• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

Energi og miljøInnovationOffshore og marineTop04. 12. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Undervandsdroner fra Esbjerg skal beskytte Danmark mod hybride trusler

Energi og miljøInnovationOffshore og marineTop04. 12. 2025 By Helle Friemann Nielsen

To nye forskningsprojekter på Aalborg Universitet i Esbjerg skal med avancerede droner beskytte Danmarks kritiske infrastruktur til havs. Lokal offshore-leverandør ser store muligheder for vækst i lyset af den aktuelle geopolitiske situation.

Jesper Liniger (t.v.) og Simon Pedersen er forskningsgruppeledere ved AAU Energy i Esbjerg. Undervandsdronerne på billedet er fra et tidligere projekt. Foto: Mads Ellingsgaard Jørgensen.

Droner er det nye sort. Og ikke kun de flyvende af slagsen. I Esbjerg har man på Aalborg Universitets afdeling i havnebyen længe haft den største nationale forskningsgruppe med fokus på undervandsteknologi.
Og nu får de endnu flere og større muskler at spille med. To projekter er netop blevet søsat med et samlet budget på 80 mio. kr. samt en fordobling af medarbejderstaben som følge.
-Det betyder vanvittigt meget for os, siger Simon Pedersen, sektionsleder ved AAU Energy i Esbjerg. Det giver os mulighed for at udvikle teknologi, der ikke bare bliver på tegnebrættet, men kommer ud og gør en forskel i det virkelige havmiljø.
De to projekter, der bliver kaldt ABBA USV og U-Shield, handler om at overvåge og beskytte kritisk infrastruktur til havs. Det skal ske ved hjælp af ubemandede droner. Det ene projekt har fokus på selve overvågningsdelen med droner såvel over som under vandet, mens det andet går skridtet videre og udvikler en såkaldt interceptor-drone, der på fredelig vis f.eks. kan neutralisere en uvelkommen drone i nærheden af havvindmøller eller datakabler på havets bund.
-Hvis man ikke har overvågning, kan man heller ikke handle. Og hvis man observerer noget fremmed, skal man også have værktøjer til at agere. Derfor hænger de to projekter tæt sammen, forklarer Simon Pedersen.

Føler pligt til at udnytte viden
Projekterne er blandt andet støttet af EUDP og Innovationsfonden med et større millionbeløb. Derudover er der tilknyttet en række stærke industripartnere, herunder Vattenfall, Teledyne Reson, Tuco og SubC Partner.
Hos sidstnævnte, der har omkring 200 ansatte i Esbjerg-virksomheden, har man store forventninger til, at maritim overvågning og sikring af kritisk infrastruktur bliver et endnu større vækstmarked.
-SubC Partner ønsker at være med helt fremme, når det handler om udviklingen og drift af autonome inspektionsfartøjer. Vi ser det som en pligt at udnytte vores viden til at udvikle og optimere inspektionsløsninger, der kan bruges i forbindelse med kritisk energiinfrastruktur – specielt under vand, fortæller Rasmus Graungaard Olsen, projektleder hos SubC Partner.
Projekterne kommer i en tid, hvor Danmark står over for stigende hybride trusler mod kritisk infrastruktur. Sektorberedskabet på energiområdet er blevet hævet, og myndighederne har udpeget Rusland som aktiv aktør i hybridkrig mod Danmark.
-Vores arbejde med at forske i overvågning og sikring af maritim sikkerhed har hele tiden været relevant, men det er i hvert fald ikke blevet mindre aktuelt, siger Simon Pedersen og slår fast:
-Næsten al internettransmission sker gennem søkabler, og afhængigheden bliver kun større. Derfor er der et voksende behov for overvågning og sikring – både af energiforsyning og telekommunikation.

ABBA USV
• Start: September 2025.
• Formål: Udvikling af ubemandet overfladedrone til inspektion af søkabler, rørledninger og havvindmølleparker.
• Teknologi: Overfladefartøj med kapacitet til at lancere både flyvende og undervandsdroner.
• Budget: 41 mio. kr.
• Partnere: SubC Partner, TriFork, Energy Cluster Denmark, Tuco, Yacht Værft, Energinet, SIMAC og SDU.
• Mål: Udvikle et system af ubemandede luft-, overflade- og undervandsfartøjer til fjernstyret og autonom inspektion, vedligeholdelse og overvågning af offshore infrastruktur.

U-Shield
• Start: Maj 2025.
• Formål: Fredelig neutralisering af undervandstrusler mod kritisk infrastruktur.
• Teknologi: Interceptordrone med non-destruktiv mitigation.
• Budget: 36 mio. kr.
• Partnere: Teledyne Reson, Copenhagen Subsea, DTU, SDU, Vattenfall.
• Mål: Beskytte energikabler, havvindmøller og dataforbindelser mod sabotage og hybride trusler.

Kilde: Aalborg Universitet.

Skrevet i: Energi og miljø, Innovation, Offshore og marine, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Forskere gentænker næsten 100 år gammel energiteknologi

Energi og miljøInnovationNavnenytTop17. 08. 2026

Ved at kombinere to kendte teknologier på en ny måde har forskere fra Syddansk Universitet udviklet en komponent, der både øger effektiviteten og giver ingeniører en helt ny mulighed for at optimere termiske energisystemer. De første laboratorieresultater viser forbedringer på op til 12,3

Forsvarsindustrien samles i Herning til DALO Industry Days

AktueltMesser og møder17. 08. 2026

Skandinaviens største forsvarsindustriudstilling, DALO Industry Days, finder for første gang sted i Herning, når MCH Messecenter Herning danner ramme om messen 19.-20. august 2026. Vidensdeling, netværk og internationalt samarbejde er i centrum, når Forsvaret, Forsvarsministeriets Materiel- og

Maritimt erhvervsnetværk udvider sin tilstedeværelse på Fyn

AktueltNavnenytOffshore og marine17. 08. 2026

Det maritime erhvervsnetværk BlueTech Center udvider nu sin tilstedeværelse på Fyn med åbningen af et satellitkontor på Odense Havn. Det er et led i centerets ambition om at komme tættere på de virksomheder, der hver dag bidrager til udviklingen af det maritime erhverv på Fyn. Odense Havn

Lemvigh-Müller A/S sætter forsyningssikkerhed på dagsordenen ved DALO Industry Days

Messer og møderNavnenyt17. 08. 2026

Lemvigh-Müller A/S deltager på DALO Industry Days, hvor virksomheden præsenterer en række spændende løsninger inden for blandt andet professionelle værktøjer og sikkerhedsudstyr til Forsvaret. Den 19. og 20. august deltager Lemvigh-Müller A/S på DALO Industry Days i Herning, hvor virksomheden

SMVdanmark: Vent et år med bøder for nye emballageregler

Branchenyt17. 08. 2026

De nye EU-krav til emballage trådte i kraft i sidste uge - den 12. august. Virksomhederne bør have mindst et år til at få styr på reglerne, før myndighederne griber til bøder og andre sanktioner. Det mener SMVdanmark, der opfordrer klima-, energi- og forsyningsminister Samira Nawa til at sikre en

Faglært er Danmarks største fejring af faglærte

BranchenytMesser og møder17. 08. 2026

Med Faglært sætter man for første gang nogensinde fokus på de tusindvis af unge og voksne, der har valgt at gå en faglært vej og træder ud i arbejdslivet med vigtige kompetencer. Faglært afholdes den 19. august i Aarhus og præsenteres af Aarhus Tech, Sosu Østjylland, Aarhus Business College og

Chelsea FC jagter effektivitetsgevinster med AI

AutomatiseringNavnenytTop13. 08. 2026

IFS’ Industrial AI-løsninger bliver nu bragt i spil i en af Europas mest profilerede fodboldklubber. Chelsea FC vil bruge AI til at effektivisere hele det administrative og operative apparat, der holder klubben og spillerne i luften som led i et flerårigt samarbejde med IFS. Det er ikke kun på

DTU-instrument består første videnskabelige prøve i rummet

AktueltInnovationMaskiner og anlæg13. 08. 2026

Psyche-rumfartøjet er på vej mod asteroiden Psyche mellem Mars og Jupiter. Forbiflyvningen af Mars var den første mulighed for at teste det DTU-udviklede magnetometers videnskabelige ydeevne ved en planet. Resultaterne markerer en vigtig milepæl. NASA har offentliggjort de første videnskabelige

Virksomheder skal tage ejerskab over eget energiforbrug

AktueltBranchenytEnergi og miljø13. 08. 2026

Kapaciteten i det offentlige elnet er begrænset og vil være det i lang tid. Derfor kan det for virksomheder med vækstambitioner være relevant at tage ejerskab over eget energiforbrug, så afhængigheden af elnettet bliver minimeret. Det kan for eksempel være med solceller og en batteriløsning, der

Mekoprint A/S og idoc A/S går sammen om hurtigere udvikling og produktion til europæisk forsvarsindustri

Navnenyt13. 08. 2026

Forsvarsindustrien i Danmark og resten af Europa efterspørger i stigende grad komplette, integrerede og færdigtestede løsninger, der hurtigt kan skaleres. Det er baggrunden for et strategisk samarbejde mellem produktionsvirksomheden Mekoprint A/S og ingeniørvirksomheden idoc A/S, som allerede har

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Forskere gentænker næsten 100 år gammel energiteknologi

    17.08.2026

  • Forsvarsindustrien samles i Herning til DALO Industry Days

    17.08.2026

  • Maritimt erhvervsnetværk udvider sin tilstedeværelse på Fyn

    17.08.2026

  • Lemvigh-Müller A/S sætter forsyningssikkerhed på dagsordenen ved DALO Industry Days

    17.08.2026

  • SMVdanmark: Vent et år med bøder for nye emballageregler

    17.08.2026

  • Faglært er Danmarks største fejring af faglærte

    17.08.2026

  • Chelsea FC jagter effektivitetsgevinster med AI

    13.08.2026

  • DTU-instrument består første videnskabelige prøve i rummet

    13.08.2026

  • Virksomheder skal tage ejerskab over eget energiforbrug

    13.08.2026

  • Mekoprint A/S og idoc A/S går sammen om hurtigere udvikling og produktion til europæisk forsvarsindustri

    13.08.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}