• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

AutomatiseringInnovationNavnenytTop18. 08. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Teknologiske stratosfæriske balloner kan styrke arktisk overvågning

AutomatiseringInnovationNavnenytTop18. 08. 2025 By Helle Friemann Nielsen

Den danske virksomhed Spaceline Labs samarbejder med Teknologisk Institut og Syddansk Universitet for at opbygge dansk kapacitet og infrastruktur inden for stratosfæriske balloner. En teknologi, som rummer et stort potentiale for overvågning af alt fra truede økosystemer til maritim aktivitet omkring Grønland. Det drejer sig i høj grad om avanceret datahåndtering, kunstig intelligens og integration af nye sensortyper.

Selvom stratosfæriske balloner bringer nye muligheder, skal de ikke ses som en direkte erstatning for hverken satellitter eller droner. I stedet fungerer de som et værdifuldt supplement til et allerede komplekst og sammenhængende dataindsamlingssystem. Arkivfoto: Adobe Stock.

Stratosfæriske balloner har længe været anvendt til blandt andet vejrmålinger, men ny teknologi og en ny dansk indsats betyder, at ballonerne nu også kan fungere som avancerede observationsplatforme – og især i det arktiske område rummer teknologien stort potentiale for Danmark.
Arktis er under hastig forandring med nye udfordringer for miljø, national sikkerhed og infrastruktur. Her kan kontinuerlig overvågning være afgørende – for eksempel til at afsløre isens bevægelser, beskytte mod ulovligt fiskeri eller registrere mistænksom, maritim aktivitet.
-Fra 20 kilometers højde kan stratosfæriske balloner udstyres med sensorer og kameraer, der er i stand til at overvåge alt lige fra truede økosystemer til kritiske søkabler og mistænkelige skibe omkring Grønland, siger Nicolai Iversen, CEO fra Spaceline Labs.
-Det er også langt mindre ressourcekrævende end at sende satellitter op, og missionerne kan gennemføres uden at være afhængig af udenlandske aktører, tilføjer han.
Spaceline Labs fra Odense udvikler og producerer selve ballonplatformene samt avancerede sensorer, der kan tilpasses forskellige overvågningsopgaver ‒ i samarbejde med Teknologisk Institut og Syddansk Universitet med støtte fra NextGen Robotics, der er medfinansieret af EU og Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse.

Datahåndtering, kunstig intelligens og sensorer
Udover at de er mindre omkostningstunge og lettere at sende afsted end traditionelle satellitter, så er en af fordelene ved stratosfæriske balloner også, at de kan levere live-data fra et bestemt område.
-Når en satellit flyver over og tager et billede, så går der en vis tid, før den kommer tilbage igen. Så hvis nu man gerne vil holde kontinuerligt øje med noget – det kunne være, hvordan forskellige dyr bevæger sig, eller hvad der sker over kritisk infrastruktur ‒kan ballonen blive i en måneds tid over samme område og lave vedvarende målinger, fortæller Mikkel Labori, faglig leder på Teknologisk Institut.
Teknologisk Institut fungerer som teknologisk sparringspartner for Spaceline Labs og leverer viden om avanceret datahåndtering, kunstig intelligens og integration af nye sensortyper.
Derudover rådgiver instituttet om opbygning og automatisering af infrastruktur, så Spaceline Labs’ balloner kan videreudvikles og skaleres til fremtidige missioner i Arktis og andre steder, hvor kontinuerlig overvågning er kritisk.

Et vigtigt supplement
Selvom stratosfæriske balloner bringer nye muligheder, skal de ikke ses som en direkte erstatning for hverken satellitter eller droner. I stedet fungerer de som et værdifuldt supplement til et allerede komplekst og sammenhængende dataindsamlingssystem, understreger Nicolai Iversen.
-Satellitter tilbyder global dækning og kan dække store landområder hurtigt, mens droner giver mulighed for meget præcis og lokal indsats tættere på jordoverfladen. Ballonerne befinder sig i en unik højde, hvor de kan levere vedvarende, regional overvågning over længere tid og med større fleksibilitet end satellitter, samtidig med at de er mindre synlige end droner, og kan ramme områder, hvor droneflyvning er vanskeligt eller forbundet med restriktioner, siger han.
-Med samlede løsninger kan man opnå et langt mere detaljeret, robust og fleksibelt øjebliksbillede af dynamiske forhold i Arktis. Det kan for eksempel være afgørende for myndigheder, forskere eller erhvervsliv, som hurtigt skal kunne reagere på forandringer eller potentielle trusler, afslutter Mikkel Labori fra Teknologisk Institut.

Skrevet i: Automatisering, Innovation, Navnenyt, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Bæredygtigt alternativ til plast – nu kan man 3D-printe af valnøddeskaller

AutomatiseringInnovationNavnenytTop26. 01. 2026

Det er muligt at omdanne valnøddeskaller til bionedbrydelige urner med 3D-print. Startup-virksomheden Nuterials ApS har i et MADE-projekt fået hjælp til at teste deres løsning, og de lovende resultater giver startuppen helt nye markedsmuligheder. Den er hård, ujævn og knaser let, hvis man

Digitale gigafabrikker skal løfte AI til næste niveau

AktueltAutomatiseringNavnenyt26. 01. 2026

Lenovo og NVIDIA går sammen i et nyt partnerskab, der skal accelerere næste generation af AI på tværs af brancher. Kunstig intelligens fortsætter med at være en afgørende drivkraft for innovation, produktivitet og konkurrenceevne på tværs af brancher. Men i takt med, at AI-løsninger vokser i

Nyt automatiseret lager hos landets største autogrossist

AktueltAutomatiseringMaskiner og anlægNavnenyt26. 01. 2026

FTZ’s nye hovedlager i Rørup er gradvist blevet gjort klar til drift i fuld skala i samarbejde med KNAPP. Løsningen er optimeret til dagligt at kunne levere over 50.000 ordrelinjer til autoværksteder og FTZ-afdelinger i hele landet og sætter nye standarder for hastighed, automatisering og

Fælles mål om at styrke forsvarseksporten

BranchenytNavnenyt26. 01. 2026

Med et fælles mål om at styrke danske virksomheders muligheder for at levere til den internationale forsvarsindustri, har Danish Export og CenSec - Center for Defence, Space & Security indgået et formelt samarbejde. Verden over oprustes der inden for forsvaret, og det giver helt nye

Den hastige udvikling inden for AI og geopolitik topper listen over CEO’ernes bekymringer

AutomatiseringBranchenyt26. 01. 2026

Bekymringen for, om AI-udviklingen løber hurtigere end virksomhedernes omstilling og den geopolitiske uro topper listen over CEO’ernes bekymringer for det kommende år. Det øger kravet til cybersikkerhed, leverandørkontrol og exitstrategier fra højrisikolande. Det viser PwC’s CEO Survey

Sporfræsningsløsninger til den virkelige verden

Maskiner og anlæg26. 01. 2026

Seco Tools A/S lancerer 335.18-skivefræseren - en robust og justerbar sporfræsningsløsning, der er udviklet til produktion i den virkelige verden. Med over 70 standardvarianter og fuld tilpasning via MyDesign leverer 335.18 stabil og omkostningseffektiv ydeevne til enhver branche, maskine eller

Målinger bekræfter, at biodiesel reducerer skibes sodudledning

Energi og miljøOffshore og marineProcesteknologiTop22. 01. 2026

Danske målinger under virkelig sejlads dokumenterer markant klimagevinst ved brug af biobrændstof – resultaterne er nu sendt til FN's søfartsorganisation. Målingerne er foretaget ombord på tankskibet Falstria Swan fra rederiet Uni-Tankers A/S. Her har en avanceret, online black carbon-sensor fra

AI kan skabe farlige parallelle virkeligheder

AktueltAutomatiseringBranchenyt22. 01. 2026

Digitale netværk risikerer i fremtiden at miste troværdighed, når AI-systemer opfatter og reagerer på tid forskelligt. AAU-professor Petar Popovski advarer mod ”falske sanseindtryk i realtid”. Når intelligente systemer som AI begynder at interagere med hinanden i realtid, opstår en ny og

Supercomputer opbygger virtuelle undervisningslaboratorier

AktueltBranchenytNavnenyt22. 01. 2026

Syddansk Universitet tager nu sin eksisterende supercomputer i brug til at opbygge virtuelle undervisningslaboratorier for IT-uddannelserne. Initiativet giver de studerende adgang til avancerede servermiljøer og distribuerede systemer – samtidig med at SDU bevarer det fulde ejerskab over

Au2mate A/S opkøber majoritetsandel i tyske ZewaTec Automation GmbH

AutomatiseringNavnenyt22. 01. 2026

Au2mate A/S har indgået en aftale om at opkøbe en majoritetsandel i den tyske automations- og digitaliseringsvirksomhed ZewaTec Automation GmbH. Aftalen blev underskrevet i Hamborg den 15. januar, og den formelle overdragelse af 60 pct. af ejerandelene gennemføres den 28. februar 2026.Som led i

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Bæredygtigt alternativ til plast – nu kan man 3D-printe af valnøddeskaller

    26.01.2026

  • Digitale gigafabrikker skal løfte AI til næste niveau

    26.01.2026

  • Nyt automatiseret lager hos landets største autogrossist

    26.01.2026

  • Fælles mål om at styrke forsvarseksporten

    26.01.2026

  • Den hastige udvikling inden for AI og geopolitik topper listen over CEO’ernes bekymringer

    26.01.2026

  • Sporfræsningsløsninger til den virkelige verden

    26.01.2026

  • Målinger bekræfter, at biodiesel reducerer skibes sodudledning

    22.01.2026

  • AI kan skabe farlige parallelle virkeligheder

    22.01.2026

  • Supercomputer opbygger virtuelle undervisningslaboratorier

    22.01.2026

  • Au2mate A/S opkøber majoritetsandel i tyske ZewaTec Automation GmbH

    22.01.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik