• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AutomatiseringBranchenyt06. 06. 2023 | Helle Friemann Nielsen

Millionprojekt skal skabe et resilient Danmark

AutomatiseringBranchenyt06. 06. 2023 By Helle Friemann Nielsen

Alle landets universiteter og fem fonde vil – sammen med Akademiet for de Tekniske Videnskaber – styrke Danmarks robusthed over for nuværende og kommende kriser ved at accelerere Danmarks teknologiske omstilling. Det sker i et nyt, storstilet projekt til 48,5 millioner kroner.

Charlotte Rønhof bliver formand for komitéen, der skal stå i spidsen for projektet Guide til et resilient Danmark.

Akademiet for de Tekniske Videnskaber (ATV) samler toppen af den akademiske verden og teknologiledere fra dansk erhvervsliv i projektet ”Guide til et resilient Danmark”. Projektet løber over fem år og er finansieret af alle Danmarks otte universiteter samt fem markante fonde: Novo Nordisk Fonden, Villum Fonden, Rambøll Fonden, Niras Alectica Fonden og Poul Due Jensens Fond.
-Vi skal sætte turbo på den teknologiske omstilling. Det er nødvendigt for at tackle Danmarks store samfundsudfordringer med for eksempel klimaforandringer, forsyningssikkerhed og sundhed, siger Charlotte Rønhof, formand for projektkomitéen og bestyrelsesformand, Bornholms Erhvervsfond.
-Hele verden står over for en bæredygtig, teknologisk omstilling. Vi skal i Danmark være et foregangsland for den omstilling og samtidig gøre vores egen, obligatoriske omstilling til en eksportvare, der kan drive dansk økonomi, fastslår Charlotte Rønhof.
ATV og projektets støtter har defineret tre teknologitrends, som er afgørende for verdens fremadrettede bæredygtighed: Omstillingen til stadig mere fossilfrie, biobaserede og digitale teknologier. De vurderer, at Danmark kan udvikles til et foregangsland for denne omstilling og dermed både styrke sin egen bæredygtighed og resiliens over for kommende kriser samt øge sin internationale konkurrenceevne.
-I Novo Nordisk Fonden er vi optaget af at styrke den digitale og den grønne omstilling af samfundet. Det kræver nye ideer og samarbejder, af den slags som ATV’s projekt bygger på. Derfor tror vi på, at netop dette projekt kan være med til bringe Danmark i en førersituation inden for fossilfrie, biobaserede og digitale teknologier, og det er vi meget stolte af at bidrage til, siger Berith Bjørnholm, Senior Vice President, Education & Outreach, Novo Nordisk Fonden.

ATV vil udvikle missionslaboratorier
Omstillingen til et robust Danmark kan dog ikke løses alene med teknologisk innovation. Den kræver helt nye måder at samarbejde på, på tværs af sektorer, brancher og faggrænser. Projektet Guide til et resilient Danmark inddrager derfor en bred gruppe aktører, som i missionsorienteret arbejde tager udgangspunkt i de store samfundsudfordringer.
-Det bliver mere og mere påtrængende at finde løsninger hurtigt. Derfor mener jeg ikke, det længere er nok, at vi hver især arbejder med løsninger ud fra en klassisk monofaglig tilgang. Aalborg Universitets mål er at bidrage til at løse de store globale samfundsproblemer ved at organisere os i tværgående partnerskaber, hvor man samler aktører på tværs af stat, erhvervsliv, fonde, universiteter og civilsamfund med en tydelig intention om både at inddrage og samskabe. ATV’s projekt er en god platform for det arbejde, siger Per Michael Johansen, rektor, Aalborg Universitet.

Behov for uset niveau af samarbejde
Omdrejningspunktet for omstillingen er Danmarks såkaldte Science & Engineering-økosystem. Det består af virksomheder, forsknings- og uddannelsesinstitutioner, rådgivere, investorer og offentlige myndigheder, der driver Danmarks teknologiske udvikling, infrastruktur og konkurrenceevne.
Her er der behov for, at andre grupper som NGO’er, borgere og politikere i højere grad engageres i omstillingen. ATV vil derfor udvikle missionslaboratorier, der skal mobilisere alle nødvendige aktører ift. at accelerere Danmarks bæredygtige, teknologiske omstilling.
-Det danske samfund står over for en hidtil uset kombination af udfordringer, som kalder på et hidtil uset niveau af samarbejde. Den grønne omstilling er et af svarene, og her er ATV en unikt placeret aktør til at samle det danske videns- og handlingsøkosystem om agile løsninger, siger Kim Nøhr Skibsted, Executive Director, Poul Due Jensens Fond.
-Danmark har nogle af de fremmeste vidensmiljøer inden for grøn omstilling og digitale løsninger. For at opnå det fulde potentiale skal der være et tæt samarbejde mellem universiteterne og erhvervslivet. Vi ser projektet som en rigtig god platform til at få Danmark helt med i front, siger Lars Hansen, direktør, Villum Fonden.
-Vi ønsker at lave en skabelon for en ny måde at arbejde på, hvor vi samler økosystemets centrale aktører om at accelerere Danmarks nødvendige, teknologiske omstilling, siger Lia Leffland, akademidirektør, ATV

Akademiet for de Tekniske Videnskaber, ATV, er en teknologisk tænketank og et netværk for 800 teknologiledere fra erhvervslivet og forsknings- & uddannelsessektoren. Medlemmerne er forskningsledere, erhvervsledere, topforskere og eksperter inden for teknologi, teknologiledelse og relaterede emner.

Skrevet i: Automatisering, Branchenyt

Seneste nyt fra redaktionen

AI er med på banen og sidelinjen ved verdens største fodboldfest

AutomatiseringTop16. 06. 2026

VM i fodbold 2026 er i fuld gang. I kulisserne står nye AI-teknologier klar og arbejder på højtryk for at bringe fodboldelskere på tværs hele verden endnu tættere på alle slutrundens største øjeblikke. Lenovo er officiel teknologipartner for FIFA World Cup 2026 og spiller en helt central rolle i den

Innovationskrig: Fra prototype i Danmark til slagmark i Ukraine

AktueltBranchenytInnovationNavnenyt16. 06. 2026

Startups har fået en hidtil uset og afgørende rolle i krigen i Ukraine, men kun hvis de formår at levere hurtigt og med direkte kontakt til fronten. I Danmark boomer dronerelaterede startups. Tre af dem fortæller her om deres vej fra prototype til slagmark. Til det får de tre startups hjælp fra

Dansk udviklingsprojekt vil redde printkort fra skrotning

AktueltBranchenytEnergi og miljø16. 06. 2026

Når brugt elektronik kasseres, går printkort med kritiske og strategiske råmaterialer for millioner hvert år op i røg. Nu vil dansk udviklingsprojekt med Teknologisk Institut som projektleder redde elektronikaffald fra destruktion for at sikre, at værdifulde komponenter og råmaterialer genbruges og

Sandvik Coromant lancerer ny digital genopslibningsportal

Maskiner og anlæg16. 06. 2026

Sandvik Coromant, der er specialiseret leverandør af spåntagende værktøj til metalbearbejdning og produktionsløsninger, har opgraderet sin slibe- og genbelægningsservice for solide runde værktøjer. For at give producenterne fuld kontrol over genopslibningen erstatter den opgraderede service den

AI sætter turbo på CO2-rapportering

AutomatiseringEnergi og miljø16. 06. 2026

Med lanceringen af IFS Zero sætter IFS en helt ny standard for CO2-rapportering. Løsningen samler alt omkring CO2-beregninger på én platform, hvor virksomheder ved hjælp af AI-agenter effektivt kan måle, analysere og optimere deres CO2-aftryk i forhold til Scope 1, Scope 2 og Scope 3. IFS Zero

Willbrandt A/S styrker serviceforretningen med overtagelse af Ringsted Hydraulik Service

Maskiner og anlægNavnenyt16. 06. 2026

Willbrandt A/S har pr. 1. juni 2026 overtaget Ringsted Hydraulik Service og virksomhedens tre medarbejdere. Overtagelsen skal styrke Willbrandt A/S’ servicekapacitet inden for jernbane, hydraulik og renovering – med fokus på hurtigere responstid, høj faglighed og bæredygtige løsninger. Med

International Drone Show 2026 understregede droneindustriens nye rolle i Europa

Messer og møderTop11. 06. 2026

Rekordmange deltagere fra hele verden besøgte i International Drone Show - IDS26 - i Odense i sidste uge, hvor forsvar, europæisk robusthed og operative droneløsninger satte dagsordenen. Én ting står klart efter årets International Drone Show i Odense: Droner er ikke længere en teknologi, der

Teknologisk Institut etablerer sig i Nordjylland i samarbejde med Aalborg Forsyning

AktueltEnergi og miljøNavnenytVand og spildevand11. 06. 2026

Aalborg Forsynings laboratorium, der i dag understøtter driften af Nordjyllandsværket, bliver nu en del af Teknologisk Institut. Placeringen i Norbis Park i Aalborg giver Instituttet en fysisk base med en central placering tæt på industri, forsyning og forskningsmiljøer i

AI-gigafabrikker kræver politiske valg – ikke kun teknologiske investeringer

AktueltAutomatiseringBranchenyt11. 06. 2026

EU vil bygge enorme AI-gigafabrikker, og Danmark har meldt sig på banen. Men ifølge et nyt forskningsbrief fra Københavns Universitet mangler der en bred politisk og demokratisk samtale om, hvilke formål og konsekvenser sådanne anlæg skal have. Fem såkaldte AI-gigafabrikker – enorme datacentre

Dansk cleantech-selskab vinder hospitalskontrakt og afslutter 2025 i plus

NavnenytVand og spildevand11. 06. 2026

Watopi A/S gik i sort i sit andet hele regnskabsår, er nomineret til Børsen Bæredygtig og forbereder eksport til Sverige efter at have vundet OUH-kontrakten fra to af verdens største aktører på vandområdet. Det danske cleantech-selskab Watopi A/S kom ud af 2025 med overskud i sit andet hele

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • AI er med på banen og sidelinjen ved verdens største fodboldfest

    16.06.2026

  • Innovationskrig: Fra prototype i Danmark til slagmark i Ukraine

    16.06.2026

  • Dansk udviklingsprojekt vil redde printkort fra skrotning

    16.06.2026

  • Sandvik Coromant lancerer ny digital genopslibningsportal

    16.06.2026

  • AI sætter turbo på CO2-rapportering

    16.06.2026

  • Willbrandt A/S styrker serviceforretningen med overtagelse af Ringsted Hydraulik Service

    16.06.2026

  • International Drone Show 2026 understregede droneindustriens nye rolle i Europa

    11.06.2026

  • Teknologisk Institut etablerer sig i Nordjylland i samarbejde med Aalborg Forsyning

    11.06.2026

  • AI-gigafabrikker kræver politiske valg – ikke kun teknologiske investeringer

    11.06.2026

  • Dansk cleantech-selskab vinder hospitalskontrakt og afslutter 2025 i plus

    11.06.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik