Bast & Co. A/S, der reparerer og servicerer værktøjsmaskiner, starter en helt ny virksomhed, der udelukkende fokuserer på CNC-styringer af fræsere, drejecentre og specialmaskiner.
I bestræbelserne på at øge effektiviteten i virksomhedens servicering af værktøjsmaskiner, satser man nu også på den elektriske og styringsmæssige del af maskiner. Den vejlensiske virksomhed har siden 1993 repareret, vedligeholdt og renoveret alle typer værktøjsmaskiner. Efterspørgslen på udskiftning, omprogrammering og installation af CNC-styringer har været stigende, hvorfor Jens Hansen, direktør og medejer i Bast & Co. A/S, nu opretter en selvstændig virksomhed ved navn BastCnc.dk ApS, der skal drives parallelt med den nuværende. To teknikere er allerede ansat, og ambitionen er, at virksomheden hurtigt skal fuldtidsbeskæftige fire-fem mand.
-Vi har indtil nu skullet hive samarbejdspartnere ind for at kunne levere den fulde pakke med reparation og udskiftning af CNC-styringerne. Med den nye virksomhed og to nye, erfarne CNC-teknikere til at drive den, kan vi endnu mere effektivt varetage alle de krav, som moderne virksomheder i jern- og maskinindustrien har til driftssikkerhed og produktivitet i deres maskinpark, siger Jens Hansen.
Mange kunder i udlandet
De to teknikere i BastCnc.dk står klar til at rykke ud, når en kundes CNC-maskine bryder ned, men det meste af deres tid kommer til at gå med at udskifte gamle styringsenheder med nye, der er lettere at programmere – hovedsageligt fra producenterne Heidenhain og Siemens. Bast & Co. har mange internationale kunder, som for eksempel Danfoss og Grundfos, og en stor del af arbejdet for det ny selskab kommer derfor ligeledes til at foregå uden for landets grænser.
-Omkring halvdelen af vores CNC-opgaver vil være for kunder i Danmark. Derudover er det særligt Norge, Tyskland og Polen, der er vores vigtigste markeder, fortæller Jens Hansen.
Til det nyoprettede selskab BastCnc.dk ApS er den erfarne CNC-tekniker Flemming Næsager blevet ansat.
Med omkring 22 års erfaring med CNC-løsninger – heraf de sidste syv som selvstændig – er Flemming Næsager en af branchens mest drevne teknikere. Den uddannede automatikmekaniker glæder sig til at komme i gang med at servicere de mange kunder både herhjemme og i udlandet.
-Bast & Co. er en spændende virksomhed i vækst, som jeg er utrolig stolt af at være en del af. Jeg vil arbejde hårdt for, at vi lykkes med denne satsning på CNC-markedet, siger Flemming Næsager.
Han vil stå for den daglige opgaveløsning sammen med kollega og automatikmekaniker Lars Fangel Plumhoff.
Foto: Flemming Næsager (th.) og Lars Fangel Plumhoff skal løse de daglige opgaver i den nye virksomhedskonstellation BastCnc.dk ApS. Tilsammen har de 30 års erfaring med CNC-løsninger. (Foto: PR).