• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

Messer og møderVand og spildevand01. 06. 2026 | Helle Friemann Nielsen

TV-inspektion på dagsordenen: DTVK sender fagligheden på roadshow

Messer og møderVand og spildevand01. 06. 2026 By Helle Friemann Nielsen

Danske TV-inspektionsfirmaers Kontrolordning, DTVK, inviterer til temadage om kvalitet og data. Målet er at skabe en større forståelse af, hvordan TV-inspektion af kloakledninger gennemføres, og hvordan data fra inspektionerne kan bruges i praksis.

Danske TV-inspektionsfirmaers Kontrolordning sender fagligheden på roadshow og inviterer til temadage om kvalitet og data. Foto: Dansk TV-inspektion.

Danske TV-inspektionsfirmaers Kontrolordning, DTVK, tager nu fagligheden bag TV-inspektioner af kloakledninger efter den danske standard med ud i landet på en række temadage i juni. Formålet er at styrke forståelsen blandt kunder, rådgivere, leverandører og andre relevante brancher af en specialiseret disciplin, som spiller en central rolle i arbejdet på alle niveauer med kloaksystemer.
Ifølge DTVK er der store værdier i spil, når kloaksystemet i Danmark skal moderniseres, og her er en standardiseret TV-inspektion et afgørende værktøj i arbejdet med at skabe optimale løsninger. Det gælder både for miljøet, klimatilpasningen og den danske velfærd.
-TV-inspektion under DTVK er en niche med stor kompleksitet, som har afgørende betydning for de økonomiske beslutninger, der træffes af ledningsejere. Vi oplever, at manglende faglig forståelse kan føre til, at data bliver anvendt forkert – ofte fordi dialogen på tværs af branchen ikke er tilstrækkelig. Med temadagene ønsker vi at styrke den dialog og vise, hvordan kompetente TV-operatører kan skabe et solidt datagrundlag for bedre beslutninger, siger Jonas Skov Frænde, der er formand i TV-inspektionsgruppen i Danmark, der er ejer af DTVK.
-Resultatet af en TV-inspektion under DTVK efter DANVAs manualer, herunder Fotomanualen, er en beskrivelse af en kloaklednings tilstand, der danner ledningsejerens beslutningsgrundlag. En sådan TV-inspektion er således et beskrivelsesværktøj. Bedømmelsen af inspektionen, og dermed de handlinger der udløses via TV-data, er ledningsejerens ansvar. DTVK-systemet dokumenterer det, der kan ses gennem kameraet, og omsætter det til data, som ledningsejeren kan handle på. Men selve vurderingen ligger altid hos ledningsejeren, fortsætter han.
Ifølge Jonas Skov Frænde er temadagene samtidig en mulighed for at styrke deltagernes kompetencer i at anvende data korrekt.
-Deltagerne får mulighed for at stille spørgsmål og få opdateret deres viden om både praksis og de regler og processer, der ligger bag arbejdet med TV-inspektion, siger han.

Ifølge DTVK er der store værdier i spil, når kloaksystemet i Danmark skal moderniseres, og her er en standardiseret TV-inspektion et afgørende værktøj i arbejdet med at skabe optimale løsninger. Det gælder både for miljøet, klimatilpasningen og den danske velfærd. Foto: Dansk TV-inspektion.

Fagligheden skal bindes sammen
Temadagene skal samtidig styrke samarbejdet på tværs af fagligheder i branchen.
-En succesrig håndtering af data afhænger af, hvor dygtige vi er til at binde faglighederne sammen på tværs hos ledningsejere, leverandører og øvrige faggrupper. En fælles forståelse af data kan føre til stærkere og mere hensigtsmæssige prioriteringer. Derfor opfordrer vi til bred deltagelse i temadagen, så alle får en bedre forståelse af, hvordan standarden i Danmark skal anvendes i praksis, fortæller Morten Aaby Nielsen, formand for Kontroludvalget i DTVK og fortsætter:
-Med temadagene ønsker vi samtidig at teste, om der er behov for at udvikle en mere målrettet uddannelse til medarbejdere i afløbsbranchen, der arbejder med undersøgelser af kloaksystemer, herunder TV-inspektioner under DTVK.

Danske TV-inspektionsfirmaers Kontrolordning (DTVK) har siden 1986 opbygget en af Europas førende kontrolordninger. DTVK sikrer ensartede standarder, højt specialiserede tv-operatører samt løbende kontrol af TV- produktionen.
TV-inspektionsgruppen oprettede i 1986 DTVK som en uvildig kvalitetskontrol på TV-inspektionsområdet. I dag er ordningen landsdækkende, upolitisk og frivillig og omfatter 45 medlemsfirmaer.

DTVK afholder temadage følgende steder:
9 juni – Brønderslev Forsyning, Øster Kærvej 48, 9700 Brønderslev
10 juni – Vandmiljø Randers, Ny Havnevej 20, 8960 Randers SØ
16 juni – The Platform, Jernbanegade 57, 5500 Middelfart
17 juni – Teknologisk Institut, Gregersensvej 1, 2630 Taastrup
Tidspunkt: Alle dage kl. 08.00–15.00.
Målgruppe: Fagfolk, der arbejder med kloaksystemer og data – herunder ledningsejere, rådgivere, forsyninger, kommuner og boligselskaber.

Kilde: Danske TV-inspektionsfirmaers Kontrolordning, DTVK.

Skrevet i: Messer og møder, Vand og spildevand

Seneste nyt fra redaktionen

Nyt center for kæmperobotter skal flytte grænser for industriproduktion

NavnenytRobotterTop22. 06. 2026

Den 18. juni åbnede Center for Large Structure Production (LSP) under Mærsk Mc-Kinney Møller Instituttet på SDU. Det er en donation på 90 millioner kroner fra A.P. Møller Fonden, som har gjort byggeriet muligt. På centret skal forskere, studerende og virksomheder udvikle robotteknologi til

Danmark rykker ud af top-5 i global konkurrenceevne

AktueltBranchenyt22. 06. 2026

Danmark er ikke så konkurrencedygtigt som tidligere, og samtidig går Kina og USA frem og sætter Europa til vægs. Derfor er det så vigtigt og godt, at regeringsgrundlaget adresserer konkurrencekraften, siger Dansk Industris adm. direktør Lars Sandahl Sørensen Danmark er ikke længere helt med i

12 år med kortlægning af markedet for industrielle netværk

AktueltAutomatiseringBranchenyt22. 06. 2026

HMS Networks AB har offentliggjort sin årlige analyse af markedet for industrielle netværk, hvilket markerer tolv år i træk med kortlægning af, hvordan fabrikker og maskinbyggere forbinder deres automatiseringssystemer. Analysen for 2026 viser, at den mangeårige overgang fra traditionelle

Lokalt firma rydder op i naturen

Navnenyt22. 06. 2026

I september 2024 flyttede virksomheden, Norgren A/S, fra Vesterlundvej i Herlev, hvor virksomheden havde haft til huse stort set siden den spæde start. Det nye valg af lokaler faldt på det nybyggede World Trade Center i Ballerup. Virksomheden fejrede i midten af juni 60 års jubilæum og markerede

Menneskefri varehuse i 2030 stiller store krav til digital infrastruktur

AutomatiseringRobotter22. 06. 2026

Hvis Gartners forudsigelse om næsten mennesketomme varehuse i 2030 bliver virkelighed, flytter en større del af driftsansvaret over på den digitale infrastruktur. Mange virksomheder undervurderer, hvor dyrt det kan blive, hvis den ikke er bygget til opgaven, advarer Wireless Logic

Dansk guide sætter retning for de teknologiske grænseflader til kvantekomponenter

AutomatiseringBranchenyt22. 06. 2026

Dansk Standard lancerer ny guide, der sætter fælles retningslinjer for, hvordan kvantekomponenter kobles sikkert sammen på tværs af storetemperaturforskelle fra tæt på det absolutte nulpunkt til stuetemperatur. Kvantecomputere er blandt verdens mest avancerede teknologier. De består ikke af én

Ny rapport: Nordiske virksomheder har store forhåbninger til fysisk AI

AutomatiseringBranchenytTop18. 06. 2026

Fysisk AI er en voksende og vigtig brik i alle industrier, og globalt set bliver robotter udstyret med kunstig intelligens anset som den næste store bølge inden for AI-revolutionen. I en ny rapport stiller det globale konsulenthus Capgemini skarpt på, hvordan den fysiske AI markerer et skifte fra

AI-satsning skal styrke driftssikkerheden på dansk kraftværk

AktueltAutomatiseringEnergi og miljø18. 06. 2026

Ørsted A/S, Danmarks største energiselskab og en af verdens førende aktører inden for vedvarende energi, tester en AI-baseret løsning til fejlprediktion fra ABB A/S. Løsningen installeres på Avedøre Kraftværk for at styrke driftssikkerheden og bidrage til et mere robust elsystem i takt med, at

AI-agenter presser virksomhedernes netværk

AktueltAutomatiseringBranchenyt18. 06. 2026

AI-agenter sender flere kald mellem systemer, databaser og modeller, end virksomhedernes netværk er vant til. Det øger trafikken, presser kapaciteten og gør sikkerhedsarbejdet mere komplekst. Det viser en ny global undersøgelse fra Cisco og Foundry blandt 3.472 it-chefer. Virksomhedernes

Autonom elektrisk færge bliver legeplads for danske og tyske teknologivirksomheder

InnovationOffshore og marine18. 06. 2026

Færgen AutoGnom er ved at gennemgå de sidste tests. Til næste år skal den nemlig stå klar til at afprøve de mange innovative løsninger, som startups og SMV'er bl.a. på Fyn og i Nordtyskland spytter ud. Den nye flydende legeplads er en del af Interreg Deutschland - Danmark projektet Baltic Ventures

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Nyt center for kæmperobotter skal flytte grænser for industriproduktion

    22.06.2026

  • Danmark rykker ud af top-5 i global konkurrenceevne

    22.06.2026

  • 12 år med kortlægning af markedet for industrielle netværk

    22.06.2026

  • Lokalt firma rydder op i naturen

    22.06.2026

  • Menneskefri varehuse i 2030 stiller store krav til digital infrastruktur

    22.06.2026

  • Dansk guide sætter retning for de teknologiske grænseflader til kvantekomponenter

    22.06.2026

  • Ny rapport: Nordiske virksomheder har store forhåbninger til fysisk AI

    18.06.2026

  • AI-satsning skal styrke driftssikkerheden på dansk kraftværk

    18.06.2026

  • AI-agenter presser virksomhedernes netværk

    18.06.2026

  • Autonom elektrisk færge bliver legeplads for danske og tyske teknologivirksomheder

    18.06.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik