• LinkedIn
  • KONTAKT
  • ANNONCERING
  • PARTNERLOGIN

TekniskFOKUS

Fokus på teknik og automation

  • Automatisering
  • Branchenyt
  • Energi og miljø
  • Innovation
  • Maskiner og anlæg
  • Messer og møder
  • Navnenyt
  • Offshore og marine
  • Procesteknologi
  • Robotter
  • Vand og spildevand

AutomatiseringMesser og møderRobotterTop19. 06. 2025 | Helle Friemann Nielsen

Verdens førende messe inden for robotteknologi og smart automation

AutomatiseringMesser og møderRobotterTop19. 06. 2025 By Helle Friemann Nielsen

automatica er verdens førende internationale messe inden for robotteknologi og smart automation. Messen, der afholdes i næste uge fra den 24.-27. juni i München, samler alle nøgleteknologier og dækker således hele værdikæden: fra komponenter til systemer, fra services til anvendelser – på tværs af alle produktionssektorer – og i overensstemmelse med visionen om autonom produktion.

Foto: Messe München GmbH.

Verden ændrer sig hurtigere end nogensinde. Relaterede problemer og udfordringer viser sig i stigende grad i økonomi, samfund og politik. Som et resultat har indførelsen af digitalisering og industri 4.0 fået ufattelig fart, og betydningen af automation og robotteknologi er vokset hurtigt på grund af stigende efterspørgsel. Samtidig er klimabeskyttelse endelig blevet et fast punkt på den globale to-do-liste.
Det er ikke bare en teoretisk overvejelse, at sårbare logistiknetværk kan bringe industriproduktionen til standsning. De nuværende forsyningsproblemer rammer alle – og er langt mere end et luksusproblem i sektorer som energi og sundhed. Men hvordan kan man gøre forsyningskæder mindre sårbare? Hvordan kan smart automation og digitalisering bidrage til større økonomi, uafhængighed og bæredygtighed i europæiske produktionsanlæg? Hvilke slags grønne teknologier og systemer har vi brug for til at gøre produktionen energivenlig og CO2-neutral?
Smarte AI-baserede produktionslinjer, der anvender robotter, cobotter, mobile robotsystemer og AGV’er, har det, der skal til. Og Automatica 2025 vil vise, hvordan det ser ud i praksis i overensstemmelse med visionen om autonom produktion.
Fra den 24. til den 27. juni 2025 vil Automatica således bringe industri og forskning sammen i seks udstillingshaller og give et overblik over de seneste tendenser og innovationer.

Foto: Messe München GmbH.

-Automatica tager dermed fat på de relevante emner, som industrien intensivt beskæftiger sig med; vi har med andre ord fingeren på pulsen, fortæller udstillingsdirektør Anja Schneider.
Messen fokuserer på tre nøgleområder: digitalisering og AI, bæredygtig produktion samt fremtidens arbejde. Det handler om mennesker og maskiner – og ikke mennesker versus maskiner.
Og for første gang tilbyder Automatica også løsninger, der dækker aspekterne i den industrielle sundhedssektor: fra aktiveringsteknologier til laboratorieautomation og klinisk robotteknologi.

Hele værdikæden med AI som afgørende faktor
Automatica dækker hele værdikæden inden for robotteknologi og smart automation – fra individuelle komponenter til komplette systemer og fra højt specialiserede tjenester til turnkey-løsninger og applikationer – på tværs af alle brancher og fremstillingsindustrier. Det sker i form af industrielle robotter, cobots, servicerobotter, montage- og håndteringsteknologi, visionteknologi, software og cloud computing, sensorteknologi, kontrolsystemer og kommunikation, sikkerhed, services samt forskning og udvikling.
Automatica giver således et komplet overblik over robotter og automation.
Og i dag er kunstig intelligens vigtigere end nogensinde; AI redefinerer automationen og binder det hele sammen.
Indførelsen af kunstig intelligens er en stadig mere afgørende faktor for levedygtigheden af industriel produktion. Europæiske virksomheder risikerer dog at blive efterladt, når det gælder denne spydspidsteknologi – selv om alle slags industrielle AI-løsninger er let tilgængelige, og implementeringen nu er nemmere end nogensinde før.
På Automatica kan man opleve det brede udvalg af tilgængelige AI-løsninger, der dækker alle aspekter af automation.

Læs mere om automatica og de to parallelle messer Laser World of Photonics og World of Quantum i Teknisk Nyt.

Skrevet i: Automatisering, Messer og møder, Robotter, Top

Seneste nyt fra redaktionen

Sofie Carsten Nielsen bliver ny international direktør i Dansk Industri

Navnenyt29. 04. 2026

Danmarks største erhvervsorganisation ansætter Sofie Carsten Nielsen som ny international direktør pr. 1. maj. Med denne udnævnelse styrker DI sin indsats for danske virksomheders internationale muligheder. - Internationale beslutninger, kriser og markedsbevægelser påvirker dagligt dansk

Ny pumpe og findelingsteknologi til spildevand, industri og genanvendelse

AktueltProcesteknologiVand og spildevand29. 04. 2026

På IFAT 2026 fra den 4.-7. maj i München præsenterer Vogelsang GmbH & Co. KG nye pumpe og findelingsløsninger til spildevands-, industri- og genanvendelsessektoren. På to messestande viser virksomheden, hvordan operatører kan reducere energiforbruget, optimere processerne og sikre en mere

Forskere vil bruge planter til at fjerne mikroplast fra vand

Energi og miljøInnovationTop29. 04. 2026

Et nyt dansk projekt vil udvikle en grøn metode til at rense mikroplast ud af vand ved hjælp af naturlige stoffer fra planter. Målet er at erstatte de syntetiske kemikalier, der bruges i dag. - Det paradoksale er, at vi i dag bruger kemikalier til at fjerne forurening, som selv kan være

Spin-outs Denmark går ind i ny fase med støtte på 115 millioner kroner

Innovation29. 04. 2026

Hvordan sikrer vi, at mere af den bedste danske forskning finder vej ud i samfundet i form af nye løsninger, arbejdspladser og virksomheder? Det er omdrejningspunktet for Spin‑outs Denmark, som nu går ind i en ny femårig fase med op til 90 millioner kroner i samlet støtte fra Villum Fonden og

Dansk rekord i forsvarsprojekter med EU-midler

AktueltInnovation29. 04. 2026

Den Europæiske Forsvarsfond (EDF) har hvert år siden 2021 fordelt godt 7 milliarder kroner årligt til de bedste idéer og den mest lovende teknologi i Europa inden for det forsvarsteknologiske område. De nyeste tal fra midten af april peger på medvind til danske opfindere, forskere og udviklere af

Tjekkisk softwarevirksomhed går ind på det danske marked

BranchenytNavnenyt29. 04. 2026

Tjekkiets førende softwarehus vælger Danmark som deres første marked uden for hjemlandet. Fra en lokal base i København hjælper Etnetera Flow danske selskaber med at skalere digitale produkter gennem en nærmarkeds-model, der kombinerer lokal tilstedeværelse med eksekveringskraft fra tjekkiske

Her er industriens danmarksmestre fra DM i Skills 2026

AktueltNavnenyt27. 04. 2026

Efter tre intense konkurrencedage kulminerede dette års DM i Skills 2026 lørdag med kåringen af danmarksmestrene i 48 forskellige fag. Se vinderne fra industriens ni konkurrencefag. De er blevet testet til deres yderste, deltagerne i DM i Skills 2026. Siden danmarksmesterskaberne for elever og

Fuldt booket: International Drone Show melder udsolgt på udstillerstande

RobotterTop27. 04. 2026

Allerede nu er alle udstillerstande til International Drone Show i Odense udsolgt. Med under to måneder til eventet vidner det om en markant efterspørgsel og understreger den voksende interesse for droneteknologi. International Drone Show finder sted den 3.-4. juni 2026 ved HCA Airport i Odense

Teradyne Robotics for medhold i tysk retssag om ophavsret

AktueltRobotter27. 04. 2026

I februar tog Teradyne Robotics A/S - som består af Universal Robots og Mobile Industrial Robots (MiR) og er et datterselskab til Teradyne, retslige skridt i Tyskland imod Elite Robots’ tyske datterselskab, Elite Robots Deutschland GmbH, for krænkelse af ophavsretten til Universal Robots’ software.

Holtec ansætter lokalkendt afdelingsleder i Esbjerg med vækstambitioner

Navnenyt27. 04. 2026

Holtec har ansat Rasmus Loof Hedegård som ny afdelingsleder i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som senior teamleder hos Semco. Valget af Rasmus Loof Hedegård bygger på hans over 25 års erfaring indenfor automation. Han skal nu være med til at sikre, at virksomheden tager yderligere skridt mod

Tilmeld nyhedsbrev

Tilmeld dig til dit online branchemagasin/avis

Få fuld adgang til indlægning af egne pressemeddelelser...
Læs mere her

Seneste Nyheder

  • Sofie Carsten Nielsen bliver ny international direktør i Dansk Industri

    29.04.2026

  • Ny pumpe og findelingsteknologi til spildevand, industri og genanvendelse

    29.04.2026

  • Forskere vil bruge planter til at fjerne mikroplast fra vand

    29.04.2026

  • Spin-outs Denmark går ind i ny fase med støtte på 115 millioner kroner

    29.04.2026

  • Dansk rekord i forsvarsprojekter med EU-midler

    29.04.2026

  • Tjekkisk softwarevirksomhed går ind på det danske marked

    29.04.2026

  • Her er industriens danmarksmestre fra DM i Skills 2026

    27.04.2026

  • Fuldt booket: International Drone Show melder udsolgt på udstillerstande

    27.04.2026

  • Teradyne Robotics for medhold i tysk retssag om ophavsret

    27.04.2026

  • Holtec ansætter lokalkendt afdelingsleder i Esbjerg med vækstambitioner

    27.04.2026

Alle nyheder ›

Læs trykte magasiner online:

Teknisk Nyt

Annoncering i trykte magasiner:

Teknisk Nyt

KONTAKT

TechMedia A/S
Naverland 35
DK - 2600 Glostrup
www.techmedia.dk
Telefon: +45 43 24 26 28
E-mail: info@techmedia.dk
Privatlivspolitik
Cookiepolitik