• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

NavnenytOffshore og marine06. 08. 2026 | Helle Friemann Nielsen

Specialmaskiner til offshore-industrien – når standardløsninger ikke er nok

NavnenytOffshore og marine06. 08. 2026 | Helle Friemann Nielsen

NOV Subsea Production Systems i Kalundborg designer og fremstiller fleksible rør til offshore olie-, gas-, kemi- og vandindustrien. Samarbejdet mellem NOV og ODIN Engineering i Slagelse går mere end 20 år tilbage. I et tæt samarbejde er særlige behov i NOV’s produktion blevet omsat til præcise og driftssikre specialmaskiner.

NOV og ODIN Engineering har samarbejdet i 20 år. Her ses fra venstre Manager of Operations and Manufacturing Michael Hartvigsen, Principal Project Manager Stefan Skov samt Manager of Plant Projects Henrik Skovsgaard, alle fra NOV, og adm. Direktør Mads S. Rasmussen, ODIN Engineering. Foto: ODIN Engineering.

NOV er en global leverandør af teknologi, udstyr og services til energiindustrien. Virksomheden udvikler blandt andet avancerede systemer og komponenter til offshore olie- og gasproduktion – herunder fleksible rør, som især bruges ved udvinding på dybt vand til at transportere olie og gas fra brønde på havbunden til produktionsenheder i havoverfladen.
En del af disse rør produceres i NOV’s afdeling i Kalundborg. Her stilles meget høje krav til kvalitet, præcision og dokumentation i produktionen, da de fleksible rør er udviklet til at fungere under nogle af verdens mest krævende forhold – nemlig på havbunden.
-Vores samarbejde går omkring 20 år tilbage. ODIN er et engineering- og fremstillingsfirma, som både kan udvikle, designe, bygge og idriftsætte maskiner. Sammen med dem har vi fået udviklet og produceret unikke maskiner, der netop løser de opgaver i produktionen, vi efterspørger. Den kombination er værdifuld for os, fortæller seniorprojektleder (UK: Principal Project Manager) Stefan Skov fra NOV.

En ekstern samarbejdspartner inden for engineering
Hos NOV arbejder man løbende med at udvikle og optimere produktionen, og samarbejdet med eksterne specialister spiller en vigtig rolle. Ifølge Stefan Skov er ODIN Engineerings styrke særligt evnen til at omsætte ideer og behov til konkrete løsninger.
-Det, ODIN især bidrager med, er deres faglighed inden for udvikling, design, bestykning og konstruktion. De hjælper med at konkretisere vores behov og gøre vores ideer til en kravspecifikation, opsætter og afprøver testopstillinger sammen med os og leverer i sidste ende netop dén maskine, der fungerer i praksis, siger han.
Samarbejdet er kendetegnet ved en tæt dialog, hvor ODIN sørger for at inddrage alle relevante medarbejdere fra NOV og deres ideer, så løsningsforslag udvikles i fællesskab.

Samarbejde og udfordringer
ODIN Engineering har i flere omgange leveret specialmaskiner til NOV. Et konkret eksempel er udviklingen af en CPC (Carcass Pitch Controller). Her blev input fra NOV’s produktion kombineret med idéarbejdet i ODIN også suppleret med testopstillinger og flere iterationer hos ODIN, indtil den rette løsning og koncept var fundet.
-Det er ODIN’s DNA at udvikle maskiner, som ikke findes endnu, og hvor løsningen måske ikke er helt nem at få øje på. Ofte gør vi dette med meget tæt samarbejde med kunden og deres hold. De har viden om produktet, vi har værktøjerne og erfaring i at skabe en maskine, der leverer varen, fortæller adm. dir. hos ODIN Mads S. Rasmussen og tilføjer:
-Vi sætter stor pris på kunder, der som NOV arbejder sammen med os på den lange bane. Det nære samarbejde er vigtigt i konkretiseringen af løsninger, som kan implementeres og fungere stabilt i produktionen.

Kvalitetssikring af foringen i fleksible rør
Den første CPC kom til fulde til at løse sin opgave i produktionslinjen hos NOV, hvilket også er baggrunden for, at den senere blev leveret i en tilpasset udgave til samme produktionslinje.
-Der stilles stadig større krav til kvalitet og dokumentation på udstyr til offshore olie- og gasudvindingen. Med udviklingen af vores CPC hos ODIN Engineering har vi fået nogle hjælpemaskiner, som løser en vigtig opgave på produktionslinjen, siger Stefan Skov.

En alsidig samarbejdspartner tæt på produktionen
For NOV er det en fordel, at afstanden til ODIN Engineering ikke er særligt lang, og at ODIN både kan arbejde med konceptudvikling, testopstillinger og selve maskinbyggeriet.
-De har både ingeniørerne og faciliteterne til at teste ideer, designe og bygge specialmaskinerne. Det betyder, vi hurtigt kan finde ud af, om en løsning holder. Det giver sikkerhed for, vi får specificeret løsningen rigtigt og leveret det rigtige. Og på tre kvarter kan vi være hos ODIN for at følge med i fremstillingens faser eller overvære en test, forklarer Stefan Skov.
Efterspørgslen på fleksible rør til offshore produktion forventes at stige i de kommende år, og hos NOV arbejder man løbende med at udvikle og udvide produktionen. Her spiller samarbejdet med erfarne maskinudviklere og -byggere en vigtig rolle.
-Der er masser af aktivitet i industrien, og det er vigtigt med dygtige samarbejdspartnere tæt på. Det er del af det, ODIN bidrager med, siger Stefan Skov. Han ser derfor samarbejdet som et langvarigt samarbejde baseret på faglighed, dialog og tillid.

Kilde: ODIN Engineering.

Skrevet i: Navnenyt, Offshore og marine

Seneste nyt fra redaktionen

Ny rapport: AI når ikke for alvor ud på fabriksgulvet

AutomatiseringBranchenytTop05. 11. 2026

Danske produktionsvirksomheder har taget AI i brug på kontoret, men teknologien når ikke for alvor ud på fabriksgulvet. Det viser en ny rapport fra Dansk Industri og Force Technology, som også peger på, at mange AI-projekter ikke kommer videre fra pilotstadiet. Kunstig intelligens har for alvor

Virksomheder kan nu teste genfremstilling af egne produkter

AktueltBranchenytNavnenyt05. 11. 2026

De nye faciliteter i DTU's center for genfremstilling står klar til at hjælpe virksomheder med at omsætte cirkulære ambitioner til konkrete forretningsmuligheder. Danmarks Tekniske Universitets nyeste testfaciliteter står klar til at tage imod produktionsvirksomheder, der ønsker at udvikle,

Forsvarsboomet er nået iværksætterne

AktueltBranchenytInnovation05. 11. 2026

Flere iværksættere ser nye muligheder på forsvarsområdet, samtidig med at Forsvaret søger tættere på mindre, innovative virksomheder. Det mærkes også i årets Fynske Bank Startup Lab, hvor både specialiseret forsvarsteknologi og løsninger med civile og militære anvendelsesmuligheder er

Lenovo udvider AI-bibliotek: Virksomheder skal have mere værdi ud af deres AI-brug

Automatisering05. 11. 2026

Nordiske virksomheder kæmper med at omsætte AI-piloter til konkret forretningsværdi og samtidig holde tokenomkostningerne nede. Lenovo udvider nu sit AI-bibliotek med en række nye brugseksempler, der skal gøre det lettere at få AI i drift og skalere anvendelsen. 57 procent af skandinaviske

Ny orbital gevindfræser mindsker risikoen og kompleksiteten ved indvendig gevindskæring

Maskiner og anlæg05. 11. 2026

Sandvik Coromant lancerer CoroThread 500, der anvender orbital gevindfræsning med henblik på at forbedre pålideligheden og alsidigheden ved krævende indvendige gevindskæringsopgaver. Producenter, der fremstiller komponenter af høj værdi, står ofte over for betydelige udfordringer, når de skal

Generaldirektørskifte ved European Spallation Source – Jane Hvolbæk Nielsen tiltræder formelt som generaldirektør

Maskiner og anlægNavnenyt05. 11. 2026

Nu indleder European Spallation Source (ESS), der er Europas næste generations neutronforskningsanlæg, et nyt kapitel, når Jane Hvolbæk Nielsen formelt tiltræder stillingen som generaldirektør. Hun efterfølger Helmut Schober, hvis femårige mandatperiode nu udløber. -Jeg er både begejstret,

Stort flertal af virksomhederne vil hjælpe i kriser – men ved ikke hvordan

BranchenytTop03. 11. 2026

Danske virksomheder er klar til at tage ansvar for samfundssikkerheden. En ny analyse fra Dansk Industri viser, at 81 procent af virksomhederne gerne vil bidrage til en fælles beredskabsindsats ved kriser som stormflod, forsyningssvigt eller sabotage. Men samtidig ved hele 64 procent af

Nyt projekt vil gentænke skibsophugning

AktueltBranchenytNavnenytOffshore og marine03. 11. 2026

Når europæiske fragtskibe tages ud af drift, ender mange på ophugningsstrande i Sydasien, hvor arbejdsforholdene ofte er farlige, og miljøbelastningen er stor. Samtidig mister Europa adgang til værdifulde råmaterialer, som kunne genanvendes i europæisk industri - herunder forsvarsindustrien. Nyt

Besøgsfremgang og stor tilfredshed på årets FoodTech

AktueltMesser og møder03. 11. 2026

Med 286 udstillere og 7.606 besøgende tiltrak FoodTech i år flere fagfolk end i 2024, og udstillernes positive tilbagemeldinger vidner om tre vellykkede dage med værdifulde møder, nye samarbejder og forretningsmuligheder. Nordens førende destination for fødevareteknologi samlede branchen i MCH

IFS gør avanceret AI til hverdagsteknologi i industrien

Automatisering03. 11. 2026

Med lanceringen af IFS Intelligence flytter AI helt ud til medarbejderne på produktionsgulvet, i servicebilen eller på boreriggen. Ved at stille et enkelt spørgsmål kan de på få minutter få overblik over driften, finde løsninger på konkrete problemer og sætte digitale medarbejdere til at udføre

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Ny rapport: AI når ikke for alvor ud på fabriksgulvet

    05.11.2026

  • Virksomheder kan nu teste genfremstilling af egne produkter

    05.11.2026

  • Forsvarsboomet er nået iværksætterne

    05.11.2026

  • Lenovo udvider AI-bibliotek: Virksomheder skal have mere værdi ud af deres AI-brug

    05.11.2026

  • Ny orbital gevindfræser mindsker risikoen og kompleksiteten ved indvendig gevindskæring

    05.11.2026

  • Generaldirektørskifte ved European Spallation Source – Jane Hvolbæk Nielsen tiltræder formelt som generaldirektør

    05.11.2026

  • Stort flertal af virksomhederne vil hjælpe i kriser – men ved ikke hvordan

    03.11.2026

  • Nyt projekt vil gentænke skibsophugning

    03.11.2026

  • Besøgsfremgang og stor tilfredshed på årets FoodTech

    03.11.2026

  • IFS gør avanceret AI til hverdagsteknologi i industrien

    03.11.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia ApS
Gammel Strandvej 20, 1th
DK - 2990 Nivå
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk

Privatlivspolitik
Cookiepolitik
Administrer samtykke
For at give dig de bedste oplevelser bruger vi teknologier som cookies til at gemme og/eller få adgang til enhedsoplysninger. Hvis du giver dit samtykke til disse teknologier, kan vi behandle data som f.eks. browsingadfærd eller unikke ID'er på dette websted. Hvis du ikke giver dit samtykke eller trækker dit samtykke tilbage, kan det have en negativ indvirkning på visse funktioner og egenskaber.
Funktionsdygtig Altid aktiv
Den tekniske lagring eller adgang er strengt nødvendig med det legitime formål at muliggøre brugen af en specifik tjeneste, som abonnenten eller brugeren udtrykkeligt har anmodet om, eller udelukkende med det formål at overføre en kommunikation via et elektronisk kommunikationsnet.
Præferencer
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for det legitime formål at lagre præferencer, som abonnenten eller brugeren ikke har anmodet om.
Statistikker
Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til statistiske formål. Den tekniske lagring eller adgang, der udelukkende anvendes til anonyme statistiske formål. Uden en stævning, frivillig overholdelse fra din internetudbyders side eller yderligere optegnelser fra en tredjepart kan oplysninger, der er gemt eller hentet til dette formål alene, normalt ikke bruges til at identificere dig.
Marketing
Den tekniske lagring eller adgang er nødvendig for at oprette brugerprofiler med henblik på at sende reklamer eller for at spore brugeren på et websted eller på tværs af flere websteder med henblik på lignende markedsføringsformål.
  • Vælg muligheder
  • Administrer tjenester
  • Administrer {vendor_count} leverandører
  • Læs mere om disse formål
Vælg fra liste
  • {title}
  • {title}
  • {title}