• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand
  • Link til Klimateknologi

AktueltRobotter10. 08. 2022 | Helle Friemann Nielsen

Standardisering af robotternes ”USB-stik”

AktueltRobotter10. 08. 2022 By Helle Friemann Nielsen

Danmark skal lede arbejdet med en ny international standard, der skal gøre det nemmere og hurtigere at installere samme værktøj på forskellige robotter. Den internationale standard skal sørge for, at samme værktøj kan installeres på forskellige fabrikater af robotter. Det betyder, at det ikke længere er nødvendigt at lave specialværktøj til den enkelte robotinstallation. I spidsen for arbejdet står den danske virksomhed OnRobot, der udvikler forskellige typer af værktøj til robotter.

Foto: freepik.com.


-Standarden skal hjælpe integratorerne til hurtigere at kunne automatisere. Det har betydning i en globaliseret verden, hvor omstilling i produktionen er nødvendigt i produktionsvirksomhederne. Vi gør klogt i at understøtte mere holistiske løsninger, som kan ibrugtages med en langt lavere teknisk barriere end den, mange oplever i dag, siger Morten Kühnrich, Senior Safety Expert hos OnRobot og leder af den nye arbejdsgruppe.
Ditte Klint Heede, konsulent i Dansk Standard, fortæller, at man i arbejdsgruppen håber, at systemet vil gøre det samme for robotværktøj, som USB-stikket har gjort for computeren.
-Dette nye system vil fungere som et plug and play-system, således at et generisk værktøj vil kunne installeres på forskellige typer og fabrikater af robotter på en nem og sikker måde. Dette vil øge fleksibiliteten i robotapplikationer og sikkerheden i brugen af samarbejdende robotter, fortæller Ditte Klint Heede.

Et indlysende behov
Der har i mange år eksisteret en standard for den mekaniske grænseflade til robotmanipulatorer (ISO 9409-1), som har gjort det nemmere at designe udstyr, der kan flyttes fra robot til robot. Men en tilsvarende standard har ikke eksisteret for den elektriske grænseflade. Her findes der mange forskellige former for tilslutninger og elektriske specifikationer. Netop dette skal standarden hjælpe med at forsimple, så udstyr frit kan udvikles på én robot og idriftsættes på en anden.
Ifølge Lasse Kieffer, investor og formand for Dansk Standards udvalg for robotik (S-850), er det på tide, at den elektriske grænseflade også bliver standardiseret. Han mener, at der er et helt indlysende behov for den nye standard, der gør op med tankegangen om, at man skal udvikle specialværktøjer til sine robotter:
-Væksten i robot-installationer er høj, og vi er nået til et niveau, hvor der ikke er nok robotinstallatører på arbejdsmarkedet. Der er simpelthen ikke nok menneskehænder, og det begrænser væksten. Et standardiseret elektrisk robot-interface vil betyde, at industrien kan installere mange flere robotter med det samme antal mennesker. I mange tilfælde vil integrations-tiden blive mere end halveret, siger Lasse Kieffer.

Danmark skal udvide sin styrkeposition i robotsektoren
Det er vigtigt, at danske virksomheder sidder med ved bordet, når der udvikles standarder inden for robotteknologi. Det sikrer virksomhederne indflydelse og gør, at de kan være på forkant med fremtidens krav. Og fordi vi i Danmark har en høj grad af innovation inden for industrirobotter, giver det ifølge Morten Kühnrich også god mening, at vi står i spidsen for udviklingen af den kommende standard for værktøjsskift på robotter.
-Danmark har klaret sig godt indenfor både udvikling af innovative industrielle robotter og robottilbehør. Vi har en spirende robotklynge bestående af producenter, integratorer og distributører – endda samlet på et lille område. Et stærkt dansk aftryk er med til at sikre det forsatte momentum, og at vi bevæger os i samme retning, siger Morten Kühnrich.
Og standarden for robotværktøj er ikke den eneste standard, som Danmark lige nu er står i spidsen for. Danmark sidder nemlig for bordenden i udviklingen af en ny international specifikation for kollaborative robotter, der skal hjælpe med at teste, hvor hårdt kollaborative robotter rammer et menneske. Den forventes udgivet i starten af 2023.

Få indflydelse på fremtidens standarder for robotteknologi
Dansk Standards udvalg for Robotik (S-850) arbejder med standardisering af robotteknologi, og alle danske virksomheder med interesse herfor kan deltage i udvalget. Som udvalgsmedlem har du mulighed for at deltage i det internationale arbejde på området og få indflydelse på fremtidens standarder for robotteknologi.
Læs mere her: http://www.ds.dk/s-850

Skrevet i: Aktuelt, Robotter

Seneste nyt fra redaktionen

Det tabte iværksætteri – glemmer vi den innovative borger?

InnovationNavnenytTop26. 06. 2025

Det er kun knap 15 pct. af iværksættere i Danmark, som ser sig selv som ”Løvens Hule”-typen. Faktisk svarer næsten 1/3, at de slet ikke identificerer sig som iværksættere. Spørger man Mads Vacszy Kragh, tidligere direktør i Erhvervshus Sjælland og forfatter til bogen ”Iværksættertyper”, så skaber

Danske Scurid er Europas bedste robot-startup

AktueltNavnenytRobotter26. 06. 2025

Den danske startup Scurid, med adresse i Odense, løb med titlen ”Europe's Best Robotics Startup” ved årets automatica-messe i München. Det skete efter en veloplagt pitch foran en erfaren jury og i skarp konkurrence med fem andre europæiske startups. Onsdag den 25. juni indtog seks lovende

Rigtig god sommer

AktueltBranchenyt26. 06. 2025

Det er tid til sommerferie – og det gælder også TekniskFokus, der holder pause i juli måned. Dette er således det sidste nyhedsbrev på denne side af ferien. Vi udkommer igen tirsdag den 5. august. Holdet bag TekniskFokus ønsker alle en god sommerferie…

Nyt online simuleringsværktøj – design af den optimale robotcelle

AutomatiseringRobotter26. 06. 2025

Universal Robots lancerer UR Studio, der er et stærkt online simuleringsværktøj, bygget på PolyScope X; UR’s mest avancerede, åbne og AI-kompatible softwareplatform. UR Studio, som man kan se i denne uge på UR’s stand på automationsmessen automatica i München, gør det muligt for kunder,

AI-kapløb: Nyt benchmark-værktøj hjælper danske virksomheder med at måle og styrke deres AI-parathed

Automatisering26. 06. 2025

Erhvervslivet står over for et stigende pres for at implementere generativ AI, men det halter med AI-paratheden. SAS Institute har introduceret et værktøj, der kan hjælpe danske virksomheder med at vurdere og benchmarke deres implementering af generativ AI i forhold til globale

Partnerskab vil fremme elektrificeringen af industriel procesvarme i Danmark

Energi og miljøNavnenytProcesteknologi26. 06. 2025

Kyoto Group har indgået et partnerskab med den danske rådgivningsvirksomhed Hebsgaard|Larsen for at fremme udbredelsen af Kyoto Groups termiske batteri, Heatcube, i Danmark. En løsning, der tilbyder fuldt elektrificeret varme til en reduceret pris – uden behov for forudgående

Fra bølgeskvulp til solskin – elfærge-batterier får nyt liv

Energi og miljøOffshore og marineTop23. 06. 2025

El-færgen Ellen er en klimadarling. Men hvad gør man med 26.000 slidte battericeller? To SDU-forskere vil bruge batterierne til at lagre sol og vind. På Ærø har verdens længst sejlende el-færge, Ellen, sejlet i over fem år på ren el og skrevet sig ind i transporthistoriens grønne kapitel. Men

DIRA tager springet ud i Europa

AktueltAutomatiseringNavnenytRobotter23. 06. 2025

Dansk Robot Netværk, DIRA, rykker ud over landegrænserne. Nu opruster DIRA netværksaktiviteter og videndeling i hele Europa – og indleder med delegationstur til Holland senere på året. Dansk Robot Netværk, DIRA, har i flere år været et samlingspunkt for viden, samarbejde og innovation på tværs

International Drone Show i Odense satte ny besøgsrekord

AktueltBranchenytMesser og møder23. 06. 2025

International Drone Show cementerede i sidste uge sin status som Nordens største droneevent ved at tiltrække mere end 1.000 industriaktører på tværs af forsvar, energi, landbrug, mobilitet og kritisk infrastruktur. Droner står foran deres helt store gennembrud i en række industrier.Det blev

Universal Robots A/S præsenterer nye teknologier på automatica 2025

AutomatiseringMesser og møderRobotter23. 06. 2025

På automatica 2025, der afholdes i denne uge fra 24. til 27. juni, præsenterer Universal Robots en række nye teknologier, der er designet til at hjælpe virksomheder med at imødekomme Europas stigende behov for fleksibel og skalerbar automatisering. Blandt højdepunkterne på messen i Hal B4,

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Det tabte iværksætteri – glemmer vi den innovative borger?

    26.06.2025

  • Danske Scurid er Europas bedste robot-startup

    26.06.2025

  • Rigtig god sommer

    26.06.2025

  • Nyt online simuleringsværktøj – design af den optimale robotcelle

    26.06.2025

  • AI-kapløb: Nyt benchmark-værktøj hjælper danske virksomheder med at måle og styrke deres AI-parathed

    26.06.2025

  • Partnerskab vil fremme elektrificeringen af industriel procesvarme i Danmark

    26.06.2025

  • Fra bølgeskvulp til solskin – elfærge-batterier får nyt liv

    23.06.2025

  • DIRA tager springet ud i Europa

    23.06.2025

  • International Drone Show i Odense satte ny besøgsrekord

    23.06.2025

  • Universal Robots A/S præsenterer nye teknologier på automatica 2025

    23.06.2025

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik