• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

BranchenytTopVand og spildevand31. 10. 2024 | Helle Friemann Nielsen

Spildevandsovervågning skal nu afsløre danskernes forbrug af misbrugsstoffer

BranchenytTopVand og spildevand31. 10. 2024 By Helle Friemann Nielsen

Gennem spildevandsanalyse fra seks store byer vil Institut for Retsmedicin på Aarhus Universitet følge danskernes indtag af de mest almindelige misbrugsstoffer som fx kokain og opioider.

Foto: freepik.com.

Borgernes spildevand bliver i stigende grad brugt som en kilde til information, der kan højne folkesundheden.
Nu har Institut for Retsmedicin på Aarhus Universitet og Sundhedsstyrelsen indledt en måling af spildevandet fra de seks byer København, Næstved, Odense, Esbjerg, Aarhus og Aalborg, der skal afsløre forbruget af almindeligt forekommende illegale misbrugsstoffer.
Spildevandsanlæggene samler prøverne ind, og Institut for Retsmedicin i Aarhus analyserer forekomsten af bl.a. kokain, amfetamin, metamfetamin, heroin, THC, MDMA og ketamin. Prøverne analyseres også for flere opioider, der anvendes som både lægemidler og misbrugsstoffer – fx morfin, metadon, codein, tramadol, oxycodon og fentanyl.
Målingerne har stor værdi, fordi spildevandet fra de seks byer dækker omkring 1.2 mio. mennesker, fortæller Christian Lindholst, institutleder på Institut for Retsmedicin ved Aarhus Universitet:
-Resultaterne bliver et stærkt supplement til andre undersøgelser af danskernes forbrug af misbrugsstoffer. En af fordelene er, at data ikke afhænger af, om man fx svarer retvisende i et spørgeskema, siger han.
-Det er en forholdsvis billig måde at indsamle store mængder data, og det kan bl.a. bruges til at estimere, hvor stort forbruget af misbrugsstoffer er i Danmark, og følge udviklingen over tid. Det kan vi sige ret præcist, fordi projektet kan komme til at inkludere spildevand fra en meget stor del af Danmarks befolkning, forklarer Christian Lindholst.
Indsamlingen af spildevand fra de seks byer er begyndt i 2024. Prøverne bliver samlet ind hver dag i en uge – og målingerne gentages indtil videre med et halvt års mellemrum.

Spildevandsovervågning er en ny teknologi. Det er et spændende værktøj til at følge forbruget af de mest almindelige misbrugsstoffer på tværs af hele landet, siger Christian Lindholst. Foto: Simon Byrial Fischel/Aarhus Universitet.

Erfaring fra covid-19
Spildevandsanalyse for misbrugsstoffer har tidligere været anvendt i Danmark i et begrænset omfang, men aldrig i forbindelse med et overvågningsprogram som det, der nu lægges op til.
-Spildevandsovervågning er en ny teknologi, og der sker en hurtig teknisk udvikling. Det er et spændende værktøj til at følge forbruget af de mest almindelige misbrugsstoffer på tværs af hele landet, siger han videre.
Målingerne sker i samarbejde med Statens Serum Institut (SSI), som gennem flere år har indsamlet spildevandsprøver fra mange forskellige renseanlæg i Danmark som led i overvågningen af covid-virus.
Da covid-19-epidemien ramte, blev analyser af spildevand for første gang taget i brug til systematisk at overvåge en sygdom i Danmark. Metoden var effektiv, for spildevandsanalyser og PCR-tests gav overordnet det samme billede af smitte i befolkningen, viser en analyse fra Statens Serum Institut, der nu har etableret et logistisk setup for prøveudtagning, prøveforsendelser, indrapportering af tilhørende data, kontaktpersoner osv. med renseanlæggene, som det nye projekt kan drage nytte af.
Selve analyserne er relativt lette at udføre, når de først er implementeret i laboratoriet, forklarer Christian Lindholst. Men tolkning af data kan være udfordrende og kræver både erfaring og kendskab til de begrænsninger, som spildevandsanalyse indeholder.
-Af den grund er det vigtigt, at vi er en del af et stort europæisk samarbejde – EUDA – hvor vi kan få hjælp og sparring fra meget erfarne folk på området, siger han videre.
Spildevandsdata skal fremover inkluderes i den årlige rapport ”Narkotika på Gadeplan”, som udkommer i et samarbejde mellem Sundhedsstyrelsen, Rigspolitiet, politikredsene i Danmark og de retsmedicinske institutter.

Spildevandsovervågning – et redskab med store perspektiver
Det nye, danske overvågningsprogram med fokus på misbrugsstoffer er tilmeldt EU-WISH (Wastewater Integrated Surveillance for Public Health), som videreudvikler sygdomsovervågning gennem spildevand.
Statens Serum Institut står, sammen med det græske folkesundhedsinstitut, i spidsen for EU-WISH, der har deltagelse af en lang række europæiske lande. Målet er bl.a., at myndighederne skal kunne reagere hurtigt, når der er nye epidemier på vej.
EU-WISH løber i tre år, og formålet er at støtte de deltagende lande med at forbedre og udvide spildevandsovervågning til gavn for folkesundheden.
Kilde: Statens Serum Institut og EU-WISH

Skrevet i: Branchenyt, Top, Vand og spildevand

Seneste nyt fra redaktionen

Stolt dansk klaverbygger-tradition genoplivet med hjælp fra jernstøberi

Maskiner og anlægNavnenytTop26. 03. 2026

Det er over 50 år siden, der sidst blev støbt jernrammer til flygler i Danmark, men nu er støberiet Uldall i Vejen i gang med den spektakulære opgave igen. I tæt samarbejde med Jon Windfeldt Arnø, der har genoplivet klaverfabrikken Hornung & Møller, smelter Uldall jernrammer fra gamle flygler om

DTU er det mest patentsøgende universitet i Europa

AktueltInnovationNavnenyt26. 03. 2026

113 gange i 2025 søgte DTU patent på en ny teknologi opfundet af en ansat forsker. Dermed stiger universitetet helt til tops på en ny opgørelse fra Det Europæiske Patentkontor. Når en forsker knækker koden til en helt ny teknologi og vil udvikle den kommercielt, er det vigtigt, at andre ikke

Tetra Pak vinder international industripris

AktueltAutomatiseringNavnenyt26. 03. 2026

Tetra Pak har netop vundet Microsoft Intelligent Manufacturing Award 2026 for sin digitaliseringsplatform Tetra Pak Factory OS. Platformen samler data, automation og analyse i ét system og giver fødevareproducenter realtidsindsigt i produktionen – med potentiale for både højere output og lavere

Ny rapport: Milliardinvesteringer i cloud-sikkerhed drukner i kompleksitet og skaber farlig sårbarhed

Automatisering26. 03. 2026

En ny global undersøgelse afslører en voksende cloud kompleksitetskløft, hvor flere cloudløsninger og -værktøjer ikke giver mere sikkerhed - men derimod flere angrebspunkter. IT-kriminelle har allerede taget AI til sig og angriber med hidtil uset hastighed. Fortinet peger på AI-drevet forsvar,

Ny generation af vendeskær til supereffektiv fræsning i rustfrit stål

Maskiner og anlæg26. 03. 2026

Sandvik Coromant lancerer GC1240; den nye generation af vendbare fræserskær - udviklet som en løsning på de sværeste problemer inden for bearbejdning af rustfrit stål med konstant stærk performance. GC1240 fra Sandvik Coromant med innovativ flerlags nano-PVD-belægning, der fremstilles med den

Danmarks eneste master i arbejdsmiljøledelse bliver nu endnu mere fleksibel

Branchenyt26. 03. 2026

Fremover bliver det endnu lettere at kombinere fuldtidsarbejde med masteruddannelsen i arbejdsmiljøledelse på SDU. Fx kan man tage uddannelsen over op til seks år, ligesom mere af undervisningen bliver virtuel. Da Syddansk Universitet i 2022 åbnede Danmarks første masteruddannelse i

Robotbrag udvider programmet med teknologi-workshops

AutomatiseringMesser og møderRobotterTop23. 03. 2026

Teknologi-workshops rykker ind på andendagen af Robotbrag og DIRA Business 2026 den 8. maj. Initiativet er sat i søen for at give deltagerne endnu større udbytte af dagen – med praktiske indsigter i teknologier og tæt kontakt til eksperter. Robotter, AI og automation udvikler sig i et hastigt

Handlingskatalog – forslag til cirkulær produktion

AktueltBranchenytNavnenyt23. 03. 2026

Hvordan skaber man et reelt marked for cirkulær produktion i Danmark? Det spørgsmål har en række virksomheder, eksperter og myndigheder arbejdet med i fællesskab i en række projekter støttet af Industriens Fond. Nu samler fonden erfaringerne i et nyt handlingskatalog med konkrete forslag til,

AI er trådt ind i produktionsæraen

AktueltAutomatiseringNavnenyt23. 03. 2026

I sidste uge præsenterede Lenovo sine nye Lenovo Hybrid AI Advantage-løsninger med NVIDIA. Løsningerne skal hjælpe virksomheder med at operationalisere AI gennem hurtigere implementering og realtidsinferens. Derved indleder Lenovo og NVIDIA en ny produktionsæra inden for AI. AI er i fuld gang

Efter 18 år i Zebicon a/s bliver Katja Ramsing ny direktør

Navnenyt23. 03. 2026

Billund-virksomheden Zebicon a/s har fået ny administrerende direktør. Salgschef Katja Ramsing har overtaget posten, mens stifter og hidtidig CEO Jeppe Hebsgaard Laursen fortsætter i en rolle som strategisk rådgiver. Zebicon a/s arbejder med optisk 3D scanning og måleteknologi til industrien.

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Stolt dansk klaverbygger-tradition genoplivet med hjælp fra jernstøberi

    26.03.2026

  • DTU er det mest patentsøgende universitet i Europa

    26.03.2026

  • Tetra Pak vinder international industripris

    26.03.2026

  • Ny rapport: Milliardinvesteringer i cloud-sikkerhed drukner i kompleksitet og skaber farlig sårbarhed

    26.03.2026

  • Ny generation af vendeskær til supereffektiv fræsning i rustfrit stål

    26.03.2026

  • Danmarks eneste master i arbejdsmiljøledelse bliver nu endnu mere fleksibel

    26.03.2026

  • Robotbrag udvider programmet med teknologi-workshops

    23.03.2026

  • Handlingskatalog – forslag til cirkulær produktion

    23.03.2026

  • AI er trådt ind i produktionsæraen

    23.03.2026

  • Efter 18 år i Zebicon a/s bliver Katja Ramsing ny direktør

    23.03.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik