• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AktueltNavnenytOffshore og marine26. 02. 2026 | Helle Friemann Nielsen

Hoyer VMS Group styrker sin tilstedeværelse i Kina

AktueltNavnenytOffshore og marine26. 02. 2026 By Helle Friemann Nielsen

Som første skridt i et nyt koncern-setup udvider Hoyer VMS Group sit asiatiske hovedkontor og satser på markant vækst i Asien. Udvidelsen skal understøtte virksomhedens ambition om at være en stærk, lokal partner med global rækkevidde for skibsredere og skibsmanagement.

Foto: Hoyer VMS Group.

Hoyer VMS Group udvider sit asiatiske hovedkontor i Ningbo for at styrke sin position i Asien – særligt inden for service og reparation i den globale skibsindustri, hvor væksten i stigende grad sker i Østen.
Udvidelsen omfatter nye faciliteter på i alt 3.800 m² med lager, værksteder og kontorpladser og skal understøtte Hoyer VMS Groups ambition om at være en stærk, lokal partner med global rækkevidde for skibsredere og skibsmanagement.
-Skibsindustrien vokser i Asien, og det er her, vi skal være tæt på kunderne. Udvidelsen i Ningbo er et vigtigt første skridt for vores nye koncern og et godt eksempel på vores ”Together we outsmart the ordinary” tilgang, hvor vi styrker både vores lokale tilstedeværelse og vores globale leverancekraft, siger Søren Ø. Sørensen, bestyrelsesformand i Hoyer VMS Group.

Ét samlet globalt setup
Udvidelsen sker i kølvandet af Hoyers opkøb af VMS Group i november 2025. Hoyer er et førende globalt brand inden for elektriske motorer og automatisering, og VMS Group har gennem de seneste 25 år opbygget sine styrker inden for vedligehold, reparation og overhaling af bl.a. hovedmotorer og andre kritiske skibssystemer.
Den nye koncern har sit asiatiske hovedkontor i Ningbo. Herfra tilbyder de nu rederier, skibsmanagement, værfter, operatører og besætninger at være en power-and-motion partner gennem hele skibets levetid – fra design og installation til drift, retrofit, energioptimering og service.
Hoyer VMS Group adskiller sig fra andre virksomheder inden for branchen ved altid at have et stort antal servicefolk ombord på skibe i hele verden for at servicere, vedligeholde og reparere skibsmotorer og fremdriftssystemer. De højtuddannede teknikere kan nu også udføre omfattende kontroller og inspektioner af blandt andet elmotorer på skibene – ikke kun når der opstår havari, men proaktivt inden nedbrud påvirker driften.
Det betyder, at Hoyers VMS Groups øgede tilstedeværelse i Kina giver klare fordele for kunder i hele Asien.
-Når vores teknikere allerede er ombord, kan de inspicere elektriske motorer og løse potentielle problemer, inden en motor svigter. Denne proaktive tilgang reducerer risikoen for, at skibe må ligge stille, forhindrer kostbare skader og giver besætninger og flådechefer mulighed for at planlægge vedligeholdelse i stedet for at reagere på havari, siger Henrik Sørensen, CEO for Hoyer VMS Group.
Hoyer VMS opfatter fortsat Kina som en vigtig bro til resten af Asien, hvor mange af verdens største rederier og mest avancerede skibsværfter er placeret.
-Det er unikt, at vi kan tilbyde en bred vifte af tilbud til vores kunder, f.eks. værfter, skibsredere og skibsmanagement, fordi vi nu kan være med i hele skibets levetid. Selv om sammenlægningen af Hoyer og VMS blot skete for et par måneder siden, oplever vi allerede nu stor interesse fra både eksisterende og potentielle nye kunder, supplerer Henrik Sørensen.

Henrik Sørensen, CEO for Hoyer VMS Group og Søren Ø. Sørensen, bestyrelsesformand i Hoyer VMS Group. Foto: Hoyer VMS Group.

Udsigt til øget omsætning
Hoyer VMS Group forventer, at investeringerne i Asien vil bidrage væsentligt til koncernens fremtidige vækst. Målet er at øge omsætningen fra cirka 1,5 mia. kr. til 2 mia. kr. i de kommende år – drevet af det udvidede og unikke setup i den samlede koncern.
-Hoyer har gennem mange år haft succes i Kina ved målrettet at fokusere på nichemarkeder og premium- segmenter, hvor vi kan tilføre tydelig merværdi og differentiere os fra konkurrencen. Kina er samtidig vores vigtigste hub for eksport og vækst på tværs af Asien. Med udvidelsen i Ningbo binder vi denne strategi endnu tættere sammen og skaber en stærkere samlet løsning for vores kunder i Asien, som nu er vigtigere end nogensinde, siger Søren Ø. Sørensen afslutningsvis.

Hoyer VMS Group er en global one-stop lifetime-partner for power and motion-løsninger, der blev skabt gennem sammenlægningen af Hoyer og VMS Group i 2025. Virksomheden kombinerer Hoyers motorer, drev og automatiseringsekspertise med VMS Groups omfattende service- og livscykluskompetencer i forbindelse med powersystemer til støtte af skibsejere og industrivirksomheder over hele verden.
Hoyer VMS Group har global tilstedeværelse i Danmark, Holland, Polen, Tyskland, Kina, Japan, Sydkorea, USA, Brasilien, Namibia, Saudi-Arabien. Virksomheden beskæftiger omkring 700 på verdensplan.

Kilde: Hoyer VMS Group.

Skrevet i: Aktuelt, Navnenyt, Offshore og marine

Seneste nyt fra redaktionen

Ny rapport: Nordiske virksomheder har store forhåbninger til fysisk AI

AutomatiseringBranchenytTop18. 06. 2026

Fysisk AI er en voksende og vigtig brik i alle industrier, og globalt set bliver robotter udstyret med kunstig intelligens anset som den næste store bølge inden for AI-revolutionen. I en ny rapport stiller det globale konsulenthus Capgemini skarpt på, hvordan den fysiske AI markerer et skifte fra

AI-satsning skal styrke driftssikkerheden på dansk kraftværk

AktueltAutomatiseringEnergi og miljø18. 06. 2026

Ørsted A/S, Danmarks største energiselskab og en af verdens førende aktører inden for vedvarende energi, tester en AI-baseret løsning til fejlprediktion fra ABB A/S. Løsningen installeres på Avedøre Kraftværk for at styrke driftssikkerheden og bidrage til et mere robust elsystem i takt med, at

AI-agenter presser virksomhedernes netværk

AktueltAutomatiseringBranchenyt18. 06. 2026

AI-agenter sender flere kald mellem systemer, databaser og modeller, end virksomhedernes netværk er vant til. Det øger trafikken, presser kapaciteten og gør sikkerhedsarbejdet mere komplekst. Det viser en ny global undersøgelse fra Cisco og Foundry blandt 3.472 it-chefer. Virksomhedernes

Autonom elektrisk færge bliver legeplads for danske og tyske teknologivirksomheder

InnovationOffshore og marine18. 06. 2026

Færgen AutoGnom er ved at gennemgå de sidste tests. Til næste år skal den nemlig stå klar til at afprøve de mange innovative løsninger, som startups og SMV'er bl.a. på Fyn og i Nordtyskland spytter ud. Den nye flydende legeplads er en del af Interreg Deutschland - Danmark projektet Baltic Ventures

AAU og SDU vil styrke innovation og digital suverænitet med ny platform for spinouts og startups

BranchenytInnovation18. 06. 2026

Aalborg Universitet og Syddansk Universitet vil udvikle en fælles digital platform, der skal styrke innovationen og gøre vejen fra forskning til virksomhed både kortere og enklere. Med projektet ”SPINS; Spinout platform for innovation and European sovereignty” vil de to universiteter samle centrale

Brunata A/S udsender nyt regnskab – fortsætter vækstrejsen

NavnenytVand og spildevand18. 06. 2026

Cleantech-virksomheden Brunata A/S har udsendt nyt regnskab og fortsætter vækstrejsen med stigende omsætning og solid fremgang i forretningen. Resultatet er især drevet af en solid markedsposition for fordelingsregnskaber og stor international succes. Brunata A/S, som udvikler digitale

AI er med på banen og sidelinjen ved verdens største fodboldfest

AutomatiseringTop16. 06. 2026

VM i fodbold 2026 er i fuld gang. I kulisserne står nye AI-teknologier klar og arbejder på højtryk for at bringe fodboldelskere på tværs hele verden endnu tættere på alle slutrundens største øjeblikke. Lenovo er officiel teknologipartner for FIFA World Cup 2026 og spiller en helt central rolle i den

Innovationskrig: Fra prototype i Danmark til slagmark i Ukraine

AktueltBranchenytInnovationNavnenyt16. 06. 2026

Startups har fået en hidtil uset og afgørende rolle i krigen i Ukraine, men kun hvis de formår at levere hurtigt og med direkte kontakt til fronten. I Danmark boomer dronerelaterede startups. Tre af dem fortæller her om deres vej fra prototype til slagmark. Til det får de tre startups hjælp fra

Dansk udviklingsprojekt vil redde printkort fra skrotning

AktueltBranchenytEnergi og miljø16. 06. 2026

Når brugt elektronik kasseres, går printkort med kritiske og strategiske råmaterialer for millioner hvert år op i røg. Nu vil dansk udviklingsprojekt med Teknologisk Institut som projektleder redde elektronikaffald fra destruktion for at sikre, at værdifulde komponenter og råmaterialer genbruges og

Sandvik Coromant lancerer ny digital genopslibningsportal

Maskiner og anlæg16. 06. 2026

Sandvik Coromant, der er specialiseret leverandør af spåntagende værktøj til metalbearbejdning og produktionsløsninger, har opgraderet sin slibe- og genbelægningsservice for solide runde værktøjer. For at give producenterne fuld kontrol over genopslibningen erstatter den opgraderede service den

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Ny rapport: Nordiske virksomheder har store forhåbninger til fysisk AI

    18.06.2026

  • AI-satsning skal styrke driftssikkerheden på dansk kraftværk

    18.06.2026

  • AI-agenter presser virksomhedernes netværk

    18.06.2026

  • Autonom elektrisk færge bliver legeplads for danske og tyske teknologivirksomheder

    18.06.2026

  • AAU og SDU vil styrke innovation og digital suverænitet med ny platform for spinouts og startups

    18.06.2026

  • Brunata A/S udsender nyt regnskab – fortsætter vækstrejsen

    18.06.2026

  • AI er med på banen og sidelinjen ved verdens største fodboldfest

    16.06.2026

  • Innovationskrig: Fra prototype i Danmark til slagmark i Ukraine

    16.06.2026

  • Dansk udviklingsprojekt vil redde printkort fra skrotning

    16.06.2026

  • Sandvik Coromant lancerer ny digital genopslibningsportal

    16.06.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik