• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

TopVand og spildevand27. 08. 2026 | Helle Friemann Nielsen

Tonsvis af medicinrester udledes til havmiljøet – renseanlæg mangler teknologien til at fjerne dem

TopVand og spildevand27. 08. 2026 | Helle Friemann Nielsen

Ny analyse fra Tænketanken Hav viser, at der årligt udledes tonsvis af bl.a. antidepressiv medicin, smertestillende medicin og antibiotika til vores havmiljø, fordi danske renseanlæg ikke har teknologien installeret til at fjerne dem. Stofferne kan have stor skadelig effekt på dyrene i havet. Derfor bør Danmark speede udrulningen af mere avanceret rensning op, anbefaler tænketanken.

Der udledes hvert år tonsvis af bl.a. antidepressiv medicin, smertestillende medicin og antibiotika til vores havmiljø, fordi danske renseanlæg ikke har teknologien installeret til at fjerne dem. Stofferne kan have stor skadelig effekt på dyrene i havet, viser analysen fra Tænketanken Hav. Foto: magnific.com.

En ny analyse fra Tænketanken Hav estimerer, at der hvert år udledes næsten fem ton lægemiddelstoffer (aktivstof) fra 13 udvalgte lægemiddelstoffer til det danske havmiljø via spildevand fra renseanlæg. Der ender f.eks. 2,2 ton af det smertestillende lægemiddelstof paracetamol årligt i havmiljøet, svarende til 12.000 hovedpinepiller hver dag, ifølge analysen.
Analysen fra Tænketanken Hav giver et indblik i omfanget og miljøkonsekvenserne af udledningen af lægemiddelstoffer til vores vand- og havområder. Lægemiddelstofferne beskrevet i rapporten er kun en brøkdel af den samlede udledning til havmiljøet, da der findes ca. 1.450 forskellige lægemiddelstoffer på det danske marked.
Forklaringen er, at en stor del af den medicin, som vi mennesker tager dagligt, ikke bliver fuldt optaget i kroppen, men i stedet skylles ud i toilettet og ender i kloakken sammen med urin og afføring. Samtidig har de danske renseanlæg ikke implementeret avanceret teknologi til at fjerne lægemiddelstoffer og andre miljøfarlige stoffer – kun en håndfuld er gået i gang med processen. Det betyder, at tonsvis af lægemiddelstoffer hvert år udledes direkte fra spildevandet ud i vores vand- og havmiljø.

Lægemiddelstoffer kan have store miljøkonsekvenser
Forskning viser, at selv små mængder lægemiddelstoffer kan have ødelæggende effekt for fisk og andre havdyr, fordi stofferne er designet til at have en specifik biologisk effekt. Stofferne kan bl.a. resultere i kønsskifte, forstyrret reproduktion, ændret adfærd og øget dødelighed for dyrene. Det er med til at påvirke bestandenes overlevelse og havets økosystemer.
Forureningen med lægemiddelstoffer sker i et havmiljø, der i forvejen er presset til det yderste. Kun to ud af 123 danske kystvande er i dag i god kemisk tilstand. Det betyder, at 98 pct. af vores havområder allerede er forurenet med kemiske stoffer som bl.a. tungmetaller og industrikemikalier, som overskrider myndighedernes fastsatte grænseværdier.

Behov for at investere i bedre rensning
Analysen påpeger, at en væsentlig del af problemet kan løses ved at accelerere udrulningen af mere avanceret renseteknologi på de danske renseanlæg. Analysen estimerer, at fuld implementering af det såkaldte 4. rensetrin i 2030 vil reducere udledningen alene for de 13 undersøgte lægemiddelstoffer med 58 ton frem mod 2045.
Tænketanken Hav fremsætter derfor anbefalinger til 10 konkrete tiltag, der skal sikre en hurtigst mulig udrulning af avancerede renseteknologier på tværs af danske renseanlæg. Tiltagene peger bl.a. på en prioriteret national handlingsplan, effektive og ensartede tilladelsesprocesser, klare økonomiske rammer og systematisk overvågning og vidensdeling.
-Udledningen af tonsvis af lægemiddelstoffer er et enormt og overset problem for vores havmiljø. Heldigvis er muligheden for at stoppe forureningen inden for rækkevidde. Med mere avanceret renseteknologi kan vi reducere udledningen markant og skåne havets dyre- og planteliv for en voldsom belastning. Nu handler det om, at regeringen sætter tempo på udrulningen af teknologien, siger Liselotte Hohwy Stokholm, adm. direktør i Tænketanken Hav.

Fakta om analysen
• Analysen kortlægger udledningen af 13 udvalgte lægemiddelstoffer til det danske havmiljø fra renseanlæg. Analysen estimerer, at 4,9 tons aktivstof fra de 13 stoffer udledes årligt, heraf bl.a. antidepressiv medicin, smertestillende medicin og antibiotika.
• Analysen estimerer bl.a. at der årligt udledes følgende mængder lægemiddelstoffer til vand- og havmiljøet: 88 kg. venlafaxin (nervemedicin), 227 kg. azithromycin (antibiotika), 555 kg. diclofenac (smertestillende), 1.599 kg. metformin (diabetesmedicin) og 2.158 kg. paracetamol (smertestillende).
• Analysen viser bl.a., at flere lægemiddelstoffer overskrider grænseværdien i vandløb i 10 kommuner. Det syntetiske hormon, som bruges i p-piller, EE2, overskrider grænseværdien med op til 1.618 gange. EE2 kan bl.a. forårsage kønsskifte hos fisk, reducere deres fertilitet og svække fiskebestande.
• Ifølge analysen kender man kun en brøkdel af problemets omfang. I dag overvåger de danske myndigheder ikke lægemiddelstoffer i havmiljøet, og der er kun fastsat grænseværdier for omkring 1 procent af de ca. 1.450 lægemiddelstoffer, der findes på det danske marked.
• Analyser peger på, at mere avanceret renseteknologi på renseanlæggene kan reducere udledningen markant. Analysen estimerer, at fuld implementering af det 4. rensetrin i 2030 vil reducere udledningen af de undersøgte 13 lægemiddelstoffer med 58 ton frem mod 2045.

Fakta om lægemiddelstoffer og spildevandsrensning:
• Der findes ca. 1.450 lægemiddelstoffer på det danske marked. Cirka 97 pct. af lægemidlerne indtages i hjemmet. Der findes over 700 renseanlæg i Danmark, i varierende størrelse. De eksisterende renseanlæg er meget effektive til at fjerne blandt andet organisk materiale, kvælstof og fosfor, men de er ikke bygget til at fjerne mikroforurenende stoffer som blandt andet lægemiddelstoffer.
• Med det reviderede byspildevandsdirektiv får Danmark et EU-krav om, at de fleste mellemstore og store renseanlæg frem mod 2045 skal implementere et ekstra rensetrin, som skal have en renseeffektivitet på minimum 80 pct for en liste af 12 indikatorstoffer (det 4.rensetrin).
• For at efterleve kravet om det 4. rensetrin skal der bruges avancerede teknologier til de mikroforurenende stoffer – typisk en kombination mellem aktivt kul og ozonbehandling. Disse renseteknologier er allerede i dag i drift på renseanlæg i Schweiz, Tyskland og Holland. I Danmark er det kun ganske få anlæg, der er gået i gang med at etablere tilsvarende løsninger.

Analysen kan læses i sin fulde længde her. Den suppleres af en publikation med anbefalinger og en baggrundsrapport.

Kilde: Tænketanken Hav.

Skrevet i: Top, Vand og spildevand

Seneste nyt fra redaktionen

DIRA Automatiseringsprisen 2026 – lille virksomhed viser vejen for fremtidens automation

AutomatiseringNavnenytRobotterTop10. 09. 2026

DIRA Automatiseringsprisen 2026 går til den sønderjyske ventilproducent Müller Gas Equipment. Virksomheden hædres for en ekstraordinær rejse, hvor en dansk SMV gennem 18 år konsekvent har investeret i robotteknologi, opbygget stærke interne kompetencer og flyttet grænserne for, hvad der er muligt at

Ny humanoid robot går selv af produktionslinjen

AktueltRobotter10. 09. 2026

XPENG har officielt taget sine nye produktionslinjer til humanoide robotter i brug. Efter endt produktion gik IRON selv ned af den nye produktionslinjer. Det markerer et afgørende skridt fra udvikling og prototyper mod egentlig serieproduktion. XPENGs nye robotfabrik kombinerer velafprøvede

Dansk ekspertise bag bioraffinaderi til flybrændstof baseret på planteolie

AktueltEnergi og miljøNavnenyt10. 09. 2026

Teknologi udviklet og testet hos Alfa Laval i Søborg er en afgørende del af en rekordstor ordre på ca. 750 mio. kr. Koncernen har indgået en aftale med brasilianske Acelen Renewables, der vil producere et mere bæredygtigt flybrændstof fremstillet af blandt andet olie fra en lokal plante. Alfa

TCS og Rolls-Royce opnår gennembrud inden for brintdrevet luftfart

Energi og miljøMaskiner og anlæg10. 09. 2026

Test bekræfter, at en flymotor kan drives på 100 pct. brint, hvilket bringer brintdrevet flyvning tættere på virkeligheden. Sammen har TCS og Rolls-Royce, som de første i branchen, demonstreret en moderne flygasturbines succesfulde drift gennem en fuldt simuleret flyvecyklus med 100 pct.

Ny analyse: Udbygning af havvind kan kræve 9.500 faglærte årligt i Danmark

BranchenytOffshore og marine10. 09. 2026

Udbygningen af havvind i Nordsøen kan skabe titusindvis af danske arbejdspladser - men også øge presset på en i forvejen knap faglært arbejdsstyrke. En ny analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE) udarbejdet i samarbejde med Dansk Metal viser, at der kan blive behov for omkring 9.500 faglærte

DI om ny ordning for arbejdskraft: Vigtig løsning på reelt problem

Branchenyt10. 09. 2026

Dansk Industri har i årevis argumenteret for en ny ordning for international arbejdskraft, så det vækker glæde i erhvervsorganisationen, at Folketinget nu har vedtaget den nye certificeringsordning. Adm. direktør Lars Sandahl Sørensen roser politikerne for at finde brede løsninger på et

Innovative energiprojekter ansøger om 772 millioner kroner

BranchenytEnergi og miljøTop07. 09. 2026

Det Energiteknologiske Udviklings- og Demonstrationsprogram (EUDP) har netop modtaget ansøgninger fra projekter, der vil udvikle og demonstrere nye energiteknologiske løsninger. I alt er 79 ansøgninger om samlet 772 millioner kroner landet hos støtteprogrammet. Fristen for årets anden

Pres på vandressourcer kræver politisk handling nu

AktueltVand og spildevand07. 09. 2026

Sommerens hedebølge og tørke flere steder i Europa har sat fokus på en udfordring, som også Danmark må forholde sig til: Hvordan sikrer vi rent vand til både borgere, natur og virksomheder i fremtiden? Dansk Industri opfordrer nu landets politikere til en mere strategisk og langsigtet planlægning af

Ny udstilling: Det er bare et arbejde

AktueltMesser og møderNavnenyt07. 09. 2026

Danmark er et af verdens bedste lande at gå på arbejde i. Alligevel koster stress, ulykker og arbejdsrelaterede sygdomme hvert år samfundet milliarder. I en ny udstilling inviterer Arbejdermuseet publikum med ind i arbejdsmiljøets historie og ind i en af tidens vigtigste diskussioner: Hvordan skaber

Ny digital platform for den maritime branche

BranchenytOffshore og marine07. 09. 2026

Hvordan gør man det nemmere at navigere i den maritime industri? Det er ambitionen bag NextMariner, der er en ny maritim platform, grundlagt af Neha Mehta og støttet af Hoyer VMS gennem acceleratorprogrammet Maritime Stars. NextMariner er en ny maritim platform, der skal gøre det nemmere for

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • DIRA Automatiseringsprisen 2026 – lille virksomhed viser vejen for fremtidens automation

    10.09.2026

  • Ny humanoid robot går selv af produktionslinjen

    10.09.2026

  • Dansk ekspertise bag bioraffinaderi til flybrændstof baseret på planteolie

    10.09.2026

  • TCS og Rolls-Royce opnår gennembrud inden for brintdrevet luftfart

    10.09.2026

  • Ny analyse: Udbygning af havvind kan kræve 9.500 faglærte årligt i Danmark

    10.09.2026

  • DI om ny ordning for arbejdskraft: Vigtig løsning på reelt problem

    10.09.2026

  • Innovative energiprojekter ansøger om 772 millioner kroner

    07.09.2026

  • Pres på vandressourcer kræver politisk handling nu

    07.09.2026

  • Ny udstilling: Det er bare et arbejde

    07.09.2026

  • Ny digital platform for den maritime branche

    07.09.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}