Qubiqa

AutomatiseringNavnenyt26. 05. 2025

Systempartnerskaber er fortsat en succesfaktor for Kuka Nordic. Nu er endnu en virksomhed kommet med i systemet; den danske Qubiqa-koncern, der leverer specialdesignede automationsløsninger til isoleringsindustrien over hele verden, For Kuka Nordic er det en stor succes at have skabt tættere

Samarbejde mellem TCS og Salesforce skal frigøre AI-potentialet i produktions- og halvlederindustrien

AutomatiseringNavnenyt26. 05. 2025

Tata Consultancy Services (TCS), ét af verdens største it-konsulenthuse, slår nu pjalterne sammen med Salesforce, en førende global aktør inden for Customer Relationship Management (CRM). Samarbejdet har til formål at hjælpe virksomheder i produktions- og halvlederindustrien med at skabe

Fra regnskov til raffinaderi – blød robot kravler ind, hvor ingen andre kan

NavnenytRobotterTop22. 05. 2025

Den belgiske startup-virksomhed XiniX AI har lavet en blød robot, der kan sno sig ind, hvor ingen andre kan og levere data, der kan spare både tid, penge og menneskeliv. Virksomheden har nu fået en af pladserne i Teknologisk Instituts robotinkubator bevilliget af Odense Robotics StartUp

Rapport: Mangel på medarbejdere forsinker europæisk produktion

AktueltBranchenyt22. 05. 2025

Hver anden europæiske maskinbygger melder om produktionsforsinkelser som konsekvens af mangel på specialiserede medarbejdere; dette ifølge en ny rapport, som power-management virksomheden Eaton står bag. Det udfordrer både branchen og den grønne omstilling. Maskinbyggere spiller en afgørende

Dansk økonomi har udsigt til stor opjustering – men festen kan blive kortvarig

AktueltBranchenyt22. 05. 2025

Dansk økonomi står stærkt med en markant forbedring af den strukturelle saldo og udsigt til stor opjustering af råderummet på 37 mia. kr., men festen kan blive kort, hvis handelskrigen eskalerer, og udviklingen i den udenlandske arbejdskraft pludseligt vender. Det vurderer Mia Amalie Holstein,

EU lemper kravene – Wexøe A/S nægter at slippe grebet

Energi og miljøNavnenyt22. 05. 2025

CSRD Omnibus har mildnet kravene til blandt andet væsentlighedsanalyse og dokumentationsniveau. El-teknikhuset Wexøe A/S vil dog ikke slække på ambitionsniveauet: Vi skal ikke smide det på gulvet nu, lyder det fra Sanne With, Head of Sustainable Business Development i Wexøe A/S. Wexøe A/S, der

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • MADE fortsætter som samlende platform for Produktionsdanmark

    26.05.2025

  • Laveste forbrugertillid i over 40 år trods sund økonomi

    26.05.2025

  • Ny platform forbedrer produktionslinjen, bundlinjen og CO2-regnskabet

    26.05.2025

  • IFS ruller nyt AI-skyts ud

    26.05.2025

  • Kuka Nordic knytter stærkere bånd til danske Qubiqa

    26.05.2025

  • Samarbejde mellem TCS og Salesforce skal frigøre AI-potentialet i produktions- og halvlederindustrien

    26.05.2025

  • Fra regnskov til raffinaderi – blød robot kravler ind, hvor ingen andre kan

    22.05.2025

  • Rapport: Mangel på medarbejdere forsinker europæisk produktion

    22.05.2025

  • Dansk økonomi har udsigt til stor opjustering – men festen kan blive kortvarig

    22.05.2025

  • EU lemper kravene – Wexøe A/S nægter at slippe grebet

    22.05.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik