• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

Branchenyt16. 03. 2026 | Helle Friemann Nielsen

Dansk økonomi med forårstoner

Branchenyt16. 03. 2026 By Helle Friemann Nielsen

Foråret titter frem – og det samme gør robustheden i dansk økonomi. Med andre ord Danmark står solidt rustet til 2026. Jyske Bank A/S har taget temperaturen på dansk økonomi og sendt en ny to-årsprognose på gaden. Forbrugerne er dog pessimistiske.

Jyske Banks nye to-årsprognose for dansk økonomi indeholder forårstoner. Foto: Jyske Bank A/S.

Dansk økonomi kom stærkt igennem 2025, hvor BNP voksede med 2,9 procent.
-Dansk økonomi står et rigtig solidt sted. Vi har høj beskæftigelse, konkurrencedygtige virksomheder og sunde offentlige finanser, fortæller økonom i Jyske Bank, Oscar Nørgaard.
-Vi forventer også, at beskæftigelsen fortsætter med at stige, så de ledige stillinger bliver besat, da virksomhederne forventer at ansætte flere medarbejdere, fortsætter han.
Det stærke udgangspunkt peger på fortsat fremgang i 2026 med en forventet vækst på 2,6 procent. I løbet af 2026 forventes tempoet at aftage, og i 2027 ventes væksten at lande på 1,6 procent.
-Vi bevæger os fra rimelig høj vækst til et mere normalt tempo. Det ser vi som en naturlig afdæmpning af den nuværende udvikling, siger Oscar Nørgaard videre.

Dårlig stemning blandt forbrugerne
Selvom tallene ser solide ud, halter stemningen blandt forbrugerne efter.
-Forbrugertilliden ligger lige nu på samme niveau, som vi så under finanskrisen, hvorfor der er et tydeligt misforhold mellem stemningen blandt forbrugerne og de økonomiske realiteter, vi kan se lige nu – og som vi også ser ind i de næste par år. Mange er bekymrede for økonomien generelt – også selvom deres egen private økonomi faktisk ser fornuftig ud, fortsætter han.
Ifølge Oscar Nørgaard stiger reallønnen, renterne er lave, boligpriserne er på vej op, og beskæftigelsen er fortsat høj. Det giver mange husholdninger et økonomisk råderum, som kan holde hånden under forbruget – også hvis usikkerheden fylder i nyhedsbilledet.

Medicinalindustrien er en afgørende drivkraft
Medicinalindustrien har været en afgørende drivkraft i dansk økonomi de seneste år og har løftet væksten markant. Den vil fortsat bidrage positivt – men tempoet bliver lavere end tidligere.
-Medicinalindustrien har trukket væksten de seneste år. Fremover forventer vi stadig fremgang, men ikke med helt samme kraft.

Dansk eksport med mavemuskler
Selv med 15 procents told på EU-varer til USA steg eksporten i 2025.
Det var med til at sende overskuddet på betalingsbalancen op på rekordniveau og viser, at danske virksomheder står stærkt i den internationale konkurrence, ifølge Jyske Banks prognose.

Risikoen ligger uden for Danmark
Der er i øjeblikket ingen tydelige indenlandske ubalancer. Hvis væksten bremser mere op end ventet, vil det derfor sandsynligvis skyldes forhold uden for landets grænser.
-Danmark er en lille, åben økonomi. Hvis vi får flere uforudsigelige handelsbetingelser og trusler mod Danmark, kan det på den anden side hurtigt påvirke både virksomhedernes investeringslyst og forbrugernes købelyst. Omvendt kan en stærkere vækst i Europa give ny medvind, slutter Oscar Nørgaard og slår fast, at fundamentet i dansk økonomi er solidt.
Læs den fulde version af den danske og globale prognoseudsigt her.

Kilde: Jyske Bank A/S.

Skrevet i: Branchenyt

Seneste nyt fra redaktionen

Sofie Carsten Nielsen bliver ny international direktør i Dansk Industri

Navnenyt29. 04. 2026

Danmarks største erhvervsorganisation ansætter Sofie Carsten Nielsen som ny international direktør pr. 1. maj. Med denne udnævnelse styrker DI sin indsats for danske virksomheders internationale muligheder. - Internationale beslutninger, kriser og markedsbevægelser påvirker dagligt dansk

Ny pumpe og findelingsteknologi til spildevand, industri og genanvendelse

AktueltProcesteknologiVand og spildevand29. 04. 2026

På IFAT 2026 fra den 4.-7. maj i München præsenterer Vogelsang GmbH & Co. KG nye pumpe og findelingsløsninger til spildevands-, industri- og genanvendelsessektoren. På to messestande viser virksomheden, hvordan operatører kan reducere energiforbruget, optimere processerne og sikre en mere

Forskere vil bruge planter til at fjerne mikroplast fra vand

Energi og miljøInnovationTop29. 04. 2026

Et nyt dansk projekt vil udvikle en grøn metode til at rense mikroplast ud af vand ved hjælp af naturlige stoffer fra planter. Målet er at erstatte de syntetiske kemikalier, der bruges i dag. - Det paradoksale er, at vi i dag bruger kemikalier til at fjerne forurening, som selv kan være

Spin-outs Denmark går ind i ny fase med støtte på 115 millioner kroner

Innovation29. 04. 2026

Hvordan sikrer vi, at mere af den bedste danske forskning finder vej ud i samfundet i form af nye løsninger, arbejdspladser og virksomheder? Det er omdrejningspunktet for Spin‑outs Denmark, som nu går ind i en ny femårig fase med op til 90 millioner kroner i samlet støtte fra Villum Fonden og

Dansk rekord i forsvarsprojekter med EU-midler

AktueltInnovation29. 04. 2026

Den Europæiske Forsvarsfond (EDF) har hvert år siden 2021 fordelt godt 7 milliarder kroner årligt til de bedste idéer og den mest lovende teknologi i Europa inden for det forsvarsteknologiske område. De nyeste tal fra midten af april peger på medvind til danske opfindere, forskere og udviklere af

Tjekkisk softwarevirksomhed går ind på det danske marked

BranchenytNavnenyt29. 04. 2026

Tjekkiets førende softwarehus vælger Danmark som deres første marked uden for hjemlandet. Fra en lokal base i København hjælper Etnetera Flow danske selskaber med at skalere digitale produkter gennem en nærmarkeds-model, der kombinerer lokal tilstedeværelse med eksekveringskraft fra tjekkiske

Her er industriens danmarksmestre fra DM i Skills 2026

AktueltNavnenyt27. 04. 2026

Efter tre intense konkurrencedage kulminerede dette års DM i Skills 2026 lørdag med kåringen af danmarksmestrene i 48 forskellige fag. Se vinderne fra industriens ni konkurrencefag. De er blevet testet til deres yderste, deltagerne i DM i Skills 2026. Siden danmarksmesterskaberne for elever og

Fuldt booket: International Drone Show melder udsolgt på udstillerstande

RobotterTop27. 04. 2026

Allerede nu er alle udstillerstande til International Drone Show i Odense udsolgt. Med under to måneder til eventet vidner det om en markant efterspørgsel og understreger den voksende interesse for droneteknologi. International Drone Show finder sted den 3.-4. juni 2026 ved HCA Airport i Odense

Teradyne Robotics for medhold i tysk retssag om ophavsret

AktueltRobotter27. 04. 2026

I februar tog Teradyne Robotics A/S - som består af Universal Robots og Mobile Industrial Robots (MiR) og er et datterselskab til Teradyne, retslige skridt i Tyskland imod Elite Robots’ tyske datterselskab, Elite Robots Deutschland GmbH, for krænkelse af ophavsretten til Universal Robots’ software.

Holtec ansætter lokalkendt afdelingsleder i Esbjerg med vækstambitioner

Navnenyt27. 04. 2026

Holtec har ansat Rasmus Loof Hedegård som ny afdelingsleder i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som senior teamleder hos Semco. Valget af Rasmus Loof Hedegård bygger på hans over 25 års erfaring indenfor automation. Han skal nu være med til at sikre, at virksomheden tager yderligere skridt mod

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Sofie Carsten Nielsen bliver ny international direktør i Dansk Industri

    29.04.2026

  • Ny pumpe og findelingsteknologi til spildevand, industri og genanvendelse

    29.04.2026

  • Forskere vil bruge planter til at fjerne mikroplast fra vand

    29.04.2026

  • Spin-outs Denmark går ind i ny fase med støtte på 115 millioner kroner

    29.04.2026

  • Dansk rekord i forsvarsprojekter med EU-midler

    29.04.2026

  • Tjekkisk softwarevirksomhed går ind på det danske marked

    29.04.2026

  • Her er industriens danmarksmestre fra DM i Skills 2026

    27.04.2026

  • Fuldt booket: International Drone Show melder udsolgt på udstillerstande

    27.04.2026

  • Teradyne Robotics for medhold i tysk retssag om ophavsret

    27.04.2026

  • Holtec ansætter lokalkendt afdelingsleder i Esbjerg med vækstambitioner

    27.04.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik