• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AktueltNavnenytProcesteknologi10. 10. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Stort potentiale inden for strækbare sensorer til sundhedssektoren

AktueltNavnenytProcesteknologi10. 10. 2024 By Helle Friemann Nielsen

Ultratynde sensorer og elektroder bliver i stigende omfang indbygget i produkter, der benyttes i innovative produkter i sundhedssektoren. Det globale marked for sensorer til sundhedssektoren er estimeret til cirka 300 mia. kroner i 2023 og forventes at stige med 19 procent årligt frem til 2030. Det smitter af på den danske industrivirksomhed Mekoprint, som er førende inden for sensorer og elektroder, der kan bøjes og strækkes uden at tage skade. Mekoprint har fx netop rundet 1,5 mio. elektroder til en kunde, der har udviklet en applikation, som fremskynder heling af sår.

Mekoprint-sensorer kan strækkes og bøjes.

Antallet af ældre stiger betydeligt i disse år, og det er vanskeligt at rekruttere tilstrækkeligt mange medarbejdere til plejesektoren. Det øger behovet for velfærdsteknologi, og der er fuld fart på udviklingen inden for intelligente produkter, der sidder direkte på kroppen, inden for sundhedssektoren. Den danske industrivirksomhed Mekoprint bidrager i stigende omfang til løsninger, som gør tilværelsen lettere for patienter i hele verden.
Mekoprint udvikler og producerer kundespecifikke komponenter til elektronik- og industrivirksomheder og har en portefølje med ikke færre end 40 produktionsteknologier. Medico- og life science-området er blandt andet blevet interessant for Mekoprint, fordi virksomheden har stor erfaring med trykt elektronik og derfor kan fremstille sensorer og elektroder, der kan indarbejdes i health care-produkter.
-Vi oplever stor efterspørgsel på sensorer til sundhedssektoren, fordi vi kan fremstille ultratynde sensorer og elektroder, som kan strækkes og tåle at blive udsat for mange andre belastninger uden at tage skade. Strækbare sensorer og elektroder bliver i stigende omfang bygget ind i fleksible materialer og er en vigtig del af fremtidens sundhedspleje, siger Sales Director Morten Kjær fra Mekoprint Graphic Electronics.
Mekoprint har løbende raffineret produktionsteknologierne og står derfor stærkt i konkurrencen på globalt plan inden for blandt andet life science-området.

1,5 mio. sensorer til engelsk kunde
Mekoprints salg til healthcare-segmentet er steget markant i de seneste år. Virksomheden har fx netop rundet 1,5 mio. eksemplarer af en elektrode til en applikation til den engelske koncern Firstkind. Elektroden sidder i en lille bærbar enhed, der bliver placeret på patienternes ben og får sårene til at hele hurtigere.
-Vi har gennem flere år haft et meget spændende samarbejde med Firstkind, fordi vi har et effektivt, automatiseret produktionssetup, som betyder, at vi kan kontrollere hele processen og kan leve op til den meget høje kvalitet, som Firstkind efterspørger, siger Morten Kjær videre.
Firstkind samarbejder med Mekoprint på grund af virksomhedens evne til at producere et meget stort antal elektroder i en høj og ensartet kvalitet med en meget høj automationsgrad.


-Der er ikke mange virksomheder, der har kapacitet til hurtigt at producere så store mængder, som vi har brug for. Det er selvfølgelig afgørende, at kvaliteten er helt i top, når vores produkt benyttes af patienter, som har brug for hjælp, siger Head of Manufacturing and Logistics Mark Whalley fra Firstkind.
Mekoprint har sideløbende med produktionen af elektroder ageret sparringspartner for Firstkind om den næste generation af produkterne, og det er netop en hjørnesten i Mekoprints strategi at udvikle produkter i samarbejde med kunderne.

Sensor i ble giver bedre pleje
Mekoprint samarbejder allerede med en række virksomheder om udvikling af banebrydende sensor-applikationer, som er på vej på markedet. Fx har Mekoprint udviklet en produktionsteknologi, der muliggør masseproduktion af en sensor, som sidder i verdens første digitale inkontinens-produkt fra virksomheden ABENA. Mekoprint producerer også sensoren, som registrerer, når bleen er våd. Herefter bliver der sendt en besked til plejepersonalets smartphone eller tablet, og patienten får hurtigt hjælp. Mekoprint og ABENA finder i fællesskab de gode løsninger for at være foran konkurrenterne.
-Det er utroligt vigtigt, at produktet virker hver gang, for det handler om at give brugerne en bedre pleje. Sensorerne må ikke revne eller knække, så kvalitetsniveauet skal være utroligt højt. Det er en af årsagerne til, at vi gennem en årrække har samarbejdet med Mekoprint, som foretager de nødvendige investeringer i produktionsudstyr, når der er behov for det. Vi har stor glæde af Mekoprints udviklingskompetencer og samarbejder om at gøre produktet endnu bedre, siger Arne Terp-Nielsen, direktør og indehaver af ABENA.
Morten Kjær forventer yderligere fremgang inden for health care i de kommende år.
-ABENA’s sensor til den intelligente ble er et godt eksempel på den udvikling, vi ser inden for sundhedsområdet. Vi ser et stort potentiale i sensorer til produkter, der kan forbedre sundhedsplejen, siger Morten Kjær afslutningsvis.

Skrevet i: Aktuelt, Navnenyt, Procesteknologi

Seneste nyt fra redaktionen

DTU-teknologi med i ny klima-mission på Den Internationale Rumstation

Energi og miljøInnovationNavnenytTop21. 05. 2026

NASA’s CLARREO Pathfinder, der skal hente mere præcise klimadata, er opsendt til Den Internationale Rumstation ISS. Missionens succes afhænger bl.a. af navigations- og positioneringsteknologi udviklet og bygget på DTU. Med udstyr fra DTU Space om bord, blev NASA’s klimamission CLARREO

Dansk teknologi skal omdanne industriens CO2 til kalk

AktueltEnergi og miljøInnovationNavnenyt21. 05. 2026

Et nyt Grand Solutions-projekt ledet af Ikkaton, en dansk klimateknologivirksomhed, vil demonstrere en proces, der permanent binder CO2 som calciumcarbonat. Innovationsfonden støtter IKKA-TECH-projektet, som har et samlet budget på 18 mio. kr. og skal bringe teknologien frem til industriel

Kalundborg bliver knudepunkt for bioproduktion og biosolutions

AktueltBranchenytNavnenyt21. 05. 2026

Knowledge Hub Zealand og Foreningen Campus Kalundborg samles formelt under én fælles organisation, Campus Kalundborg. Sammenlægningen markerer et vigtigt skridt på vejen mod at gøre Kalundborg til internationalt knudepunkt for bioproduktion og biosolutions. Den 1. maj 2026 samledes Knowledge

Inhouse-event – Made to Move

AutomatiseringMesser og møder21. 05. 2026

Scanlox rydder gulvet og gør klar til at slippe teknologien løs i forbindelse med virksomhedens inhouse event ”Made to Move” den 28. maj i Odense. Arrangementet samler både fagpersoner, beslutningstagere og aktører fra industrien; forventningen er at runde 100 deltagere.Formatet er bygget op

Hoyer VMS Group samler maritime løsninger for skibsejere i Grækenland

Energi og miljøNavnenytOffshore og marine21. 05. 2026

Hoyer VMS Group fra Danmark har indgået en udvidet partnerskabsaftale med ADD Marine fra Grækenland. Aftalen betyder, at parterne nu kan tilbyde både service og reparation af eksempelvis skibsmotorer og turboladere samt levering af elmotorer og energioptimering. VMS Group fra Frederikshavn har

AU opruster massivt på innovation og iværksætteri – søger 52 nye forskere

InnovationNavnenyt21. 05. 2026

Aarhus Universitet skruer op for innovationsblusset. Blandt en række nye tiltag er 52 nye forsknings- og innovationsstillinger, et forskningscenter og forbedret støtte til de mange idérige forskere og studerende. Flere startups. Flere spinouts. Mere samarbejde med det etablerede erhvervsliv.Det

International robotuge i Odense – med fokus på fremtidens robotteknologi

Messer og møderRobotterTop18. 05. 2026

Der var både gående, talende, dansende og kørende robotter på programmet, da Week of Robotics løb af stablen i Odense fra den 5.-8. maj. Ugen samlede den danske og internationale robotbranche til konferencer, live-demonstrationer og netværk - alt sammen med fokus på fremtidens

Velkommen til 2050 – og velkommen til den digitale industriby

AktueltBranchenytEnergi og miljøNavnenyt18. 05. 2026

Hvordan kan danske fremstillingsvirksomheder skabe forretning i en verden, hvor ressourcer er knappe, værdikæder ændrer sig, og klimakrav skærpes? Det spørgsmål kan virksomheder og beslutningstagere nu udforske i Lillevirke. Forestil dig, at din virksomhed ikke længere kæmper mod

Ny industrialliance skal styrke nordisk konkurrenceevne

AktueltBranchenytNavnenyt18. 05. 2026

Nordic Compass – The Nordic Round Table for Industry samler en række af de største nordiske og danske industriaktører for at implementere og skalere konkrete initiativer inden for kapitalmarkeder, deep tech, forsvar og energi. Ambitionen er at styrke nordisk og europæisk konkurrenceevne og

Sick Danmark A/S fejrer 40-års jubilæum

Navnenyt18. 05. 2026

I sidste uge kunne Sick Danmark A/S fejre sit 40-års jubilæum. Siden åbningen den 13. maj 1986 har virksomheden udviklet sig fra sin spæde opstart til en af de førende sensorleverandører på det danske marked. Rejsen afspejler udviklingen i dansk industri – fra lav automatisering i 1980’erne til

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • DTU-teknologi med i ny klima-mission på Den Internationale Rumstation

    21.05.2026

  • Dansk teknologi skal omdanne industriens CO2 til kalk

    21.05.2026

  • Kalundborg bliver knudepunkt for bioproduktion og biosolutions

    21.05.2026

  • Inhouse-event – Made to Move

    21.05.2026

  • Hoyer VMS Group samler maritime løsninger for skibsejere i Grækenland

    21.05.2026

  • AU opruster massivt på innovation og iværksætteri – søger 52 nye forskere

    21.05.2026

  • International robotuge i Odense – med fokus på fremtidens robotteknologi

    18.05.2026

  • Velkommen til 2050 – og velkommen til den digitale industriby

    18.05.2026

  • Ny industrialliance skal styrke nordisk konkurrenceevne

    18.05.2026

  • Sick Danmark A/S fejrer 40-års jubilæum

    18.05.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik